![]() |
Figuri de euro-romani...
Intamplare fara poze/film, nu chiar amuzanta (dar n-am stiut unde sa postez).
Dupa cum bine stiti, sunt foarte multi romani care pleaca in strainatate, la munca preponderent, si multi dintre ei se intorc cu fite in cap, crezandu-se deja italieni (daca au muncit 2-3 luni in Italia) - de exemplu...adica altereaza cuvintele romanesti sau le alterneaza cu cele italiene in speranta ca lumea ii va invidia, ca vor parea mai interesanti sau ce-o fi in mintea lor... Personal am intalnit multi asemenea indivizi si comportamentul lor grandoman ma lasa rece...ca un contraexemplu, am vazut un reportaj la televizor despre un medic roman care profeseaza in Italia (daca nu ma insel) de aprox. 15 ani, iar in interviu el vorbea perfect limba romana, poate cu o mica urma de accent....si asta dupa 15 ani de locuit in Italia.... Sa trec la subiect: astazi am facut cateva drumuri prin oras in scopul de a-mi rezolva cateva probleme administrative, iar dupa ce le-am rezolvat mi s-a facut foame si am mers pana in centru, la complexul comercial Tomis din Constanta, la un McDonald's unde am comandat un meniu, m-am asezat la o masa libera si mi-am vazut de treaba. (Complexul are ultimul etaj necompartimentat, cu mai multe fast-food-uri, cu mese relativ comune, de fumatori). La o masa vecina, 2 tipe din categoria celor de mai sus (romano-italience), dintre care una vorbea la telefon cu "ciao", "ragazza", "bambina" si multe fragmente de fraza stalcite si amestecate...cealalta fuma. La un moment dat, cea care fuma se intoarce si pune scrumiera plina de chistoace si gunoaie la mine pe masa...o deranja mirosul probabil...dupa care au inceput sa rada amandoua si sa-si dea coate. Eu am facut ochii mari si am tacut pe moment (am ramas masca, ce mai...), in schimb am mutat scrumiera in alt colt al mesei sa nu ma deranjeze...mi-am terminat meniul, iar intre timp ma gandeam cum sa fac sa-i dau peste nas...din mai multe variante, am ales-o pe urmatoarea: Am strans toate hartiile care au rezultat de la meniul meu (punga cartofi, cutie sandwich, cutie bautura, servetele uzate) le-am pus in tava, am luat tava intr-o mana si scrumiera in alta mana, m-am dus la ele la masa si le-am pus pe masa lor, impingandu-le putin tavile. Apoi le-am zis "multumesc pentru scrumiera!" (desi nu o folosisem) si am dat sa plec. Cealalta, care vorbise la telefon, mi-a zis "Vai, dar in Italia nimeni n-ar face asa ceva! Romanii sunteti cu totii niste porci!" si atunci m-am enervat si le-am varsat continutul scrumierei pe masa, fara sa le dau totusi chistoace in tavi + mancare. In urma mea auzeam injuraturi in romano-italiana, dar nu le-am mai dat atentie si am plecat. Pe drum m-am gandit ca totusi am exagerat, dar cand m-am gandit acasa "la rece" am tras concluzia ca am fost totusi baiat finut... Voi ce ziceti? Am exagerat? Meritau mai mult? Vi s-a intamplat ceva asemanator? (poate am supraestimat mica intamplare socotind ca merita un topic, insa...acesta poate fi sters oricand de catre moderatori) |
Re: Figuri de euro-romani...
Eu zic ca ai facut bine ce ai facut...
Probabil cei care pleaca in italia si se intorc aici la satele lor cu oameni saraci uimiti de masinile lor tari inchiriate...si de faptul ca cheltuie in mai putin de un an banii stransi in 5 ani se cred smecheri.. Innebunesc cand ii aud pe unii...cu un glas plin de smecherie..."am un pont...un contract in italia"...cat pot sa sufere... Adevarul e ca am vazut si muncitori umili care au venit de acolo....si se purtau normal...fara impresii... In rest..cred ca 95% din cei care se intorc din alte tari isi inchipuie ca ei sunt cu mult diferiti de restul lumii.. |
Re: Figuri de euro-romani...
Quote:
asta apropo de vorba aia, hotul striga 'hotii' :| de faptul k a uitat de unde a plecat si acum se crede superioara nici nu mai zic. se pare k totusi manierele de taranca cu 4 clase nu si le-a uitat... |
Re: Figuri de euro-romani...
