![]() |
1970 Dodge Challenger
Salut!
De ieri, sunt mandrul proprietar al unui Dodge challenger din 1970 (conform VIN) Masina a fost gasita intr-un hambar in Cipru fiind singura de pe insula. Da, are nevoie de restaurare completa, da are nevoie de motor, cutie si alte 1000 de piese si da, sunt pregatit pentru asta. Acum, vedeti pozele si comentati |
Re: 1970 Dodge Challenger
10 Attachment(s)
si pozele :)
|
Re: 1970 Dodge Challenger
6 Attachment(s)
in aproximativ 2 saptamani...masina a intrat in posesia mea si a fost miscata pentru prima data in 20 de ani!
Pe platforma dinspre capitala catre insoritul Limassol si direct la tinichigerie |
Re: 1970 Dodge Challenger
Apropo...sunt interesat sa cumpar orice piesa pentru masina asta...interior-exterior-motor-etc
|
Re: 1970 Dodge Challenger
foarte tare masina. ce s-a intamplat cu motorul? sa ne tii la curent cu evolutia lucrarilor ;)
|
Re: 1970 Dodge Challenger
Ai mare curaj :D
Spor la treaba! |
Re: 1970 Dodge Challenger
Succes cu restaurarea !
|
Re: 1970 Dodge Challenger
multumesc!
motorul a disparut pe parcurs...am cumparat masina cu un 6 in linie care oricum e incomplet si nefunctional. CUMPAR MOTOR V8! |
Re: 1970 Dodge Challenger
Volan pe dreapta ??
|
Re: 1970 Dodge Challenger
Quote:
nu e problema...revine pe stanga unde ii este locul desi pe aici se conduce invers |
Re: 1970 Dodge Challenger
Credeam ca cipriotii sunt mai cu motz si-au scos americanii doar pentru ei.
|
Re: 1970 Dodge Challenger
nu am mai fost de mult pe aici. Intre timp, masina a fost complet "dezbracata" si pregatita pentru sablat.
Deocamdata sta intr-un storage unit (ceva in genul storage wars de pe discovery) pana cand trec ploile. Imediat dupa sablare...vad ce piese de caroserie trebuiesc schimbate/reparate si...sa inceapa distractia... In continuare caut motor V8 de 5.2l si VIN G sau J |
Re: 1970 Dodge Challenger
Foarte tare prietene, s-o aduci pe linia de plutire.
Motorul a fost probabil schimbat odata cu schimbarea directiei din cauza schimbatorului probabil "la volan" ma gandesc eu. Oricum s-au schimbat f f multe din cauza volanului, cred ca sunt ceva improvizatii la coaja de bord, pompa drama, caseta directie de alta masina(sau poate e intoarsa), inst electrica si cine mai stie ce. Ma uit dupa motor aici in UK, poate "pica" ceva :D |
Re: 1970 Dodge Challenger
Spor la restaurat !
