Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E46 - 320 d (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/394971-e46-320-a.html)

Dida_unicul 20-11-13 07:15

E46 - 320 d
 
10 Attachment(s)
Salutare si bine v-am gasit.Mai intai de toate dati-mi voie sa ma prezint.Ma numesc Andrei ,am 23 de ani si sunt din jud. Cluj (ardelean jet be jet ).Sper sa imi permiteti si mie sa prezint masinuta mea desi nu e cine stie ce.De curand m-am decis si eu sa imi cumpar prima masina pentru ca m-am saturat sa o folosesc pe a lui taica-meu ca apoi sa am discutii ca ceva bate cand o dau inapoi sau ca ceva nu e bine :)) .Si desi am pornit cu alte modele in minte pana la urma am ajuns la bmw .Masina e adusa din Germania ,eu am luat-o din Romania cu numerele de zoll recent adusa .Anul de fabricatie este 1999 .Ca dotari masina se prezinta bine ,climatronic ,incalzire in scaune ,trapa ,cd original,faruri cu xenon ,BC ,geamuri electrice fata,senzori de parcare,perdeluta spate,spalatoare faruri ... Estetic masina se prezinta bine pentru varsta ei desi mai are probleme pe parte mecanica ,cum ar fi telescoape fata telescoape spate trebuie schimbate ,pompa de apa + curea de alternator ,placute de frana pe spate.De cand am luat masina nu i-am facut modificari majore dar cateva micute are ,cum ar fi jante style 43 pe 16 inainte a avut style 53 pe 15 ,stopuri pe led ,semnalizari fumurii ,kit angel eyes ,colantare grile capota si cam atat pentru moment.Pe viitor am multe idei si planuri dar totul incet incet ,mai intai trebuie sa ma ocup de partea mecanica sa o pun in regula si apoi alte modificari.Orice pareri ,idei ,sfaturi ar fi binevenite :P

RD-Woo 20-11-13 07:25

Re: E46 - 320 d
 
Nice :D ingrijita masina, plac lampile spate cu led. ;)
la cat s-a ridicat investitia?

bobocel 20-11-13 08:50

Re: E46 - 320 d
 
ce sa-ti dau pe stopurile alea? :D
frumoasa masina! sa o stapanesti sanatos!
ca sfatui... pachet M, plafon negru... harman/kardon, interior alcantara sau piele sport, volan M (macar sa dai jos husa aceea), nuca schimbata cu una M, covorase velour sau ceva oem, o suspensie reglabila sau sport :D

daca ai o serie de sasiu, iti scot din program lista dotarilor si datele masinii :)

lexw 20-11-13 17:33

Re: E46 - 320 d
 
De unde ai luat stopurile ? e blană mașina.

boqdan08 20-11-13 18:00

Re: E46 - 320 d
 
Masina arata foarte bine la anii ei :) , foarte ingrijita si ca si baietii de mai sus imi plac si mie foarte tare stopurile <3 . Poate o intrebare tampita ( dar nu sunt mare cunoscator ) care e capacitatea motorului ? Ai platit taxa ?

Dida_unicul 20-11-13 19:15

Re: E46 - 320 d
 
Multumesc tuturor ,nu credem ca stopurile vor fi asa apreciate :P Se pare ca a meritat investitia .Pentru cei interesati m-au costat 135 euro.lexw daca esti interesat iti trimit un PM pentru ca nu stiu daca am voie sa postez aici linkuri catre situri comerciale .Bobocel o sa iti dau seria de sasiu pe maine fiindca as vrea sa aflu lista completa a dotarilor .boqdan08 motorul este de 1951 cm3 iar valoarea taxei in cazul meu conform deciziei se ridica la 2858 Ron,nu am platit-o inca ,chiar maine vreau sa merg ca am deja banii.

Dida_unicul 26-11-13 21:37

Re: E46 - 320 d
 
Pentru cei interesati se dau stopurile.Nu imi place ca fac putin condens.Le dau doar la schimb + diferenta.Pt informatii si poze ma gasiti pe PM.

catageo 27-11-13 07:52

Re: E46 - 320 d
 
Un prieten de al meu are tot genul asta de stopuri si le-a dat cu o pelicula de silicon transparent toata marginea, nici nu se observa. Omu e foarte pretentios si chiar nu se aburesc deloc. Bafta

Dida_unicul 27-11-13 10:53

Re: E46 - 320 d
 
O sa incerc si eu treaba asta ca mi-a recomandat mai multa lume .Sper sa fie asta,desi dupa toate astea ma indoiesc de calitatea lor avand in vedere cat m-au costat :(

bobocel 27-11-13 16:05

Re: E46 - 320 d
 
Quote:

