![]() |
Controversa-Dacia-7000rpm-treapta5
Eu am dat in dacie 175si nu are nici o madificare(7000RPM)hai ca sunt curios?
|
adica tu vrei sa spui ca o dacie ajunge in treapata a 5-a la 7000 de ture?
|
Re:
Quote:
|
Re:
Quote:
Anyway, cum bine zicea steph, dacie berlina 1.4 sa urce la 7000 de ture in viteza a 5a ?!? Cu cat esti intr-o treapta de viteza mai mare, cu atat masina urca mai greu in turatie, asa ca una e sa ii dai pe 1a a 2a chiar si a 3a 7000rpm, cand timpul petrecut pe turatii mari e destul de mic, si alta e pe a 4a si mai ales a 5a, cand de la 5000 deja dureaza o vesnicie sa mai creasca, asta presupune faptul ca u ai tinut-o in regim de turatie limita un timp destul de lung (asta presupunand doar ca ai atins 175 si ai lasat-o libera dupa aia, ca daca ne mai spui si ca ai mers cu viteza asta deja se complica mai tare treaba) asta ma face sa te intreb daca nu cumva dupa atingerea acestei viteze nu i-ai facut motoru` Anyway, nu am dacie, nu am nici tico, nu sunt partinitor, dar astea cu 175 la berlina stock sunt basme! |
breaku meu in a 5-a nu vrea sa mai treaba de 3500 .... hai 4000 adica la 140 km dabea atinsi ... da vad ca au inceput sa zboare berlinele paici
|
zmd-ule, stai linistit; asa, de curiozitate, sa te dai cu speeder cu oltcitu, si vedem dup-aia...vorbesc de motoru meu vechi de 1.3, si nu de asta de acum...
|
cristi_ubs: aberezi la greu! trezeste-te !
uite, eu imi asum riscul de a ma urca in dacia aia ... chiar vreau sa o vad cum ia 7mii de ture in a 5-a si merge cu 175/h. auzi ... de curiozitate ... ai motor de F15 pe ea si caroserie de tank rusesc ?? ... nu de alta, dar era vorba de dacii stock. LooooooooL ! Bytzu: nu am de unde sa stiu ce a facut speeder la oltcitul lui, nu am mai vb de mult cu el...am avut mult timp oltcit (si frantuzesc, nu cazan romanesc!)... stiu ce poate ... si daca ma lasa sa il conduc 200m, imi dau seama usor cat de\"stock\" este (in portbagaj nu ma uit ... cred ca NOS nu are :lol: ) ... si daca e curat, ma dau si cu el, stai linistit. |
Re:
Quote:
pai nu e normal ca o masina de 35 de ani cu motor de 1390 cmc sa atinga cu doar 45 km/h mai putin? :lol: :lol: :lol: |
in cazu in care v-ar interesa masina e stock fara modificari p ea(va spun doar ca rupe tot avand motoru de 1.4)dar oricum raman la parerea ca rupe tico la viteza! :roll:
|
Re:
Quote:
se vorbea de dacie berlina STOCK! |
Re:
Quote:
Iti arat factura si astept plinurile. :paper: Dar in fine, am zis ca nu mai intru pe-aici sa ma contrazic cu toti gealatii. Hai pa. |
la 3000 rpm dacia stock are in jur de 120-130km/h.peste turatia de 3000viteze creste mai greu dar 7000rpm e dublu fata de 3000rpm.asa ca trage si u o concluzie!
|
o dacie stock nu atinge 7000rpm,al tau e dereglat rau daca arata asa ceva,de ce nu faci o filmare cu turometrul tau sa ne demonstrezi?
|
nu atinge 7000 in a 5-a, dar in treptele inferioare atinge.... ca asa... am dat si eu 7200 in a doua.
|
si voi chiar credeti ce arata ?cred ca sunt dereglate,am si eu dacie ...dar nu ajunge la 7000 :roll:
|
bestie de curiozitate la ce viteza erai intr-a 2-a la 7000 de rot? sau ma rog 7200?
|
aveam 90 la 7200. iar.....dj05dpx.... poate e turometrul tau defect... daca nu vrea sa ajunga la 7000 de ture....
|
Hai ca e prea funny topicu' asta sa nu intervin si eu...
