Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Anunturi Auto VW (https://forum.4tuning.ro/501-anunturi-auto-vw.html)
-   -   Cat ati oferi pentru? (https://forum.4tuning.ro/501-anunturi-auto-vw/389538-oferi.html)

exilon 27-09-13 13:23

Cat ati oferi pentru?
 
3 Attachment(s)
Cat ati plati maxim pentru aceasta masina?
VW PASSAT 2002,1.6 Benzina,Euro IV,taxa 350 euro.

Proiectoare,jante originale,4 geamuri electrice,Climatronic,magazie cd-uri,incalzire in scaune,carte de service 150.000 KM Reali ?

soosy 27-09-13 14:35

Re: Cat ati oferi pentru?
 
din cate am vazut,o masina asemnea inscris pe la noi,in stare buna fara probleme majora ajunge undeva pana in 4500 eu(fiind benzinar)diesel putin mai scump
deci fa tu un calcul,cam care ar fi pretul ei real...taxa,drumu(adus de dincolo)demersuriile si platiile la autoritatiile noastre etc...

exilon 27-09-13 14:49

Re: Cat ati oferi pentru?
 
Neinmatriculata ma refer,hai ca apoi va spun si de ce :))

soosy 27-09-13 15:00

Re: Cat ati oferi pentru?
 
Quote:

Originally Posted by exilon (Post 5580568)
Neinmatriculata ma refer,hai ca apoi va spun si de ce :))

nu exista un pret standard ca astea se vand la N lei,ca doar nu ii morcovul sau patrunjelul din piata pe care stii ca ba ii 1 leu ba 1.5...(relativ vorbesc)


tot ce pot sa zic ii ca maxim 2500-3000...in conditii bune si pret umflat,nu ocazie si etc
evident poti gasii mult sub,depinde

exilon 27-09-13 15:37

Re: Cat ati oferi pentru?
 
Tu zi-mi aici in Romania,eu ti`o aduc de afara,cat imi oferi maxim pe ea? Sa zicem,eu ii pun pret de vanzare 3800,o cumperi? La asta ma refeream :D

soosy 27-09-13 15:47

Re: Cat ati oferi pentru?
 
Quote:

Originally Posted by exilon (Post 5580602)
Tu zi-mi aici in Romania,eu ti`o aduc de afara,cat imi oferi maxim pe ea? Sa zicem,eu ii pun pret de vanzare 3800,o cumperi? La asta ma refeream :D

tu nu intelegi ce vreau eu sa zic...
eu ti-am zis a 2-a oara un pret maxim de afara adus cam care ar fi,prima data am zis la ce pret se vand la noi,din aia scazi taxa,drumul tau si actele,demersuriile necesare...iti va iesi o anumita suma,si ai sa vezi in max cam cat ar fi rentabil sa aduci masina,tot ce iti vine sub acea suma ii bine pentru tine si atat


inca odata pana in 4500 poate fi un benzinar,inscris si cu stare foarte buna(+ dotari)
iar neinmatriculata pana in 3000...ii clara treaba ca se gaseste sub,sau peste dar alea is preturi umflat sau ocazie,preturiile decente ar fi aprox astea

eu de ex aici adusa in tara nu as da mai mult de 3000 pe ea(daca tu in banii astia iti faci ceva bine daca nu asta e...)3800 ce zici tu nu pare un pret mare,dar fi sigur ca nu o vei vinde una doua pentru ca ii un pret relativ normal,si multi cauta ocazia,preturi bune(ieftine)si etc

nu stiu daca ai prins ideia

loti_dvd 27-09-13 16:08

Re: Cat ati oferi pentru?
 
Quote:

Originally Posted by exilon (Post 5580602)
Tu zi-mi aici in Romania,eu ti`o aduc de afara,cat imi oferi maxim pe ea? Sa zicem,eu ii pun pret de vanzare 3800,o cumperi? La asta ma refeream :D

EU CRED CA AR TREBUI SA CUMPERI PRIA DATA MASINA SI DUPA ACEEA SA O PUI LA VANZARE...

exilon 27-09-13 16:33

Re: Cat ati oferi pentru?
 
