Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   al meau Cielo '95 gle (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/44561-meau-cielo-95-gle.html)

nucu_as 25-06-07 08:48

al meau Cielo '95 gle
 
8 Attachment(s)
Salut am si eu un cielo din '95 decembrie korean si la sugestia unor prieteni am postat aici pt masina mea. Sunt nou pe acest forum si cam novice in ale mecanicii.
Pt inceput o sa uploadez niste poze cu masina mea sa o vedeti si sa imi spuneti ce parere aveti, masina este una normala doar jentile sunt schimbate la ea de cand a fost ea nascuta in '95.

nucu_as 26-06-07 08:26

Re: al meau Cielo '95 gle
 
ceva pareri??? ce ar trebui sa ii fac sa arate mai bine...ma gandeam pt inceput sa ii pun niste stopuri clare pe spate si niste pleaoape la farurile fata...voi ce parere aveti???

Geo_ZGA 26-06-07 17:51

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Arata bine masina, cu exceptia usii stanga fata...care parca e lovita usor. eu zic sa incepi tuningul prin a repara micile "defecte" si prin a fii perfect functionala, adica fara probleme tehnice.
Decat stopuri clare, mai bine faruri clare si xenon, sa fie si utile, nu numai frumoase ;) te costa cam tot atat, in jur de 700 ron.
Jantele arata binisor, merg. Poti opta pt unele pe 14, sau pe 15, daca astea sunt pe 14 deja, bine-nteles, cu anvelope corespunzatoare.
O toba finala cu un capat frumos...daca zici ca vrei doar sa arate frumos.
Un mp3 in locul casetofonului Tank ar fi binevenit :D si niste boxe mai bune :)

In rest...poate imi ma vin idei, dar poti sa te mai uiti pe forum, sunt multe masini frumoase prezentate aici ;)

TM32CIP 26-06-07 18:35

Re: al meau Cielo '95 gle
 
nu ii dati idei cu devil eyes :lol: inca nu le-am vazut puse pe "cielo roshu" .... :p

Geo_ZGA 26-06-07 18:42

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Nuuu :lol: Matza o sa dea start-ul pt asta ;)
Eu i-am zis de xenon, ca e cu totul altceva...arata si bine.

TM32CIP 26-06-07 23:34

Re: al meau Cielo '95 gle
 
gusturile nu se discuta, eu la roshu nu m-ash baga ..... in schimb am optat pentru ce am acum pe masina, check my pics ;)

Geo_ZGA 27-06-07 08:15

Re: al meau Cielo '95 gle
 
I checked your pics ;) nu e rau deloc...sunt facute sau cumparate?
Tu ai Ticozaur verde, chiar nu ar pica bine pe roshu. La nucu ar merge alb-neon, sau albastru, ca sa nu faca tiganie...
@nucu, vezi masina lui Radu, mi se pare o sursa f buna de inspiratie.

nucu_as 27-06-07 08:21

Re: al meau Cielo '95 gle
 
jentile sunt de 13" din targ, mie imi plac mult...as vrea sa pun si niste folie pe geamurile din spate...ar da bine plus niste aparatori de vant...
in stanga la usa...da este lovita putin...am dat cu ea in poarta...ma grabeam :D

Geo_ZGA 27-06-07 11:08

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Ziceai ca ai probleme cu distributia, amortizoarele si franele parca...rezolva-le pe alea si dupa aia apuca-te de estetica.
Folia nu prea imi place mie...doar sa fie ceva "adevarat" prin care sa si vezi. Oricum ai probleme cu politia...
Aparatori de vant vreau sa-mi iau si eu, pt fata, dar vreau din alea in culisa geamului. Alea autoadezive sunt varza...

nucu_as 27-06-07 11:20

Re: al meau Cielo '95 gle
 
mda ...cu estetica mai pe viitor, acum o sa schimb bujiile, fisele si capacul ala cu carbuni ca e oxidat...apoi placutele de frana (asta fiind prima etapa)
a 2-a etapa amortizoare si distributie
a 3-a etapa infrumusetare...

deci aparatorile alea de vant trebuie sa fie in culisa geamului???
nu stiam...

cu folia de geamuri ma costa 150 de euro omologata rar cica...nu o sa am probleme asa mi-a zis un prieten, cred ca o sa ma risc, arata prea bine albul cu geamuri fumurii...:shock: :shock: :D

Geo_ZGA 27-06-07 11:39

Re: al meau Cielo '95 gle
 
bujii am in gand sa-mi iau NGK BPR6ES (pt motorul ohc sunt astea) si fise tot NGK RC-DWK804 sau Tesla, depinde ce gasesc.
Placutele e important sa le schimbi, cumpara ceva bun, nu te ieftini...