1. Eu am mers cu o dacie break, 3 persoane in ea + bagaje si sa-mi tai mana jos daca nu indica acul 180... pe de alta parte eram pe autostrada intr-o panta de minim 10% si indicatorul arata in mod sigur mai mult decat viteza reala deci in cel mai bun caz avea masina 160 (asta fiindca era grea si mergea la vale)... Deci nu negati din prima orice afirmatie oricat de incredibila ar fi... cat despre cele 7000 de ture in a 5-a nu stiu... asa o fi fost daca zice omu'... :) 2. O motocicleta iti ofera mult mai multa siguranta decat un tico... stiti de ce ? ca de pe motocicleta zbori iar in tico devii conserva... acum nu se pune problema cati cai are si ce performante are... daca ma intrebati pe mine motorul e prea mare pt masina aia... eu nu ii dadeam motor mai mare de 50 cmc... si il limitam electronic la 30km/h si il dadeam la copii sa se joace in parc... voi astia care ziceti ca v-ati dus cu viteza cu tico... voi chiar nu tineti la viata voastra ? nu de alta dar va dati seama ca masina aia poate fi strivita de un caine mai mare :) 3. Decat astea 2 mai bine un trabant... ala are un stil.. .si te poti inscrie in clubul lor si te duci in germania la intalniri si trabantul merge si cu motorina, porneste din a 3-a si poti schimba motorul in 2 ore si ceva... |
Re:
Quote:
Iar teoria ta este patetica. Ce concluzie ar trebui sa trag, ca daca 7000 e dublu fata de 3000 (apropo, unde ai invatat matematica?) unde sustii ca ai avut 130, la 7000 rpm are 260 km/h? Dupa ce lege a fizicii ai tras concluzia asta? Sau, ca sa fiu ontopic, te-ai dat vreodata cu un Tico, ca sa stii rezultatul? Macar ai mers vreodata cu vreun Tico sau vorbesti ce-ai auzit de la Gigel de la parter? |
Re:
Quote:
|
Re:
Quote:
hai sa stam on-topic... doar dak avem de spus ceva sa deskidem gura, ca de batut campii exista un topic special in mesaje ce nu pot fi incadrate... |
Re:
Quote:
|
ma e posibil sa mearga ... si eu am vazut o singura data turatia asta (aproape) erau vreo 6800 in treapta a 2-a ... in trepte superioare doar vreo 5000 pe a 3-a si vreo 4000 pe a 4-a.
in treapta a 5-a nu trece de 3500 pur si simplu pe la 3500 am undeva in 135-140 si nu mai vrea... asa ca 7000 pe a 5-a e VRAJEAAAAALA |
Intr-a 5-a da.... normal ca nu ajunge, eu ma refeream la treapta a doua..... Intr-a 5-a.... NO WAY!!!
|
revin:
1. cand am zis ca la 3000rpm aveam 130km/h si am spus ca la 7000 adica dublu(+1000ca sa vezi ca stiu matematica)nu am spus ca la 7000rpm viteza se va dubla(----------i) 2. referitor la mecanica ,documentativa si veti afla ca numai daciile cu injectie sunt limitate electronic(la5500parca)iar cele p carburatie ating o turatie corespunzatoare starii tehnice a motorului(nu vad de ce nu ar putea atinge 7000rpm) 3. in legatura cu poza aia de la turometru p care o vreti o so avti in scurt timp(da si cu vitezometru)-------- 4.pana nu cunosteti foarte bine datele tehnice ale unei masini incercati sa va abtineti caci va faceti de ras |
Esti penibil! Dacia nu va ajunge niciodata intr-a 5 a la 7000 rpm! Singurul care se face de ras esti tu! Abia ajunge un VTEC la viteza finala intr-o asemenea turatie si tu vorbesti de cutia aia de conserva de parca ar fi Ferrari! Du-te tata si plimba ursul cu rogojina ta! Iti arat si eu o poza de la serviciu cu un 206 cu turometru dereglat care are la 140 7000 rpm intr-a 5-a si relantiul la 3500. Mare jmecherie!
