Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - Kyd (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/421526-machete-lucru-kyd.html)

kyd_ursu 07-04-15 23:14

Machete in lucru - Kyd
 
10 Attachment(s)
Am sa pun aici cateva din machetele la care am lucrat,lucrez si am sa lucrez. Din pacate acestei machete nu i am facut poze inainte sa ma apuc de ea. Tot ce pot sa va zic este ca a fost rosie,fara o roata si fara scaune. Iata ce a iesit din ea:

Chevrolet Corvette C5 (Bburago)
1:18

kyd_ursu 07-04-15 23:23

Re: Machete in lucru - Kyd
 
2 Attachment(s)
Si totusi am gasit doua poze

arctix 07-04-15 23:33

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Felicitari, arata foarte bine, ce vopsea ai folosit?

kyd_ursu 07-04-15 23:46

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Vopseaua a fost facuta intr un laborator. Au fost doua nuante de albastru amestecate si puse in spray
RAL 5002 cod vopsea

Multumesc pentru apreciere

arctix 08-04-15 00:00

Re: Machete in lucru - Kyd
 
cat te-a costat spray-ul?

kyd_ursu 08-04-15 05:57

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by arctix (Post 5791832)
cat te-a costat spray-ul?

35 ron spray vopsea
25 ron spray lac mat
Plus ce mi a mai trebuit

dar dintr-un spray de vopsea faci 7-9 machete. Este foarte bun pt ca acopera foarte foarte foarte bine.

Reme 08-04-15 22:01

Re: Machete in lucru - Kyd
 
felicitari! Inca un colectionar caruia ii place sa restaureze. Arata senzational. Interiorul este belea...

kyd_ursu 09-04-15 00:00

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by Reme (Post 5792026)
felicitari! Inca un colectionar caruia ii place sa restaureze. Arata senzational. Interiorul este belea...

Multumesc Reme....multumesc. Cat de curand urmatorul proiect

arctix 09-04-15 00:02

Re: Machete in lucru - Kyd
 
cum se cheama?

kyd_ursu 09-04-15 00:03

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by arctix (Post 5792051)
cum se cheama?

Spune-mi te rog la ce te referi

arctix 09-04-15 00:14

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Noul proiect :D

kyd_ursu 09-04-15 00:18

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by arctix (Post 5792054)
Noul proiect :D

O sa fie un Golf 4 la 1:24. Momentan este de culoare gri. La final o sa fie un Golf 4 Masina de scoala pt soferi....accesorizata cu tot ce ii trebuie: dubla comanda....caseta cu "SCOALA"...reclame pe ea. Sper sa va placa. Maine incep sa lucrez la ea

arctix 09-04-15 00:26

Re: Machete in lucru - Kyd
 
:)) o idee originala si interesanta, spor la treaba, ce sa zic !?

kyd_ursu 09-04-15 00:30

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by arctix (Post 5792057)
:)) o idee originala si interesanta, spor la treaba, ce sa zic !?

Multumesc. Maine am sa pun poze. Ai idee de unde pot sa fac rost de o freza mica mica????

arctix 09-04-15 00:35

Re: Machete in lucru - Kyd
 
cat de mica si ce vrei sa faci mai exact cu freza?

kyd_ursu 09-04-15 00:56

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by arctix (Post 5792060)
cat de mica si ce vrei sa faci mai exact cu freza?

Pt a modela aripi eleroane praguri aerisiri

bmwh548 09-04-15 22:09

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Din cand in cand apar in Lidl modele mici de la Parkside, dar eu as merge pe una din magazinele de bricolaj care sa aiba cablul ala specific (pe ala nu l-am vazut niciodata la frezele Parkside). E deosebit de util cand incerci sa ajustezi piese mici sau trebuie sa "frezezi" in spatii inguste. Dremel e "cireasa de pe tort", dar costa pe masura. Eu am o trusa Einhell de ani de zile, am utilizat-o inclusiv la operatiuni "industriale" si inca nu m-a dezamagit.

kyd_ursu 09-04-15 22:18

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 5792213)
Din cand in cand apar in Lidl modele mici de la Parkside, dar eu as merge pe una din magazinele de bricolaj care sa aiba cablul ala specific (pe ala nu l-am vazut niciodata la frezele Parkside). E deosebit de util cand incerci sa ajustezi piese mici sau trebuie sa "frezezi" in spatii inguste. Dremel e "cireasa de pe tort", dar costa pe masura. Eu am o trusa Einhell de ani de zile, am utilizat-o inclusiv la operatiuni "industriale" si inca nu m-a dezamagit.

Multumesc pentru ca m-ai indrumat. Am sa ma pun pe cautat ca imi trebuie neaparat. Ms inca o data

kyd_ursu 09-04-15 22:48

Re: Machete in lucru - Kyd
 
1 Attachment(s)
Asa cum am promis:
- Golf 4 1/24 Welly

Proiect:
-schimbarea culorii
-interior modificat
-adaugat noi elemente

La final:

Golf 4 1/24 Welly "Masina de scoala"

Oftykosu 10-04-15 14:17

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Astept sa termini proiectul, chiar sunt curios ce iese. Spor la treaba.

kyd_ursu 10-04-15 22:06

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by Oftykosu (Post 5792310)
Astept sa termini proiectul, chiar sunt curios ce iese. Spor la treaba.

