Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Dacia (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia.html)
-   -   Pareri Logan 1.4 mpi (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia/37891-pareri-logan-1-4-mpi.html)

83_BND 07-04-07 17:03

Pareri Logan 1.4 mpi
 
salut:D
ce ziceti de loganu cu motor 1.4?
eu am asa ceva si ma dezamagit tare! nu are deloc vlaga in el!
daca nu il duc la cel putin 3500 ture diabia se "taraie"!:x
astept impresii!
bafta!

83_BND 11-04-07 20:01

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
2 Attachment(s)
salut!:D niste poze cu masina! e simpla, fara modificari, doar un ornament de inox la toba, facut nu cumparat!in rest ... stock!
numi place deloc de motor si cutie, e VARZA sub 3000 ture!cel putin asa e al meu!
voi ce ziceti? sunte-ti de aceeasi parere?
bafta si numai bine!:D

Dead666Ghost 12-04-07 01:34

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
omule .. nush cum satzi explic .. da nu esti sguru care are aceasta problema .. tu si altzi o gramadacare isi cumpara logan si s asteapta sa intreaca mertzurile si bi em veurile ..
eu am 1.4 sunt f multzumit .. imi consuma 7 in orash (bucuresti ! ) ..
am luat varianta cu motor mic si caut consum mic .. dak vroiam putere luam 1.6 si mai nou poti alege 16v care lam testat pe mcv si.. e perfect ;)
si acuma fie vba intre noi ..conteaza si cum o calci ;)
cel mai bine ar fi sa astepti sa iasa logan super-gti nu mpi ;)

83_BND 12-04-07 08:13

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
nici vorba ca vreau sa mai si ma dau cu altii! intr-adevar consuma bine, dar de multe ori am ajuns cu pedala la "blana" ca sa am un demaraj "decent", cu o dacie berlina de exemplu din 98, de care am avut, nu era nevoie sa ii dau blana sa am demaraj bun! dar daca ma duc cu fiecare treapta la vreo 5500 incepand cu 1-a trage bine nam ce zice, dar cat dreaku o sa reziste motoru asta daca o sa-l fortez asa de cate ori vreu putin zvac!? in rest e f ok masina! bafta!:D

Dead666Ghost 13-04-07 11:15

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
auzi .. da nu mai fain ar fi sa no mai calci ..si cu banii economisiti p benzina sa o faci low ride si sa mergi cu 40 la ora la senzatie ? ;) :) ..si cat despre demaraj in paralel cu o dacie din 98 .. .. eu zic ca ti se pare . Urcate acuma intro dacie si mergi cu ea ..si uitete si pe kilometraj si ai sa vezi o diferenta .. majora :)) Loganu mere in suta intra3a ..ceea ce cu dacia mie greu sa cred ca poti merge asa....

andy_wpo 17-04-07 00:42

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
cu loganu meri 125 in a trei pana la decuplare.cu berlina numa 110 am mers ca nu mai aveam sange sa ii dau :)

DARKOBELICI 17-04-07 09:58

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
si totusi.berlina e mai smekera:P

canny 17-04-07 11:14

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
a treia doar la 110 schimb cand am plumb in talpa, si masina nu sa obosit.
pai cu timpul vor fi tot mai rare si vor fi mult deosebite fata de restul care se gasesc pe strazi, daca vrei confort iei masina noua clar, dar daca vrei ceva mai deosebit se gasesc variante

Dead666Ghost 17-04-07 19:23

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
Quote:

Originally Posted by DARKOBELICI (Post 855918)
si totusi.berlina e mai smekera:P

si dak ai fi avut logan si ai fi pus suflet in tuning ..c ai fi zis ?! :)

83_BND 17-04-07 21:57

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
daciile 1310 astea mai noi, cam in cat timp scot suta, daca ati cronometrat?
eu cu a mea berlina din 98, am scos cel mai bun timp in 21 sec., deci f slab in comparatie cu loganu 1.4, dar ai o senzatie care te face sa crezi ca 1310 tragea mai bine.cu loganu.....daca sunt la 1800-2000 ture si vrei un demaraj cat de cat, trebuie neaparat sa calci pedala la "fund" si chiar daca o calci tot degeaba, ca tot cum vrea ea trage, ca "melcu":evil:
tu ce zici Dead666Ghost? daca stiam ca e asa puturoasa, nu ma incurcam cu 1.4.!

