Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Legea versus Centura de siguranta (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/373320-legea-versus-centura-siguranta.html)

JDV 04-05-13 17:52

Legea versus Centura de siguranta
 
De cand sunt in treaba cu masinile m am intrebat de ce legea ma OBLIGA sa merg cu centura pusa...doar este viata mea si fac ce vreau cu ea...in fine am dat uitarii intrebarea asta pana acum 2 zile cand am trecut razant pe langa o amenda deoarece nu aveam centura pusa...si iar imi pun intrebarea:
De ce sunt obligat sa merg cu centura pusa...repet..este viata mea si fac ce vreau cu ea...de ce sa imi spuna un nene cum sa stau legat de scaun....iar daca nu imi asigur siguranta proprie mai sunt si amendat.
Eu vad aceasta lege ca una din cele mai cretine existente in momentul de fata.
Stiu ca in anumite situatii, centura nu te lasa sa iesi prin parbriz eventual sa mori, dar poate ca nu vreau sa o port deoarece nu sunt ingrijorat pentru propria siguranta.
Nu cred ca pun in pericol circulatia daca eu nu port centura.
As vrea sa va aud parerile pro si contra poate o sa imi schimb parerea.

zpzpzpo 04-05-13 18:15

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Legea e facuta de un om mult mai competent decat tine,dovada ca esti gigicontra la purtatul centurii.
Tu nu esti in stare sa ai grija de propria ta viata,asa ca vine altu si te obliga sa o porti.
Lamurit,Einstein ?

JDV 04-05-13 19:38

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Quote:

Originally Posted by zpzpzpo (Post 5460487)
Legea e facuta de un om mult mai competent decat tine,dovada ca esti gigicontra la purtatul centurii.
Tu nu esti in stare sa ai grija de propria ta viata,asa ca vine altu si te obliga sa o porti.
Lamurit,Einstein ?

Cu alte cuvinte:
-o autoritate isi dovedeste competenta prin actiunile de refuz si respingere a ideilor sale de catre "public"
-ma obligi sa raman in viata
-automat la varsta de 20 de ani nu ai competenta de a iti purta de grija
-nu sunt in stare sa am grija de propria viata...poate am instructiuni pentru a respira
-altul stie ce e mai bine pentru propria-mi persoana
Eu stiam ca regimurile totalitariste nu mai sunt la moda...dar se pare ca au remas cativa adepti.
Ideea nu era ca centura nu are nici un rol in mentinerea vietii in caz de accident...ea salveaza vieti in foarte multe cazuri....ideea era....de ce sunt obligat sa o port?...de ce nu am dreptul de a alege?...legal vorbind.
Si mai usor cu ingamfarea...as vrea sa mentin aceast topic pe culmi civilizate...cat de cat

zpzpzpo 04-05-13 21:39

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Esti la acelasi nivel cu Gigi Becali,in consecinta nu cred ca mai are vreun rost sa mai postez.
Tu o stii pe a ta si vrei defapt ca toata lumea sa ti aduca argumente contra.

Laptiucu 04-05-13 22:37

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Statul ma obliga pe mine sa port centura in caz ca un Gheorghe Contra cum esti tu vrea sa se sinucida (pe motiv ca e viata ta, faci ce vreai cu ea) intrand cu masina-n mine. Pe aceeasi idee, cand mergi la medic si-ti scrie o reteta, el stie mai bine ca tine ce ai tu nevoie? De ce mai profeseaza? Te obliga sa-ti dea tratament sa te vindeci? Cand iti arde casa (sincer nu-ti doresc acest lucru ... exemplific doar!) pompierii de ce se baga? E proprietatea ta personala ... ce treaba au ei? Etc, etc.
Pe scurt: topicul asta e un caca mare.

JDV 04-05-13 23:02

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 5460769)
Statul ma obliga pe mine sa port centura in caz ca un Gheorghe Contra cum esti tu vrea sa se sinucida (pe motiv ca e viata ta, faci ce vreai cu ea) intrand cu masina-n mine. Pe aceeasi idee, cand mergi la medic si-ti scrie o reteta, el stie mai bine ca tine ce ai tu nevoie? De ce mai profeseaza? Te obliga sa-ti dea tratament sa te vindeci? Cand iti arde casa (sincer nu-ti doresc acest lucru ... exemplific doar!) pompierii de ce se baga? E proprietatea ta personala ... ce treaba au ei? Etc, etc.
Pe scurt: topicul asta e un caca mare.