Multumesc. Dupa sarbatori ma apuc de treaba.

kyd_ursu 10-04-15 22:09

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Sarbatori fericite tuturor va doresc

arctix 10-04-15 23:26

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Si tie la fel!

Reme 11-04-15 19:05

Re: Machete in lucru - Kyd
 
interesant proiect...astept rezultatul final!spor la treaba sa ai si paste fericit iti doresc!

kyd_ursu 15-04-15 21:39

Re: Machete in lucru - Kyd
 
1 Attachment(s)
Primii pasi:

Asta este prima mana de vopsea. Mai urmeaza una sau doua dupa care lacul si polish.

Reme 19-04-15 10:31

Re: Machete in lucru - Kyd
 
salut! nu trebuie sa te gandesti neaparat ca tre sa dai polish. Totul consta sa fie bine aplicat lacul...

pentru un luciu sporit si eliminarea "cojii de portocala", teoretic se procedeaza asa. matuit tot in 3000, apoi 6000, apoi polish la masina de polishat si la mana.

spor la treaba!

kyd_ursu 19-04-15 11:50

Re: Machete in lucru - Kyd
 
I-am dat si a treia mana de vopsea. A iesit fara "coaja de portocala" dar se poate poate mai lucioasa :). Am sa-ti urmez sfatul

bmwh548 20-04-15 11:08

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Ai grija la grosime. Daca aplici prea multa vopsea si mai dai si cantitati generoase de lac exista riscul sa se ciobeasca pe muchiile portierelor/capotelor.

kyd_ursu 20-04-15 11:11

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 5794083)
Ai grija la grosime. Daca aplici prea multa vopsea si mai dai si cantitati generoase de lac exista riscul sa se ciobeasca pe muchiile portierelor/capotelor.

Am memorat si sfatul tau. Eu zic ca este ok. Detaliile caroseriei se vad foarte bine. Acum sa vad cu lacul daca ii este de ajuns doar o mana. Diseara vad rezultatul. Multumesc

kyd_ursu 28-05-15 21:35

Re: Machete in lucru - Kyd
 
4 Attachment(s)
Din pacate am avut putin timp la dispozitie pentru ea dar nu am renuntat.Cam asa arata in prezent. Mai am de lucru la bord,la jante,sa o colantez si sa ii fac caseta cu SCOALA. Cam atat pentru azi...din pacate

v1per 30-05-15 23:37

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Frumos ce ai facut pana acum!

Reme 01-06-15 22:02

Re: Machete in lucru - Kyd
 
incet, incet ajungi tu la final...imi place culoarea! mult de tot!

Victor Lazea 02-06-15 10:29

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Foarte fain. Ai talent man :lol: La cat mai multe proiecte

speedster 02-06-15 11:10

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Frumos ti-a iesit Golful! Felicitari pentru munca depusa si pentru rezultat!

kyd_ursu 02-06-15 22:47

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by v1per (Post 5800815)
Frumos ce ai facut pana acum!

Ma bucur ca iti place. Astept parerea ta si la finalul proiectului

Quote:

Originally Posted by Reme (Post 5801095)
incet, incet ajungi tu la final...imi place culoarea! mult de tot!

Abia astept sa o termin. Multumesc
Quote:

Originally Posted by Victor Lazea (Post 5801145)
Foarte fain. Ai talent man :lol: La cat mai multe proiecte

Multumesc. Urmatorul proiect sper sa iti atraga atentia :P
Quote:

Originally Posted by speedster (Post 5801152)
Frumos ti-a iesit Golful! Felicitari pentru munca depusa si pentru rezultat!

Iti multumesc. Sper ca in maxim 10 zile sa fie gata cu totul si atunci astept parerile voastre pro si contra

arctix 02-06-15 23:00

Re: Machete in lucru - Kyd
 
finisezi si bordul, scaunele, da?

ce firma pui pe masina?

kyd_ursu 02-06-15 23:05

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by arctix (Post 5801260)
finisezi si bordul, scaunele, da?

ce firma pui pe masina?

Am de finalizat:
-interiorul
-jantele
-sa lipesc reclamele etc (SCOALA DE SOFERI SOSO AUTO)
-sa fac caseta cu "SCOALA"

arctix 02-06-15 23:08

Re: Machete in lucru - Kyd
 
sa faci si un capac pt caseta SCOALA cu inscriptia EXAMEN, sau 2 casete separate din care una sa aiba o mica husa

kyd_ursu 02-06-15 23:11

Re: Machete in lucru - Kyd
 
Quote:

Originally Posted by arctix (Post 5801262)
sa faci si un capac pt caseta SCOALA cu inscriptia EXAMEN, sau 2 casete separate din care una sa aiba o mica husa

Exact. A doua caseta vine fix peste cea de SCOALA. Am sa caut si figurine sa le introduc in interior: elev...examinator si martor

lazar_tuning 16-06-15 00:29

Re: Machete in lucru - Kyd
 
tu, fata de mine esti "the next level" ce fain le lucrezi! :> :))


All times are GMT +2. The time now is 04:44.

- Copyright 2026 4Tuning