Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   am nevoie de ceva ajutor (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/3613-nevoie-ajutor.html)

AudiPerformance 09-02-05 13:31

am nevoie de ceva ajutor
 
ce sistem pana in 2500euro ar trbui sa imi pun? nu prea ma pricep la partea audio asa ca va rog sa-mi spuneti! ma intereseaza ce boxe, amplificatoare, woofere ar trebui sa iau de banii astia si cam ce pot ele...
masina mea are din fabriva un sist audio de la blaupunkt
multumesc anticipat celor care vor raspunde....

Hondarul 09-02-05 14:49

Pai una la mana: cauta pe la bazar ca sunt ceva oferte.

Daca chair ai 2500 de Euroi, crede-ma ca-ti poti lua cam tot ce e mai bun. Mai precis, sa-ti comanzi de pe net, ca cei de la noi iau si pielea de pe tine. La banii astia iti poti lua in loc de HU, un DVD player cu ecran motorizat, 4 boxe Bose, amplificare Rockford Fosgate, Subwoofer Audiobahn de vreo 1000 rms/bucata, usi izolate perfect cu Dynamat si cam asa iti faci masina de competitii SPL...

Acum depinde ce cauti tu: sa rupa strada, competitii, sau sa fie ceva frumos, clar si special ??

AudiPerformance 09-02-05 19:26

eu ma gandeam sa-mi iau un mp3 player (clarion sau kenwood) 6 boxe magnat si 2 woofere magnat cu doua statii de la audiobahn
problema e ca nush nici un site de acest gen din Europa ci doar din SUA si mortaciunile alea nu trimit decat la ei! era mare combinatie daca reuseam sa iau din state ca-s la juma de pret fata de ce am vazut in rest

Hondarul 09-02-05 20:33

Te mai intreb o data ce vrei de la sistemul audio din masina ta si dupa aia te putem sfatui. :wink:

KrushX 09-02-05 20:39

vin shi din state scule dar cu taxa vamala + TVA, dar oricum ajung mult mai ieftine decat la noi. daca chiar ai banii aia de bagat in muzica nu te da la scule nashpa gen magnat sau clarion... vorba lui honda zi pentru ce vrei sistemul shi te sfatuim. shi situri din state care trimit in tzara shtim... avem ceva experientza.

Hondarul 09-02-05 20:41

Da chiar, niste site-uri din state care trimit la noi... Asta nu stiu KrushX, ca tot ce am gasit eu trimite cele 48 de state si Canada. Nexam Europa, mai ales Romania... :wink:

AudiPerformance 09-02-05 20:48

vreau sistemul pentru mine si pentru orgoliul meu personal daca pot zice asa! in primul ca to zicea hondarul de boxe Bose eu am doua si vreau sa le vand si in al doilea rand vreau un sistem audio (nu video ca nu ma intereseaza) care sa zguduie masina , sa nu pot sa dau la maxim
cel mai bun sistem care l-am avut pana acum a fost de blaupunkt(cu tot cu subwoofer si statii) dar nu prea dadea randament asa ca l-am vandut si am mai pus niste bani ca sa iau ceva ca lumea
daca de banii astia pot face si un sistem care sa ma ajute sa intru in competitii si chestii de genu atunci chiar merge!
stiti pe unde pot schimba fete de usi pt a face conversii pt 2 boxe, 2 tweetere si placa pentru portbagaj etc?

pimp_lex 09-02-05 20:54

\"sa zguduie masina\" nu spune mare lucru.

E important de stiut daca vrei DVD sau nu (daca ai banii astia io zic ca merita sa iei), daca vrei mai mult SPL-adica Bass mult, sau SQ adica calitate de sunet foarte buna (fara sa trezesti tot cartierul neaparat).

Si pe ce masina se vor pune toate astea?

AudiPerformance 09-02-05 20:58

initial vor fi pe audi 80 2.6 V6 cabrio si apoi pe viitoarea mea masina

Hondarul 09-02-05 21:05

Parerea mea...

Ca unitate centrala, iti iei ce vrei k parerile sunt impartite. Eu prefer JVC, altii Pioneer si altii Kenwood sau altele... Deci depinde daca tu vrei sa fie color, amplificat, mp3, etc... Asta depinde de fiecare, parerea mea.