Ai ratat complet ideea mea initiala.
De ce toata lumea se uita la mine ca si cand as vrea sa ma sinucid intrand cu masina in alta persoana?
Nu sunt "gigi contra"...vreau doar sa primesc motive lucide si subiective.
Imi pare rau dar sa spui ca "statul stie mai bine de ce ai nevoie" in opinia mea pare afirmatia unui om ce a renuntat la propriul rationament.
Daca ma dau cu bicicleta fara cotiere si genuchiere asta inseamna ca sunt sinucigas?
Tocmai ce ai spus ca statul te obliga sa porti centura ca in caz ca eu un sinucigas ce sunt intru in tine...si sa ai macar o sansa sa scapi...pai tu nu poti gandi pt tine lucrul asta?...esti incapabil sa anticipezi un eventual accident?.
Ideea nu era...hai sa aruncam centura ca e inutila....ci...de ce sunt obligat sa o port?...
O port ca este o eventuala "salvatoare de vieti"....dar nu sunt atat de redus mintal incat sa imi spuna cineva ce sa fac cu ea....cu atat mai mult sa ma oblige.
Eu ma refer la CARACTERUL OBLIGATIV al obiectului si nu la CARACTERUL SAU DE SIGURANTA.
Va rog...incercati sa va concentrati comentariile pe idea principala si nu pe argumente fara valoare...si aprecieri pripite.
Nu am avut intentia de a jigni pe nimeni doar am exemplificat.

JDV 04-05-13 23:15

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Quote:

Originally Posted by zpzpzpo (Post 5460716)
Esti la acelasi nivel cu Gigi Becali,in consecinta nu cred ca mai are vreun rost sa mai postez.
Tu o stii pe a ta si vrei defapt ca toata lumea sa ti aduca argumente contra.

Hai te rog sa ne mai uitam odata pe ce am scris eu si pe ce ai scris tu in acest topic...sa vedem care din noi aduce mai mult cu Becali...nu stiu de unde comparatia asta dar fie ca tine.
Eu incerc sa mentin discutia la un nivel extrem de jos al cunostintelor de cultura generala deoarece nu vreau sa intru in polemici aducand in discutie niste subiecte de care sunt convins ca nici nu ai auzit....si nu ma refer la subiecte gen "gigi becali" "gica contra" "oameni politici net superiori intelectual"...ci unele mult mai ample....totusi este un site dedicat auto....ma astept sa gasesc mai multe minti acaparate de realitatea tv si capatos ori kanal D decat unele acaparate de idei Carliniste capabile inteleaga miscarea de grup a maselor.
Deci hai sa nu il mai aducem in discutie pe Gigi Becali...ca desi are cultura unui cartof...a avut destula capacitate mentala incat sa ajunga unii din cei mai bogati romani....dar deviem muuuult prea mult de la subiect.

JDV 04-05-13 23:27

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Quote:

Originally Posted by zpzpzpo (Post 5460806)
Bine ma,in toate tarile civilizate este obligatoriu sa porti centura,numa in Romania care este la acelasi nivel cu orice tara din Africa,se trezeste unu sa comenteze ca lui nu ii place.
Mai du te ma n pwla mea de fraier,esti exact ca romanii aia care au inventat ei apa calda sau mersu pe jos.
Fa ti autostrada ta si circula acolo fara centura cat vrei,eventual si cu caruta.
Crede ma ca te bat la orice domeniu de cultura generala.

Serios prietene...tu ma compari pe mine cu gigi becali insa tu ai astfel de iesiri primitive?...presupun ca asta spune destul de multe lucruri despre tine. O seara buna
App...faza cu, cultura generala este extrem de comica.

JDV 04-05-13 23:40

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Quote:

Originally Posted by zpzpzpo (Post 5460815)
Pe retardati si handicapati mintali nu trebuie sa ii respecti,altfel te faci complice la existenta si afirmarea lor in societate.
In momentul in care pui o astfel de intrebare e clar unde te situezi tu.
Nu as fi postat pe topicul asta,dar ma plictisesc ingrozitor si am vrut sa mai fac putina polemica,sa te umilesc.

Cu ce m ai umilit tu respectabile?...cu replici de cea joasa speta?...cu idei conservatoare?...cu un grad al bunelor maniere mai jos decat economia Greciei (care este destul de jos)...cu ce m ai umilit?...
Te rog...sa nu mai facem offtopic...macar sa discutam pe subiect ca de cultura generala nici nu vreau sa ma mai leg deoarece nu am cu cine mentine un dialog cat de cat civilizat.

Andreynyo 04-05-13 23:47

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Quote:

Originally Posted by zpzpzpo (Post 5460815)
Pe retardati si handicapati mintali nu trebuie sa ii respecti,altfel te faci complice la existenta si afirmarea lor in societate.
In momentul in care pui o astfel de intrebare e clar unde te situezi tu.
Nu as fi postat pe topicul asta,dar ma plictisesc ingrozitor si am vrut sa mai fac putina polemica,sa te umilesc.