Originally Posted by catageo (Post 5620663)
Un prieten de al meu are tot genul asta de stopuri si le-a dat cu o pelicula de silicon transparent toata marginea, nici nu se observa. Omu e foarte pretentios si chiar nu se aburesc deloc. Bafta

Nu puteai sa taci? :))

bobocel 27-11-13 16:06

Re: E46 - 320 d
 
Quote:

Originally Posted by Dida_unicul (Post 5616825)
Multumesc tuturor ,nu credem ca stopurile vor fi asa apreciate :P Se pare ca a meritat investitia .Pentru cei interesati m-au costat 135 euro.lexw daca esti interesat iti trimit un PM pentru ca nu stiu daca am voie sa postez aici linkuri catre situri comerciale .Bobocel o sa iti dau seria de sasiu pe maine fiindca as vrea sa aflu lista completa a dotarilor .boqdan08 motorul este de 1951 cm3 iar valoarea taxei in cazul meu conform deciziei se ridica la 2858 Ron,nu am platit-o inca ,chiar maine vreau sa merg ca am deja banii.

astep seria daca esti interesat de cartela masinii! :)

catageo 27-11-13 18:04

Re: E46 - 320 d
 
Quote:

Originally Posted by bobocel (Post 5620919)
Nu puteai sa taci? :))

daca dadeai si tu o bere... :lol:

Dida_unicul 27-11-13 21:33

Re: E46 - 320 d
 
Sper ca asta este WBAAL71060KG33884

bobocel 28-11-13 10:35

Re: E46 - 320 d
 
Quote:

Originally Posted by Dida_unicul (Post 5621158)
Sper ca asta este WBAAL71060KG33884

VIN WBAAL71060KG33884
Type code AL71
Type 320D (EUR)
E series E46 (4)
Series 3
Type LIM
Steering LL
Doors 4
Engine M47
Displacement 2.00
Power 100
Drive HECK
Transmission MECH
Colour TITANSILBER METALLIC (354)
Upholstery STOFF FLOCK RAUTE/ANTHRAZIT (E3AT)
Prod.date 1999-10-11



Options

Code Description (interface) Description (EPC)
S226A SPORTLICHE FAHRWERKSABSTIMMUNG Sports suspension settings
S255A SPORT-LEDERLENKRAD Sports leather steering wheel
S273A LM RAEDER/STERNSPEICHE 43 BMW light-alloy wheel star spokes 43
S313A AUSSENSPIEGELPAKET Fold-in outside mirror
S403A GLASDACH, ELEKTRISCH Glass roof, electrical
S423A FUSSMATTEN IN VELOURS Floor mats, velours
S428A WARNDREIECK Warning triangle and first aid kit
S431A INNENSPIEGEL,AUTOMATISCH ABBLENDEND Interior mirror with automatic-dip
S441A RAUCHERPAKET Smoker package
S473A ARMAUFLAGE VORN Armrest front
S488A LORDOSENSTUETZE FAHRER/BEIFAHRER Lumbar support, driver and passenger
S494A SITZHEIZUNG FUER FAHRER/BEIFAHRER Seat heating driver/passenger
S502A SCHEINWERFER-WASCHANLAGE Headlight cleaning system
S508A PARK DISTANCE CONTROL (PDC) Park Distance Control (PDC)
S520A NEBELSCHEINWERFER Fog lights
Code Description (interface) Description (EPC)
S521A REGENSENSOR Rain sensor
S522A XENON-LICHT Xenon Light
S534A KLIMAAUTOMATIK Automatic air conditioning
S550A BORDCOMPUTER On-board computer
S662A RADIO BMW BUSINESS CD Radio BMW Business CD
S785A WEISSE BLINKLEUCHTEN White direction indicator lights
L801A DEUTSCHLAND-AUSFUEHRUNG National version Germany/Austria
S863A SERVICE KONTAKT-FLYER EUROPA Retailer Directory Europe
S879A DEUTSCH / BORDLITERATUR On-board vehicle literature German
S915A AUSSENHAUTSCHUTZ ENTFALL Delete clear coat
P972A COMFORT PAKET Comfort Package
P981A COMFORT PLUS PAKET Top Komfortpaket



Standard equipment

Code Description (interface) Description (EPC)
S548A KILOMETERTACHO Kilometer-calibrated speedometer
S832A BATTERIE IM KOFFERRAUM Battery in luggage compartment

Dida_unicul 28-11-13 10:46

Re: E46 - 320 d
 
Acceptabil as zice. Mersi dau o bere ^_^

Dida_unicul 28-11-13 12:28

Re: E46 - 320 d
 
1 Attachment(s)
Scuze pentru dublu post dar nu pot edita postu de mai sus.Stie cineva care a mai montat sau cunoaste.Bara de m are aceleasi prinderi ca si cea originala a masini pentru nfl ? Sau pentru modelul acesta mai am nevoie de adaptari?

bobocel 28-11-13 13:05

Re: E46 - 320 d
 
Quote:

Originally Posted by Dida_unicul (Post 5621465)
Scuze pentru dublu post dar nu pot edita postu de mai sus.Stie cineva care a mai montat sau cunoaste.Bara de m are aceleasi prinderi ca si cea originala a masini pentru nfl ? Sau pentru modelul acesta mai am nevoie de adaptari?

nu iti place Mtech 1? mie sincer nu imi place bara mtech 2 pe nfl....