83_BND 17-04-07 22:00

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
apropo: cat iai dat maxim Dead666Ghost? eu am ajuns la 160 km/h intr-a 4-a, dar eram la 6000 ture

meleboss4u 17-04-07 22:01

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
hmm mei mi se pare a fi un motor bun. are un tovaras de al meu in 1.4 mpi si un un logan diesel. dieselul nu se compara cu 1.4 dar totusi week-endul trecut am fost la padure cu 1.4 si era 8 in masina iar intr-o panta am urcat cu 1 la 4000 de turati si nu mi s-a parut sa se comporte ciudat.

meleboss4u 17-04-07 22:04

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
a si am uitat de micile curse pe care le faceam cand plecam la discotecile din imprejurari. si pot sa spun ca ne intreceam cu in 1.6

Dead666Ghost 20-04-07 16:15

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
Quote:

Originally Posted by 83_BND (Post 857102)
apropo: cat iai dat maxim Dead666Ghost? eu am ajuns la 160 km/h intr-a 4-a, dar eram la 6000 ture

maxim iam dat 170si...3 .. p undeva pacolo era acu .. putin peste 170 pe A2.. si sincer nu ias mai da ink o data peste 162 cat scrie in talon pt k am ajuns la destinatie cu consum de 14la suta .. bine .. era si un vant puternic din dreapta si aveam si cauciucurile umflate complet aiurea .. gen 1 ; 1.5 ; 2 ; 2.5 ..nici una nu era umflata la fel..god bless the stupidy of petrom si cu manometrele lor cu tot x( , dar totusi, una peste alta .. nu recomand sa sariti peste 162. Am mai auzit p cineva cu 1.6 la 180-190 si a ajuns cu consum de 18 cu 5 persoane tot p A2...
Si alta kestie de ce NU : la peste 140 pierde f mult din aderenta stabilitate.. o cam ia vantu, e destul d inalta si o ridica f ushor.. nui mashina d viteza. parerea mea. ;)

si nu mai vbiti logan vs 1310 k nu are rost.. 1310 cand ridici ambreiaju mai intai isi ridica botu isi lasa curu isi ia avant pierde din turatie si dupa aceea pleaca de pe loc... am avut deci stiu.

CT-82-PWR 23-04-07 11:50

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
Quote:

Originally Posted by 83_BND (Post 840333)
salut:D
ce ziceti de loganu cu motor 1.4?
eu am asa ceva si ma dezamagit tare! nu are deloc vlaga in el!
daca nu il duc la cel putin 3500 ture diabia se "taraie"!:x
astept impresii!
bafta!

daca vrei poti sa ii face o resoftare la chip si mai scoti cativa CP

81CP cuplu de la 112Nm la 127Nm - pret 3.500.000 lei

caphonne 25-04-07 18:22

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
Quote:

Originally Posted by 83_BND (Post 840333)
salut:D
ce ziceti de loganu cu motor 1.4?
eu am asa ceva si ma dezamagit tare! nu are deloc vlaga in el!
daca nu il duc la cel putin 3500 ture diabia se "taraie"!:x
astept impresii!
bafta!

cati km are masina ?? ce benzina ii bagi ?? eu am o supernova mare diferente intre motoare nu e doar ca a mea e mai usurica si e normal ca la cel putin 3500 de ture sa se taraie la mine se simte puterea dupa 3500 acum depinde si cum ii dai plus de asta daca e nou mototrul e ''strans'' trebuie sa isi mai dea drumul

83_BND 25-04-07 18:34

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
Quote:

Originally Posted by caphonne (Post 870559)
cati km are masina ?? ce benzina ii bagi ?? eu am o supernova mare diferente intre motoare nu e doar ca a mea e mai usurica si e normal ca la cel putin 3500 de ture sa se taraie la mine se simte puterea dupa 3500 acum depinde si cum ii dai plus de asta daca e nou mototrul e ''strans'' trebuie sa isi mai dea drumul

acum am vreo 11400 km. cand era motoru in rodaj, era si mai varza, acum trage mai bine. benzina bag de 95. oricum e puturoasa masina!:evil:

caphonne 25-04-07 18:53

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
pai asta e frate ce poti sa ceri la 75 de cai dar daca te dai la ea un pic simti acolo ceva

