![]() |
Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
Sa va spun care e situatzia ... vreau sa imi cumpar mashina ... de fapt tata vrea sa imi ia ... sii ... cam la acelashi bani sunt Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ... dif. fiind de 300 de E parca intre ele !!! Am o Nova ... mashina batraneasca ... am avut-o de noua ... si din 97 pana acum am facut doar 82.000 de km ... si vroiam sa intreb ce stitizi despre Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ... care ar fii mai buna pentru mine ... ma gandesc si la pretul reviziilor si investitzie in timp ... am inteles ca la Diesel sunt mai scumpe si mai dese decat benzina ... consumul ... dif. dintre ele cred ca e maxim de 3-4l la suta de km !!! Va rog frumos ... vreau sa aflu niste pareri !!! Multzumesc frumos !!! :?:
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
hai mha ce naiba ... nu se arunca nimeni la topicul asta ???
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
skoda 1 sau 2??? eu zic sa-ti iei benzina....da nah faci ce vrei eu unu sunt fan benzina, si avand in vedere ca e turbo, se poate modifica mai usor motoru
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
diff de consum 3-4 litri la suta.. la 1000 km inseamna 30-40 litri; si la 10000 km inseamna 300-400 litri ; si la 100000km inseamna 3000-4000 litri
si nu uita de diferenta dintre pretul benzinei si pretul motorinei daca cu nova ai facut in 10 ani 80000 km.. deci 8000 km pe an, nu se renteaza sa iti iei motor diesel.. ia-ti benzina in cazul asta vezi cum "iti faci" drumuri dupa aia k tot o sa te plangi de consum.. |
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
Skoda 1.8 t 150 sau 180 cp ....1.9 tdi 101 cp ...depinde "ce vrei sa faci cu ea"......oricum nu se compara 1,8 t cu 1,9 tdi......benzina e sfanta ;)
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
mashina nu o sa mearga la curse sau chestii de genu ... si nici nu va suferii modificari ... nu sunt eu genul cu dastea ... adika daca e sa alerg alerg cu ea asa ... nu imi bag io nasul ... ;) ...
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
1,8t de 150 nu de 180 ...
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
Am uitat sa specific ... Skoda este Octavia Tour (1)
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
1.8T. garantez io pt el
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
[QUOTE=sticla_betiva;907843]1,8t de 150 nu de 180 ...[/
Skoda au si motoare 1.8 t 180 cp iti garantez eu ;) |
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
am zis eu ca nu au ... ? ... eu am precizat care skoda o vreau eu ... ;) ... stiu foarte bine ce motoare are Skoda !!!
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
Quote:
SKODA 1 motor 1.8 t ........150 si 180 cp ...n a zis nimeni ca nu stii |
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
daca te uitzi atent in brosura Skoda ... o sa vezi ca motorul de 180 de cp nu mai este pe Skoda Octavia I ... pentru ca motorul ala era pe RS ... si acuma RS'u nu mai e pt. Octavia I ... !!!
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
as zice ca dieselul e mai ok pt tine, daca esti tanar si nu esti amator de curse...
tie iti tre consum mic ca sa poti merge cu ea(excursii, vacanta);) |
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
Quote:
Nu tresa ma uit in brosura stai calm ....DECI am un prieten SKODA 1 MOTOR 1.8 t 180 cp asa ca nu te mai contrazice cu tot cu brosurile tale SI NU E RS !!! masina luata acum 5 luni |
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
skoda cu motor de 1,8 T este mai indicata,chiar daca are u n consumk ceva mai mare !!!!!!!!
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
Quote:
treaba ta ... eu iti spun ca acum nu mai e motorul de 1,8t de 180 de cp ... doar de 150 ... ;) |
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
ca sa clarific ceva ... Skoda Octavia Tour ... va fi noua ... mashina nu va participa la curse dar asta nu inseamna ca se va merge incet cu ea ... si nici nu va fi modificata in vreun fel ... !!! Vreau o mashina care av efectua mai putin de 15000 de km pe an ... si care sa ma avantajeze ... !!! Pe motorina consuma mai putin dar am inteles ca intretinerea e mult mai scumpa si mai anevoioasa ... Benzina am cu 3-4 l mai mult la consum dar intretinerea am inteles ca e mai ieftina! Daca se poate cineva care are un 1,8t pe aici ... sa imi zica care e situatzia cu consumu si cu intretinerea si la 1,9 tdi la fel !!!
