Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   Salvare Masini ! (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/393514-salvare-masini.html)

ionut_x 05-11-13 16:07

Salvare Masini !
 
1 Attachment(s)
Asa cum spune si Titlul acest topil l-am dechis pentru salvarea masinilor sau a anumitelor piese de pe ele inainte sa ajunga la fiare vechi sau remat , sau incercarea de revanzare a lor cu un pret comparativ cu pretul luat la statiile de colectare :) Pentru ca am vazut foarte multe masini bune date la fiare vechi , de ex o Dacie cu numa 25.000 km , sau diferite masini de epoca gen Fiat , Trabant si altele si pentru ca am vazut o multime de topicuri prin care oameni incearca sa mai salveze cateva dintre ele dar fara prea mare succes m-am gandit sa creez un topic UNIVERSAL pentru toti cei care vor sa posteze sau sa salveze cate ceva :) ( Rog un moderator sa redirectioneze topicul spre o sectiune mai potrivita ) Multumesc mult pt gazduire 4tuning :) Uitati mai jos un exemplu de masina BUNA distrusa ...

valy1233 05-11-13 18:46

Re: Salvare Masini !
 
anul trecut cand cotrobaiam prin remat,am gasit 2 dacii cu sigiliul la cablu de km(iar cablul nu era rupt sau scos din cutie) in bord avea 45.000 respectiv 76.000 km..in stare perfecta...
ps:nu vad cum un topic ar salva o masina de la moartea ei ;))

ionut_x 05-11-13 20:16

Re: Salvare Masini !
 
Prin acest topic sper ca lumea sa posteze masinile Abandonate , sau care vor fi duse la fier si sa se incerce vanzarea lor sau schimbul de Piese , de ex : Eu duc o dacie la remat , pun anunt aici si poate se gasesc niste posesori de dacie care au nev de un bord , o cutie de videze etc in schimbul unor piese uzate plus o bere :) Asa ceva se face in fata rematului , aici incerc sa fac mai facilitara mai cunoscuta situatia aceasta si poate se reuseste sa se salveze ceva :) La remat nu iti cere nimeni sau la centrele de colectare sa fie functionala , asa poate se pot folosi niste piese bune ca sa evitam ce ai spus tu acolo , de ex acele motoare puteau ajunge pe alte masini in schimbul unora uzate , nu sa ajunga la topit :) Sper ca m-am facut inteles pe cat se poate :)

CT-96-GML 05-11-13 20:51

Re: Salvare Masini !
 
Quote:

Originally Posted by ionut_x (Post 5607225)
Prin acest topic sper ca lumea sa posteze masinile Abandonate , sau care vor fi duse la fier si sa se incerce vanzarea lor sau schimbul de Piese , de ex : Eu duc o dacie la remat , pun anunt aici si poate se gasesc niste posesori de dacie care au nev de un bord , o cutie de videze etc in schimbul unor piese uzate plus o bere :) Asa ceva se face in fata rematului , aici incerc sa fac mai facilitara mai cunoscuta situatia aceasta si poate se reuseste sa se salveze ceva :) La remat nu iti cere nimeni sau la centrele de colectare sa fie functionala , asa poate se pot folosi niste piese bune ca sa evitam ce ai spus tu acolo , de ex acele motoare puteau ajunge pe alte masini in schimbul unora uzate , nu sa ajunga la topit :) Sper ca m-am facut inteles pe cat se poate :)

