Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   AMERICANE (https://forum.4tuning.ro/399-americane.html)
-   -   1970 Dodge Challenger (https://forum.4tuning.ro/399-americane/413448-1970-dodge-challenger.html)

p3rv3r5ul 31-08-14 10:57

1970 Dodge Challenger
 
Salut!

De ieri, sunt mandrul proprietar al unui Dodge challenger din 1970 (conform VIN)

Masina a fost gasita intr-un hambar in Cipru fiind singura de pe insula.

Da, are nevoie de restaurare completa, da are nevoie de motor, cutie si alte 1000 de piese si da, sunt pregatit pentru asta.

Acum, vedeti pozele si comentati

p3rv3r5ul 31-08-14 11:00

Re: 1970 Dodge Challenger
 
10 Attachment(s)
si pozele :)

p3rv3r5ul 31-08-14 11:03

Re: 1970 Dodge Challenger
 
6 Attachment(s)
in aproximativ 2 saptamani...masina a intrat in posesia mea si a fost miscata pentru prima data in 20 de ani!

Pe platforma dinspre capitala catre insoritul Limassol si direct la tinichigerie

p3rv3r5ul 31-08-14 11:06

Re: 1970 Dodge Challenger
 
Apropo...sunt interesat sa cumpar orice piesa pentru masina asta...interior-exterior-motor-etc

daman 07-09-14 08:41

Re: 1970 Dodge Challenger
 
foarte tare masina. ce s-a intamplat cu motorul? sa ne tii la curent cu evolutia lucrarilor ;)

lord_wader 07-09-14 09:23

Re: 1970 Dodge Challenger
 
Ai mare curaj :D
Spor la treaba!

Sparkle_81 07-09-14 09:36

Re: 1970 Dodge Challenger
 
Succes cu restaurarea !

p3rv3r5ul 13-09-14 18:52

Re: 1970 Dodge Challenger
 
multumesc!

motorul a disparut pe parcurs...am cumparat masina cu un 6 in linie care oricum e incomplet si nefunctional.

CUMPAR MOTOR V8!

scrisit 14-09-14 16:04

Re: 1970 Dodge Challenger
 
Volan pe dreapta ??

p3rv3r5ul 14-09-14 16:31

Re: 1970 Dodge Challenger
 
Quote:

Originally Posted by scrisit (Post 5742353)
Volan pe dreapta ??

mda...a fost modificata acum 18 ani :)

nu e problema...revine pe stanga unde ii este locul desi pe aici se conduce invers

scrisit 14-09-14 17:20

Re: 1970 Dodge Challenger
 
Credeam ca cipriotii sunt mai cu motz si-au scos americanii doar pentru ei.

p3rv3r5ul 21-01-15 14:25

Re: 1970 Dodge Challenger
 
nu am mai fost de mult pe aici. Intre timp, masina a fost complet "dezbracata" si pregatita pentru sablat.

Deocamdata sta intr-un storage unit (ceva in genul storage wars de pe discovery) pana cand trec ploile.

Imediat dupa sablare...vad ce piese de caroserie trebuiesc schimbate/reparate si...sa inceapa distractia...

In continuare caut motor V8 de 5.2l si VIN G sau J

florin_cars 21-01-15 18:18

Re: 1970 Dodge Challenger
 
Foarte tare prietene, s-o aduci pe linia de plutire.
Motorul a fost probabil schimbat odata cu schimbarea directiei din cauza schimbatorului probabil "la volan" ma gandesc eu. Oricum s-au schimbat f f multe din cauza volanului, cred ca sunt ceva improvizatii la coaja de bord, pompa drama, caseta directie de alta masina(sau poate e intoarsa), inst electrica si cine mai stie ce. Ma uit dupa motor aici in UK, poate "pica" ceva :D

crysty.bobok 21-01-15 21:54

Re: 1970 Dodge Challenger
 
Spor la restaurat !