@quick_5hifter: ... :lol: .... sa mor de ras nu alta..... ai facut exact ce trebuia... de exagerat... nici vorba... pur shi simplu le-ai platit cu aceeashi moneda.... o meritau....
|
Re: Figuri de euro-romani...
eu zic k trebuia si mai mult ... poate sa ii versi scrumiera in cap ... nust...
|
Re: Figuri de euro-romani...
trebuia sa-i dai o palma la aia care ti-a pus scrumiera pe masa sa-si revina din atatea fumuri de italianca proasta si sa stie ca se afla in romania,pastele masii de treaba......ca uita de unde au pornit si vin acasa din strainatate si fac figuri cu noi dar uita ca si ea tot romanca ii,numa ca proasta.....
|
Re: Figuri de euro-romani...
pe langa ce ai facut cred ca ar mai fii trebuit sa fie la alta masa vecina vreo 2-3 baietii pusi pe panarama care sa inceapa sa rada bine de tot,cu o pofta nemernica, dupa ce le-ai pus tava pe masa :lol:
|
Re: Figuri de euro-romani...
Bine ai facut! Ar fi trebuit sa ii mai zici ca a uitat ca a plecat de la tzatza vacii de la masa de acasa si ca a uitat ca manca paine cu ceapa si mamaliga la cina!!!
|
Re: Figuri de euro-romani...
"Zarind ce departe pot s-o poarte cracii,
Dintr-o data uita ca e de la coada vacii " Zale - Vaca Morgana (conceputa special pt astfel de pers) Eu zic ca ai fost finut ! |
Re: Figuri de euro-romani...
Salut ! Si strofa a-II-a : Ce-ai cautat acolo Leano
Sa speli vase la Milano ? Am vrut sa vad viata-n gri Prin parbriz de Ford Capri ! |
Re: Figuri de euro-romani...
bine le-ai facut.. ca bine zicea cineva, "vaca cu cabina ce esti!"
fumuri de proasta careia nu ii pasa cat de repede cheltuie banii altuia, ca sigur nu erau ai ei ;) |
Re: Figuri de euro-romani...
Pacat ca tot cineva din personalul MC a curatat masa aia intrebandu-se '' ce tzaran a rasturnat scrumiera pe masa ? ''
|
Re: Figuri de euro-romani...
Quote:
|
Re: Figuri de euro-romani...
trebuiau injurate bine....si trebuia sa le zici de bashinile care le au in cap so lase mai moale ca in italia nu a facut altceva decat sa suga p**a...cel putin asa as fii facut...am intalnit genuri d-astea de oameni si la toti le-am cam dat peste nas...bineinteles cu cine mi-am permis ca nici nesimtit nu sunt..dar in cazut tau...trebuia sa fii nesimtit peste fire si sa le umpli frigiderul :))....repet, eu asa as fii facut :twisted: :twisted: :twisted:
|
Re: Figuri de euro-romani...
Da, puteam sa fac mai mult deranj, insa...nu voiam sa fac nici show acolo.
@CJ-01-WOB: treaba lor ce s-au gandit cei de la MC, oricum face parte din munca lor, insa e clar ca nu si-au facut munca din moment ce scrumiera era plina...sigur nu fumasera "stilatele" alea 2-3 pachete cat timp au stat acolo, alea erau chistoace adunate in decurs de 3-4 ore...stai linistit ca masa se putea curata in cateva secunde, era din inox (fara fata de masa) Aceeasi satisfactie as fi avut-o chiar daca lasam doar 1 chistoc pe masa lor :D Nu tineam neaparat sa le injur, dar nici asa nu mi-ar fi parut rau...o cam meritau. Mai ales ca ele au injurat si mai aveau si tupeul sa ma numeasca PE MINE porc (cum bine-a zis cineva mai sus, hotul striga <HOTII>"hotii" ) |
Re: Figuri de euro-romani...
deci cea mai enervanta faza ii cand auzi cate un/o increzut/a zicand: "vai da in italia nu`i asa.. noi italienii nu facem asa, voi romanii sunteti atat de inapoiati."
Si acum intrebarea dureroasa: Ei/ele de unde cristosii lor o plecat in italia..? din kazahstan..? sau nu inteleg eu bine.. daca treci granita in alta tara deja esti cetatean de-al lor..? @ quick_5hifter .. foarte bine ai facut, nu e deloc exagerat.. puteai sa le si faci putin de ras in fata oamenilor.. dar si asta a ajuns.. |
Re: Figuri de euro-romani...
Le-ai suparat pe bagaboande pardon Doamne.Foarte bine ai facut,la cate nesimtire zace in ele...
Pe mine m-a calcat odata una pe picior si tot ea a inceput sa tipe ca apucata: NESIMTITULE NU TE UITI PE UNDE MERGI...pur si simplu am ramas uimit,fara cuvinte. |
Re: Figuri de euro-romani...
quick_5hifter ce vrei e sezonu cald.....probabil ori una avea slr in parcare ori inca nu agatasera nici un prost sau vreun finantator care sa se dea mare ca uite ce panarama de italia are......apropo nush daca e adevarat sau nu da hai sa va povestesc:
pe o straduta din capitala iese un nene in varsta cu batrana lui dacie din parcare cu spatele.....una cu un slk mergea mai tare asta mosulica n-a vazut-o si a dat sa iasa si pana la urma au facut poc....iese ala din masina se duce sa vada ce are iese si aia se uita dupa care ala isi cere scuze si aia incepe sa tipe....la care printre injuraturile de rigoare aia exclama in gura mare :" BA TU STII CAT AM SUPT IO IN ITALIA PENTRU MASINA ASTA" nush daca e adevarat sau nu pentru ca n-am vazut cu ochii mei ! |
Re: Figuri de euro-romani...
