![]() |
Jante de plastic!!!
1 Attachment(s)
In viitorul mai mult sau mai putin apropiat, jantele de aliaj ar putea fi inlocuite cu jante din plastic. Acestea sunt realizate dintr-un plastic ranforsat cu sticla (glass-reinforced plastic GRP) si au ca avantaj o greutate redusa fata de cele din aliaj. Deasemenea si costul de productie ar fi unul mai scazut. |
Re: Jante de plastic!!!
aiurea ca daca iei o bordura nu se indoaie...se sparge direct... :???:
|
Re: Jante de plastic!!!
bun ....sa zicem
Dar pui asa ceva pe un A8? pe un seria 7? sau pe vreun SUV?pe ceva greu nu as pune asa ceva pe masina niciodata....poate pe vreun oltcit sau matiz |
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
|
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
in viitorul apropiat shi chiar in prezent sutem martorii a f multor inovatzii tehnice menite sa fie mai ieftine mai bune mai rezistente cat se poate de nonpoluante... e clar k industria automobilistica este shi va fi intotdeauna intro continua schimbare |
Re: Jante de plastic!!!
Plastic :rolleyes2 de ce nu.
|
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
... eu 1 nu am auzit de plastic care sa se indoaie...pana acum... |
Re: Jante de plastic!!!
...ca un exemplu, fibra de carbon este mult mai casanta decat polimerii, si totusi, se folosesc pe anumite masini, (ca jenti) datorita rezistentei mari si greutatii reduse. Am incredere in jentile de polimer...este o chestiune de timp pana va fi acceptata de catre majoritate.
@19tdi: gandeste-te la scaunele acelea de plastic infecte, care se gasesc pe terase vara. Alea se indoaie, intr-o anumita masura, se indoaie. Sigur stii ca atunci cand te asezi pe ele, o iau intr-o parte sau in alta daca le fortezi putin. |
Re: Jante de plastic!!!
calmati-va ca jantele din plastic nu vor fi realizate sa flambeze si sa se indoaie peste borduri, aberati prea mult. cum ar fi la viteza mare (peste 200km/h sa zicem) sa dai peste o mica denivelare si janta sa inceapa sa danseze si sa se indoaie "precum scaunele de plastic"... va las pe voi sa va dati seama
|
Re: Jante de plastic!!!
nu prea le vad eu pe astea la 280 in viraj....sau la ce drumuri e in romania....
|
Re: Jante de plastic!!!
ma la prima vedere par cam subrede dar totusi sunt gandite de cineva care ofera o garantie ca nu se rup...nu ar avea cum sa se indoaie in gropi ...si nu au nici o legatura cu plasticul ala de la scaunele de pe terasa ....ar fii interesante ca ar putea sa le scoata mai iaftine si niste modele de iti pica fata ca baniuesc ca se fac usor matrice pt ele
|
Re: Jante de plastic!!!
N-as pune nici odata pe nici o masina asa ceva....
Sa am yo un Q7(dac-as avea...)si sa-mi schimb cele cromate super faine pe niste tampenii din plastic....... Nu imi pot inchipui!!!!!:shock: Poate la masinile sport unde depinde totul de Kg..... |
Re: Jante de plastic!!!
Niciodata un plastic nu o sa aiba acel aspect placut pe care il are un metal.. indiferent daca e polisat , mat, cromat etc.. Cum cromezi plasticul?.. nu mi se pare ceva de viitor oricat de usoare ar fi..
|
Re: Jante de plastic!!!
sunt najpa shi gata
|
Re: Jante de plastic!!!
cine zicea ca nu se poate croma plasticu???...mai gandeste-te ...io sunt sigur ca janta aia are o duritate f f f mare,inginerii aia care au proiectat-o s-au gandit sigur la treaba cu greutatea masinii si toate celelalte fortze care actzioneaza asupra jantei...asa ca io zic ca o sa iasa ceva foarte tare cu jentzile astea din plastic!!
|
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
|
Re: Jante de plastic!!!
