Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 5 (https://forum.4tuning.ro/644-masina-mea-bmw-seria-5.html)
-   -   E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D (https://forum.4tuning.ro/644-masina-mea-bmw-seria-5/425274-e34-520i-24v-ruby.html)

Mihai91ilie 16-09-15 22:03

E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
3 Attachment(s)
Salutare tuturor, recent am achizitionat un E34 din 1991(de-o seama cu mine :D)de culoare rosie si cu motor de 2.0 24v vanos. Ce m-a incantat foarte mult este caroseria care nu are gram de rugina si se prezinta impecabil peste tot. Ce nu mi-a placut la ea este vopseaua putin cam matuita de timp soare si fosti proprietari, dar se poate rezolva si asta in timp.

*Ca dotari/modificari, aceasta are:
-oglinzile electrice
-trapa electrica
-OBC mic cu 6 butoane
-ABS
-servodirectie
-geamuri reglate de forta mainilor :)
-fara ac
-proiectoare ceata
-diferential autoblocant (asa am luat-o si ma incanta enorm :D)
-kit arcuri eibach street kit
-toba finala cu 2 iesiri de la Borla

Am luat masina cu un set de jante pe 19 de e46 m3 CSL in 2 latimi (8,5j fata si 9,5J spate), acestea vin incaltate cu anvelope yokohama parada spec2 215/35 ZR19 pe fata si pe spate cu anvelope marca syron 225/35 ZR19. Si un set de roti pe 15 de tabla cu capace originale de BMW si cu anvelope de 205/65 R15.

Ca planuri de viitor pentru masina acestea vor fi urmatoarele:
-bagat benzina la greu :))))
-cat mai multe dotari OEM
-interior custom in 2 culori (scortisoara si negru)
-kitul complet de elemente care imita lemnul
-volan imbracat in piele culoare scortisoara
-lampile de semnalizare fata si spate albe ca de M5
-inca un set de roti cu buza, ceva mai mic pe 18 sau 17 (un model deosebit) poate BBS :D
-si alte idei ce imi vor veni pe parcurs

O sa pun momentat putine poze ca doar atatea am putut sa fac, dar promit ca vor veni si altele facute profi pe viitor.

AxL MoDo 16-09-15 22:31

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Sa o stapanesti sanatos ! De cat timp o ai si ce pareri pro/contra ai asupra ei ? Care este consumul ?

Mihai91ilie 17-09-15 12:31

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Multumesc mult, o am de o saptamana si ceva si pot spune ca nemultumiri inafara de vopsea nu am, dar ma si gandesc ca are si ea o varsta totusi. Iar cat despre consum, la drum intins daca mergi frumos cu ea tine cu casa si consuma undeva la 7-8l. In oras consuma undeva la 13l/100km, nu ma sperie asa mult devreme ce focusul care l-am avut consuma 11l cu un motor de 1.6 100hp.

catalin1 25-09-15 07:59

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Salut, cat te-a ajuns masina? Intreb ca si eu caut una.. :)
S-o porti sanatos!

Mihai91ilie 07-10-15 22:02

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Masina m-a dus cam 1700 E sa zic asa. Dar daca vrei sa faci o treaba buna si chiar vrei sa o tii, te duci si iti iei una impecabila din afara si o inmatriculezi. Problema la ele este taxa :(

marcelbigboy 13-10-15 16:45

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
:) sa-l stapanesti sanatos si fara incidente

P.s. :
Daca te intereseaza un interior (fete de usi cu trimuri mahon) + scaune fata recaro din piele + bancheta spate din piele cu tetiere electrice - 250e .. Te astept la Ploiesti :D

Mihai91ilie 28-10-15 18:54

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Multumesc pentru oferta de interior, o sa ma mai gandesc si e posibil sa iti dau un telefon.
In alta ordine de ide, azi au venit semnalizarile fata, nu sunt m5 original si nici alb simplu, au o tenta fumurie dar mie imi plac. Acum ramane sa le mai iau si pe cele de pe spate.

Mihai91ilie 29-10-15 20:59

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
1 Attachment(s)
Si o poza cu semnalizarile.

73dy 09-11-15 09:30

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Felicitari pentru achizitie si mai asteptam poze cu E34 :D

Sparkle_81 10-11-15 20:31

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Quote:

Originally Posted by Mihai91ilie (Post 5819212)
Multumesc mult, o am de o saptamana si ceva si pot spune ca nemultumiri inafara de vopsea nu am, dar ma si gandesc ca are si ea o varsta totusi. Iar cat despre consum, la drum intins daca mergi frumos cu ea tine cu casa si consuma undeva la 7-8l. In oras consuma undeva la 13l/100km, nu ma sperie asa mult devreme ce focusul care l-am avut consuma 11l cu un motor de 1.6 100hp.

Adevarat !

Felicitari pentru masina !