N-ai umilit pe nimeni, te-ai umilit singur.
Ia-o mai usor cu berea si vinul in noaptea asta.

bitnet 05-05-13 00:32

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
De cele mai multe ori purtarea centurii de siguranta te mentine in viata in cazul unui accident. Probabil ca asta sta la baza deciziei autoritatilor de a obliga prin lege purtarea ei. De ce sa murim ca prostii? Traim, consumam, platim impozite si taxe, suntem mai utili in viata decat morti, nu? Sunt si cazuri in care, purtand-o, esti ajutat sa mori. Personal, sunt inca in viata tocmai pt. ca intr-o anumita situatie nu am purtat-o.

JDV 05-05-13 01:19

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Quote:

Originally Posted by bitnet (Post 5460833)
De cele mai multe ori purtarea centurii de siguranta te mentine in viata in cazul unui accident. Probabil ca asta sta la baza deciziei autoritatilor de a obliga prin lege purtarea ei. De ce sa murim ca prostii? Traim, consumam, platim impozite si taxe, suntem mai utili in viata decat morti, nu? Sunt si cazuri in care, purtand-o, esti ajutat sa mori. Personal, sunt inca in viata tocmai pt. ca intr-o anumita situatie nu am purtat-o.

YOU FUCKING GENIUS!!!!!
In sfarsit cineva a inteles despre ce tot palavragesc eu aici.
Daca o sa castig vreodata la lotto o sa iti dau 50.000 de euro....ma jur.
In opinia mea asta sta la baza acestor legi ce te obliga sa traiesti: esti mai profitabil viu decat mort.

khamsin 05-05-13 07:05

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
acesta este un alt topic stupid si inutil.

valyd1971 05-05-13 09:16

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Mai sunt si copii care citesc pe aici...
Toate argumentele pro si contra sunt utile si bine venite !
Asa ca nu vad acest topic ca fiind fara sens. ;)

aleks 05-05-13 09:26

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Trecand peste iesirile unora, de inteles pana la un punct, si marlania exagerata a unora (de neinteles pentru un om normal), sa vorbim putin despre treaba cu centura, si sa lasam restul deoparte, nu?
Pana acum vreo cativa ani de cate ori venea vorba de centura, treaba era clara si batuta in cuie: asa zice legea, asa e pe toata planeta, cine suntem noi sa credem ca ar fi altfel?
In 1999, un accident in care centura m-a scapat de o spitalizare serioasa (pe mine unul) iar pe sofer lipsa ei l-a tinut in analize, raze si tratamente o perioada buna, m-a facut fanul ei numarul 1, si nu credeam ca pot sa-mi pun problema in alt mod. Mai mult, aici pe versus, acum ceva vreme, am avut o cearta serioasa pe tema asta, m-am contrat si pe p.m.-uri o vreme, convins ca asa e.
Dupa alte ceva accidente vazute, aflate sau traite direct, din pacate, am inceput sa-mi pun si eu intrebari.
Cat de sigura e? in cate din cazuri e bine sa o ai? statistic vorbind, e ok sa porti centura, dar la ce tip de accidente? Soarta, ce ti-e scris in frunte ti-e pus, aia nu se cuantifica, si nu se trece in statistici. Cei care scapa, pentru ca n-au avut centura si au zburat prin geam, prelungind durata decelerarii la impact si scapand astfel cu viata NU sunt inscrisi in statistici. De niciun fel. Apoi... eu fac multi km cu motorul in fiecare sezon, mai multi decat fac unii pe masini intr-un an, si nu am purtat centura niciodata :lol:. Sunt viu, intreg si nevatamat, desi acum vreo 12 ani am avut un accident urat pe 2 roti, nici asta nu se poate cuantifica in statistici...
Nu spun eu ca-i bine sa nu porti centura, spun doar ca-i bine sa-ti pui problema si altfel, si sa te intrebi, pentru tine asa, daca intotdeauna trebuie sa gandesti cum ti se cere, cum ti se spune ca trebuie, sau ajuta, pentru tine asa, sa-ti mai scoti capul din rutina si sa vezi cum o fi si altfel? Macar teoretic...

julaikos 05-05-13 11:18

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Momentan exista lege care te obliga sa porti centura,de asta iti iei si amenda daca nu o porti.
Daca esti atat de convins ca merita sa te bati cu sistemul,da statul in judecata ca tu nu esti de acord cu faptul ca centura iti poate salva viata,iar daca o fi sa castigi(nu cred ca este asa greu!) porti dupa tine hotararea judecatoreasca atunci cand nu ai chef sa porti centura.
Sau mai ai si varianta sa ramai bortos(gravid :lol: ) prin schimbare de sex caci parca viitoarele mamici de la o anumita luna a sarcinii nu mai sunt obligate de o poarte...