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
Frate, ia-ti 1.8T/. Da-l dreaq de diesel poate sa iti faca probleme mai mari decat benzina, iar la costuri, per total iesi la fel.
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
dap ... benzina imi iau ... akm tre sa il conving pe Mare Sef de Trib ... :))
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
asa te vreau :))) acum vine cea mai grea incercare
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
depinde pt ce o cumperi si ce ganduri ai cu ea,adica: economic, putere, pret, consumabile, intretinere intr-un cuvant, drumuri de facut
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
drumuri nu fac ... cum am zis ... am o Nova si in 10 ani am facut 80.000 de km ... deci ... drumuri nu prea ... !!!
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
Consumabilele la diesel sunt cu 100% mai scumpe fata de cele pe benzina dar aici era vb de motoarele benzina aspirate. Unul turbo e cu totul altceva balanta se cam echilibreaza mai ales cand intra in calcul consumul maricel al lui 1.8 T. Deci avantajul care il ai atunci cand faci putini km pe an dispare. Nu uita ca la pret sunt relativ egale. Consum mare dif f mica la pret si consumabile putin mai ieftine ca la Diesel circa 35 % nu justifica cumpararea unui 1.8 T in cazul tau. Acuma de regretat nu o sa regreti dk ti-o iei cu 1.8T de 150 Cp am mers cu una si trage f bine dar papa ceva de speriat sa te astepti la un consum mai mare cu 2 litri fata de cel anuntat de ei dk mergi sportiv dar nu f exagerat.
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
pai tu daca iti iei skoda sigur nu o sa faci doar 8000 de km pe an :)) ia-ti un diesel de 1.9tdi 101 cp iti spun sigur ca vei fi multumit,trage foarte bine.intretinerea nu difera foarte mult intre 1.9 tdi si 1.8t dar consumul sare rau de tot de fiecare data cand te urci in picioare pe pedala de acceleratie :D
o sa vrei sa te plimbi cat mai mult nu sa dai o tura si sa duci masina acasa ca s-a terminat gazul(si-a mai luat un prieten de-al meu un ursulet cu motor mare dar nu prea se putea bucura de placerea pe care ti-o ofera multi cai - consuma cat un tir) deci iti recomand dieselul |
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
moama ... cred ca pana la urma o sa trag la sortz cand ma duk la Dealer si gata ... :))
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
am condus 1,9 tdi ... moama ce cuplu are ... simtzi ca mananca asfaltu' ... akm sa vad unde gasesc un 1,8t ... sa vedem cu ala care mai e situatzia !!!
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
fii convins ca 1.8t o sa fie mai puternic...
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
am gasit rezolvarea problemei ... o sa le cumpar pe amandoua ... am vb. cu Mare Sef de Trib ... Pana Cenusie ... si e de accord ... :)) ... da nush ce a fost cu el de a acceptat sa le luam pe amandoua !!! a zis ca e cel mai bine asa ... !!!
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
eu as zice sa mergi pe 1.8T, si putere mai mare, mai putin zgomotoasa si mai ieftin de intretinut. reviziile la un benzinar sunt mai ieftine ca la un diesel. adevarat, consumul este putin mai ridicat la 1.8T dar performantele sunt cu mult peste cel de 1.9tdi.
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
1,9 TDi...cu putini bani...cresti puterea motorului mai ceva ca la 1,8 T ;)
|
Re: Sfat: Skoda Octavia 1,8t sau 1,9 tdi ???
buna idee ... :D:D:D:D
|
| All times are GMT +2. The time now is 19:07. |
- Copyright 2026 4Tuning