Subscribe !

p3rv3r5ul 22-01-15 10:58

Re: 1970 Dodge Challenger
 
Quote:

Originally Posted by florin_cars (Post 5774754)
Foarte tare prietene, s-o aduci pe linia de plutire.
Motorul a fost probabil schimbat odata cu schimbarea directiei din cauza schimbatorului probabil "la volan" ma gandesc eu. Oricum s-au schimbat f f multe din cauza volanului, cred ca sunt ceva improvizatii la coaja de bord, pompa drama, caseta directie de alta masina(sau poate e intoarsa), inst electrica si cine mai stie ce. Ma uit dupa motor aici in UK, poate "pica" ceva :D

ooo esti in UK? poate-mi gasesti si ceva piese de caroserie (platesc comision pentru orice piesa) coloana de directie este originala...bordul a fost taiat, scheletul de sub bord trebuie inlocuit, plafonul trebuie inlocuit, podeaua in spate, podeaua portbagajului, fetele de usi, etc.

daca gasesti vreo piesa enumerata mai sus...vreau :)

cat despre mecanica...e simplu...totul trebuie inlocuit pentru ca masina nu a fost miscata timp de 15 ani

florin_cars 22-01-15 17:38

Re: 1970 Dodge Challenger
 
Dap, in UK, vin pe 28 acasa pt 6 zile, aduc ceva manuale auto, Haynes etc pt colegi forumisti asa ca pe urma caut si piese de Challenger ;)

Plate ca si cardan ai nevoie... Ai de muncit enorm, buzunar gros iti urez de acum, data 6-8.000 Eu cu totul nu scapi :D

p3rv3r5ul 15-03-15 17:01

Re: 1970 Dodge Challenger
 
Quote:

Originally Posted by florin_cars (Post 5774968)
Dap, in UK, vin pe 28 acasa pt 6 zile, aduc ceva manuale auto, Haynes etc pt colegi forumisti asa ca pe urma caut si piese de Challenger ;)

Plate ca si cardan ai nevoie... Ai de muncit enorm, buzunar gros iti urez de acum, data 6-8.000 Eu cu totul nu scapi :D

daca scap cu 6000-8000 sunt cel mai fericit. este un proiect de durata...unul serios de data aceasta. Vreau sa restaurez masina corect pentru ca este foarte valoroasa... este un Special Edition din `70 si au fost construite putin peste 5000 de bucati...nu stiu cate mai exista in lume dar cred ca putine ;)

Am gasit o firma in germania care comercializeaza piese de caroserie si ma costa in jur de 4000 piesele de care am nevoie --> acum...adunam bani cum putem tinand cont ca in 3 luni mai am si nunta :)

florin_cars 15-03-15 17:11

Re: 1970 Dodge Challenger
 
Ohooo..multe pe cap :)

Eu am gasit cateva repere de caroserie, podele stanga, semiaripile spate, sunt multe pe Ebay.co.uk, te poti uita si vezi daca te bagi la ceva de acolo, preturile sunt de sute de lire dar sunt NOS toate.

p3rv3r5ul 14-07-16 14:21

Re: 1970 Dodge Challenger
 
Quote:

Originally Posted by florin_cars (Post 5787101)
Ohooo..multe pe cap :)

Eu am gasit cateva repere de caroserie, podele stanga, semiaripile spate, sunt multe pe Ebay.co.uk, te poti uita si vezi daca te bagi la ceva de acolo, preturile sunt de sute de lire dar sunt NOS toate.

nu exista nici un reper de caroserie NOS la ora actuala. Toate sunt reproductii iar singura firma de la care se merita cumparat orice reper este AMD (autometaldirect.com) de unde am si cumparat:

- acoperis complet
- podele
- firewall complet
- podea portbagaj si cu extensiile aferente
- etc etc etc

Pentru accesorii, singurul site care merita atentie este yearone.com de unde am cumparat:

- set complet de chedere
- set complet de suruburi
- etc.

Urmeaza sa cumpar tot de la ei fetele de usi, bordul, consola centrala si multe multe altele.

Deocamdata, mare parte din piese sunt pe drum iar unele nici nu au fost trimise inca din cauza stocului inexistent (AMD produce serii limitate de piese iar eu am de asteptat pentru cateva repere sa fie fabricate desi le-am platit cam de 2 luni)

Pana acum am cheltuit putin peste 10.000 euro pe piese si estimez ca mai am nevoie de inca 15.000 ca sa am masina completa. Dupa care, sunt costuri pentru tinichigerie care nu sunt ieftine...

