Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Ford (https://forum.4tuning.ro/121-masina-mea-ford.html)
-   -   Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007 (https://forum.4tuning.ro/121-masina-mea-ford/48438-ford-fiesta-1-4-tdci-2007-a.html)

shaba_k 11-08-07 11:42

Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
2 Attachment(s)
Salut tuturor! Mi'a venit si mie randul, in sfarsit, sa ma laud cu masina mea! Este vorba de Ford Fiesta, nou, motor 1.4 Tdci, 68 cai, fabricat/cumparat in 2007, nivel de echipare Ghia.
Poate pentru multi masina asta nu inseamna nimic, dar pt mine este totul! Fiind si incepator, de aproximativ 5 luni, este mai mult decat potrivita! Am facut cu ea deja 3200km, ce'i drept nici nu am mers asa mult cu ea, decat vreo doua drumuri la mare/munte, restul in bucuresti!
Masina e luata de la BDT in mai, dupa ce m'am sucit de la peugeot 206/hyundai accent (una prea veche, alta prea scumpa! Fiesta a venit din fabrica cu jenti de 17" aliaj, in rest, la exterior este stock. Ma gandesc sa ii pun folie si chip tuning... are nevoie de mai multa putere!!
Am pus si niste poze, mai vin altele!

Lao 12-08-07 19:00

re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
Păi eu cel puţin acum am văzut topicul. In primul rând să o stăpâneşti sănătos!!

În al doilea rând, cât te-a ajuns distracţia?

shaba_k 12-08-07 19:44

re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
Multumesc mult!!

Toata treaba asta m'a costat 10.230 euro, dar am luat'o in leasing pe 5 ani (cu toate ca e f posibil sa o platesc mai devreme) , niste avans inainte... si a iesit bine pana la urma!

Kedy 12-08-07 23:48

re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!
Felicitari pt alegere si eu am una din 2004 1,4i 80 CP cutie tiptronic si sunt foarte multumit de ea.

shaba_k 12-08-07 23:51

re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
:) Tu cati km ai facut cu ea? Ai avut vreo problema cu ea? Cat te'au costat consumabilele?

Kedy 12-08-07 23:55

re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
Eu am vreo 4000 in 2 luni de cand am masina. Cand vin din concediu iti spun cu consumabilele ca dupa aia le schimb. Eu am luat-o pe a mea la 60000 si acum are 64000. Nu am avut nici o problema doar ca am atins-o putin in spate la o saptamana dupa ce am luat-o, dar sa rezolvat repede si sper sa nu mai am parte de probleme din astea.

TheMaax 14-08-07 18:03

re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
Frumoasa masina, o stiu si posed si eu o sora mai rea, S-ul.Ai grija de ea si s-o stapanesti sanatos. A si apropo ia-ti gandul de la remarea motorului caci asa ceva nu vei putea face abia dupa ce iesi din garantie! Alte intrebari daca mai ai in leg. cu tuningul pe Fiesta ma poti concta!!!!

shaba_k 15-08-07 00:42

re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
Nu pot merge pe "naspa" cu chi-tuning'ul? Sau macar daca gazesc vreun baiat care sa fie dispus, contra cost, bineinteles, sa puna setarile originale in ziua/zilele cu revizia, daca din cauza asta spui ca nu pot avea chip... Altfel, ce crezi ca as putea face pt a'i mari puterea, fara a afecta asa numita boala "garantie"! Aah, cat a fugit bestiuta ta cel mai mult? Tu i'ai facut ceva sau te'ai multumit cu dotarile din fabrica? Sa stapanesti sanatos ST'ul si multi km fara probleme!!