Aparatorile nu "trebuie" sa fie in culisa, dar ale aautoadezive sunt urate si parca mai subtiri. plus ca nu-mi place sa lipesc diverse "chestii" pe masina...

Folia e folie si politia e politie. Am auzit cazuri in care au dat amenzi si au luat taloane fara sa-i intereseze de omologare. dar daca e omologata, tot e ceva, decat deloc...

nucu_as 27-06-07 12:07

Re: al meau Cielo '95 gle
 
o recomandare pt placute de frana poti sa imi dai? ce marca...ce pret? daca se poate :oops:
nu prea le am cu masinile...asta e mai bine intreb...:rolleyes2

Geo_ZGA 27-06-07 12:14

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Pai nu prea stiu ce sa zic...mai uite-te pe aici, pe forum, vezi ce mai face lumea pe la masina.

BGD_NNE 27-06-07 19:02

Re: al meau Cielo '95 gle
 
http://www.**************/frane.htm ,Ia d`aci , te ajunge vreo 300 euroi un kitt complet(disccuri , placute , etriri).Dai un ban dar stai in fatza:lol:
Ma ce mama dreq nu apar linkurile????:evil: :evil: :evil:

Geo_ZGA 27-06-07 19:09

Re: al meau Cielo '95 gle
 
e prea lung link-ul :lol:
omu' a zis ca schimba placutele, nu tot sistemul fata :) nu cred ca e dispus sa dea 300 euro...

MaTzA 27-06-07 21:10

Re: al meau Cielo '95 gle
 
salut...bine ai venit! spune-mi si mie cat ai dat pe jante? ca vreau sa-mi cumpar si eu un model asemanator de la cineva si vreau sa stiu de la ce pret sa pornesc... sa ne spui si noua cand schimbi placutele , ce ai luat si cat au costat. Eu astazi le-am schimbat...dar am luat unele la 35 lei...sa fie acolo...pana am bani sa schimb tot sintemul :)
P.S. BGD NNE da-mi un pm te rog , cu link pls...

nucu_as 28-06-07 08:26

Re: al meau Cielo '95 gle
 
:D sal...jentile le-am luat acum 1 an jumate de la pitesti din targ, sunt de pe un volvo (nu mai stiu ce model) am dat cam 60 ron, bucata deci 240 ron toate 4, sincer sa fiu am dat banu fara sa ma mai gandesc, le-am vazut pe masina si le-am luat fara negociere.
placutele de frana s-ar putea sa le schimb saptamana asta + plus lichid de frana dot.4 parca, ma duc la craiova pt ca preturile sunt mai mici acolo...
acum m alta problema...nu prea mai imi trage masina asa cum tragea inainte, adica se vede ca nu prea mai merge rotund...ceva idei din partea voastra cam ce o fi? (parca sa zic...daca schimb fisele alea cu bujiile se remediaza problema nu?)
inca o intrebare: este necesar sa echilibrez rotile neaparat? si va rog sa imi spuneti si mie ce presiune trebuie sa am la pneuri in functie de anotimp...

Geo_ZGA 28-06-07 08:43

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Pe rand...
De tras, pot fi injectoarele infundate, fisele, bujiile, delcoul....una dintre ele sau toate gramada :lol: De cand nu au fost schimbate astea? Tata schimbase la vechiul Cielo dupa vreo 5 ani fisele, bujiile capacul delco...s-a schimbat complet mersul masinii, ziceai ca s-a renascut :P
Pai rotile nu le ai echilibrate? da, e necesar sa le ai echilibrate bine si cu presiunea facuta. Legat de presiune, nu stiu ce sa zic..*****ie pe anvelope Bar-ul. Eu bag 2.2 la anvelopele 185/60/14. Iarna presiunea trebuie sa fie o idee mai mica, stiu astia la vulcanizari.

nucu_as 28-06-07 08:52

Re: al meau Cielo '95 gle
 
toate piesele sunt stock pe a mea, nu am schimbat decat ulei si bucsele pe spate la amortizoare (cele de pe fata trebuie sa le schimb)...totul e din fabrica...motorul este impecabil...merge super si acum...ma rog cu mici mici exceptii (a devenit un pic puturoasa), o sa ma duc sa echilibrez rotile...am presiune 2 la toate pneurile

