![]() |
Propunere pentru noul cod rutier 2007
alte reguli de circulatie pe care le-ati intalnit, si nu le scrie naibii nimeni in codul rutier
de exemplu eu am observat asta: Prioritate are INTOTDEAUNA cel care trece fata de cel care sta... altfel iese accident, nu? |
|
sau: daca ma bag in fata lui cu tupeu sigur ma lasa sa trec chiar daca eu nu am prioritate :evil: asa cum fac toti taximetristii,soferii de autobuze/microbuze
|
io unu nu sunt deacord cu transportu in comun .. cu zi ... prioritatea fatza de cele care pleaca din statie .. daca luam maxi taxi d exemplu .. ashtia nu dau prioritayte nici la pietoni nici la politie la nimeni park sunt nebuni ...
|
Re: Propunere pentru noul cod rutier 2007
Quote:
|
Am vazut dimineatza un reportaj pe PRO TiVi ca va fi legal sa ai detectoare radar,ca sunt efieciente,te fac sa reduci viteza,iar in Occident sunt legale!!!! :peace: am zis si hai cu detectoru!!!
|
Naspa faza cu noul cod rutier!JOS UE!
*******************************prb. rez. g: nu nu e voie... i-am trimis instant pm.... ca dispare definitiv daca recidiveaza... si am primit apoi cateva pm, si pe messanger, si telefoane.... si... AM UITAT SA STERG... scuze... |
Cei mai periculosi soferi, vorbin de provincie sunt distribuitorii! Merg foarte tare, ploua ninge nu conteaza, se baga in depasire ca idiotzii si nu respecta nici o regula de circulatzie :x . Banuiesc ca sunt stresatzi de patroni :lol: .
|
LOOOL! vad ca e in italiana flashu :D ati fost careva prin Italia?! am ramas masca! aia intra in intersesctie pe orice culoare..poa sa fie si mov!!!
se uita stanga dreapta...si trec! bine ca macar se uita...asa ar trebui si pe la noi :D :) : :roll: :roll: :roll: |
Re:
Quote:
Si mai rau chiar...ei cand vad culoarea rosie a semaforului in lok sa puna frana treptat pana cand ajung la semafor...ei merg cu 60 iar la 5 metri de semafor pun frana brusc...deaia toate masinile din italia sunt lovite! |
Parerea mea e ca cei mai prosti soferi sunt 1. femeile 2. soferii de pe itb-uri si maxi-taxi 3. taximetristii 4. soferii de prahova incepatori :))). pe bune acum, femeile la volan sunt pericol general, nu au atentia distributiva, se pierd cu firea f rpd. bineinteles ca ma sunt si exceptii, dar f f rar. iar soferii de pe maxi-taxi, sunt chiar nebuni !!
|
Re:
Quote:
parca te si vad la tv,asaltat de femei :D vor sa ia pielea de pe tine (nu va ganditzi la prostii :D :)) :twisted: :twisted: ) ce sa ii faci ma....sunt soferi si soferi,nu poti nici sa ii faci egali,nici sa spui ca toti sunt in plop cu sofatu...asa ca lasam proba contrarie sa decida :) eu zic ca daca merg usor si cu atentie,nu au de ce sa faca incidente (la FMI ma refer :D ). drive safe ladies....:) watch out 4 the guys,the crazy ones :D |
Apropo de italia ... inca un motiv pentru care is lovite toate masinile de acolo e ca parcheaza lateral ca nebunii. dau in masina din fata, dau in aia din spate, dau in aia din fata , dau in aia din spate .. pana isi parcheaza ei masina. :lol: :lol: :lol: nu`s curiosi
P.S. Nu faceti mijto de incepatori ... ca toti sunt incepatori candva ... |
am nevoie de un dictionar Italian-Roman :lol:
probleme cu ialiana se intampla :cry: ce e frumos in italia e ca poti sa ai permis de conducere de la 16ani Viata Frate--- :wink: de ce nus-ar da si la noi o asemenea lege poate in 2007 cand intram in U.E- 8) |
Pai eu am fost in Italia. Se poate scrie o carte. Un singur exemplu va dau. unde stateam eu aveam vedere la un semafor. Ningea si acolo dar rar de tot iar cand se prindea putzin sa-i fi vazut unu in altu :lol: Va zic eu la trecerea de pietoni sa va asiguratzi de 3 ori. Iar de chestia cu carnetul nu am auzit. ce stiu sunt masinile fara permis. Alea se pot conduce de la 16 ani. BTW am vazut o masina dinaia cu spiners :wink:
|
Re:
Quote:
-polita de asigurare separata pt cel care conduce sau polita mai mare pt masina respectiva(ex eu am 1000$pe an fata de tata care are 250$/an) -cel incepator poate sa conduca numai cu un conducator ce are permisul de 1-2 ani -in America(unele state) acesti soferi nu au voie sa conduca noaptea -daca esti prins singur (fara insotitor) permisul va fii suspendat pe o perioada de 3 luni+o amenda eu sunt unul dintre acestia :(posed acest permis :(..si nu ma prea incanta scuze de offtopic |
bai ce panarama e flashu` ala, am ras de mi-a venit rau, dar daca stai sa te gandesti.....in viata de zi cu zi cam asa e, sa nu imi spuneti voi mie ca acolo unde intalniti indicator de 30 chiar mergeti cu 30KM/h (asta daca nu esti obligat de imprejurimi:wink: ), cine spune asta e cel mai mare mincinos dupa forum :twisted: :twisted:
|
Eu unul nu as fi de acord ca sa introduca chestiilea alea ca poti conduce de la 16 ani