Oricum,asta e doar un mic detaliu,maine poimaine ma astept sa vad pe aici un topic(nu neaparat deschis de tine) in care cineva o sa-si puna problema de ce nu poate el merge peste viteza legala,sau baut sau cine stie alte chestii...

https://www.youtube.com/watch?feature...&v=h-8PBx7isoM

JDV 05-05-13 15:05

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
DA...am inteles si nu pun la indoiala eficienta centurii de siguranta.
Ideea era...sunt chiar atat de inapt mintal incat sa nu imi dau seama ca purtarea centurii este ca o sansa la viata in caz de accident.....incat trebuie statul sa vina si sa imi dea peste palma si sa imi spuna cum sa imi port de grija?
Este ca si cum eu as veni la tine si te as lua la palme ca porti tocuri ce sunt extrem de periculoase si poti cadea pe scari....si te as obliga sa mergi in rochie i adidasi.
Daca nu iti dai seama de eficienta centurii si nu o porti si ai accident...bad luck...se numeste selectie naturala...
Nu sunt eu prea convins ca statul este chiar atat de ingrijorat de sanatatea mea daca nu avea ceva de castigat de pe urma acesteia.
Auzeam intr un timp ca poti primi o hotarare judecatoreasca daca faci dovada ca esti clautrofob si nu suporti sa ai senzatia ca esti legat (cu centura).
As vrea sa imi decid singura soarta nu statul sa o faca pt mine.

Laptiucu 05-05-13 15:54

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Statul, in aceasta situatie, te considera o posibila victima (intra altul in tine, etc) de aceea obligativitatea centurii. In trafic de cele mai multe ori soarta nu ti-o decizi tu ce ti-o poate decide oricare alt participant la trafic intr-un moment de neatentie sau cine stie ce alt motiv. Printre cei scutiti de purtarea centurii sunt si femeile in stare vizibila de graviditate.

JDV 05-05-13 16:12

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 5461260)
Printre cei scutiti de purtarea centurii sunt si femeile in stare vizibila de graviditate.

Si nu numai...mai sunt vreo 5 exceptii in afara de cele ce implica o boala.
Cine a facut o scoala si a trecut un examen le stie.
Si statul nu te considera o victima ci o pierdere de bani.

julaikos 05-05-13 16:18

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Statul vrea binele cetatenilor,de asta este obligatoriu sa porti centura,,chiar daca exista exceptii cand purtatul ei mai rau te incurca,procentul in care te salveaza e coplesitor de mare,deci statul se bazeaza pe asta,si obliga pe toata lumea care merge in masina sa poarte centura.Daca nu era obligatoriu acest lucru,sigur ar fi aparut acelasi topic "legea vs centura" dar pus invers,adica de ce nu-i pasa statului de cetateni,de ce nu sunt obligati sa poarte centura etc...
Atat de mult ii pasa statului incat daca faci accident si esti singur in masina si ai nevoie de spitalizare s-ar putea sa te trezesti cercetat penal pentru vatamare corporala .

Statul nu te obliga sa porti centura,insa te amendeaza daca nu o porti,iar daca tu nu vrei sa o porti n-ai decat sa platesti amenzi,sau sa-l dai in judecata :lol:

JDV 05-05-13 17:28

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 5461288)

Statul nu te obliga sa porti centura,insa te amendeaza daca nu o porti

Afirmatia asta nu are sens absolut deloc :).

julaikos 05-05-13 18:45

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Pentru tine,fiindca pentru mine este acelasi lucru cu afirmatia ta din postul care deschide acest topic...

ryoraul 05-05-13 18:55

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Legea te obliga ca sa porti centura ca sa poata sa faca mai multi bani de pe tine statul roman si de pe mine si de pe toti. Daca mori sa zicem in accident de masina la 20 de ani nu mai poate sa traga statul de pe tine pana cand intrii in pensie, dar daca porti centura ai sanse sa supravietuiesti. Eu as face altcumva legea ca sa fiu in linie cu statul roman pana la 60 de ani sa zicem sa porti centura dupa aia nu ca nu oricum se preconizeaza ca nu or mai fi bani de pensii. Conteaza sa muncesti sa platesti la stat nu sa aiba grija de tine statul, asta vrem noi sa credem ca statul are grija de noi.
Mai sunt si multi teribilisti si poate intra unu in tine si nu ai vrea sa musti din volan sa mergi sa mai dai bani la stomatolog. Ai un avantaj daca porti centura nu platesti nici amenda si daca intru un teribilist in tine nu dai bani nici la stomatolog.
Producatorii de centuri de siguranta trebuie sa traiasca si ei.