Ionut,ideea ta este buna,numai ca ai uitat un mic amanunt : la noi ROMANII proverbul "sa moara si capra vecinului" s-a transformat in "sa moara vecinu' sa-i iau capra":!:,nu ai vazut "j'demii" de topicuri,in care pe toate vechiturile se cer bani de bani,atata vreme cat noi nu stim ceea ce este omenia,nu vom putea sa facem gesturi pe masura....ex,asa cum ai descris,m-am aflat intro situatie asemanatoare,inn fata REMAT-ului,cand erau cozile alea interminabile ( ptr programul RABLA ) si am crezut ca pot "recupera" ceva si......ce crezi am luat-o'n gura de nu m-am vazut,ca "foamea"de ROMAN,decat sa faca un altul fericit,cerea si pe mas'a si pe tas'u,cand cereai ceva dupa "tigaia" lui. Si am plecat mai dezamagit decat credeam,dar cum nimic in viata nu-i intamplator,la Constanta nu au mai fost vouchere,asa ca acea coada de "vechituri" a mai stat vreo doua saptamani cu speranta ca vor primi "pretiosul" tichet,numai ca .....piesele alea pe care nu voiau sa le dea "la schimb",le-au "pierdut" cat au mai asteptat,ca multi nici nu au mai avut cum sa-si care "tigaile",acasa,ca au ramas fara roti,atunci m-am simtit razbunat:twisted:.
Deci in concluzie :,ideea e salutara,dar probabil aplicabila la......NEMTI:lol:

georgeNIN 07-11-13 10:22

Re: Salvare Masini !
 
sunt unele dacii care merita salvate

GabrielMotorsport 07-11-13 16:00

Re: Salvare Masini !
 
Sustin ideea topicului.Dar, din pacate nu toti gandesc la fel si arunca ore de munca ale unor pasionati :rolleyes2

IULY-CLA 07-11-13 18:37

Re: Salvare Masini !
 
Quote:

Originally Posted by GabrielMotorsport (Post 5608304)
Sustin ideea topicului.Dar, din pacate nu toti gandesc la fel si arunca ore de munca ale unor pasionati :rolleyes2

Asa e cind cumperi totul de a gata si nu pune munca si suflet la vreun proect

valy1233 07-11-13 21:41

Re: Salvare Masini !
 
1 Attachment(s)
salvata in anul 2011!..si investiti bani in ea :)

georgeNIN 08-11-13 07:55

Re: Salvare Masini !
 
1 Attachment(s)
merita salvata

Lucian MC 08-11-13 10:56

Re: Salvare Masini !
 
Mda toata lumea vrea acuma dupa ce o masina a fost casata a unui membru de pe forum toate masinile de pe strada. Frumos topic dar eu zic ca ar trebui sprijiniti cei care le salveaza sa poata sa faca asta de mai multe ori sau sa poata sa aiba o sustinere reala. La multi le pare rau dupa frumusetile care ajung la remat dar sa fim sinceri ca asta este mentalitatea romaneasca dupa 89 si oricum multe din ele care ajung acolo sunt state in conditii super urate si proprietarii prefera sa nu mai bage bani in ele din cauze diverse cum ar fi comfort ,economie de carburant samd . Am salvat cateva masini de la remat personal si cele care nu au ramas la mine am avut grija sa le ofer proprietari care sa aiba grija de ele dar de fiecare data am iesit pe minus. Totul e frumos in a salva rable si sa le transformi in masini dar intai trebuie sa ai ce manca pentru a salva masini si sa nu iesi pe minus chiar daca nu e o afacere . In al doilea rand cei ce ati inceput topicul cand tu investesti 1000 lei piese sa faci un motor de dacie si sa zicem ca ai o urgenta si vrei sa o vinzi si nu obtii deca 1000 lei pe toata masina cam ti se taie cheful sa mai investesti desi eu fiind mai incapatan si unii de aici tot investim in dacii. Masina reflecta proprietarul pentru ca si proprietarul si masina odata si odata vor fi casati numai ca unul in mormant unul la remat. Eu sugerez trezirea si daca vreti sa salvati o masina facetio cand se poate nu dupa ce e taiata sa se arate atatia oameni inebuniti dupa ea. Dupa razboi multi viteji se arata!

ionut_x 08-11-13 15:37

Re: Salvare Masini !
 
Quote:

Originally Posted by georgeNIN (Post 5608642)
merita salvata

Poti oferi mai multe detalii despre masina din fotografie ? Poate este cineva interesat :)

Lucian MC , iti dau perfecta dreptate :)

georgeNIN 11-11-13 09:55

Re: Salvare Masini !
 
2 Attachment(s)
http://************/oferta/dacia-spo...tml#43cd268979

georgeNIN 14-11-13 11:25

Re: Salvare Masini !
 
1 Attachment(s)
JOS programul Rabla

andreigame 17-11-13 11:51

Re: Salvare Masini !
 