TheMaax 15-08-07 00:51

re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
Nu poti merge pe nashpa deoarece chip tuningul daca nu se poate face simplu prin resoftare se face prin dezlipire si chestia asta te asigur ca se va vedea sigur iar daca reusesti sa-i modifici parametri doar din calculator motorul va suferi unele dereglari care se vor face evidente la o revizie.Deci fara doar si poate si cu aceeasi parere de rau ca si tine....ia-ti gandul de la chip-tuning daca vrei sa mai pastrezi garantia! Am auzit ca la Colina Motors Bucuresti se pot face unele modificari cu garantie scrisa care nu ti vor afecta "boala", dar si eu sunt in stadiul in care inca ma documentez, daca mai aflu ceva te contactez si te as ruga acelasi lucru. Intr-o prima faza am auzit ca astia fac chestia asta cu evacuarea chestie care ti ar da ceva caluti in plus daca ai pune ceva mai agresiv.Bestiutza mea este S nu ST si momentan sunt foarte multumit de ea, 1.6l 16v benzina 100 caluti clapeta Blau ptr aer rece......este foarte agresiva dar si eu la randul meu imi doresc ceva mai mult dar intai vreau sa ma documentez k-lumea si mersi1 Bafta si mai tine-m legatura!

GaLLaD3 08-10-09 20:06

re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
am si eu o fiesta din 07 cu motor de 1.4 tdci
am facut resoftare in romania cu chip tuning plus evacuare modificata! filtru de aer APEXI, si am 125 de cai putere! consum de 5.6/100 , am facut cu ea 15000 de km de la resoftare si nu are nimica ! te costa 550 de euro toata distractia asta :)!
P.S. masina e luata din cipru cu volan pe dreapta! ,nu am tinut cont de garantie :), mai e valabila pana la sfarsitu anului a mea ! nush in tara acuma!

catarsis 08-10-09 20:55

re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
:))) vreau sa vad si yo fisa de la dyno ....

Kedy 13-10-09 20:59

re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
Neaparat :lol:

UNLORD 14-10-09 17:13

Re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
Quote:

Originally Posted by GaLLaD3 (Post 2703900)
am si eu o fiesta din 07 cu motor de 1.4 tdci
am facut resoftare in romania cu chip tuning plus evacuare modificata! filtru de aer APEXI, si am 125 de cai putere! consum de 5.6/100 , am facut cu ea 15000 de km de la resoftare si nu are nimica ! te costa 550 de euro toata distractia asta :)!
P.S. masina e luata din cipru cu volan pe dreapta! ,nu am tinut cont de garantie :), mai e valabila pana la sfarsitu anului a mea ! nush in tara acuma!

Realizezi ca nu prea te crede nimeni ...

GaLLaD3 14-10-09 17:25

Re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
Quote:

Originally Posted by UNLORD (Post 2718540)
Realizezi ca nu prea te crede nimeni ...

Producator FORD
Model FIESTA
Motorizare 1.4 TDCI - 68HP
Capacitate 1398 cm3
Original LVBpowerengineering
max.output HP/KW at 4000 min-1 68 max.output HP/KW at 4100 min-1 100
max.torque Nm at 1750 min-1 160 max.torque Nm at 1660 min-1 205
top speed [Km/h] 164 top speed [Km/h] 183
acceleration 0-100km/h [s] 14.9 acceleration 0-100km/h [s] 12.5
fuel consumption [l/100km] 4.5 fuel consumption [l/100km] 4.3

Crestere - putere, cuplu, viteza Pret operatiune
Crestere putere [hp] 32 540 EUR +TVA
Crestere cuplu [Nm or %] 28
Crestere viteza [km/h] 19


o sa pun si poze cu modificarile la filtru de aer plus esapament!

catarsis 15-10-09 20:26

Re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
pai si daca ar fi cum zici tu adica 32 HP+68Hp=100 HP nu 125 HP

GaLLaD3 15-10-09 20:28

Re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
in curand pun poze cu restu ! si cu modificarile de la turbo !

Kedy 16-10-09 09:32

Re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
Quote:

Originally Posted by catarsis (Post 2722105)
pai si daca ar fi cum zici tu adica 32 HP+68Hp=100 HP nu 125 HP

Diferea e din evacuare si filtru de aer :lol:

GaLLaD3 16-10-09 14:49

Re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Kedy (Post 2723211)
Diferea e din evacuare si filtru de aer :lol:

si apreciind la gluma ta ! diferenta e de 4-5 cai din filtru de aer si evacuare !
restul vin de aici ! in caz ca nu ai nici o idee de mecanica !


-Valva mecanica de pe turbo a fost ajustata, astfel a crescut puterea de aspiratie a aerului admis si de evacuare a gazelor! am golit catalizatorul, am eliminat toba finala ( s-a adaugat doar o toba intermediara)! am montat intercooler, voi pune poze curand cu evacuarea si restu !

