Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E36 - Sedan, 318i from 1997 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/418518-e36-sedan-318i-from-1997-a.html)

Csomy 08-01-15 23:14

9 Attachment(s)
Bună, aș dorii să imi prezint și eu mașina...
După o lungă perioadă de timp mam hotărât să îmi prezint mașina.
Este vorba de un E36 Sedan din 1997 cu motor de 1.8 benzină 116cp,
ca și dotări în data achiziției aș putea enumera Servodirecție, Oglinzi electrice heliomate,
jante aliaj pe 16 originale Bmw, mașina în momentul de față are 242630 de km
și de când am cumparat-o adică de aproape 2 ani avea 234000 deci nu prea am circulat cu ea,
pe parcursul acestor 2 ani am schimbat unele piese pe mașină dintre care aș enumera jantele care acum sunt niște Oz Hartge pe 17, am schimbat Volanul care este acum de piele,
am schimbat maneta de schimbător cu una de la Opel Astra bineînțeles am tăiat pentru că vroiam să fie cât mai scurtă și simplă,
am schimbat farurile cu unele Bosch cu lupă la care am pus Xenon pe fază scurtă, kit retrofit, și angel Eyes ccfl,
am schimbat tapițeria la scaunele din față că erau rupte, am schimbat finala de la evacuare cu unul universal dar mie imi place sunetul lui.
Pe viitorul apropiat vreau să achiziționez Bară față M cu lip, suspensie reglabilă sport,
jante care sper să fie Style 22... Climatronic pe viitorul mai îndepărtat...

Vă pun câteva poze cum era mașina la achiziție, și cum arată acum, aștept orice fel de sugestii păreri indiferent că sunt bune sau rele


More pics... Angel Eyes + Retrofit 😄

Jante Oz Hartge 8j ET 35

Mașina în starea în care era astă vară...

Winter mode On

Csomy 09-01-15 13:53

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
Mulțumesc de Edit skillzu 😄😄😄

BMWE3O 09-01-15 15:04

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
Nice levy . . . sunt alex :) mult succes si sper sa iasa ceva frumos din proiect si fara avioane , te salut

Csomy 09-01-15 17:18

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
Quote:

Originally Posted by BMWE3O (Post 5771588)
Nice levy . . . sunt alex :) mult succes si sper sa iasa ceva frumos din proiect si fara avioane , te salut

Ms mult Alex sper să iasă ceva frumos, asta încerc de aceea nici nu am scris nimic de mașină până acum😜😜😜 De la primăvara ne apucăm de montat, de luni încep achizițiile😀😀😀

Csomy 10-01-15 16:08

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
1 Attachment(s)
A sosit și prima piesă 😀😀😃

Csomy 13-01-15 17:45

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
1 Attachment(s)
Să zicem bun venit suspensiilor reglabile😀😀😀, încet încet vin piesele...

Logan4ever 13-01-15 19:07

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
Bafta in continuare! Ai inceput bine si sigur o sa iasa ceva frumos :D

Csomy 14-01-15 08:17

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
Quote:

Originally Posted by Logan4ever (Post 5772742)
Bafta in continuare! Ai inceput bine si sigur o sa iasa ceva frumos :D

Multumesc frumos de apreciere, ne străduim cum putem și noi 😀😀😀

oldtudorhand 14-01-15 13:46

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
Pe mine ma depaseste putin ideea ca o masina care nu are nici macar geamuri electrice pe fata, ca sa nu mai zic de un A/C (fie el chiar si manual), are nevoie de o bara de M sau alte chestii "ca sa arate bine". Dar asa sunt eu, mai ciudat in gandire....

Csomy 14-01-15 19:40

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
Quote:

Originally Posted by oldtudorhand (Post 5772918)
Pe mine ma depaseste putin ideea ca o masina care nu are nici macar geamuri electrice pe fata, ca sa nu mai zic de un A/C (fie el chiar si manual), are nevoie de o bara de M sau alte chestii "ca sa arate bine". Dar asa sunt eu, mai ciudat in gandire....

Da e și asta o idee însă pe viitor chiar poate săptămâna asta achiziționez clima, numai că vreau să iau de pe 318 ca să fie în 4 cilindri și atunci mi se potrivesc toate căblăraiele... Ce privește geamurile electrice sincer nu am nevoie... Asta e frumos că suntem diferiți:) Oricum mersi de observație :)

Csomy 14-01-15 19:43

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
1 Attachment(s)
Între timp au ajuns jantele... Welcome Bmw Style 22 7,5j ET 41 😜😜😜

alin-007 14-01-15 19:49

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
Quote:

Originally Posted by Csomy (Post 5772979)
Între timp au ajuns jantele... Welcome Bmw Style 22 7,5j ET 41 😜😜😜

Buna alegere ! Personal nu vreau sa mai aud de jante late stance *** . Ce a avut masina din fabrica sunt cele mai bune si usoare . Pentru motorul si sistemul tau de franare sunt perfecte , pe viitor iti recomand si un sistem de franare de pe un 2.0 , il gasesti la un pret foarte accesibil . Numai bine !