Subscribe ! |
Re: 1970 Dodge Challenger
Quote:
daca gasesti vreo piesa enumerata mai sus...vreau :) cat despre mecanica...e simplu...totul trebuie inlocuit pentru ca masina nu a fost miscata timp de 15 ani |
Re: 1970 Dodge Challenger
Dap, in UK, vin pe 28 acasa pt 6 zile, aduc ceva manuale auto, Haynes etc pt colegi forumisti asa ca pe urma caut si piese de Challenger ;)
Plate ca si cardan ai nevoie... Ai de muncit enorm, buzunar gros iti urez de acum, data 6-8.000 Eu cu totul nu scapi :D |
Re: 1970 Dodge Challenger
Quote:
Am gasit o firma in germania care comercializeaza piese de caroserie si ma costa in jur de 4000 piesele de care am nevoie --> acum...adunam bani cum putem tinand cont ca in 3 luni mai am si nunta :) |
Re: 1970 Dodge Challenger
Ohooo..multe pe cap :)
Eu am gasit cateva repere de caroserie, podele stanga, semiaripile spate, sunt multe pe Ebay.co.uk, te poti uita si vezi daca te bagi la ceva de acolo, preturile sunt de sute de lire dar sunt NOS toate. |
Re: 1970 Dodge Challenger
Quote:
- acoperis complet - podele - firewall complet - podea portbagaj si cu extensiile aferente - etc etc etc Pentru accesorii, singurul site care merita atentie este yearone.com de unde am cumparat: - set complet de chedere - set complet de suruburi - etc. Urmeaza sa cumpar tot de la ei fetele de usi, bordul, consola centrala si multe multe altele. Deocamdata, mare parte din piese sunt pe drum iar unele nici nu au fost trimise inca din cauza stocului inexistent (AMD produce serii limitate de piese iar eu am de asteptat pentru cateva repere sa fie fabricate desi le-am platit cam de 2 luni) Pana acum am cheltuit putin peste 10.000 euro pe piese si estimez ca mai am nevoie de inca 15.000 ca sa am masina completa. Dupa care, sunt costuri pentru tinichigerie care nu sunt ieftine... De asemenea, un motor complet si o cutie de viteze, ambele corecte pentru perioada de fabricatie a masinii mi-au fost donate de catre un personaj din america. Din fericire trebuie sa platesc doar transportul (589$), ambalarea (200$) si taxele vamale de 4.5% pot sa palavragesc aici despre masina mea inca 20 de pagini dar nu cred ca intereseaza pe nimeni :) daca sunt oameni interesati de progres, masina se poate vedea in detaliu pe w w w . c u d a - c h a l l e n g e r . c o m in forum la sectiunea Member's Restoration Projects sponsored by ROSEVILLE MOPARTS iar titlul este 1970 Dodge Challenger SE |
Re: 1970 Dodge Challenger
5 Attachment(s)
OK, presupun ca masina asta nu prezinta nici un interes sau 4tuning e mort...
Am mai primit ceva piese iar zilele astea sper ca intra la sablat |
Re: 1970 Dodge Challenger
4T e mort.
Deci investseti bani la greu, sa fie si munca de calitate si vei fi happy 😉 |
Re: 1970 Dodge Challenger
Toată lumea "bună" este pe "feisbuciuc". Nu mai este la modă să stai pe forum.
Succes la vopsit. |
Re: 1970 Dodge Challenger
Ai dreptate, asa este. Eu de ceva timp numai cu "lumea buna" ma cert acolo, toti "e" destepti daca au bani si/sau functii, nu ne mai cunoastem om cu maimuta, aici ne stiam toti cei vechi....
|
Re: 1970 Dodge Challenger
Da, din pacata asa este. In ceea ce priveste masina, da, am investit destul de mult pana acum si mai am de investit mult mai mult. Pana la urma este un hobby, o placere neinteleasa de multi.
O sa mai postez ceva poze cand apare ceva progres. Pana la vopsit e cale lunga dar un primer tot primeste anul asta. |
Re: 1970 Dodge Challenger
hai bre pune poze, eu unul urmăresc topicul sunt tare curios, spor la treabă ! :twisted:
|
Re: 1970 Dodge Challenger
2 Attachment(s)
Da, scuze dar nu mai frecventez forumul asta. Nu s-a mai intamplat nimic semnificativ cu masina in ultimul timp pentru ca inca mai astept din piese ca sa ma pot apuca de tinichigerie.
Intre timp am primit motorul, cutia de viteze, si alte "nimicuri" ca si brate de stergatoare, luminile din bord, ceva chedere si suruburi si alte chestii mici |
Re: 1970 Dodge Challenger
Quote:
|
Re: 1970 Dodge Challenger
5 Attachment(s)
Salut perversule, am postat anuntul si pe Auto Retro pe Fb, nu aveam timp sa intru aici sa ti-l las, eram ocupat cu lucrul saptamana trecuta.
Uite, poate te ajuta cu ceva, o dezmembreaza de ceva timp, vad ca motorul pare dat deja dar din acela ai oricum. http://www.ebay.co.uk/itm/2823619473...%3AMEBIDX%3AIT 5.6 V8 Pornire http://s1292.photobucket.com/user/Ju...qt0j9.mp4.html |
| All times are GMT +2. The time now is 23:47. |
- Copyright 2026 4Tuning