Quote:
|
Re: Figuri de euro-romani...
E un banc vechi asta....desi e posibil ca la baza sa fie o intamplare adevarata :lol: :pelvic_th
|
Re: Figuri de euro-romani...
nu cred ca acest fenomen se intampla doar in orasele mari ci mai in toate localitatile din Ro,mai ales ca acum cateva zile am fost la tara si si acolo au venit din italia ceva tarano-italieni.....care au inceput sa ia la misto lumea inclusiv pe mne,dar cand ma gandesc ca ii cunosc de mult si stiu cine is ei...mai bine zis ca vreo 17 ani tot tarani o fo......amu o dat si ei de fitze si nu mai pot de ele....o cam uitat de unde o plecat
|
Re: Figuri de euro-romani...
Voi va dati seama ca cei mai multi dintre ei sunt acolo ultimii sclavi...si aproape toti rad de ei..
Se gandesc ei ca macar aici sa fie importanti... |
Re: Figuri de euro-romani...
ce boala am eu pe astia care ii vad asa...se duc acolo 2,3-4 luni fac foamea cat cuprinde..strang bani isi inkiriaza o masina de acolo vine cu ea in romania si aici sunt mari smekeri ca au facut bani si si-au luat masina(si merg cu kiloti rupti in cur) Si vorba multora dintre voi stau acolo 2-3 luni si deja nu mai stiu sa vb romanestehai laso draq nici kiar asa
|
Re: Figuri de euro-romani...
trebuia sa le dai si un martisor pe mecle..dar cred ca sunt obisnuite...vin inapoi cu figuri...nu-i problema ...le scoatem noi ROMANII din cap...taranu tot taran ramane...
audi a seiz..cu clima bizonica... |
Re: Figuri de euro-romani...
Quote:
|
Re: Figuri de euro-romani...
Quote:
|
Re: Figuri de euro-romani...
Eu le`as fii zis .." nu fa in italia va pocneau direct.. " ele probabil vroiau sa iti dea peste nas k au fost in italia si vezi doamne sunt mai educate .. dar nu sunt asa de educate incat macar sa intrebe daca le dai voie si daca te deranjeaza daca pun scrumiera acolo ... astia sunt romanii nostri..
Zic k ai procedat corect... bafta ! |
Re: Figuri de euro-romani...
Asa zic si eu, puteam sa fac si mai rau....puteam sa le vars scrumiera in mancare sau mai rau, in cap/pe haine etc., dar am zis sa nu fiu chiar "ochi pentru dinte" ca pana la urma nici ele n-au facut mare lucru, gestul conteaza....
Mai nou aud pe cate unii vorbind pe strada/la munca, probabil dintre cei care au lucrat in strainatate, si cate unul mai vorbeste 5 cuvinte in romana - unul in italiana/spaniola/portugheza (nu le deosebesc), oricum ideea e ca pe mine ma bufneste rasul instantaneu si fac in asa fel incat sa ma mai si auda razand...daca mai sunt cu cineva, exclam : "ia uite dom'ne, s-au mutat englezii la oras!" :lol: Cred ca oricum sunteti cu totii satui de personajele care vorbesc la mobil in italiana/whatever (sau ma rog, incearca sa vorbeasca pentru a parea interesanti, ca mai scapa si cate un "P_L_ Mea" romanesc)... Off-topic: am ajuns si eu in Bulgaria anul asta, mai mult de curiozitate (dar si pentru a ma bucura de 2 zile libere), si m-am plimbat prin Albena si Varna...nu mica mi-a fost mirarea cand am auzit pentru prima data "Vasileeee! Vino ba-ncoace sa vezi ce ieftine sunt astea!" - de exemplu... ulterior am vazut / auzit sute de alti romani, prin urmare sunt destul de multi si cei ce frecventeaza Bulgaria, in comparatie cu cei ce merg in Italia/Spania etc... si atunci ma-ntreb, frate, de ce nu aud nici un roman vorbind in bulgareste prin Romania ca sa se dea mare? :rolleyes2 |
Re: Figuri de euro-romani...
Felicitari pentru gest, nu puteai sa le rezolvi m-ai bine. Referitor la capsunari de pe afara, ii recunosti foarte usor prin europa, peste tot, latul de aur (averea) evident la vedere , masinile toate cu geamurile jos din care urla guta' , toata mana stanga cocotata pe volan, toti sunt niste frustrati care sufera de propria prostie.
|
| All times are GMT +2. The time now is 01:21. |
- Copyright 2026 4Tuning