![]() |
Europene vs nemtesti
Am deschis Threadul asta sa vedem, ce marci din europa se pot compara cu cele nemtesti, o singura marca "nongermana" este comparata cu modele de top ca Audi, BMW, si Mercedes, acum va las pe voi sa va dati cu parerea...
|
Re: Europene vs nemtesti
Deci...exista vreo marca din europa nongermana care se poate compara cu acestea?
|
Re: Europene vs nemtesti
nemtestile nu-s europene ?:D:D sau poate ma insel ?:D::D:D:P
|
Re: Europene vs nemtesti
Ba da...ma refer la alte marci europeane dar nu germane....ce modele s-ar putea compara cu acestea?
|
Re: Europene vs nemtesti
Volvo ar fi un exemplu cat se poate de bun :D
|
Re: Europene vs nemtesti
Exact...asa ziceam si yo :P...
|
Re: Europene vs nemtesti
volvo , alfa romeo , jaguar,
|
Re: Europene vs nemtesti
:lol: europene vs nemtesti :lol: , ca si cum nemtii sunt pe alt continent.Cred ca singurii care pot sa se compare cu germanii sunt englezii, parerea mea e ca fac masini la fel de bune
|
Re: Europene vs nemtesti
Germania:
* Volkswagen * Audi * BMW * Mercedes-Benz (DaimlerChrysler) * Opel (Vauxhall) * Ford (Europe) * Porsche Anglia: * MG Rover Group * Jaguar * Rolls-Royce * Bentley * Lotus * TVR * Aston Martin * AC * Caterham * Westfield * Morgan * Marcos * McLaren Comparati sau daca am uitat ceva adaugati voi. |
Re: Europene vs nemtesti
pai daca nu e vorba doar de audi bmw si mercedes cum zice in primu potst bagam si italia cu mashini de la fiat alfa romeo lancia pana la lamborghini ferrari bugatti si pagani zonda
|
Re: Europene vs nemtesti
bugatti s-a mutat in Franta
|
Re: Europene vs nemtesti
Ettore Bugatti a fost italian,nascut la Milano.Deci la origini Bugatti este o marca italiana.Se mai spune ca este o marca frantuzeasca deoarece Ettore Bugatti s-a mutat la Paris si a continuat sa construiasca masinile sale, dar pana la urma originile sunt italiene
|
Re: Europene vs nemtesti
Ettore Bugatti a murit in 1939 si de atunci s-au schimbat multe.Acum VW produce Veyron-ul sub numele Bugatti si domnul Dauer a cumparat drepturile sa produca EB110.
|
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
|
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
|
Re: Europene vs nemtesti
daca e vorba de masini "normale" as alege nemtesti.. audi, mercedes; daca este vorba de masini mai "exclusiviste" (sa zic asa) as alege englezesti: bentley si poate rolls
in momentu de fata m-as multumi si cu un 300C 3.0 CRD (americana :lol: ) |
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
|
Re: Europene vs nemtesti
Mda,dar mai e o problema!..marcile englezesti enumerate de voi mai sus sunt mai mult nemtzesti decat englezesti.Ar trebui sa comparam masini 100% ca origine!....deja comparam nemtzesti vs. nemtzesti.......dc. ajungem la italieni,iar dam de nemtzi!:),deci e clar cam cine castiga....
|
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
|
Re: Europene vs nemtesti
offtopic
Porsche vrea sa cumpere grupul Volkswagen:lol: ,VW care e destul de mare :lol: |
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
|
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
daca e sa o luam asa.. jaguar, volvo, land rover apartin FORD, bentley apartine VW, rolls royce apartine BMW .. si cred ca mai sunt.. aa si daca nu ma insel si OPEL (Vauxhall) apartine GM |
Re: Europene vs nemtesti
Facem ceva de genul:
Maybach 62 vs Rolls Royce LWB S class vs Jaguar XJ ......... etc. ziceti voi |
Re: Europene vs nemtesti
marci non-germane....