MaTzA 28-06-07 11:32

Re: al meau Cielo '95 gle
 
la mine scrie dot 3. eu stiam ca daca nu bagi lichidul care trebuie se strica garniturile... la mine la ambreiaj ala care a avut masina...a bagat dot 4...si acum e varza ambreiajul...daca apesi usor pe pedala se duce la fund...trebuie sa-ti iei un mic avant si sa apesi mai repede ca sa cupleze...acum trebuie sa vad de la ce e...de la pompa sau de la piston.
Cu trasul masinii ; verifica si filtrul de aer...eu am unul "sport" , dar nu am adus nici o inbunatatire curentului de aer ce vine la el...mai fura caldura de la motor...iar in zilele cand e caldura mare...pe la pranz de exemplu...parca merg cu o caruta...

Geo_ZGA 28-06-07 13:23

Re: al meau Cielo '95 gle
 
he he he he Matza, tu i-ai facut anti-tuning :lol: sa induci dusmanii in eroare :lol:

Geo_ZGA 28-06-07 13:24

Re: al meau Cielo '95 gle
 
@ nucu, pai tu ce mai vrei de la masina aia? dupa atatia ani s-au dus si bujiile si fisele si....multe. Au fost bune masinile, dar nu tin la infinit. Schimba consumabilele...

nucu_as 28-06-07 13:41

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Quote:

Originally Posted by Geo_ZGA (Post 971290)
@ nucu, pai tu ce mai vrei de la masina aia? dupa atatia ani s-au dus si bujiile si fisele si....multe. Au fost bune masinile, dar nu tin la infinit. Schimba consumabilele...

ideea este...daca schimb tot ce am zis o sa mearga mai bine si o sa ma mai tina nu?...o sa va tin la curent cu schimbarile pe care le fac: preturi, manopera, etc...

Geo_ZGA 28-06-07 13:50

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Daca piesele sunt atat de vechi si nu s-a facut o intretinere a masinii la timp...normal ca o sa mearga mai bine. Cu conditia sa cumperi piese bune, nu facaturi!!! Mai bine iei de origine Daewoo, decat de SRL, sau ceva "de marca" facut in turcia.

nucu_as 28-06-07 14:51

Re: al meau Cielo '95 gle
 
aaaa...inca ceva...sa curat si injectoarele ca tot ajung la service???...mecanicul mi-a zis ca ma costa 500 de mii operatia asta de curatare...am inteles ca sunt 2 metode...:
1. exista o solutie care se pune in rezervor si costa 15 sau 20 ron (injectoarele se curata singure)
2: sau curatarea fizica a injectoarelor cu pretul de mai sus

voi ce ati alege?

Geo_ZGA 28-06-07 14:58

Re: al meau Cielo '95 gle
 
injectoarele chiar e indicat sa le cureti dupa atata timp...
eu in solutia aia de 15-20 ron nu prea am mare incredere, nu ca nu ar curata...ea curata, dar curata tot, incepand de la rezervor pana la injectoare. Si daca sunt depuneri pe rezervor (probabil ca sunt dupa atatia ani), le va curata si pe astea si vor ajunge in injectoare...si atunci mai rau le infunzi.
Poate gresesc, dar mai bine sa ti le curete mecanicul la service. Se pot face si curatari cu ultrasunete, daca are asa ceva service-ul. daca nu...stie mecanicul mai bine.

nucu_as 28-06-07 15:40

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Quote:

Originally Posted by Geo_ZGA (Post 971449)
injectoarele chiar e indicat sa le cureti dupa atata timp...
eu in solutia aia de 15-20 ron nu prea am mare incredere, nu ca nu ar curata...ea curata, dar curata tot, incepand de la rezervor pana la injectoare. Si daca sunt depuneri pe rezervor (probabil ca sunt dupa atatia ani), le va curata si pe astea si vor ajunge in injectoare...si atunci mai rau le infunzi.
Poate gresesc, dar mai bine sa ti le curete mecanicul la service. Se pot face si curatari cu ultrasunete, daca are asa ceva service-ul. daca nu...stie mecanicul mai bine.

merci man o sa le fac fizic...ii spun mecanicului
revin cu detalii

Geo_ZGA 28-06-07 15:50

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Nu sunt expert, dar eu asa zic, e parerea mea...eu asa asi face.

nucu_as 28-06-07 16:47

Re: al meau Cielo '95 gle
 
ai idee cam cat ar costa bujiile, fisele, capacul delcou??? normal fara manopera de instalare...
ps: am citit pe un thread ca fisele Tesla nu prea se potrivesc la cielo...