Dida_unicul 29-11-13 12:25

Re: E46 - 320 d
 
Acuma stii cum e gusturile nu se discuta :P Nu e ca nu imi place dar cu aia nu prea iesi in evidenta.Dar totusi nu ma ajuta nimeni ?

catageo 29-11-13 13:46

Re: E46 - 320 d
 
E ceva de lucru ptr ca nu se potriveste. Eu am un prieten care si-a pus pe nfl asa ceva.

bobocel 29-11-13 14:07

Re: E46 - 320 d
 
Quote:

Originally Posted by Dida_unicul (Post 5622111)
Acuma stii cum e gusturile nu se discuta :P Nu e ca nu imi place dar cu aia nu prea iesi in evidenta.Dar totusi nu ma ajuta nimeni ?


bara simpla:


http://www.materom.ro/osimg/20131129-339-118kb.jpg

bara m1:

http://www.materom.ro/osimg/20131129-phc-88kb.jpg

bara m2:

http://www.materom.ro/osimg/20131129-3dh-70kb.jpg

deci dupa cum observi, nu difera nimic. O sa difere canalele de aer, tu pe masina nu ai pachet erodinamic si o sa pui bara m1 sau m2 la care mai ai nevoie de canale de are si... carenajele (fata spre fata) si... cam atat.

codurile se iau in functie de dotarile masinii....

ai poza cu tunelele de aer si ce iti mai trebuie, ti-am incercui

http://www.materom.ro/osimg/20131129-vi3-68kb.jpg


BAFTA!

bobocel 29-11-13 15:33

Re: E46 - 320 d
 
...si probabil aripa interioara spre fata (am impresia ca este din 2 bucati) si ai nevoie de partea spre fata (stg/dr). Rog cine a mai facut schimbarea asta sa confirme sau infirme lucrul acesta.

Dida_unicul 29-11-13 21:35

Re: E46 - 320 d
 
Deci ma faceam de paguba daca luam ca ma gandeam sa iau insa momentan am renuntat la idee .Tocmai am intampinat o problema :( .Poate ma ajuta cineva ... nu se incalzeste apa ,adica urca acul putin mai sus de prima linia si de acolo nimic si asta doar daca ii dau blana bine.Asta seara am lasat-o mai moale la un moment dat si am observat ca a scazut temperatura pana am calcat-o din nou dar tot nu urca acul pana la jumatate cum ar fi normal.Ce sa iau in considerare ,la ce sa ma uit ,ce sa caut ? Ca deja imi scoate peri albi O_o

marius3030 29-11-13 23:10

Re: E46 - 320 d
 
s-o stapanesti sanatos.
legat de problema ta,verifica termostatul.caldura in masina ai?

bobocel 02-12-13 07:27

Re: E46 - 320 d
 
si eu cred ca e termostatul...

Dida_unicul 02-12-13 18:08

Re: E46 - 320 d
 
Si eu asa cred ca daca stau pe loc cu motorul pornit apa ajunge la nivel ,dara daca merg cu ea atunci nivelul scade .Sper sa fie termostatul ,urmeaza sa il schimb curand cu tot cu pompa de apa .Va tin la curent :P

Dida_unicul 08-12-13 16:02

Re: E46 - 320 d
 
4 Attachment(s)
Asa de sezon :P

bobocel 09-12-13 10:48

Re: E46 - 320 d
 
Quote:

Originally Posted by Dida_unicul (Post 5627670)
Asa de sezon :P

asa de sezon ce sa-ti dau pe stopurile alea?

:P

Dida_unicul 09-12-13 15:41

Re: E46 - 320 d
 
Quote:

Originally Posted by bobocel (Post 5628186)
asa de sezon ce sa-ti dau pe stopurile alea?

:P

M-am razgandit ,nu le mai dau arata prea bine :D Ar fi pacat ca arata prea bine sa revin la stopuri stock.

catageo 10-12-13 12:31

Re: E46 - 320 d
 
Quote:

Originally Posted by Dida_unicul (Post 5628392)
M-am razgandit ,nu le mai dau arata prea bine :D Ar fi pacat ca arata prea bine sa revin la stopuri stock.

;) bv


All times are GMT +2. The time now is 21:08.

- Copyright 2026 4Tuning