Mihai91ilie 10-11-15 20:59

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Multumesc, am o veste destul de trista, si anume ca iarna asta masina va intra la hibernare din mai multe motive. Unu ar fi sa o protejez de solutiile de dezapezire ca sa nu imi faca surprize rugina.Altul ar fi sa o protejez de ciobani in trafic care nu stiu sa tina masina dreapta pe drum cu zapada. Si in ultimul rand ar fi pentru ca a ramas fara itp si asigurare. Nu are rost sa le fac pentru ca am masina cu care sa merg iarna asta si este pe GPL :D. De aceea va comunic ca nu vor fi modificari prea multe la ea, in mare parte punem banii deoparte si intram in forta de la primavara cu modificari.

Mihai91ilie 10-11-15 21:19

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
6 Attachment(s)
Voi pune niste poze de la ultima intalnire din buzau. Zona Monteoru :D. Scuzati jantele dar a intrat in modul iarna.

Dede21 11-11-15 17:52

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Si fara jante are o linie frumoasa, tine-o cat mai stock :D

Mihai91ilie 11-11-15 19:33

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Asta este si planul, sa fie old school masina, mergand pe OEM modificarile. Probabil arunc cate una alta pe acolo dar fara sa-i stricam linia si caracterul.

Mihai91ilie 02-12-15 23:24

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
2 Attachment(s)
Se mai amana putin planul cu pusu la naftalina pentru ca am reusit sa o inmatriculez.

Mihai91ilie 20-01-16 19:12

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
2 Attachment(s)
Ca sa mai dam putin praful de pe thread, astazi am achizitionat triplele spate cu semnalizarea alba. Progresele sunt incet dar sigur pentru ca e o perioada grea. O sa atasez si 2 poze cu ele. :D

AnduGTR 20-01-16 19:21

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Felicitari :D Arata tzipla. Sa le luminezi sanatos. :D
Pune si becuri fumurii/cromate in semnal, dar cu lumina portocalie, ca sa nu se vada de afara nimic colorat si sa nu strici tot aspectul noilor triple ;)

AxL MoDo 20-01-16 21:48

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
de unde le-ai luat si cat au fost ? da-mi pm daca vrei sa nu fie public !

Mihai91ilie 24-01-16 20:02

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
4 Attachment(s)
Multumesc Andu, si am luat si becuri cromate, le-am gasit la pret bun si a luat 4buc.
Si ca sa iti raspund la intrebare AxL-Modo, lampile le-am luat pe comanda de la autopremier, au fost 100ron/buc si semnalele fata 30ron/buc. Nu ma deranjeaza sa zic public pentru ca asa daca e public poate mai ajuta si pe altii. Ca si calitate nu sunt nici proaste dar nici prea bune, am refolosit unele chedere de la lampile vechi pentru ca nu intrau la loc, per total au iesit bine, o sa pun niste poze cu ele montate, dar va rog sa scuzati calitatea pozelor.

Mihai91ilie 13-02-16 15:06

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
8 Attachment(s)
Dupa ce mi-a facut niste mici probleme masina si anume ca mergea in 5 pistoane, problema fiind de la injectorul 1 care l-am schimbat imediat. Am reusit sa fac rost (gratuit) de la un prieten de niste lampi laterale spate de la un mitsubishi eclipse 1G, am hotarat sa-i aplic tratamentul USA la pozitii. Pot spune ca sunt multumit de rezultat, acum mai trebuie sa gasesc pentru fata, cu sticla alba sau galbena, dar nu stiu ce lampa s-ar potrivi ca aspect cu cea de pe spate, daca aveti ceva idei va rog sa ma ajutati. Inca un lucru care mi-am dorit sa am sunt lumini ambientale din plafon. Am folosit niste socluri de 5mm, nu am gasit led portocaliu asa ca am montat unele mai galbui spre portocaliu. Scuzati calitatea pozelor facute cu telefonul.

sebysirbu 04-03-16 15:42

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
frumos ce faci tu aici, trebuie sa gasesti si pe fata ceva la diametru celor de pe spate..tot cu linii mai drepte.
ceva noutati la masina?

Sparkle_81 05-03-16 05:19

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
E ok. Mie īmi place.

Mihai91ilie 05-03-16 12:15

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Multumesc mult de aprecieri baieti. Pentru fata voi monta inca un set tot de la un mitsubishi eclipse dar care le voi trimite la o firma specializata sa-i schimbe plasticul rosu si sa toarne unu alb. Ca alte optiuni pentru fata gasisem semnalizari fata de golf2 sau pozitii laterale de la un chrysler LeBaron, dar tot nu sunt identice cu cele de pe spate asa ca voi urma ideea cu semnalele de mitsubishi cu plastic schimbat ca sa fie identice cu cele de pe spate.

In alta ordine de idei, azi au venit jantele noi, inca nu le am puse pe masina fiindca imi atinge inauntru, in punte pe spate si in amortizor pe fata, asa ca astept acum sa vina distantierile. Voi reveni cu poze before and after cu jantele ca sa vedeti in ce stare erau si cum sunt acum, deasemenea si poze cu ele pe masina.

Sparkle_81 05-03-16 14:07

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Un model anume ?