Intr-a 2 si a 3-a poti ajunge si la 8000 si s-o tii acolo o jumatate de ora cu riscul de a-ti cauta dup-aia bielele pe sosea sau sa-ti gasesti arcurile de la supape infipte in capota. Cu asta poti face si cu un Tico si cu orice masina pe carburatie care suporta asemenea turatii. Mai du-te si mai citeste, esti extrem de prost informat si pe deasupra aberezi de rupi fara sa cunosti. Asa ca ne leshi? :wave: |
Quote:
baga ceva poze la 7000 de ture si in treapta a5a :lol: |
Nu va mai certati ca incep sa apas pe x-uri :lol:
ca idee, legat de discutia cu turatiile alea mari la dacie.. m-am uitat in cartea tehnica de la Dacie (carburator) si graficul de putere/cuplu avea axa corespunzatoare turatiilor doar pana pe la 5500, unde deja cele doua curbe sunt in coborare.... si ma gandesc ca dupa acea valoare (presupunand doar ca ar putea sa le atinga), in ultima treapta de viteza masina ar incepe sa se infraneze... ca doar scade puterea la turatiile mai mari decat cea corespunzatoare puterii maxime.... |
Re:
Quote:
|
pe ce distanta ai prins viteza asta?
unde ai prins-o? pe auto bahn(sau cum se scrie)? ca in romania nu prea vad unde... si oricum...7000 ture...no way!adica se poate...da mai mult ca sigur turometrul arata gresit(cu muuult)...la fel ca si vitezometrul... cel mai mult am prins cu tata ...la o dacie berlina stock...din 99...in a 5a...turatia de 4300...nu stiu cu cat mergea(nu functioneaza kilometrajul)...dar tata zicea ca e in jur de 150... |
Continui sa visezi si sa asociezi visul cu realitatea. Asta e, daca atat e limita. Vorba aceea: de unde nu e nici D-zeu nu cere. Ferrari, mori de ciuda! :lol:
|
ma simt rusinat... pai omul asta a atins 7000rpm intr-a 5-a cu dacia si eu cu civic vtec abia am scos 7500-7600 in a 5-a... ma duc sa-mi duc masina la fiare vechi ca nu se merita...
si acum ca sa dau cateva explicatii celui care sustine aceste (nu vreau sa fiu rau dar totusi trebuie sa fiu realist) tampenii... dacia are longblock, adica motor care nu este construit decat pentru turatii obisnuite pentru masinile europene... dacia este cunoscuta pentru marile ei calitati (atat tehnice cat si estetice) si pentru faptul ca este extraordinar de bine facuta... honda mea are shortblock (adica suporta turatii \"normale\" pe care tu le vezi pe tot bordul tau de la dacie) si e o masina care se tine in ture ca sa dea randament maxim... eu la 7500-7600 nu mai reuseam sa conving motorul ala sa traga! si motorul asta pentru asta a fost facut... am mers si eu cu o dacie break pe injectie din 2001 mi se pare si cand o turam in gol aproape ca zbura turometrul ala: o lua atat de repede ca nu puteam sa-l urmaresc... cu a 5-a la 4500 cat arata acul aveam 145-150 si atunci m-a depasit taicamiu si m-a intrebat de ce merg doar cu 100km/h... asa ca 7000rpm in treapta a 5-a sunt povesti ca sa adormi copii... |
viteza am prins-o pe DN1 de la iesirea dibn comarnis,mai precis de la baicoi spre bucuresti.exista posibilitatea destul de mare ca eroarea de vitezometru si de kilometraj sa fie in jur de 15-20 km/h.ceea ce nu mai e vina mea.atat am vazut pe ceasuri atat spun.NU VA MAI UMFLATI IN PENE DEGEABA CA NU ARE ROST. :x
|
si inca ceva!lasati faptele facutre de aia batrani aici e vorba despre noi.sau poate veti merge toata viata cu mamica si taticu?