aleks 05-05-13 19:06

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
ryoraul, mie mi se pare corect sa te vrea in viata.
eu, tu, restul, toti platim taxe (impozite, accize, tva pana si pe chilotii din bazar) ca sa sustinem cheltuieli publice.
asta inseamna inclusiv SISTEMUL MEDICAL, prost cum e el, dar platit din banii astia, adica tratamentele si controalele medicale inca de la nastere.
inseamna, deasemeni, PLATA SCOLARIZARII in sistemul public, precum si nenumaratele costuri publice pe care le genereaza ei prin simpla lor existenta, cum ar fi sistem public de paza, pompieri, politie, finante etc
Toate astea pentru:
A)o mana de oameni CARE VOR RETURNA SI INMULTI COSTUL cheltuirii de banii publici, prin actiunile lor pentru societate, deci vor face ca investitia noastra sa produca plusvaloare
B) destul de multi oameni care, de-a lungul vietii, prin actiunile si munca lor in societate vor amortiza cheltuielile publice facute cu ei de catre ceilalti.
si C) turma de imbecili din jurul nostru care mananca banii facuti de membrii societatii cu greu, cu scopul de a-i sustine pe ei, imbecilii, sa se nasca normal, sa creasca normal, sa-si etaleze imbecilitatea peste tot in jur, si la urma sa produca prin trairea lor semiinutila pe planeta macar o parte din cheltuiala pe care au generat-o prin simplul fapt ca s-au nascut
PARANTEZA: Majoritatea celor din categoria C au cele mai multe diplome, specializari, scolarizari si ani de facultati, cursuri si seminarii absolvite.
Paranteza 2: am si eu diplome din greu, nu pot fi banuit de reavointa, ma puteti incadra linistiti la punctul C, n-am complexe de inferioritate.
Acum, tinand cont de aceasta teorie, e evident ca eu, tu si ceilalti trebuie sa ne dorim ca imbecilii, dimpreuna cu normalii si cu geniile sa nu moara inainte de termen, eu unul imi vreau banii amortizati macar, daca oricum imi sunt luati fara posibilitate de discutie.
Explicatie suplimentara: teoria asta nu sustine centura, ci doar explica sensul in care AR TREBUI sa se conceapa legislatia aparent inutila.

julaikos 05-05-13 19:27

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Doar ca asta nu e valabila decat in toate tarile lumii :lol: Si toate sunt totalitariste nu? :lol: Parerea mea este ca problema e pusa prost din start.
Si ca sa dau si un verdict ,eu zis 1-0 pentru centura . Si daca nu ar fi obligatoriu prin lege tot as purta-o.

run_forest 05-05-13 19:33

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Neutilizarea centurii de siguranţă este cea de-a doua cauză de deces în accidentele rutiere, după viteza excesivă şi înaintea condusului în stare de ebrietate.
Daca tot faceti atatea "teorii" de ce femeile insarcinate nu sunt obligate sa o poarte?Ele nu platesc taxe?De ce cardiaci nu sunt obligatii sa o poarte?Ei nu platesc taxe?Sau de ei ne putem lipsi?
Oricum multi sunt asa de prosti de parca ii si aud :
1. Ce plm imi mai trebuie mie centura de siguranta cand am 20 de airbaguri?
2. Ce plm imi mai trebuie mie cauciucuri de iarna cand am "GIP 4x4".
Campania cu "nu da sms-uri la volan" pentru cei care nu o stiti...
https://www.youtube.com/watch?v=_UpCJ4Huvqw
Pai plm frate , e viata mea de ce sa-mi zica alti ce e periculos sau nu?
Sau ce ar fii sa ne apucam sa punem la fiecare minor tarie si tigari cat vrea pixul lor...cum adica...statul sa constranga pe mine sa-mi vand marfa?
Nu toate legile sunt facute de imbecili...
Daca e sa comparam cazurile in care centura a salvat o viata vs cazurile cand din cauza centurii sa pierdut o viata , prima are un procent covarsitor...
Consider obligativitatea purtarii centurii de siguranta necesara.

Acum pe partea cealalta , daca doctorii au dovedit ca razele soarelui provoaca cancer de piele si chiar recomanda folosirea foliei pe geamurile autoturismelor de ce plm nu introduc si acolo obligativitate?:D
Hristos a inviat!