CT-82-PWR 26-04-07 17:38

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
eu zic sa ii faci si o remapare la chip,ceva ceva tot se va simti.

nrgboggy2 19-05-07 11:57

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
Quote:

Originally Posted by 83_BND (Post 857090)
daca sunt la 1800-2000 ture si vrei un demaraj cat de cat, trebuie neaparat sa calci pedala la "fund" si chiar daca o calci tot degeaba, ca tot cum vrea ea trage, ca "melcu":evil:

man ... cuplul maxim este la 3000 ... tu vrei demaraj la 1800-2000?!? poti sa-l cauti dar nu vei gasi decat zgomot de motor subturat ... eu am tot 1.4 dar tin sa zic ca in depasiri rapide nu ma bag pana nu retrogradez intr-o treapta inferioara de viteza sa am cel putin 3000 ture ... atunci se infige (ca o masina de 75cp nu ca un bemveu)

si apropo de viteza maxima ... 180 pe ceasul de la bord ... nu mai fac in viatza mea ... bine ca acum mi-am tras si niste jante de al care nu pot sa le echilibrez si merg cu max 120 :P

83_BND 19-05-07 12:57

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
Quote:

Originally Posted by nrgboggy2 (Post 908883)
man ... cuplul maxim este la 3000 ... tu vrei demaraj la 1800-2000?!? poti sa-l cauti dar nu vei gasi decat zgomot de motor subturat ... eu am tot 1.4 dar tin sa zic ca in depasiri rapide nu ma bag pana nu retrogradez intr-o treapta inferioara de viteza sa am cel putin 3000 ture ... atunci se infige (ca o masina de 75cp nu ca un bemveu)

si apropo de viteza maxima ... 180 pe ceasul de la bord ... nu mai fac in viatza mea ... bine ca acum mi-am tras si niste jante de al care nu pot sa le echilibrez si merg cu max 120 :P

asa e! ai dreptate! daca ii dau treapta inferioara care e deja in 3000, atunci se simte ca trage altfel!
tu esti multumit de ea, in general, de cand o ai, de consum ce zici?
bafta!:D

nrgboggy2 19-05-07 13:40

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
2 ani, parere mediocra ... daca gasesc sa il dau, nu ezit ... consuma decent

ce nu imi place: zgomot infernal la viteza mare, instabilitate, design interior ... mmm ... nu prea frumos :), pozitie la volan naspa, am zis de zgomot? vreau sa accentuez acest lucru ... chiar e infernal, vopsea de zici ca nu e ... am 1 milion de zgarieturi pe ea

ce imi place: design exterior, spatiu mare, consum decent ... in oras

sunt multe lucruri de zis dar nu imi vin acum pe moment

83_BND 19-05-07 14:08

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
intradevar consumul e bun si afara si in oras.imi arata mediu de 6,8 vara si 7,4 iarna! dar pe o distantza de aproxiamtiv 60 km am scos consum mediu si de 5,3, cel putin asa imi arata computeru'. si cu vopseaua sunt total de acord, e foarte usor de zgariat, mai ales tabla....am vreo cateva indoituri... mici..care au aparut de nustiu unde.......nu se compara cu tabla de pe daciile clasice........lam vazut pe unu care se urcase pe plafon si pe capota cu picioarele, pe o dacie din anii 80....nu sa intamplat absolut nimic........in schimb sa ma urc pe logan cu picioarele......nici nu vreau sa ma gandesc ce se poate intampla:evil:
ce imi place la ea e cat de usor intra in viteze, si ma enerveaza la culme e amplasarea butoanelor pt comanda electrica a geamurilor. e cel mai prost loc unde se puteau pune!
vazusem pe un site italian de masini SH, la vreo 8000 euro, iti luai tata, un alfa 159 de vreo 200 de cai, si cu o gramada de dotari de mureau toti:D asta e! am vrut masina noua, am luat!:D bafta!