Geo_ZGA 28-06-07 16:52

Re: al meau Cielo '95 gle
 
nu stiu preturi, nu am cumparat (inca) asa ceva...bujiile NGK de care ziceam eu ar fi cam 150 ron/buc...
cum adica fisele Tesla "nu prea se potrivesc"? sunt fise...nu aripi de BMW puse pe Dacie :lol: ideea e sa fie bune conducatoare de curent si sa nu aiba pierderi. eu cred ca sunt bune, Tesla e super firma in domeniul electric :)

nucu_as 28-06-07 16:58

Re: al meau Cielo '95 gle
 
https://forum.4tuning.ro/312-zona-tehnica-daewoo/44819-need-help-set-fise-tesla-cielo-mici-nedumeriri.html

take a look....:sad:

Geo_ZGA 28-06-07 17:06

Re: al meau Cielo '95 gle
 
:lol: :lol: :lol: pai normal, daca o fii luat fise pt Audi, sau stiu eu ce marca de masina...trebuie modelul care e pe Cielo. cel mai simplu te duci cu masina acolo si scoti o fisa. te prezinti cu ea in mana la vanzator "vreau de'asta" :lol: sau apelezi la venzator daca e meserias, si iti spune el.

Geo_ZGA 28-06-07 18:39

Re: al meau Cielo '95 gle
 
A raspuns omu cu fisele....ii daduse pt motorul gresit, fiinddca e diferenta intre ohc si dohc. :)

nucu_as 29-06-07 08:28

Re: al meau Cielo '95 gle
 
mi-a mai venit o idee sa schimb si semnalizatoarele laterale, la masinuta mea semnalizarile laterale sunt rotunde....oi putea sa pun ceva frumos dreptunghiular pe alb???? dar fara sa mai fac ceva modificari...sa gauresc tabla sau mai stiu eu ce....oricum sambata ajung in craiova si cred ca ma apuc de ceva cumparaturi ca este nevoie...

Geo_ZGA 29-06-07 11:03

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Sunt semnale de Logan sau de VW :) arata la fel :P se gasesc semnale albe/clare, nu e problema, dar o gaurica doua tot o sa trebuiasca sa dai, prinderea e un pic altfel.

nucu_as 29-06-07 13:16

Re: al meu Cielo '95 gle
 
imi trebuie si bec special pe portocaliu pt semnalizarile astea clare?
ce proprietati ar trebui sa aiba becul...? cati wati cati volti? :?:

Geo_ZGA 29-06-07 15:46

Re: al meau Cielo '95 gle
 
:( habar n-am. intrebi si tu la vanzator :)

MaTzA 29-06-07 17:45

Re: al meau Cielo '95 gle
 
volti ... clar 12.. wati nu vreau sa spun bazaconii asa ca ma abtin. Asteptam rezultatele :D

TM32CIP 29-06-07 23:35

Re: al meau Cielo '95 gle
 
am eu semnalizatoare albe pt lateral (aripi) ......... daca vrei da un mail la [email protected] . Te uiti la mine pe thread ca am si poze cu ele, pe tico arata sooper, am pus si pe cielo model umpic mai mari ....... daca vrei, spune :D

nucu_as 01-07-07 11:20

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Quote:

Originally Posted by TM32CIP (Post 973838)
am eu semnalizatoare albe pt lateral (aripi) ......... daca vrei da un mail la [email protected] . Te uiti la mine pe thread ca am si poze cu ele, pe tico arata sooper, am pus si pe cielo model umpic mai mari ....... daca vrei, spune :D

ai facut ceva modificari pt laterale la cielo? adica ai dat gauri pt suruburi? n-as prea vrea sa gauresc tabla...mi-e mila de masinuta mea...spune-mi daca exista vreo posibilitate fara gauri pt semnalizarile astea laterale...mercic
ps: becul ala scrie pe el ca e de 5w pe 12 voltiNude Lindsay Lohan saver

http://myscreensavers.info/lindsay*****


All times are GMT +2. The time now is 23:47.

- Copyright 2026 4Tuning