Quote:

Originally Posted by georgeNIN (Post 5612652)
JOS programul Rabla

Vezi ca ii lipseste juma de prag.....ideea este sa salvam da doar ce e de salvat.Cu banii care ii investesti in aia...mai pui cativa lei si iti una mai buna.

georgeNIN 17-11-13 13:56

Re: Salvare Masini !
 
corect

georgeNIN 17-11-13 13:58

Re: Salvare Masini !
 
1 Attachment(s)
:rolleyes2:rolleyes2:rolleyes2:rolleyes2:rolleyes2

georgeNIN 17-11-13 14:05

Re: Salvare Masini !
 
3 Attachment(s)
DACIA 1300 1976 de epoca/de militie merita salvata

florin_cars 18-11-13 12:19

Re: Salvare Masini !
 
Acuma o iei pe ulei, de unde si pana unde consideri ca masina asta necesita savata?

Se duce topicul de rapa daca orice masina veche prost pozata o aduceti in discutie aici :rolleyes2:???:

Masina asta a fost restaurata/transformata in "Militia" chiar anul acesta, asa ca nu vad ce sa fie de salvat :!:

Masinile din curte banuiesc ca le vezi, si vezi cum arata. Toate au fost deja salvate si multe restaurate de cel care le detine(de langa Petrosani).

iulica89 18-11-13 22:11

Re: Salvare Masini !
 
Intrebare adresata initiatorului de topic:

Pina acum tu ce masini ai salvat? Chiar si piese rare/vechi ai strans ceva si mai ales sa le reconditionat? (o bara, un bord, un fier ceva)

ionut_x 19-11-13 16:59

Re: Salvare Masini !
 
Quote:

Originally Posted by iulica89 (Post 5615536)
Intrebare adresata initiatorului de topic:

Pina acum tu ce masini ai salvat? Chiar si piese rare/vechi ai strans ceva si mai ales sa le reconditionat? (o bara, un bord, un fier ceva)

Iti raspund sincer ca NU , dar incerc macar in mediul online , am 17 ani poate de aceea nu am incercat :)

florin_cars 19-11-13 22:55

Re: Salvare Masini !
 
topicul nu e unul rau, doar k e bazat doar pe dacii si asta limieaza sansele unor salvari de masini/piese, dar ideea e buna.
Oricum, orice topic de Masini abandonate are cam si acelasi rol ca acesta ;)

ionut_x 24-11-13 10:49

Re: Salvare Masini !
 
Quote:

Originally Posted by florin_cars (Post 5616381)
topicul nu e unul rau, doar k e bazat doar pe dacii si asta limieaza sansele unor salvari de masini/piese, dar ideea e buna.
Oricum, orice topic de Masini abandonate are cam si acelasi rol ca acesta ;)

Salutare , daca ai fi citit primul post scris de mine de la deschiderea topicului ai fi vazut ca am rugat un moderator sa il mute in alta sectiune dar .... vad ca nu sa intamplat nimic , topicul este adresat ABSOLUT TUTUROR autovehihulelor indiferent de Marca , ca e duba ca e tir ca e ce-o mai masina sa fie , chiar si cele fara acte merita salvate si prin salvate ma refer prin dezmembrare , si dezmembrarea eu o consider tot un mod de a salva alte masini ( in cazul celor fara acte ). Numai bine :)

mustang G.T 24-11-13 15:42

Re: Salvare Masini !
 
Quote:

Originally Posted by ionut_x (Post 5616075)
Iti raspund sincer ca NU , dar incerc macar in mediul online , am 17 ani poate de aceea nu am incercat :)

Daca ai 17 ani ce te tine sa nu iei piese si inafara de mediul online? Eu am 16 , am salvat o masina , am salvat piese , recuperez piese de unde pot si cand pot..

florin_cars 25-11-13 16:01

Re: Salvare Masini !
 