lasati-i ma pe astia ca nu stiu ce vorbesc..ba ca se sparge ba ca nu duce nu stiu ce viraj ba ca nu ar pune-o pe q7...ei saracii sunt pe jos si nu ar pune jantele alea pe q7...si plus de asta aveti impresia ca toti aia care vor sa le produca sunt prosti numai voi sunteti destepti? credeti ca ei nu s-au gandit? s-au trezit doar asa intr-o dimineata si au zis hai sa facem jante de plastic ca poate toata lumea e proasta le cumpara si le sparge de o bordura sau sub greutatea q7-lui...dar pana atunci noi suntem fugiti...
|
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
OnTopic: Multi vor trece la jante de plastica din cauza greutatii reduse, mai ales cei care vor ca masina lor sa fie cat mai "supla". Oricum industria auto este mereu in expansiune, si trebuie sa ne obisnuim cu noile produse de pe piata. |
Re: Jante de plastic!!!
la jantele astea...ca la orice lucru de altfel exista avantaje si dezavantaje...lucru indestructibil eu nu am vazut inca...si la cum stiu unii sa conduca :rolleyes2 sunt bune...poate mai bune decat cele din aliaj/magneziu...etc. ... si asta datorita faptului ca vor fi mai ieftine mai usoare si poate mai rezistente...dar nu indestructibile...
|
Re: Jante de plastic!!!
Mi se par interesante!Cu siguranta vor fi multi care vor prefera jantele din plastic in dauna celor din aliaj.Unu din avantaje este pretul...
PS:pt cei care zic ca se strica...ca nu mere sa iei o curba cu 300...Jantele din carbon(cu garda mica la cauciuc)daca dai klumea intr-o groapa...S-AU DUS!!!Si costa cateva mii de euro...nu ca astea.Dar despre alea nu ziceti nimic.Da cu siguranta jantele astea nu o sa aiba probleme cu asa ceva...calmati-va |
Re: Jante de plastic!!!
ma o sa fie la mare cautare pt masinile sport, rally si altele de curse, dar cum spuneau si altii is urate frateee. nu se compara cu croamele, auritele si altele din aliaj. Plasticul e plastic. N-ati vazut la bord, oricat ar fi el de plastic tot in piele e mai criminal, asa si cu astea. chiar daca sunt la fel de rezistente nu au acelasi sex-apeal(l, cu unu sau cu 2?).
|
Re: Jante de plastic!!!
asa ets e romanu mereu gaseste cite ceva de zis , ba ca nu sunt bune sau cine stie ce au
eu zic ca sunt ceva de viitor si mereu ce a fost facut pt viitor a iesit bine acum asteptam si noi sa apara pe piata si care o sa aiba bani si poate vrea sa le incerce zic ca nu o sa fie dezamagit |
Re: Jante de plastic!!!
ramane de vazut , cum spunea cineva mai sus , nu sunt aia tampiti si noi mai destepti....au aia ceva in cap nu? Doar nu o sa fie facute din PET-uri de bere....
|
Re: Jante de plastic!!!
Frateeee kre k o sa fie super tari,sa nu uitam d aripile d p renault kre sunt multe d plastic(5 stele la euro NCAP),sau piesele multor masini,lipite,in loc sa fie sudate
Toate sunt kestii kre au fost privite cu oki rai, si uite k s comporta bine Sa nu n amintim d cladirile facute din sticla mai rezistenta k betonul Kre k o sa aiba mare succes p masini mai ales p cele sport,fiind usoare,plus k mai mult k sigur vor fi ieftine deci nu va fi mare problema sa l skimbi |
Re: Jante de plastic!!!
O intrebare buna este ce se intampla daca le tot freci de borduri sau le ciupesti.... oricum mi ash lua asa ceva :???:
|
Re: Jante de plastic!!!
GRP=PAFS (poliesteri armati cu fibra de sticla, desi eu as folosi rasina epoxidica pentru asa ceva), sau chestia din care e facuta caroseria benei la papuc. Exista scutere care au deja jante din plastic, desi cred ca e PET, nu PAFS.