Csomy 14-01-15 21:43

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
Quote:

Originally Posted by alin-007 (Post 5772982)
Buna alegere ! Personal nu vreau sa mai aud de jante late stance *** . Ce a avut masina din fabrica sunt cele mai bune si usoare . Pentru motorul si sistemul tau de franare sunt perfecte , pe viitor iti recomand si un sistem de franare de pe un 2.0 , il gasesti la un pret foarte accesibil . Numai bine !

Mulțumesc frumos de sfat o să iau în considerare, acum vreau să achiziționez un kit de brațe pe față, după care vreau să iau o climă digitală cu un interior de piele recaro, văd ce se finalizează, oricum la primăvară mașina va avea o altă formă, incaodată Multumesc pentru încurajări și sper să reușesc ce am propus... Baftă😜😜😜

Csomy 15-01-15 10:42

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
1 Attachment(s)
A sosit kitul de brațe față de la Ta-Technix... Să fie binevenit😜😜😜

zpzpzpo 15-01-15 15:25

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
brate Ta Technix ?? Nu exista asa ceva

Pana acum ai dat o in bara cu suspensia,bratele...singurele ok sunt jantele.
Decat sa fi luat toate gunoaiele alea,puneai niste brate si bucse Lemforder.

Csomy 15-01-15 19:33

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
Quote:

Originally Posted by zpzpzpo (Post 5773135)
brate Ta Technix ?? Nu exista asa ceva

Pana acum ai dat o in bara cu suspensia,bratele...singurele ok sunt jantele.
Decat sa fi luat toate gunoaiele alea,puneai niste brate si bucse Lemforder.

Ok poate am greșit eu în post... Am comandat piesa de la Ta Technix România, dacă am greșit Iartă-mă te rog în rest decât să iau suspensii de la Jom mam consultat și am luat de la Ta Technix, asta a încăput în bugetul meu, am vrut să cumpăr produse noi pe cât se poate, am prieten cu suspensii de la Ta Technix de 3 ani nici o problemă acum dacă am dato în bară data viitoare iau altceva 😜😜😜 apropo un pic mai frumos se poate cu vocabularul, și dacă sunt de calitate mai joasă nu le poți numii gunoaie... Altfel mersi de observații ( ps: aș fi curios tu ce piese de calitate ai pe mașină) sau mai exact ce numești tu piesă de calitate... Baftă la modificat😊😊😊

mrsika 16-01-15 12:59

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
Quote:

Originally Posted by Csomy (Post 5773199)
Ok poate am greșit eu în post... Am comandat piesa de la Ta Technix România, dacă am greșit Iartă-mă te rog în rest decât să iau suspensii de la Jom mam consultat și am luat de la Ta Technix, asta a încăput în bugetul meu, am vrut să cumpăr produse noi pe cât se poate, am prieten cu suspensii de la Ta Technix de 3 ani nici o problemă acum dacă am dato în bară data viitoare iau altceva 😜😜😜 apropo un pic mai frumos se poate cu vocabularul, și dacă sunt de calitate mai joasă nu le poți numii gunoaie... Altfel mersi de observații ( ps: aș fi curios tu ce piese de calitate ai pe mașină) sau mai exact ce numești tu piesă de calitate... Baftă la modificat😊😊😊


felicitari pentru proiect..
masina TA..o faci pentru TINE nu pentru altii
consider ca multa lume nu isi da seama de costurile pe care le implica personalizarea unei masini..si nu tin cont nici de bugetul posesorului..normal ca fiecare dintre noi ar dori sa puna cele mai smechere piese sus pe masina..dar trebuie sa fim totusi si realisti.


bafta pe mai departe

Csomy 16-01-15 22:02

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
Quote:

Originally Posted by mrsika (Post 5773339)
felicitari pentru proiect..
masina TA..o faci pentru TINE nu pentru altii
consider ca multa lume nu isi da seama de costurile pe care le implica personalizarea unei masini..si nu tin cont nici de bugetul posesorului..normal ca fiecare dintre noi ar dori sa puna cele mai smechere piese sus pe masina..dar trebuie sa fim totusi si realisti.