Sonny 20-05-07 10:47

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
Chiar nu va inteleg pe unii... v-ati luat Logan 1.4 ca vreti consum mic. Bun... dar ati uitat o chestie... motorul ala e prea mic pentru ditamai dulapul. Batranul avea un 1.6 8v. la 130 in a 5-a avea consum de 6.3%... mixt a iesit pe undeva pe la 7%. Si pot sa spun ca masina aia primea niste forje pana taia alimentarea cel putin in a 3-a :D

nrgboggy2 20-05-07 12:31

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
am citi de mai multe ori ce ai zis dar sincer nu prea se leaga ... "v-ati luat Logan 1.4 ca vreti consum mic. Bun... dar ati uitat o chestie... motorul ala e prea mic pentru ditamai dulapul" :???: 75cp pentru 950kg nu mi se pare disproportionat ... daca vrei sa stii vw ofera golf 5 1.4 80cp pentru 1.5tone ... acolo ce mai zici? sifonier?

"mixt a iesit pe undeva pe la 7%. Si pot sa spun ca masina aia primea niste forje pana taia alimentarea cel putin in a 3-a" pai consumul mediu al loganului dat de dacia este 6,9 ... il lauzi fara sa vrei sau cum?

doggy PH85MRS 20-05-07 14:29

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
salut fratilor.nu am condus deloc 1.4 mpi dar eu am un 1.6 ambition si sunt super multumit d el din toate pct d vedere.si ''zvac'' si cum se aseaza la drum si consum.in mers normal consum bun de tot dar in mers sport e normal un consum mai ridicat.la 190 kmh consum de 14,8.credeti-ma.va salut

andy_x3m 20-05-07 18:34

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
@sonny
la logan consumul ideal e undeva la 110-115km/h, mai preci 3000 RPM, shi este, cel putin declarat de producator 5,6. tu imi zici ca la 130 ai scos 6,3... care e minunea?! la 130 ai undeva la 3400 - 3500 rpm shi un litru in plus fatza de ce zice producatorul.... chiar nu vad ce e de admirat
1.4 am shi eu dar in oras nu am scos consum sub 8, chiar 8 juma, nush cum scoateti voi 7 in bucureshti dar... de ce nu
mie unu imi pare mashina OK atat timp cat o foloseshti pentru ce a fost facuta, o mashina de familie fara mari pretentii.
numai de bine

Sonny 20-05-07 19:23

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
Nu ati inteles ce vroiam sa zic... eu doar va ziceam ca motorul de 1.6 este mult mai bun ca cel de 1.4 si ca nu consumu asa de mult masina fiind dupa parerea mea prea grea pt acel motor. Sincer sa va spun batranul a fost multumit de masina iar dupa juma de an avea deja 30.000 km deci masina alergata si inca nu zdranganea nimica in ea.

asiemitt 20-05-07 22:21

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
Fratilor, posed(!) un logan de 1.4 Laureate de vreo 20000km - aprox 10 luni si lucrez la reprezentanta Dacia din Tg Ms la service. Am spus astea ca sa va dati seama ca nu sunt un tip care isi da cu parerea degeaba. Din punct de vedere al vitezei maxime: vitezometrul arata 165, dupa Sibiu catre valea Oltului, 2 persoane plus bagaje in masina. Daca tinem seama de eroarea vitezometrului, probabil o viteza maxima de 155 kmh mi se pare probabila. Pest 90-100 kmh intervine foarte tare aerodinamica si motoru asta de1.4 nu mai poate saracu sa traga. daca vrei viteza mare iei un 1.6 16v Oricum. peste 160 kmh pe la noi nu prea ai pe unde sa mergi si nici nu e prea sigur cu Loganu...

83_BND 21-05-07 00:43

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
astai motoru de 1.4, n-ai ce-i face!chiar daca ii faci chiptuning, si castigi putina putere, eu zic ca nu se merita.nu prea poti mari performantele ca sa se merite investitia, dar poti investi in styling, adica un bodykit,geamuri ionizate,o toba sport, muzica din plin:D si sa o mentii curata:D si sa te bucuri de ea cu viteza mai mica, ca e mai sanatos:D , pt liniute si altele nu prea e indicat8) .
numai bine! bafta!;)

Outta Control 25-05-07 09:41

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
oricum, loganul, mai ales 1.4 nu e facut pentru viteza prea mare, cine stie ce demaraj, stabilitate buna, etc. E facuta ca sa te deplasezi intr-un oarecare confort, cu un spatiu destul de bun, cu o capacitate de a urca si cobori anumite obstacole fara probleme, portbagaj destul, consum...tot destul.
Acu depinde ce urmaresti.