Quote:

Originally Posted by ionut_x (Post 5618795)
Salutare , daca ai fi citit primul post scris de mine de la deschiderea topicului ai fi vazut ca am rugat un moderator sa il mute in alta sectiune dar .... vad ca nu sa intamplat nimic , topicul este adresat ABSOLUT TUTUROR autovehihulelor indiferent de Marca , ca e duba ca e tir ca e ce-o mai masina sa fie , chiar si cele fara acte merita salvate si prin salvate ma refer prin dezmembrare , si dezmembrarea eu o consider tot un mod de a salva alte masini ( in cazul celor fara acte ). Numai bine :)

AM vazut postul, doar ca este la Dacia momentan, iar daca vrei sa ajunga in "locul" potrivit, va trebui sa tragi de maneca un moderator si sa-l rogi personal, nu misuna pe toate topicurile si nu pot citi toate mesajele.
Stiu ca esti noi pe aici, dar vorbeste cu ei si vor lua decizia corecta ;)

BOGDAN_UWW 26-11-13 13:13

Re: Salvare Masini !
 
10 Attachment(s)
masini care puteau fi salvate...pacat ca nu se stia de ele...

ionut_x 26-11-13 15:01

Re: Salvare Masini !
 
Quote:

Originally Posted by BOGDAN_UWW (Post 5620211)
masini care puteau fi salvate...pacat ca nu se stia de ele...

Tocmai de acea a fost facut acest topic pentru ca asa ceva sa nu se mai intampla sau daca tot se intampla sa mai putem salva cateva piese , vad acolo un motor renault pe injectie acelasi model pus pe solenza si logan , este pacat de aceste masini , daca cineva mai vede asa ceva poate posta locatia si poate se reuseste salvarea cateorva piese sau dc nu masini intregi :) Poti sa ne spui unde ai surprins imaginile ? Si te rog tinene la curent daca mai observi ceva interesant :)

BlackBC 27-11-13 11:29

Re: Salvare Masini !
 
https://forum.4tuning.ro/127-masina-m...ord-f20a7.html
O masina rara....daca nu o vrea nimeni va ajunge bucati.Cei interesati sa lase PM.

!41! 27-11-13 12:29

Re: Salvare Masini !
 
Decat sa pierdeti vremea cu mizeriile alea de Dacii mai bine "salvati" masina de mai sus. Mai merge 100 de ani fara reparatii.

ionut_x 27-11-13 12:54

Re: Salvare Masini !
 
Quote:

Originally Posted by !41! (Post 5620822)
Decat sa pierdeti vremea cu mizeriile alea de Dacii mai bine "salvati" masina de mai sus. Mai merge 100 de ani fara reparatii.

Orice este bun de salvat :) Intr-adevar o masina ca aceasta , si aici ma refer la cele straine trebuie salvate , dar si celelante fie ele autohtone sau straine , mai vechi sau mai noi , etc ... Intelegi tu idea , din partea mea un mare UP si mai ii asteptam si pe altii posesori sa posteze :)

andi_cimpean 27-11-13 13:30

Re: Salvare Masini !
 
Quote:

Originally Posted by BlackBC (Post 5620793)
https://forum.4tuning.ro/127-masina-m...ord-f20a7.html
O masina rara....daca nu o vrea nimeni va ajunge bucati.Cei interesati sa lase PM.

N-ai tupeu s-o tai!
De ce īncerci să scapi de fierul tău cu astfel de texte?
Sunt curios cāt de mic este preţul cerut pe ea, astfel īncāt să arăţi dorinţa ta de a fi salvată?

Quote:

Originally Posted by !41! (Post 5620822)
Decat sa pierdeti vremea cu mizeriile alea de Dacii mai bine "salvati" masina de mai sus. Mai merge 100 de ani fara reparatii.

Eşti cam tăios īn exprimare.
Orice fier merită o şansă, oricāt de primitiv ar fi.
Dacă există pasiune şi ambiţie, restul vine de la sine.

BlackBC 27-11-13 14:34

Re: Salvare Masini !
 
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 5620853)
N-ai tupeu s-o tai!
De ce īncerci să scapi de fierul tău cu astfel de texte?
Sunt curios cāt de mic este preţul cerut pe ea, astfel īncāt să arăţi dorinţa ta de a fi salvată?



Eşti cam tăios īn exprimare.
Orice fier merită o şansă, oricāt de primitiv ar fi.
Dacă există pasiune şi ambiţie, restul vine de la sine.