bafta pe mai departe

Multumesc pentru cuvintele frumoase, asta este nu poți satisface pe toată lumea bineînțeles dar nici așa nu poți zice că am luat niște gunoaie când eu știu câți bani am cheltuit pentru ele... Nu o fi ele cele mai calitative și scumpe de pe piața dar nici gunoaie nu sunt... În fine baftă și ți-e și mersi încă odată 😜😜😜

alin-007 17-01-15 00:08

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
Cand ajungi la un nivel mai ridicat al gandirii si al resurselor financiare , realizezi ceva mai greu ca unele persoane care isi doresc o masina cat de cat intretinuta si frumoasa nu au asa multi bani de spart pe o suspensie de 2000 e sau o pereche de jante de 1000-2000 e . Daca stam sa studiem 4tuning la sectiunea noastra 90% au suspensie ca a ta , inclusiv eu . Personal daca as da timpul inapoi nu as mai opta pentru Ta Technix , o consider mult prea rigida pentru drumurile noastre ... Astept sa-ti vad masina echipata ! Numai bine ! ;)

Csomy 17-01-15 13:47

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
Quote:

Originally Posted by alin-007 (Post 5773473)
Cand ajungi la un nivel mai ridicat al gandirii si al resurselor financiare , realizezi ceva mai greu ca unele persoane care isi doresc o masina cat de cat intretinuta si frumoasa nu au asa multi bani de spart pe o suspensie de 2000 e sau o pereche de jante de 1000-2000 e . Daca stam sa studiem 4tuning la sectiunea noastra 90% au suspensie ca a ta , inclusiv eu . Personal daca as da timpul inapoi nu as mai opta pentru Ta Technix , o consider mult prea rigida pentru drumurile noastre ... Astept sa-ti vad masina echipata ! Numai bine ! ;)

În legătură cu suspensiile exact asta am căutat, să fie cât mai rigidă, mașina nu va fi daily driven, o voi folosi numai în timpul liber in weekend, și la ieșirile de seară cât îmi permite timpul liber, în rest se rezolvă cu mașina de firmă...

Csomy 19-01-15 12:45

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
Sa făcut comanda și pe partea de audio, ca și Head Unit sa mers pe Alpine un CD player cu USB simplu, boxele față sunt de 13cm de 50w și pe spate 17cm de 60, tot de la Alpine, ca și amplificator am găsit una de la Magnat de 500w, și subwoofer tot de la Magnat de 300w... Vreau ca subwoofer-ul să fie legat pe amplificator, și boxele să fie legate pe cd player... Pozele pun când vin produsele 😄😄😄

Csomy 19-01-15 17:02

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
4 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Csomy (Post 5774102)
Sa făcut comanda și pe partea de audio, ca și Head Unit sa mers pe Alpine un CD player cu USB simplu, boxele față sunt de 13cm de 50w și pe spate 17cm de 60, tot de la Alpine, ca și amplificator am găsit una de la Magnat de 500w, și subwoofer tot de la Magnat de 300w... Vreau ca subwoofer-ul să fie legat pe amplificator, și boxele să fie legate pe cd player... Pozele pun când vin produsele 😄😄😄

Poze :)

Csomy 25-01-15 17:09

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
1 Attachment(s)
Încet încet avasnăm, sa montat și interiorul Recaro 😜😜😜... Pe viitor urmează instalația Audio și de schimbat plafonul, încet încet prinde formă mașina 😊😊😊

Csomy 26-01-15 16:01

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
1 Attachment(s)
A sosit și clima cu toate componentele, sper să reușim să montăm, să fie funcționabil, masina începe să imi placă din ce in ce mai mult😜😜😜 se așteaptă primăvara când se va monta jantele bara față și suspensia să fie într-un ceas bun sper 😃😃😃

s3rgyu 26-01-15 17:40

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
Avansezi repede.
Bafta cu proiectul.

Csomy 26-01-15 22:27

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
Quote:

Originally Posted by s3rgyu (Post 5775984)
Avansezi repede.
Bafta cu proiectul.

Multumesc 😜😜😜 Am avut ceva fonduri ascunse, și am decis să investesc în mașină 😃😃😃, oricum este un lucru să cumperi și e altceva să le ai pe mașină și să și funcționeze 😀😀😀 mersi oricum încă odată

Csomy 26-04-15 19:15

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
1 Attachment(s)
Pe mașină se montează clima săptămâna viitoare, jantele merg la sablat după care se revopsesc... Am probat bara pe mașină, urmează să iau pielea de pe bancheta spate să pun pe una nerabatabilă că așa nu pot să o prind calumea... Sper ca întro lună să pot circula cu ea😁😁😁 sa schimbat kit-ul pentru faţă sa montat suspensiile când sunt gata jantele se vor regla după jante sunt din ce în ce mai aproape ca să o văd gata pentru monent abia aștept 😉😉😉

Csomy 08-07-15 21:11

Re: E36 - Sedan, 318i from 1997
 
6 Attachment(s)
Salutare, între timp mașina a primit interior de piele complet ce a fost montat, sa montat suspensia reglabilă, cu bara faţă, sau sablat și vopsit și jantele, care într-un final au ajuns pe mașină, urmează plafon negru, și corectat punctele de rugină rămase pe mașină... Începem să prindem formă 😋😋😋


All times are GMT +2. The time now is 10:48.

- Copyright 2026 4Tuning