Sa-ti pui 4 boxe coaxiale, nu 6. Nu are rost. Boxele eu as vrea sa fie Bose. Usile, aripile, tablaria toata antifonata, izolata, mochetata, ca sa scoti ceva din aceste boxe. Amplificator Rockford Fosgate pe 4 canale pt aceste boxe, depinde de vatii pe care-i vrei. Condensator tot RF. Cabluri, la alegere, dar groase, pe masura, cu sigurante, etc... Cam asta e cu mediile si inaltele (asta daca nu vrei sa-ti pui tweetere separate, filtre, egalizatoare, etc, mofturi). Pentru bass, mi-as pune 2 woofere de cate 1000 W rms (KrushX stie exact modelul), cu doua bobine, intr-o incinta band-pass, sau una sealed facuta pe portbagajul masinii. Pentru woofere, trebuie icna doua statii Rockford Fosgate mono. Dar cred ca deja am trecut de 2000 de euroi... :wink:

AudiPerformance 09-02-05 21:20

unitatea centrala o am (taicamiu s-a gandit sa faca un gest frumos si imi da el mp3 player cadou!!! asta ca tot a fost marlan si nu mi-a luat nimic de creciun :) ) si chiar daca ai depasit 2000 de euro pe o scara de la 1 la 10 ce nota ai da?

AudiPerformance 09-02-05 21:21

si daca zici Bose atunci mai am 2 de cumparat pentru ca am deja 2

pimp_lex 09-02-05 21:24

parerea mea

HU- Alpine 9835
DVD+ecran motorizat Alpine in bord (model mai de baza)
2 Ecrane in tetiere Myron & Davis/Power Acoustik
2 Boxe fatza pe 16' + tweetere - Diamond Audio sau Focal
2Boxe Spate 16' +tweetere - Diamond Audio sau Focal
Subs: 1 Kicker Solobaric L7 12\" in cutie facuta identic cu ce e dat pe website-ul Kicker
Amp - 1 AMP Hifonics Zeus pt Boxe
-1 Amp Kicker mono pt Sub
1 Condensator 2-3 Farad Stinger
Cablaj Stinger
Dynamat peste tot
Baterie Optima Yellow in portbagaj

AudiPerformance 09-02-05 21:28

e vorba de cabrio si locul in spate e minuscul asa ca nu vad rostul ecranelor in tetiere, asta si pentru faptul ca am scaune Sparco Milano si nu exista tetiere...
da-mi si mie niste preturi daca stii sau un site unde pot sa le aflu

pimp_lex 09-02-05 21:40

da, intradevar daca ai scaune Sparco atunic nu ai cum sa pui (adica, ai, dar tre sa modifici scaunu, prea mare bataie de cap)

Pai cele mai bune preturi le-am vazut la o firma din state, mi-a dat Hondarul mai de mult adresa. Hondare, care era compania aia?
asa daca imi mai amintesc eu bine
HU- ~400 US
dvd- ~ 1000 US
Boxe - 350 US fiecare pereche,deci 700
Sub - 300 US
amp sub - 300 US
amp boxe - 300 US
condensator - 150 US
cablaj - 150 US
baterie - 150 US

Sigur ca mai adaugi TVA-ul lor + shippingul care va fii scump si evenmtual vama (daca n-ai pile sau nu-i pacalesti cumva), dar tot cred ca revine mult mai ieftin decat daca le-ai lua pe toate din ro.

viperu 09-02-05 21:46

audi, la ce sectiune de competitie vrei sa te bagi cu masina ?

AudiPerformance 09-02-05 21:48

vama nu e problema, HU o sa il am maine (cred ca un JVC ca el asta are in masina si nu a vrut sa spuna ce e) si restul vad ca nu sunt chiar atat de scumpe pe cat mi-am inchipuit eu! problema o sa fie shippingul care habar nu am cat costa...
si totusi cred ca ar trebui vreo 2 woofere
a-ti vazut golful ala albastru care a fost la TIB? nu mai stiu ce dracu firma era aia care ii facuse sistemul, tot ce stiu e ca se auzea mortal si parca nu erau atat de scumpe produsele lor...