Va rog nu mai aberati cu deformarea jantei, ca la o asemena situatie se pierde etanseitatea anvelopei si........ mori! |
Re: Jante de plastic!!!
@einstein1984: caroseria benei la papuc este din fibra de sticla.
|
Re: Jante de plastic!!!
eu zic ca fiecare produs isi va gasi cumparatorul sau indiferent daca este primit bine pe piata sau nu. momentan fiind in faza experimentala nu putem spune cat de rezistente sunt sau nu sau cat de bine vor arata, etc... sunt pure speculatii. pana una alta eu sunt chiar curios sa pun pe masina asa ceva sa vad cum se va comporta pe drum
|
Re: Jante de plastic!!!
aspectul lor este voit prezentat asa ptr a evidentzia cats e poate de clar compozitzia lor...fara a exista vreun dubiu k ar fi facut din pet de bere la 2 litri...cat despre pozibiliatea finisajului nu exista limite .. pot fi cromate nichelate , finisaj piele carbon..practic nu exista limite din contra se pot incerca noi idei deoarece plasticul permite asta fatza de metal...si cu sigurantza vor face furori
|
Re: Jante de plastic!!!
o sa ma distrez cu bricheta pe jentile astora de plastic:))) le tunez :>
nu da acu serios vine tziganu isi incinge bine cutitu si scrie pe jenti: smecheru smecherilor greu greilor bossu jupanu sau cum si-or mai zice astia :| |
Re: Jante de plastic!!!
orcum una peste alta o sa fie o inventie buna si asteptata de multi kred
|
Re: Jante de plastic!!!
nu va ganditzi la plasticu de la bidonu de cola sau la sticla din parbriz....k nu e vb d asta...sunt doar fibrele....am mai vazut niste materiale destul de interesante din combinatzia asta si va zic k am ramas prost cnd am vazut ce rezistentza au...
|
Re: Jante de plastic!!!
Quote:
|
Re: Jante de plastic!!!
Doamne da ce minte au unii.... :|
cum sa se arda ma cu bricheta ? nu e plastic ordinar fratilor..de fapt nici nu e plastic... |
Re: Jante de plastic!!!
palea da direct cu cheia si tot si-a inscriptionat numele :D sau o hartie abraziva de 40 ... parfum :D
|
Re: Jante de plastic!!!
pai da se putea sa nu viseze lumea la q7.....al draq tractor....daca termina proiectu si vor iesi in productie va fi o treaba buna...poate nu ne intoarcem la fier...etc....tehnologia trebuie sa avanseze. Parerea mea!
|
Re: Jante de plastic!!!
Sa testeze la noi in Romania astfel de jante...Sa echipeze un Logan cu niste jante din acest aliaj si sa strabata tara sa vedem cat de rezistente sunt.
|
Re: Jante de plastic!!!
eu zic ca 'de mare fitza' ar fi, aceste jante..daca s-ar putea sa le faca ( nu complet) transparente... si cu niste cauciucuri , nu negre, ci colorate, albastru, ceva de genul racordurilor siliconate...albastrul ala puternic..
:lol: |
Re: Jante de plastic!!!
ar fi ceva... kitsch dar ar fi ceva.. :)) .. On topic .. Jantele astea la prima vedere dau impresia de ceva ieftin..Nu cred ca ar da bine deloc pe un supercar sau o masina de lux de ex..
|
Re: Jante de plastic!!!
nu stiu cat de repede se vor lasa oameni convinsi de asemene chestii!!!!!!!plus de asta exista un monopol al industriei de "aliaj" si astia nu or sa se lase dusi de la borcnul cu miere asa de repede ,vor incerca si ei sa mai imbunatateasca perfomantele !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
asa ca putem sa mai asteptam pana o da vedem productii de serie la asa ceva!!! |
| All times are GMT +2. The time now is 15:07. |
- Copyright 2026 4Tuning