Laptiucu 05-05-13 19:40

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
JDV zici: "Si statul nu te considera o victima ci o pierdere de bani. " ... ba tocmai din contra. Cum sa te considere pierdere de bani cand te incovoaie de atatea taxe/amenzi/etc?

Raspunde-mi la doua intrebari: ITP-ul de ce il faci la masina? (daca-l faci) Pana la urma ce treaba are statul cu proprietatea ta care este? Ce treaba au ei ca masina ta sa n-aiba defecte (majore) doar e a ta ... Legea (in general vorbind nu cazuri izolate) de ce o respecti? Nu poti avea propriile legi/reguli?

Chiar astept raspuns.

JDV 05-05-13 20:00

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 5461419)
JDV zici: "Si statul nu te considera o victima ci o pierdere de bani. " ... ba tocmai din contra. Cum sa te considere pierdere de bani cand te incovoaie de atatea taxe/amenzi/etc?

Raspunde-mi la doua intrebari: ITP-ul de ce il faci la masina? (daca-l faci) Pana la urma ce treaba are statul cu proprietatea ta care este? Ce treaba au ei ca masina ta sa n-aiba defecte (majore) doar e a ta ... Legea (in general vorbind nu cazuri izolate) de ce o respecti? Nu poti avea propriile legi/reguli?

Chiar astept raspuns.

Eu consider ca aceasta lege a ITP-ului obligatoriu este in primul rand pentru a nu pune pe altii in pericol in caz ca iti cedeaza frane,directie,reactorul nuclear de sub capota...care prin accidentul provocat poti ucide mai multe "vaci de muls".
Problema cu centura este ca...daca eu nu o port nu este absolut nici un fel de pericol pentru ceilalti participanti la trafic...nu poate sa iti influenteze centura mea sanatatea ta....in schimb daca imi cedeaza franele...cam iti influenteaza...rau de tot...
Legea o respect deoarece nu exista un teritoriu delimitat, recunoscut de catre toate tarile...in care sa nu existe nici o lege...sa fac ce vrea...sa nu aiba nimeni treaba cu mine....ca ma mutam acolo daca era.
Spre exemplu eu daca vin la tine in casa ma lasi sa ma urc pe pereti, sa dau foc la perdele..etc.?...nu stiu de ce lumea are impresia ca "tara le apartine"...este un sentiment fals.....de aia respecti legile.
Sper ca nu am fost la fel de ambiguu cum sunt de obicei cand incerc sa explic ceva.

Laptiucu 05-05-13 20:49

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Te citez: "Eu consider ca aceasta lege a ITP-ului obligatoriu este in primul rand pentru a nu pune pe altii in pericol in caz ca iti cedeaza frane,directie,reactorul nuclear de sub capota...care prin accidentul provocat poti ucide mai multe "vaci de muls".
Problema cu centura este ca...daca eu nu o port nu este absolut nici un fel de pericol pentru ceilalti participanti la trafic...nu poate sa iti influenteze centura mea sanatatea ta....in schimb daca imi cedeaza franele...cam iti influenteaza...rau de tot..."

In contextul zis de tine mai sus, pui problema ca in caz ca-ti cedeaza franele centura ma ajuta pe mine (nu pe tine ... pe tine te ajuta daca imi cedeaza mie franele) ... si ti-ai raspuns singur la intrebare. O intrebare care inca sustin ca e pointless.

JDV 05-05-13 21:53

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 5461466)

In contextul zis de tine mai sus, pui problema ca in caz ca-ti cedeaza franele centura ma ajuta pe mine (nu pe tine ... pe tine te ajuta daca imi cedeaza mie franele) ... si ti-ai raspuns singur la intrebare. O intrebare care inca sustin ca e pointless.

Mai...eu am spus cred ca cel putin 5 ori...nu dezbat problema eficientei centurii...ci caracterul ei obligativ impus de stat.
Sa spui ca este un lucru bun ca statul MA obliga sa port centura e ca si cum as spune..."Sunt incapabil sa i au masuri pentru a imi preveni moartea in caz de accident...in concluzie altcineva trebuie sa gandeasca pentru mine."
Ganditi putin din "afara cutiei" cum se spune.
Atat cat nu pun in pericol si nu reprezint o amenintare pentru trafic daca nu port centura nu inteleg de ce aceasta este obligatorie.

khamsin 06-05-13 09:25

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Quote:

Originally Posted by JDV (Post 5461515)
Mai...eu am spus cred ca cel putin 5 ori...nu dezbat problema eficientei centurii...ci caracterul ei obligativ impus de stat.
Sa spui ca este un lucru bun ca statul MA obliga sa port centura e ca si cum as spune..."Sunt incapabil sa i au masuri pentru a imi preveni moartea in caz de accident...in concluzie altcineva trebuie sa gandeasca pentru mine."
Ganditi putin din "afara cutiei" cum se spune.
Atat cat nu pun in pericol si nu reprezint o amenintare pentru trafic daca nu port centura nu inteleg de ce aceasta este obligatorie.

da ,in aceasta tara sunt foarte multi care nu gandesc si se cred superman.
de aceea va obliga statul sa purtati centura.
deci hai sa nu mai dezbatem acest subiect fara sens doar de dragul de a ne bate gura.