eu zic ca Renault sau Peugeot pot oricand sa se puna cu VW, Opel, Skoda... etc.... (dar nu cu BMW sau Mercedes)......(off topic:.... Megane Sport este o masina absolut super in opinia mea... si pe bani putini pe deasupra... ) o marca de care nimeni n-a zis nimika.... sau n-am observat eu... e SAAB..... sunt masini foarte bune, arata shi bine.... ;) (Saab AeroX - cel mai super concept din ultimii ani pentru mine).... |
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
|
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
:lol: :lol: :lol: :lol: ..zici tu! |
Re: Europene vs nemtesti
Nu shtiam ca SAAB e a astora de la GM.... mea culpa.... :oops:
Pai zic.... de ce nu?..... uite.... eu cred ca Laguna2 e la fel de buna ca un Passat (evident motorizari asemanatoare).... shi e mai ieftina...... Evident..... eu o sa zic ca Renault sunt mai bune..... :D :D :D k doar am doua.... ;) ;) |
Re: Europene vs nemtesti
yo zic ca Volvo se compara cu BMW, Audi si Mercedes, restul VW, Opel le las in seama la Saab, Renault, Peugeot...Volvo e masina premium la fel ca BMW, Audi si Mercedes...toate acestea dintre ele avand ceva special...si avand o categorie de cumparatori diferiti, unii vor siguranta, altii sportivitate, altii lux..altii cam de toate :))
|
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
|
Re: Europene vs nemtesti
THX..... tu ai o problema cu Renault-urile shi Peugeot-urile?.... :twisted: :twisted: :twisted:
Sa intzeleg k eshti mandrul proprietar al unei mashinutze nemtzeshti, nu?...... |
Re: Europene vs nemtesti
Ba nu s-a dus...asta cu VW a fost tare...m-a facut sa rad :)))...pai tu nu sti ultimele fraza celebre de la EurnoNcap..."Pt Volvo trebuiau inventate 6-7 stele...nu 5"
Aston Martin va beneficia de sprijinul Volvo pentru constructia sedanului Rapide. Sefii companiei britanice au apelat la constructorul suedez pentru punerea la punct a sistemului de siguranta al masinii. Specialistii Volvo se vor ocupa in principal de asamblarea unei structuri din aluminiu cu grad inalt de rezistenta. Sefii de la Aston Martin asteapta de la Volvo si oferirea unei solutii viabile pentru constructia stalpilor dintre usile masinii si rezolvarea problemelor de siguranta pasiva la un eventual impact lateral. Dupa vanzarea a peste 80 de procente din actiunile companiei Aston Martin, Ford isi doreste sa se implice mai departe in constructia sedanului superpremium. Ford Europe a ramas in posesia fabricii care produce propulsoarele V12 si V8, marca Aston Martin, din Koln. Mai mult, aluminiul folosit la structura de rezistenta a Rapide este furnizat tot de Ford. Intr-un comunicat de presa Aston Martin a dezvaluit ca ?lansarea sedanului Rapide este programata pentru ultima parte a lui 2008, iar in primul an de viata vom produce aproximativ 1500 de unitati?. Pentru a-si asigura un avantaj conjunctural Aston Martin trebuie sa aduca in showroom-uri sedanul Rapide inainte ca Porsche sa lanseze modelul Panamera. Pai vrei sa apeleze la Renault..sau la Citroen? :)))) Pai tu ai auzit de ultima inovatie Volvo in siguranta...City Safety Sistem...poti sa te uiti linistit dupa gagici in oras... ca masina va frana singura chiar daca esti la 1 metru si n-ai reactie...si nu o sa intri in ala din fata neam :)) Faza cu VW...pai sa luam un exemplu...incearca sa vinzi un Passat cu optiuni ce vrei tu la pretul unui Volvo S60...esec total...nu da nimeni atatia bani pe un Passat..de ce? conceptia constructorilor...VW...masina poporului...Volvo..masina cu o clasa superiora... |
Re: Europene vs nemtesti
saab-ul l-ati pus si voi pe lista? :)
e o firma destul de tare... daca stau putin sa ma gandesc e chiar putin peste cele nemtesti din punctul meu de vedere. |
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
Quote:
P.S.-Any way,ma bucur ca avem o discutie constructiva,bafta!:-) |
Re: Europene vs nemtesti
"fidelitate"-vroiam sa spun fiabilitate,sorry! :)
|
Re: Europene vs nemtesti
Okay...atata mai zic fiindca nu pot sa tac..... Renault or fi jepcari cu Dacia din anumite puncte de vedere (desi nu cred ca se asteapta nimeni sa fie limuzina la 7k euro).... Si da, intretinerea e scumpa.... dar asta nu inseamna ca masina e proasta.... ai grija de ea.... merge foarte bine (eu nu am avut nicio reparatie majora la Meganu' meu in 5 ani de cand il am).... si-mi par si foarte confortabile..... dar.... e o chestiune de preferinte personale la un moment dat..... zic eu......