GaLLaD3 16-10-09 17:29

Re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
6 Attachment(s)
8):rolleyes28)dupa cum va spuneam! alte suspiciuni??
P.S.! saptamana asta voi pune poze si cu intercoolerul!

din pacate a suferit o mica fisura :lol::lol:!:rolleyes2

player1 20-10-09 03:39

Re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
ma iertati ca ma bag pe topicul asta dar sunt prea multe sa pot alege unu potrivit la ora asta.schimb ulei si filtre pt fiesta 1.4 68 cp din 2006 la ce pret s ar ridica.multumesc

bucifalicu 25-06-10 18:57

Re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
Salut tuturor. Tocmai mi-am cumparat si eu un ford fiesta din 2008 1,4 tdci, 68 cp. Masina mai are 2 ani de garantie extinsa, am luato la 29300 de km, carte tehnica perfecta, pret 5.900. acum trebuie sa mi-o personalizez. Am rezolvat cu folia in geam, urmeaza jantele care trebuiesc sa fie din aliaj "of cors" , negre sau cu mult negru si ...cu spitze..habar nu am despre ce model s-ar potrivi pe fiesta, ma ajuta cineva? poate si niste poze? ma incante si ideea unui tunning exterior. Astept idei,sfaturi,critici daca e nevoie...:-) Multumesc

bogd_an 07-07-10 00:26

am revenit!
 
4 Attachment(s)
Mama lui de forum, niciodata sa nu deschizi prea multe ferestre, te incurci in ele!!

Mai bag o fisa!

Am revenit pe forum dupa ceva timp... parola pierduta, casuta de email dezactivata deci alt user...

Oricum, masina a sjuns la 30.000km in 3 ani, mers lejer cu ea, inca mai e in garantie deci trebuie sa ii fac revizia la service autorizat, aprox 700 ron. Chestia asta ma cam seaca, dar fie...

Intre timp:
am schimbat anvelopele cu niste Eagle F1 de 195 50/15, celelalte erau pline de galme

am indreptat jantele, erau cam strambe, multumesc cu ocazia asta multumesc ideea Ford de a pune jante de aliaj najpa si anvelope cu talon mic pe o masina asa rigida...

am schimbat 2 bielete, cea stanga avea joc si am decis sa le schimb pe amandoua, 120 ron fiecare, de la *erförder, scapa denumirea corecta

am facut geometria si acolo am patit ceva ciudat... inainte sa schimb bieletele si sa fac geometria volanul statea putin in stanga, dupa geometrie statea in dreapta :|... a trebuit sa umble la coloana de directie si sa mute 2 dintisori mai incolo, acum e ok

am pus folie 85% pe masina, la un atelier pe Sos Giurgiu, 350 ron, foarte de treaba baietii, recomand si cam atat...

Caut sa ii schimb la vara jantele cu altceva mai dur, astea ale mele sunt zgariate si nu prea mai am incredere in ele, mai ales ca masina este rigida iar drumurile din Buc sunt de rahan (folosesc masina predominant in Buc).

Atasez cateva poze cu masina dupa ce am pus folia pe geamuri.

Ah, asta iarna am lovit un caine care mi-a spart bara (am facut-o pe casco) si m-am facut cu o floricica in parbriz. Am fost la centru de reparatii dar mi-au spus ca nu are rost sa o repar, este prea mica si risc sa se intinda dupa ce o injecteaza (daca e ceva o fac pe casco, nu degeaba ma obliga aia sa il platesc).

FORDOR 14-07-10 22:01

Re: Ford Fiesta 1.4 TDCi 2007
 
:D Si eu sint mindrul proprietar al unui Ford Fiesta si pot spune ca sint foarte multumit de aceasta masina,ceea ce iti doresc si tie si sa o stapinesti sanatos si fara evenimente neplacute.
Are o culoare deosebita si iti recomand sa-ti vopsesti si bandourile usilor in culoarea caroseriei,cit despre folie ce sa spun,se integreaza foarte bine si schimba radical imaginea Fiestei.
Cu respect.;)


All times are GMT +2. The time now is 20:20.

- Copyright 2026 4Tuning