JDV 06-05-13 10:47

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Quote:

Originally Posted by khamsin (Post 5461680)
da ,in aceasta tara sunt foarte multi care nu gandesc si se cred superman.
de aceea va obliga statul sa purtati centura.
deci hai sa nu mai dezbatem acest subiect fara sens doar de dragul de a ne bate gura.

Se vede ca din aceasta afirmatie observi doar invelisul superficial al problemei si de etica nici nu se mai pune problema...
De cate ori as explica ca nu centura in sine este problema ci faptul ca sunt OBLIGAT sa o port, tot se gasesc "binevoitori" ca tine care sa se gandeasca la binele altora desi discutia nu priveste aceasta problema.

kidu2006 06-05-13 10:51

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Quote:

Originally Posted by JDV (Post 5460461)
De cand sunt in treaba cu masinile m am intrebat de ce legea ma OBLIGA sa merg cu centura pusa...doar este viata mea si fac ce vreau cu ea...in fine am dat uitarii intrebarea asta pana acum 2 zile cand am trecut razant pe langa o amenda deoarece nu aveam centura pusa...si iar imi pun intrebarea:
De ce sunt obligat sa merg cu centura pusa...repet..este viata mea si fac ce vreau cu ea...de ce sa imi spuna un nene cum sa stau legat de scaun....iar daca nu imi asigur siguranta proprie mai sunt si amendat.
Eu vad aceasta lege ca una din cele mai cretine existente in momentul de fata.
Stiu ca in anumite situatii, centura nu te lasa sa iesi prin parbriz eventual sa mori, dar poate ca nu vreau sa o port deoarece nu sunt ingrijorat pentru propria siguranta.
Nu cred ca pun in pericol circulatia daca eu nu port centura.
As vrea sa va aud parerile pro si contra poate o sa imi schimb parerea.

Bate-ti un cui in cap si spune-ne cum te simti pe urma si nu uita sa spui in gura mare ca e viata ta!
Ai probleme grave tinere ... foarte grave, crede-ma!!!
Tu trebuie sa urmezi un tratament, nu stiu cum ti-ai luat carnetul sincer!

kidu2006 06-05-13 10:59

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Bai amice, daca tot esti tanar si te macina niste intrebari la care un copil de 10 ani isi raspunde singur, de ce nu te stresezi mai bine sa gasesti locuri de munca pt amarati?! Sau altceva
Am impresia ca cei care pun astfel de intrebari ori sunt plictisiti tare ori sunt cretini!Fara sa jignesc pe nimeni!
Cum poti sa pui asemenea intrebare in 2013: auzi cica de ce ma obliga legea sa port centura?!
Bai nene esti cu juma de creier sau ce? E LEGE !!!! daia ii zice LEGE ca sa fie respectata!
De ce n-ai pus intrebarea asta: de ce sunt amendat daca ma urc pe stalp si amenint ca ma sinucid?!
Sunt 100% sigur ca la intrebarea care ai pus-o mai sus pentru intrebarea mea o sa stai sa te uiti la monitor ca pisica in calendar, apoi o sa cauti pe google pana ti se fac ochii in cap ca la melc si o sa scrii tot felul de tampenii!
Du-te si fa un dush rece rece rece si culca-te, te trezim noi ;)

Giully4u 06-05-13 12:15

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Quote:

Originally Posted by JDV (Post 5461515)
."Sunt incapabil sa i au masuri pentru a imi preveni moartea in caz de accident...in concluzie altcineva trebuie sa gandeasca pentru mine."

Sunt curios cum poti tu sa anticipezi un accident.
Stii de cand pleci de acasa ca la jumatatea drumului o sa ii explodeze un cauciuc unui tir si o sa intre pe contrasens sa te faca zob?
Nu, tu o sa zici, "sunt decat 5km pana la destinatie, n-am nevoie de centura".