AudiPerformance 09-02-05 21:51

viperu la ce te referi mai exact? eu nu stiu ce competitii sunt la categoria audio dar daca esti amabil poate imi dai cateva indicii cu ce se mananca

pimp_lex 09-02-05 21:59

pai vezi ca ti-am zis eu mai devreme

SPL-sound pressure level, adica Bass, bass si iara bass
SQ - sound quality, adica claritatea si calitatea sunetului

sau de exemplu la un Show Car general, nu stiu in ro, dar aici se puncteaza bine daca ai mult multimedia in masina (dvd, PS2 etc)

Ele nu sunt scumpe ca-s de acolo, in restul lumii sunt mult mai scumpe, mai ales in Europa, chiar si in Canada sunt mai sumpe.

Shipingul ar trebui sa fie catev sute de $ bune. Nu uita ca dupa tre cineva sa-ti instaleze toara chestia!

Cat despre Woofere, deja cu un Kicker L7 de 12\" n-o sa poti sa stai in masina, d'apoi cu doua!! Unul e mai mult decat suficient, asta bineinteles daca ai amplificator potrivit si cutia care trebuie. KrushX parca are Solobaric, poate sa-ti zica ce pot face aceste woofere.

Eu de exemplu in urmatoarea masina o sa-mi iau un L7 dar de 10\". Acum am sub de 300RMS si nici nu pot sa dau volumu la jumate ca nu suport, dar nici nu sunt un mare pasionat de bass deci....

KrushX 10-02-05 06:21

Kicker solo L7 sunt o solutzie excelenta. eu am doua pe 15\" shi sunt super multzumuit, chiar mai multzumit decat atunci cand aveam GZ nuclear pe 15\". Pentru amplif de bass nu itzi recomand kicker pentru ca sunt slabe, ash merge pe cadence seria ZRS 8 9 sau 10. HU un alpine 9835 este exceptzional shi acopera cam tot ce itzi potzi dori de la un HU. Boxe pe fatza ash recomanda DLS iridium sau Ultimate pe 3 cai componente, shi sa va dau un sitde afara: http://www.woofersetc.com/store.asp , sau www.indoaudio.com. de precizat ca inainte sa faci comanda sa le dai email sa ii intrebi cat costa shipingul pana in romania shi ce curierat folosesc. Mai revin cu amanunte dupa ce ma trezesc mai bine :) bafta

Hondarul 10-02-05 08:07

Pai ce ziceti voi acolo sunt scule pe care le poate lua numai de pe net. Ceea ce a cam greu, nu stiu cate site-uri de audio-video trimit peste ocean si mai ales la noi.

Eu as renunta de tot la Video si m-as axa pe audio SPL. Intra aici si uita-te peste tot: www.**********

Iti iei un woofer JBL din acela la 19 mil, de 800 W rms si altceva nu-ti mai trebuie, o statie pt el, cele 2 Bose ramase si statie cu 4 canale pt ele si cu usile la izolat. Si cu asta basta. Te incadrezi in bani si sunt scule pe care le gasesti la noi.

xxdadixx 10-02-05 09:33

Re:
 
E ceva ciudat cu Emania. Preturile sunt fff mici. De ex mi-am comandat niste difuri de masina acu o luna si nu am primit decat mail iar la ei pe site zice ca in max 5 zile lucratoare onoreaza comanda. Sa nu tzi se lungeasca asteptand dupa comanda! :lol:

Øvi 11-02-05 18:53

Eu am cumparat pt. un prieten un JBL gt4-15 de pe emania si a venit in 3 zile ... asta a fost pe la sfarsitul verii ... acum cateva saptamani am comandat niste boxe Infinity , nu m-au sunat , nimic ... le-am trimis mail sa ma lase in pace ca is neseriosi , nici la ala nu au raspuns .... dar prima data cand am comandat au sunat a 2'a zi pt. confirmare si a 4'a zi a fost curierul la usa..


All times are GMT +2. The time now is 22:29.

- Copyright 2026 4Tuning