|
eu unu am avut dacie...si nu pot sa zic ca mai era stock(adika avea bloc-ul de 1300 si in el bagate camasi alezate ca sa pot baga pistoane de 1400,chiulasa era subtiata asa de mult incat toate pistoanele a trebuit sa le modific sa nu bata pistonul in capul bujiilor,temperatura de regim normal la acea dacie era de 90grade Celsius,evacuare nu mai avea decat teava si tobe goale pe interior,plus alte mici modificari)si crede-ma ca am verificat \"top-speedul\" si nu pe baza kilometrajului de la Dacie ci cu ajutorul unui Passat nou care s-a tinut in spatele meu la aceeasi viteza si crede-ma ca mai mult de 150-155 nu a vrut dacia nici in ruptul capului si acolo urla deja motorul de doamne fereste(era treapta a 5-a)...nu mai zic ca la motorul respectiv din cauza modificarilor drastice dupa ceva timp s-a fisurat blocul la prezoane si mi-a bagat uleiul din baie in borcanul de apa...deci hai sa fim putin realisti cu afirmatii de genul 7000 in treapta a 5-a....nu zic ca nu se poate dar singura varianta pe care o cred posibila pt asa ceva e ca dacia respectiva sa o ridici pe un elevator sau ceva (sa fie total ridicata,adica nici o roata pe jos) si asa sa o turezi si sa o duci in treapta a 5-a la 7000 ,asa zic eu ca probabil e singura sansa pt asemenea performante la o dacie (dar nu incercati asa ceva acasa :twisted: :twisted: :twisted: ,nu de alta dar e riscul sa iasa urat de tot)....oricum cum au mai zis si altii ,daca ar merge dacia stock chiar asa nici eu nu schimbam dacia cu altceva....si cum s-a mai zis motorul de dacie NU ESTE MOTOR DE TURATIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!sa iti mai dau un exemplu:Honda Prelude (1984),motor 1.8l 12valve 2 carburatoare(1 carb la 2-a pistoane) nu se tura mai mult de 7200-7300 maxim si acolo urla si nu aveai sanse sa o duci in a 5-a pana in turatia aia,ca sa nu mai zic si ce consum avea la turatiile alea...deci parerea mea ,am mai zis si ma repet acum,nu vb numa sa va aflati in treaba mai intai verificativa afirmatiile si abia dupa ce sunteti siguri de acel lucru spuneti-l mai departe...si un sfat ca am vazut ca ai zis ca tu ai scris numai ceea ce ti-au indicat ceasurile:VERIFICA-LE ,nu de alta dar nu cred ca merg bine :twisted: ...si apropo honda avea 110-115hp parca nu cat are dacia ...
p.s. motorul de pe dacia pe care am avut-o eu urca repede pana la 120 si putin peste ,de acolo ceva mai greu...si iarasi cum au zis si altii,probabil singura dacie capabila de asa performante ca cele pe care le afirmi tu e SGM-ul,ca alta nu cred....si inca un mic exemplu :o dacie de raliu de pe vremea lu' Ceasca cu motorul cu modificari grele(adica era de 1.6 ,chiulasa de nush ce si care avea vreo 120hp poate chiar mai mult) ,avea un top-speed de undeva in jur de 200km/h poate ceva peste ,dar dacia respectiva nu mai prea era dacie si era si usurata la greu.... |
Uh... da' frumos mai viseaza unii :roll:
FYI, la 7000rpm masina va avea o viteza dubla (comparativ cu 3500rpm). Asta presupunand ca 1. treapta de viteza este aceeasi si 2. ambreiajul nu patineaza. Motivul? raportul de transmisie e fix acelasi. Acest lucru este valabil si in cazul in care rotile din fata ale masinii sunt suspendate, caci 2*0km/h = 0km/h. Elementar, my dear Watson :wink: Trebuie sa fii tare... pasionat de Dacia :lol: ca sa crezi ca masina intr-adevar \"prinde\" 7000rpm in tr.V si nu ca ar fi vreun defect pe undeva. |
Re:
Quote:
am zis n-am dat cu parul :lol: :lol: :lol: |
Daca se apuca adminii sa inchida toate topicurile de bancuri noi de ce mai radem? :twisted:
FYI, eu ma distrez pe-aci - nu adun posturi ca n-am ce face cu ele :P Si uite-asa mai am un post :lol: |
Re:
Quote:
|
Pai mai asteptam cu inchisul topicului... sa nu zica omul ca nu a avut timp sa vina cu dovada! :wink:
|
| All times are GMT +2. The time now is 09:26. |
- Copyright 2026 4Tuning