Mihai91ilie 05-03-16 18:14

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Va fi o surpriza, o sa pun pozele in cateva zile :)

muhhammad 08-03-16 21:45

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
masina facuta din pasiune :D o sa vedeti rezultate <3

Mihai91ilie 13-03-16 16:17

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
4 Attachment(s)
Pana vor veni pozele cu jantele, s-a mai facut timp si bani pentru un mic upgrade, un ornament de plastic in prelungirea lampilor pe spate (nu stiu exact denumirea).

Sparkle_81 13-03-16 18:46

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
82129401095 part number.

Mi-au placut īntotdeauna numai pe mașinile de culoare roșie.

Mihai91ilie 13-03-16 20:03

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Quote:

Originally Posted by Sparkle_81 (Post 5836592)
82129401095 part number.

Mi-au placut īntotdeauna numai pe mașinile de culoare roșie.

Acum stiu si cum se cheama, multumesc. Pusesem ochii pe ornament si mie imi place mult cum da pe masina de culoare rosie. Maine sau poimaine trebuie sa apara si distatierile atunci voi posta si poze cu jantele in cauza.

Sparkle_81 13-03-16 20:37

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Pānă acum nu ai dezamăgit; să vedem și cu jantele.

marcelbigboy 14-03-16 21:21

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
1 Attachment(s)
Ca sa nu faci treaba aia in ornamentul de la trapa puteai sa faci cu leduri de 3mm in plafoniera cum este la e39

Mihai91ilie 15-03-16 22:58

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Quote:

Originally Posted by marcelbigboy (Post 5836702)
Ca sa nu faci treaba aia in ornamentul de la trapa puteai sa faci cu leduri de 3mm in plafoniera cum este la e39

Puteam sa fac si chiar acolo aveam de gand sa le pun dar nu m-a ajutat plafoniera si nici nu bateau unde vroiam eu, asa cum sunt imi plac si cum vin si imi mai place si unghiul unde bate lumina.

Mihai91ilie 15-03-16 23:23

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
13 Attachment(s)
Povestea jantelor este in felul urmator, acestea sunt niste keskin KT1 pe 17 cu 8,5j fata si 10j spate. Acestea au fost achizitionate in luna decembrie si de atunci au suferit o schimbare radicala, fostul proprietar nu a stiu ce avea iar acesta si-a batut joc de ele in ultimul hal, dupa ce ca erau lovite buzele iar miezul era vopsit negru (cu pensula, si nu fac misto) acestea nu pareau sa mai aibe vreo sansa, dar fiind un model asa rar si o marca cu renume s-a decis ca mai mertia o sansa pe strazile romaniei. Am reusit dintr-o pura intaplare sa gasesc un set de capace keskin kt5 din aluminiu, desi se potrivesc perfect la diametru, gaura de prindere nu vine la linie cu cea din janta. Voi atasa poze cu intreg procedeul de restaurare al jantelor. Nu am apucat sa fac decat 3 poze pe fuga cu ele montate iar in aceaste poze are pe spate distatieri de 1cm, nu de 2cm cat ar trebui, deoarece cele de 2cm mai trebuiesc putin modificate. Cat de curand o sa montez si capacele si distantierile pe spate, iar apoi va promit ca revin cu poze facute mai profesional si nu cu telefonul in parcare la 11 noaptea.

Multumiri enorme prietenului meu tunner-man si Isac Garage Buzau pentru munca depusa la jante.

giubau_v8 16-03-16 01:16

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Arata super bine. Model frumos si combinatia de j-uri e ce trebuie.


Distantierele din poza sunt cele de 2cm? De ce nu iei tu unele cu buza de centrare sa faci treaba buna? Ce vad eu in poza nu imi place...

Mihai91ilie 16-03-16 08:25

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Da, cele din poza sunt de 2cm respectiv 1,5cm fata, distatierile astea sunt facute nu cumparate, pe viitor este posibil sa le duc la strungar sa mai iau din ele ca sa las o buza de centrare sau cel mai probabil altele mai mari si cu buza de centrare.

muhhammad 16-03-16 10:44

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
altceva bosset <3 asteptam caldura si te astept la poze :D

shox 27-03-16 09:22

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Sunt faine jantele si chiar zici ca au fost vopsite cu bidineaua :D dar mie imi place mai mult cum da masina cu jantele pe 19 CSL.
Este doar parerea mea,fiecare cu gustu lui.
Ps.Frumoasa masina imi aduce aminte de fosta mea ..

Mihai91ilie 29-03-16 11:59

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
2 Attachment(s)
Am ascultat sfatul tau giubau si am luat astea.
Nu reuseam deloc sa le centrez.

Sparkle_81 29-03-16 12:25

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
De cat sunt ?

giubau_v8 29-03-16 19:13

Re: E34, 520i, 24v, A.K.A Ruby :D
 
Quote:

Originally Posted by Mihai91ilie (Post 5837854)
Am ascultat sfatul tau giubau si am luat astea.
Nu reuseam deloc sa le centrez.

Bun asa.Siguranta inainte de toate :rolleyes2
Prezoane lungi si esti gata de drum :D


All times are GMT +2. The time now is 14:06.

- Copyright 2026 4Tuning