De asemenea, un motor complet si o cutie de viteze, ambele corecte pentru perioada de fabricatie a masinii mi-au fost donate de catre un personaj din america. Din fericire trebuie sa platesc doar transportul (589$), ambalarea (200$) si taxele vamale de 4.5%

pot sa palavragesc aici despre masina mea inca 20 de pagini dar nu cred ca intereseaza pe nimeni :)

daca sunt oameni interesati de progres, masina se poate vedea in detaliu pe w w w . c u d a - c h a l l e n g e r . c o m in forum la sectiunea Member's Restoration Projects sponsored by ROSEVILLE MOPARTS iar titlul este 1970 Dodge Challenger SE

p3rv3r5ul 16-09-16 16:29

Re: 1970 Dodge Challenger
 
5 Attachment(s)
OK, presupun ca masina asta nu prezinta nici un interes sau 4tuning e mort...

Am mai primit ceva piese iar zilele astea sper ca intra la sablat

florin_cars 16-09-16 18:15

Re: 1970 Dodge Challenger
 
4T e mort.
Deci investseti bani la greu, sa fie si munca de calitate si vei fi happy 😉

Sparkle_81 16-09-16 19:08

Re: 1970 Dodge Challenger
 
Toată lumea "bună" este pe "feisbuciuc". Nu mai este la modă să stai pe forum.

Succes la vopsit.

florin_cars 16-09-16 19:49

Re: 1970 Dodge Challenger
 
Ai dreptate, asa este. Eu de ceva timp numai cu "lumea buna" ma cert acolo, toti "e" destepti daca au bani si/sau functii, nu ne mai cunoastem om cu maimuta, aici ne stiam toti cei vechi....

p3rv3r5ul 16-09-16 19:59

Re: 1970 Dodge Challenger
 
Da, din pacata asa este. In ceea ce priveste masina, da, am investit destul de mult pana acum si mai am de investit mult mai mult. Pana la urma este un hobby, o placere neinteleasa de multi.

O sa mai postez ceva poze cand apare ceva progres. Pana la vopsit e cale lunga dar un primer tot primeste anul asta.

kwg. 28-09-16 17:31

Re: 1970 Dodge Challenger
 
hai bre pune poze, eu unul urmăresc topicul sunt tare curios, spor la treabă ! :twisted:

p3rv3r5ul 23-11-16 15:46

Re: 1970 Dodge Challenger
 
2 Attachment(s)
Da, scuze dar nu mai frecventez forumul asta. Nu s-a mai intamplat nimic semnificativ cu masina in ultimul timp pentru ca inca mai astept din piese ca sa ma pot apuca de tinichigerie.

Intre timp am primit motorul, cutia de viteze, si alte "nimicuri" ca si brate de stergatoare, luminile din bord, ceva chedere si suruburi si alte chestii mici

VG30DETT 24-05-17 13:51

Re: 1970 Dodge Challenger
 
Quote:

Originally Posted by p3rv3r5ul (Post 5850411)
Da, scuze dar nu mai frecventez forumul asta. Nu s-a mai intamplat nimic semnificativ cu masina in ultimul timp pentru ca inca mai astept din piese ca sa ma pot apuca de tinichigerie.

Intre timp am primit motorul, cutia de viteze, si alte "nimicuri" ca si brate de stergatoare, luminile din bord, ceva chedere si suruburi si alte chestii mici

Nimic nou ? Care este situatia ?

florin_cars 29-05-17 21:04

Re: 1970 Dodge Challenger
 
5 Attachment(s)
Salut perversule, am postat anuntul si pe Auto Retro pe Fb, nu aveam timp sa intru aici sa ti-l las, eram ocupat cu lucrul saptamana trecuta.
Uite, poate te ajuta cu ceva, o dezmembreaza de ceva timp, vad ca motorul pare dat deja dar din acela ai oricum.

http://www.ebay.co.uk/itm/2823619473...%3AMEBIDX%3AIT

5.6 V8 Pornire

http://s1292.photobucket.com/user/Ju...qt0j9.mp4.html


All times are GMT +2. The time now is 23:47.

- Copyright 2026 4Tuning