Quote:

Originally Posted by soosy (Post 5580610)
tu nu intelegi ce vreau eu sa zic...
eu ti-am zis a 2-a oara un pret maxim de afara adus cam care ar fi,prima data am zis la ce pret se vand la noi,din aia scazi taxa,drumul tau si actele,demersuriile necesare...iti va iesi o anumita suma,si ai sa vezi in max cam cat ar fi rentabil sa aduci masina,tot ce iti vine sub acea suma ii bine pentru tine si atat


inca odata pana in 4500 poate fi un benzinar,inscris si cu stare foarte buna(+ dotari)
iar neinmatriculata pana in 3000...ii clara treaba ca se gaseste sub,sau peste dar alea is preturi umflat sau ocazie,preturiile decente ar fi aprox astea

eu de ex aici adusa in tara nu as da mai mult de 3000 pe ea(daca tu in banii astia iti faci ceva bine daca nu asta e...)3800 ce zici tu nu pare un pret mare,dar fi sigur ca nu o vei vinde una doua pentru ca ii un pret relativ normal,si multi cauta ocazia,preturi bune(ieftine)si etc

nu stiu daca ai prins ideia

Am inteles :) Masina este a mea,nu trebuie sa o cumpar de nicaieri,loti :)

soosy 27-09-13 16:36

Re: Cat ati oferi pentru?
 
Quote:

Originally Posted by loti_dvd (Post 5580631)
EU CRED CA AR TREBUI SA CUMPERI PRIA DATA MASINA SI DUPA ACEEA SA O PUI LA VANZARE...

prima data nu am inteles chiar ce vrea,dar dupa al doilea post mi-am dat seama,daca na,nu am vrut sa intru in polemici,tot ce voriam sa inteleaga este c anu exista un pret standard,el vrea sa obtina maximum din ea dar nu stie care ii pretul

cel mai ok,sa puna un pret,o baga la vanzare si asta e(daca tot zice ca deja o are...)

Quote:

Originally Posted by exilon (Post 5580653)
Am inteles :) Masina este a mea,nu trebuie sa o cumpar de nicaieri,loti :)

atunci fa anunt,pui pretul tau si iti incerci norocul,acum ca iei 2000 pe ea si poate pierzi sau iei 4000 si castigi norocul sau ghinionul tau

exilon 27-09-13 17:43

Re: Cat ati oferi pentru?
 
Nu-i vorba de afacere,e masina mea personala :) Doar ca vroiam sa stiu daca am vreo sansa la revanzare :D Oricum,vroiam sa-mi incerc norocul dar m-am razgandit,e o masina exceptionala,la banii astia,n-as da-o pentru nimic in lume.
P.S: Nu va mai ganditi ca imi consuma "9-10",cum ziceau niste dezinformati,consumul de la plin la plin: 6,6 mixt,calculat,tot absolut :) Cu mers de om normal,nu in 4000 de ture,nu in 1500...2500-3000

ms99ass 27-09-13 17:52

Re: Cat ati oferi pentru?
 
Daca e masina ta personala, nici sa nu-ti stea capul la profit...
Parca ziceai ca ai dat 3600 pe ea: https://forum.4tuning.ro/220-consilie...indecizie.html

Consum oficial pt Passat b5.5 1.6:
Fuel consumption combined:
ca 7.9 l/100 km
Fuel consumption (urban):
ca 10.9 l/100 km
Fuel consumption (extra-urban):
ca 6.2 l/100 km
Asta e valabil in conditii decente de trafic, in conditiile in care motorul este nou ( nu are cine stie ce uzura). Dupa 10 ani de folosinta si in traficul din Romania, e imposibil sa scoti acelasi consum, ca sa nu mai discutam de un consum mai mic.
Consumul tau de 6,6 cel mai probabil este extra-urban, la viteze de 90-110 km/h. Incearca sa fii mai sincer, in fond si pana la urma, buzunarul tau cunoaste cel mai bine adevarul, nu vad rostul ,,infrumusetarii'' consumului, mai ales pe un forum auto...

exilon 27-09-13 18:36

Re: Cat ati oferi pentru?
 