Eu am cu ce sa merg, am un Nissan Primera P12 din 2006, de 2 saptamani am cumparat-o.Ce crezi ca ma retine sa nu o tai?Daca nu imi iau 3200 lei o sa o tai si eu, chiar daca imi place mult masina.

BOGDAN_UWW 28-11-13 13:46

Re: Salvare Masini !
 
Quote:

Originally Posted by !41! (Post 5620822)
Decat sa pierdeti vremea cu mizeriile alea de Dacii mai bine "salvati" masina de mai sus. Mai merge 100 de ani fara reparatii.

zise un fan honda... :lol:

marian490 03-12-13 01:11

Re: Salvare Masini ! renault
 
4 Attachment(s)
pentru cine doreste sa salveze sau sa se mai bucure de un renault laguna breack
-masina inscrisa pe bg cu itp valabil 28 martie 2014 asigurare expirata costa 100 euro
=defecte<bendix dus,baterie descarcata,ceva batai bucsi dar nu de speriat,clima trebuie verificata
-optiuni>servo,abs,srs,2 airbaguri,geamuri electrice,radio,anvelope iarna fata,inchidere,comenzi volan radio,reglaj volan,proiectoare,reglaj lombar,indicator temperatura exterioara,
-motorizare 2000 cmc benzina,consum 11-12 in oras 8-9 extern
-o masina spatioasa buna la tara de carat
-pret 22 milioane sau fier vechi ajunge
0786445817

valy1233 03-12-13 08:09

Re: Salvare Masini !
 
s-a transformat in bazar topicul asta?

ionut_x 03-12-13 15:44

Re: Salvare Masini !
 
Quote:

Originally Posted by valy1233 (Post 5624266)
s-a transformat in bazar topicul asta?

Nu nu nu , defapt asta este scopul topicului , sa putem salva cat mai multe masini de la crunta soarta a topitoriei , Up din partea mea :) Merita salvata :)

Laptiucu 03-12-13 17:51

Re: Salvare Masini !
 
Decat sa fie toate rablele pe sosele mai bine sa ajunga 99% la remat si 1% reconditionate total si sa fie o placere sa le vezi pe strazi.

ionut_x 04-12-13 11:58

Re: Salvare Masini !
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 5624630)
Decat sa fie toate rablele pe sosele mai bine sa ajunga 99% la remat si 1% reconditionate total si sa fie o placere sa le vezi pe strazi.

Nu sunt de acord cu tine .., Orice masina merita salvata , nu trebuie neaparat sa fie `gantrza` ca sa mearga pe strazi frane sa aiba si toata partea electrica sa fie bine pusa la punct si `sus pe cai ` UP in continoare pentru cele Doua de mai sus :)

Laptiucu 04-12-13 15:34

Re: Salvare Masini !
 
In orice caz, aici la discutii generale masini ar trebui sa expui MODUL in care salvezi tu o masina nu sa transformi aria aceasta in bazar (dar da, posibil ca zecile de site-uri de profil unde se vand masini nu sunt suficiente). Este atat bazar de masini pe forum, bazar de masini vechi, bazar la fiecare marca de masina in parte ... de ce sa facem bazar si din aceasta arie de discutii generale?

Adica tu esti de genul: masina X merita salvata, care o faceti? Pune mana si salveaza din ele si arata-ne si noua rezultatul final nu fa bazar in zona de discutii.

Parerea mea ...

marian490 05-12-13 01:18

Re: Salvare Masini !
 
1 Attachment(s)
CINE DORESTE PIESE DE PE MASINA SA MA CONTACTEZE 0786445817,VINERI AJUNGE LA FIER VECHI,ORICE PIESA GRATIS

Mitza93 06-12-13 16:42

Re: Salvare Masini !
 
Un topic inutil,daca vrei sa salvezi o masina care merita o poti face linistit si apropo toate masinile postate care trebuiesc sa fie "salvate" ori sunt ruginite total si sunt la remat ori nu reprezinta decat niste masini obosite!


All times are GMT +2. The time now is 23:35.

- Copyright 2024 4Tuning