Eu unul port centura nu numai datorita legii, dar m-am obisnuit asa si imi place, si pe langa asta, pe drumuri virajate ma tine mai bine in scaun.

kidu2006 06-05-13 12:43

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Quote:

Originally Posted by Giully4u (Post 5461828)
Sunt curios cum poti tu sa anticipezi un accident.
Stii de cand pleci de acasa ca la jumatatea drumului o sa ii explodeze un cauciuc unui tir si o sa intre pe contrasens sa te faca zob?
Nu, tu o sa zici, "sunt decat 5km pana la destinatie, n-am nevoie de centura".

Eu unul port centura nu numai datorita legii, dar m-am obisnuit asa si imi place, si pe langa asta, pe drumuri virajate ma tine mai bine in scaun.

Tu si majoritatea celor ca tine, nu va mai bateti capul cu toti inconstientii care nu ar trebui lasati liberi pe strada!
Asemenea persoane care se intreaba de ce ii obliga LEGEA sa respecte regulile ar trebui tinuti undeva departe!

GTR 06-05-13 13:29

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Quote:

Originally Posted by JDV (Post 5461515)
Mai...eu am spus cred ca cel putin 5 ori...nu dezbat problema eficientei centurii...ci caracterul ei obligativ impus de stat.
Sa spui ca este un lucru bun ca statul MA obliga sa port centura e ca si cum as spune..."Sunt incapabil sa i au masuri pentru a imi preveni moartea in caz de accident...in concluzie altcineva trebuie sa gandeasca pentru mine."
Ganditi putin din "afara cutiei" cum se spune.
Atat cat nu pun in pericol si nu reprezint o amenintare pentru trafic daca nu port centura nu inteleg de ce aceasta este obligatorie.

Ar trebui sa ne multumesti ca te bagam in seama.

Caracterul obligativ al legii referitor la purtarea centurii de siguranta este banal, pentru ca suntem in general ignoranti.

De ce se interzice prin lege consumul de droguri (ca doar tot de sanatatea mea este vorba), de ce sunt interzise prin lege anumite substante din alimentatie (cand puteau doar sa oblige afisarea lor cu tot cu efecte secundare si ramanea la alegerea noastra daca le cumparam sau nu), de ce exista norme de protectie a muncii (cascheta la constructori, etc.), etc..

Intrebarea ta este absolut stupida. Oamenii sunt in general ignoranti cu viata lor, nu fac miscare, unii mananca excesiv, sau amnanca numai prostii, sau nu mananca suficient, nu au grija de dantura, risca de multe ori complet aiurea si exemplele de gen sunt cu miile.

Aceasta este o masura foarte simpla care a salvat mii de vieti, deci eficienta. Foarte multi ne pune centura de siguranta ca sa nu ne luam amenda, nu pentru ca ne gandim la viata noastra, adica din IGNORANTA.

Si mai este o vorba desteapta, pe care nu stiu daca o sa o intelegi:
\
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort.
E greu doar pentru ceilalti...
La fel si cand esti prost..." - Oana Pelea

ryoraul 06-05-13 15:08

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Mai este o vorba viata este cativa ani dar moartea este definitiva.

JDV 06-05-13 15:18

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
De ce draacu am crezut eu ca sa pun o intrebare ce necesita o "gandire la rece" asupra pozitiei omului in societate o sa aiba loc pe un site auto?...gresala mea.
Majoritatea raspund cu "inima" si nu cu creierul...la o intrebare ce nici macar nu am pus-o.
Toata lumea considera ca intrebarea mea a fost...."la ce e buna centura ca oricum nu o folosesc?"...pe cand eu am intrebat...."de ce sunt obligat sa o port?, ca doar am creier si stiu ca imi va salva viata in caz de accident".
Il rog pe aleks sa inchida acest topic deoarece in mod clar am gresit site ul.

khamsin 06-05-13 16:50

Re: Legea versus Centura de siguranta
 
Quote:

Originally Posted by JDV (Post 5461969)
De ce draacu am crezut eu ca sa pun o intrebare ce necesita o "gandire la rece" asupra pozitiei omului in societate o sa aiba loc pe un site auto?...gresala mea.
Majoritatea raspund cu "inima" si nu cu creierul...la o intrebare ce nici macar nu am pus-o.
Toata lumea considera ca intrebarea mea a fost...."la ce e buna centura ca oricum nu o folosesc?"...pe cand eu am intrebat...."de ce sunt obligat sa o port?, ca doar am creier si stiu ca imi va salva viata in caz de accident".
Il rog pe aleks sa inchida acest topic deoarece in mod clar am gresit site ul.

de data aceasta sunt deacord cu tine.
daca vrei sa meditezi sau sa filozofezi pe anumite teme cauta alt site. acesta se ocupa de masini,in caz ca nu ai observat pana acum, nu de filozofii inutile


All times are GMT +2. The time now is 23:58.

- Copyright 2024 4Tuning