Indy 01-06-07 12:14

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
poate ar fi mers un topic nou..., dar totusi se leaga...

daca tot e vorba de 1.4 mpi..., ce idei aveti pentru a mai mari un pic puterea motorului?

eu pana una alta m-am ocupat doar de partea stabilitate..., jante aliaj cu anvelope un pic mai late si astept cu nerabdare sa astrang banii pentru kit-ul de arcuri si amortizoare sport.

s-a amintit deja pe aici de cip..., dar cu ala mare lucru nu cred ca iei...
are 75cp..., ii pui cip...., sa zic obtii 80, maxim 85... poate gresesc dar eu nu cred ca obtii mai mult

ca tot am vazut ca avem si pareri mai avizate pe aici... ce ziceti de o chiulasa 16v. credeti ca se poate... sau mai bine schimbi motorul cu totul decat sa-ti bati capul...

relativ la satisfactia de pana acum..., sunt satisfacut. este exact ce ma asteptam sa fie la pretul asta. Sper ca voi fi si mai multumit dupa modificarea suspensiei.

83_BND 03-06-07 23:19

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
va salut !
apropo de stabilitate, masina e destul de stabila, la o viteza decenta! nemtii, cand au facut testul ala in care s-au rasturnat, cred ca s-au chinuit ceva, "noroc" ca sa dejantat, ca altfel nu cred ca s-ar fi rasturnat, si sa fim sinceri, nu iti iei o masina ca sa faci slalome sa vezi cat de stabila e! eu am incercat sa iau curbele cat mai stranse, sa vad daca are vreo tendinta de inclinare puternica, dar nu sa intamplat nimic care sa dea semne ca s-ar putea rasturna, ce ar fi posibil e riscu de a derapa.
suspensia sport, ar fi ideala la viteze de peste 120, atunci se simte instabilitatea! nu mai zic de 150 - 160 !
bafta!

RapJustin 09-06-07 18:18

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
care stie si imi zice si mie daca dacia logan varianta cu aer conditionat... nu conteaza ce motorizare ... are filtru de polen:D :-? pls ziceti si mie!!!

83_BND 09-06-07 18:51

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
[QUOTE=RapJustin;940800]care stie si imi zice si mie daca dacia logan varianta cu aer conditionat... nu conteaza ce motorizare ... are filtru de polen:D :-? pls ziceti si mie!!![/QUOTE
nu are filtru de polen si asta e un minus pt logan!:evil:
cand pornesti ventilatoru e jale, iti baga tot prafu de afara, cu tot cu frunze!:rolleyes2
dar, am inteles ca se poate pune!

RapJustin 09-06-07 18:53

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
multani de informatie 83_BND !!!

RapJustin 09-06-07 18:55

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
si io iti aduc acu la cunostinta k nu se poate monta filtru de polen:D dak masina nu e prevazuta cu asa ceva din fabrik:D

83_BND 09-06-07 19:01

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
Quote:

Originally Posted by RapJustin (Post 940872)
si io iti aduc acu la cunostinta k nu se poate monta filtru de polen:D dak masina nu e prevazuta cu asa ceva din fabrik:D

asa am vazut tot pe forum pe aici, ca-si montase cineva, dar bineinteles facuse o improvitzatie, daca masina nu perevede asa ceva.
vrei sa-ti iei Logan?! mai bine altceva!

peugeot 206 18-06-07 23:38

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
nasoala chestia cu aerul conditionat....am patit-o si eu...iti intra tot praful plus o serie de gunoaie care reusesc sa patrunda in instalatie....un minus din punctul asta de vedere

RapJustin 19-06-07 07:40

Re: pareri LOGAN 1.4 mpi
 
pai asta e ... le-a fost lene sa mai scoata de pe renault sa puna si pe logan filru de polen!!! :(


All times are GMT +2. The time now is 23:46.

- Copyright 2026 4Tuning