|
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
S60 are 2 motoare pe benzina mai puternice decat passatu V6 si anume T5 260 cai si 350 NM si R AWD 300 cai si 400 NM si 1 motor diesel mai puternic decat 2.0 TDI de 170 cai de la passat si anume D5 de 185 cai si 400 nm. -la fiabilatate pot sa zic ca rar vezi un S60 de vanzare, deci de aici eu deduc ca S60 este mai fiabil (mai ales D5) -la interior gusturile nu se discuta; oricum tind sa cred ca S60 are materiale mai de calitate decat passat deoarece s60 este in alta clasa.. -la capitolul siguranta: s60 a iesit cea mai sigura masina din america in 2006 CONCLUZIE: DACA PASSAT FACE PARTE DIN GRUPUL VAG (in care este si Audi dupa cum stiti), ACESTA NU ESTE PESTE ORICE MASINA SI MAI ALES PESTE UN VOLVO S60. Faptul ca tu alegi un passat in detrimentul lui S60, arata ca passatul este supraapreciat si nu S60!!! |
Re: Europene vs nemtesti
La interior si fiabilitate nu ai dreptate...la motorizare...volvo nu s-a axat niciodata pe conceptia de a stoarce motorul de CP...ci confort si siguranta !
O masina volvo...sa vezi tu si dupa 30 de ani...daca are un pic de rugina, pe cand la VW nu cred sa vad asa ceva...yo vad Golfurile 3 cum arata vai de mama lor..sa nu zic de altele mai vechi...m-am si plimbat cu volvo..S80...SS60...760...si m-am plimbat cu Golf..Passat...si scuza-ma...cum se comporta volvo..cum se simte in interior...e de-a dreptul masina Premium. Faptul ca VW are un grup in spate nu spuna nimik...tot masina poporului va ramane..faptul ca a vandult golfuletele alea ieftine la gramada...si au facut bani sa cumpere tot, nu face ca Golful sau Passatul sau orice sa fie mai bun ca un produs Volvo...repet..Volvo e masina Premium...VW e sub clasa asta ! Ultimul test intre 2 masini de la Volvo: Neither car is perfect-the comfortable Volvo is underpowered when compared with its competitive set, and it's too expensive. The Volkswagen, while a terrific value with a great engine, has too harsh a ride and a complex top that leads to considerable noise. For this test, though, the C70 gets our vote. While we'd like to see a more powerful engine offered at this price point, the Volvo is tops in comfort, ride, looks, and space, and makes time fly when you're on the road. When it comes down to it, the Volvo C70 is where you want to be with the top down, heading somewhere fabulous. 1ST PLACE VOLVO C70 Good looks, great interior, and a comfortable ride-an ideal car for a weekend getaway. 2ND PLACE VOLKSWAGEN EOSIt has the better engine, and it's a terrific value, but the ride and cabin noise need improvement. P.S...au fost comparate modelul cu motor T5 de la volvo si V6 de la Eos Eos - 250 CP la motor de 3200 cc T5 - 220 CP la motor de 2500 cc Sursa: http://www.motortrend.com/roadtests/...eos_volvo_c70/ Si aici iese in evidenta ca VW au motoare mai buna..dar repet...ATAT..deoarece Volvo nu se axeaza pe asta...VW motor puternic..dar cum uita sa lucreze la restul masinii :)) |
Re: Europene vs nemtesti
Quote:
|
Re: Europene vs nemtesti
englezii si suedezii... singurii care mai au masini...
francezii ies din discutie din prima aia sa ramana la facut branza |
Re: Europene vs nemtesti
ahem..... Renault a luat locul I la Formula 1 doi ani la rand...... deci se pricep shi la branza shi la mashini..... :twisted:
|
| All times are GMT +2. The time now is 18:49. |
- Copyright 2026 4Tuning