Quote:

Originally Posted by ms99ass (Post 5580708)
Daca e masina ta personala, nici sa nu-ti stea capul la profit...
Parca ziceai ca ai dat 3600 pe ea: https://forum.4tuning.ro/220-consilie...indecizie.html

Consum oficial pt Passat b5.5 1.6:
Fuel consumption combined:
ca 7.9 l/100 km
Fuel consumption (urban):
ca 10.9 l/100 km
Fuel consumption (extra-urban):
ca 6.2 l/100 km
Asta e valabil in conditii decente de trafic, in conditiile in care motorul este nou ( nu are cine stie ce uzura). Dupa 10 ani de folosinta si in traficul din Romania, e imposibil sa scoti acelasi consum, ca sa nu mai discutam de un consum mai mic.
Consumul tau de 6,6 cel mai probabil este extra-urban, la viteze de 90-110 km/h. Incearca sa fii mai sincer, in fond si pana la urma, buzunarul tau cunoaste cel mai bine adevarul, nu vad rostul ,,infrumusetarii'' consumului, mai ales pe un forum auto...

Un prieten mi-a spus ca a gasit acelasi model,acelasi an,mult mai slab "dotate" ca a mea,si cu mai multi KM,vandute cu 4000,poate 4000+...In fine nu conteaza...De ce-as minti in cazul consumului? Cu un calcul simplu poti sa-ti dai seama,am alimentat 60 de litri,am mers 880 de km,bine...in conditii de drum lung,gen...Constanta-Timisoara,ca sa dau un exemplu,deci la drum lung,si orasele alternative...Deci cat e consumul? :) De asta mi-au zis multi mecanici,masina este foarte intretinuta,cartea de service arata cum "neamtul" bata-l vina,se ducea cu 1000-2-3000 de km inainte la service,si facea reviziile...De asta am intrebat :D Seara faina sa aveti !

Flaviu-Daniel 29-09-13 17:16

Re: Cat ati oferi pentru?
 
dupa cum spui consumul este de 6,8 l ,iar daca ai facut drum de Constanta-Timisoara ala ii drum extra-urban toata ziua...nu poti sa zici ca ai tranzitat 5 orase si deja ii consum mixt...iar la consumul de 6,6 l cam cat ar fi consumul extra-urban? 4,5-5? deja ii diesel toata ziua...ca sa nu mai vorbim,dupa cum zicea cineva mai sus,ca ii motor de 1,6 pe o caroserie grea...asadar mai refa un pic calculele

soosy 29-09-13 18:28

Re: Cat ati oferi pentru?
 
sa spunem lucruriilor pe nume fara doar si poate la conditiile noastre de trafic o asemenea masina(nu chiar usoara)si motor micut pentru(1.6)+ benzina ia ca si nimic 10-11l...la mers normal si fara ore de varf sa zic asa

deci orice calcul ai face...11 inter + 6l extern 17/2...8 si,evident nu asa se calculeaza dar oarecum asa iasa mixt-ul...deci nu are de unde sa ai sub 8l
inca odata repet in conditii normale,dar sa fi in ora de varf prin oras,si eventual ii si dai putin mai "alert" 13l poti socoti...

cifre de genul are dieselul...mix 6,adica 7-8in oras si ~5 afara...

exilon 01-10-13 00:19

Re: Cat ati oferi pentru?
 
Quote:

Originally Posted by soosy (Post 5582028)
sa spunem lucruriilor pe nume fara doar si poate la conditiile noastre de trafic o asemenea masina(nu chiar usoara)si motor micut pentru(1.6)+ benzina ia ca si nimic 10-11l...la mers normal si fara ore de varf sa zic asa

deci orice calcul ai face...11 inter + 6l extern 17/2...8 si,evident nu asa se calculeaza dar oarecum asa iasa mixt-ul...deci nu are de unde sa ai sub 8l
inca odata repet in conditii normale,dar sa fi in ora de varf prin oras,si eventual ii si dai putin mai "alert" 13l poti socoti...

cifre de genul are dieselul...mix 6,adica 7-8in oras si ~5 afara...