nu ca as fi rau sau ceva .. dar eu imediat implinesc 18 ani ... :( si pe mine nu ma favorizeaza cu nimic :( bafta la astia mai mici :) |
da, sigur; parerile sunt impartite:
dj05dpx spune ca stie care sunt regulile si nu sunt prea avantajoase; eu sunt de acord cu el si asta poate din faptul ca daca a-si fi avut asa ceva, sigur nu a-si mai fi acum, aici (la fel ca multi dintre voi); am 21 si abia acum pot sa spun ca mi-a venit mintea la cap in sectorul \"condus\"; cu toate ca nu in totalitate Frumoasa chestia cu Flash-ul[/quote] |
Re:
Quote:
|
bah , eu de abia astept sa-mi iau permisul (am doar 15 ani) ar fi prea belea sa bage chestia asta cu permisul de la 16 ani
cum spunea cineva mai sus , chestile astea cu 30, 50 km sunt o prostie , la viteza asta cobor din masina , si unul cu o bicla merge cu30 km!!!!!!!!!!!! |
Inteleg pasiunea astea pentru viteza ... si ca uneori idnicatorele cu 30km/h sunt puse acolo unde nu trebuie
dar cand primnesti permisul ... trebuie sa fi raspunzator de ceea ce faci, atat daca te afecteaza numai pe tine sau ii afecteaza si pe ceilalti esti destul de matur ca sa iti asumi responsabilitatea pentru faptele tale ? |
Re:
Quote:
|
Re:
Quote:
da dar k sa intri un UE tre sa fie legale :) .. hahahah bah ce tare e filmu .. va recunoashtetzi acolo .. io in majoritatea cu YEs ma recunosk :) ... hahahahahah |
Ce sa mai?M-a dat gata noul cod rutier!!E tare rau sa moara masa de cod........dar cred ca actorii din filmuletzu asta au facut blat da-i dreaq ca prea erau rapizi :lol: :P
|
1 Attachment(s)
Apropo de italieni: :lol: :lol: :lol:
:peace: |
ar fi chiar aiurea sa se schimbe varsta minima la 16 ani...dupa ce ca sunt multi ratati cu bani de la parinti si masini puternice care sunt cel mai mare pericol pt sosele si care dau banu sasi ia permis desi nar trebui...e diferenta ca de la cer la pamant intre 16 si 18 ani...nici nu vreau sa ma gandesc ce ar face un pustan de 16 ani cu 150 cai primiti de la taticu (inconstienta curata)...
|
subscriu
|
Re:
Quote:
Sunt perfect de acord cu tine |
pentru codu'rutier din 2007!sa scoata radarele plsssssssssss!sa nu mai le foloseasca.asa voi reusi si eu sa mai strang bani pentru tuning pe masina.altfel se duce totul draq
|
Eu tare mult as vrea serios acum o autostrada in romania. Una dar buna si fara limita de viteza. A sa nu uit as mai vrea draga Mos craciun sa le dai la toti pulitaii trotinete si caciulite cu fundite.
|
...cu fundite rosii. si nuaptea sa fie reflectorizante. :D
cand aveam 15-16 ani si eu injuram ca nu e si la noi voie sa iei carnetu la varsta aia si-asa. acum insa, cand vezi cati dilii is pe strazi ti-e si frica sa mai iesi cu masina. mai mult, daca masina e a ta si nu a firmei te imbolnavesti de nervi. poate ca nu-i totusi asa importanta varsta. poate ca ar trebui sa fie mai severe conditiile de examinare, mai bine gandite de fapt, nu mai severe. tare flashu. am fost si eu in italia. treceam numai pe trecerile de pietoni dar degeaba, de la scuter pan' la passat unu nu oprea! :D |
Am auzit k se va introduce si o chestii misto dupa parerea mea ...
Dak dai peste unu care nu era pe trecerea de pietoni nu esti tras la raspundere si in plus dak ala mai traieste trebuie sa-ti repare si pagubele masinii... :?: |
Asta asa este. Soseaua va fi pentru masini si trotuarul pentru pietoni. Pietonul nu va mai avea privilegiul de a umbla fleaura pe sosele, ci va folosi doar zebrele si se va asigura inainte.
Dar ati auzit si de gramezile de aberatii din noul cod rutier? Citeam saptamana asta (miercuri sau marti in Jurnalul National), ca Basescu a respins noul cod rutier pentru ca nu i-a convenit anumite puncte: 1. Daca imprumuti masina cuiva si acela are accident, tu esti raspunzator. Exceptie doar daca ai instiintat inainte politia si ai document ca dovada ca mai foloseste si altcineva acea masina. Adica eu iau masina tatalui, omor pe unul pe trecerea de pietoni, si tata o sa faca pushcarie in locul meu. Mi se pare aberant. 2. Daca esti incepator si esti implicat intr-un accident ti se suspenda permisul o luna, fie ca este vina ta sau nu. Bai fratilor, eu am impresia ca tara asta este condusa de idioti. Cum pwoola mea au judecat aia cand au facut noul cod rutier? Ca sigur in UE nu exista astfel de articole in cod. Bine ca macar Basescu mai judeca putin, si si-a dat seama de tampeniile puse acolo pe post de litera de lege. Si daca deviem subiectul de la codul rutier la alte legi tampite...va garantez ca o sa umplem pagini intregi si tot nu o sa apucam sa dezbatem toate erorile pe care le fac cei de la carma statului. |
| All times are GMT +2. The time now is 03:51. |
- Copyright 2026 4Tuning