Pe nume le spun,o iau altfel, am venit cu combustibil de 150 de lei din Beius,Oradea pana in Piatra-Neamt. Calculati voi,eu stiu ca nu mint :D Si ca n-am de ce s-o fac...Toti imi spun vrajeala cu "caroserie mare si motor mic",dar aia care au 1.2 pe Skoda Octavia sau altele? Ce mai fac?...In fine :D Passat 1.6 n1 la banii astia,clar ca golful 1.6 ia mai putin,dar cine vrea berlina...Passat !

soosy 01-10-13 07:28

Re: Cat ati oferi pentru?
 
Quote:

Originally Posted by exilon (Post 5583171)
Pe nume le spun,o iau altfel, am venit cu combustibil de 150 de lei din Beius,Oradea pana in Piatra-Neamt. Calculati voi,eu stiu ca nu mint :D Si ca n-am de ce s-o fac...Toti imi spun vrajeala cu "caroserie mare si motor mic",dar aia care au 1.2 pe Skoda Octavia sau altele? Ce mai fac?...In fine :D Passat 1.6 n1 la banii astia,clar ca golful 1.6 ia mai putin,dar cine vrea berlina...Passat !

asta inseamna ca ai bagat 25l,ai facut 440 km...iti vine 5,7%...hai sa fim seriosi,toti ne-am luat 1,6 si passat,poate sa fie el si km 0 la motor si atunci are la bazar consum mai mare,dar cine stie,poate cu cat trece timpul cu atat ia mai putin
si mai ales de la Beius zona aia...si spre Piatra Neamt coborati,urcari sa ai consum 5.7......inseamna ca manca cu 0.2-0.3 mai mult decat tdi-ul meu cu care merg cu grija,nu tapla,o las sa se intinda,nu schimb la turatii mari(max 2500)si viteza undeva de la 90 pana in 110....

exilon 01-10-13 16:30

Re: Cat ati oferi pentru?
 
Quote:

Originally Posted by soosy (Post 5583226)
asta inseamna ca ai bagat 25l,ai facut 440 km...iti vine 5,7%...hai sa fim seriosi,toti ne-am luat 1,6 si passat,poate sa fie el si km 0 la motor si atunci are la bazar consum mai mare,dar cine stie,poate cu cat trece timpul cu atat ia mai putin
si mai ales de la Beius zona aia...si spre Piatra Neamt coborati,urcari sa ai consum 5.7......inseamna ca manca cu 0.2-0.3 mai mult decat tdi-ul meu cu care merg cu grija,nu tapla,o las sa se intinda,nu schimb la turatii mari(max 2500)si viteza undeva de la 90 pana in 110....

400 de km,ca nu sunt chiar in Piatra-Neamt, si iti spun si traseul daca vrei Beius-Borod-Cluj-Dej-Bistrita-Vatra Dornei-Poiana Largului. Na,nu am de ce sa mint...Oricum o dam nu ma credeti si nici nu vreau asta,am deviat de la subiect cu totii :) Altceva va intreb,se aude un pic la roata din dreapta un pic de bataie pe drum accidentat,la gropi foarte mari parca ai lovi un fund de oala cu palma,ce ar putea fi? Seara faina ;)

soosy 01-10-13 16:52

Re: Cat ati oferi pentru?
 
Quote:

Originally Posted by exilon (Post 5583534)
400 de km,ca nu sunt chiar in Piatra-Neamt, si iti spun si traseul daca vrei Beius-Borod-Cluj-Dej-Bistrita-Vatra Dornei-Poiana Largului. Na,nu am de ce sa mint...Oricum o dam nu ma credeti si nici nu vreau asta,am deviat de la subiect cu totii :) Altceva va intreb,se aude un pic la roata din dreapta un pic de bataie pe drum accidentat,la gropi foarte mari parca ai lovi un fund de oala cu palma,ce ar putea fi? Seara faina ;)

bun...pana la urma nu Piatra Neamt...nu chiar de 150 lei si etc...in fine,ii clara treaba
sa trecem peste

legat de bataie daca se aude doar la drum denivelat flansa telescop,pivot,bucsa brat...cam astea iti pot bate...dar vezi ca este sectiune tehnic si poate "rezolvi" mai multe acolo


All times are GMT +2. The time now is 23:26.

- Copyright 2026 4Tuning