Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   vag 2.0 tdi 140cp (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/35819-vag-2-0-tdi-140cp.html)

Avionu 14-03-07 16:34

vag 2.0 tdi 140cp
 
Am deschis acest topic ca sa incurajez discutii despre un motor (2.0 tdi) mai des intalnit (parerea mea) decat 2.0tfsi. Si aici ii invit pe cei care au modificat si au obtinut rezultate bune cat si pe cei care au avut probleme cu acest motor sau chiar probleme aparute ulterior la alte componente ale masinii derivate de al marirea puterii motorului.Sunt convins ca mai sunt multi ca mine interesati de acest topic.Eu unul am o Octavia2 2.0 tdi 2 ani 60 000 km si exceptand o siguranta arsa la electroventilatoare si 2 prezoane (din cele 3 care sustin cutia de viteza) retezate acum 3 sapt....nu am avut nici o problema.Mentionez ca de 4 saptamani am 177 cp si 448 nm. Promit ca in 1-2 zile sa postez si graficul de la dyno test.

Avionu 24-03-07 13:49

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
1 Attachment(s)
Testul dyno pt masina mea.Imi cer scuze pentru calitatea slaba a imaginii dar nici imprimarea si nici scanarea nu a fost prea reusita.Oricum ce e important se intelege f bine.Astept comentarii sau alte grafice pentru acest motor.

bluey 24-03-07 15:24

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Sa intelegem ca ai cutie manuala pe ea...
Zbuciumus ce zice?Se mai pot stoarce din motorul stock mai multi caluti in afara de ce ti-a dat tie???

Avionu 24-03-07 18:34

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Da intradevar e cutie manuala...dsg-ul nu ar fii facut fata la cuplul asta. Florin mi-a propus montarea unui buton prin care sa pot activa un soft mai agresiv si care sa-mi dea aproximativ 200 cp.Singura problema ar fii ca masina ar scoate mai mult fum si turbina ar fii putin mai solicitata.Momentan fumul e in limite zic eu normale tinand cont ca am depasit cu 500 km revizia.Sunt convins ca o sa scada dupa revizie.Zilele astea o sa montez 2 ceasuri suplimentare(presiune turbo si temperatura ulei) si ulterior o sa montez un sistem de racire cu apa pt intercooler.Si dupa toate astea poate optez pt varianta cu buton.

bluey 24-03-07 23:53

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Avionu (Post 815808)
Da intradevar e cutie manuala...dsg-ul nu ar fii facut fata la cuplul asta. Florin mi-a propus montarea unui buton prin care sa pot activa un soft mai agresiv si care sa-mi dea aproximativ 200 cp.Singura problema ar fii ca masina ar scoate mai mult fum si turbina ar fii putin mai solicitata.Momentan fumul e in limite zic eu normale tinand cont ca am depasit cu 500 km revizia.Sunt convins ca o sa scada dupa revizie.Zilele astea o sa montez 2 ceasuri suplimentare(presiune turbo si temperatura ulei) si ulterior o sa montez un sistem de racire cu apa pt intercooler.Si dupa toate astea poate optez pt varianta cu buton.

Un intercooler mai mare si montat mai in calea aerului nu crezi ca ar fi mai eficient decat sistemul cu stropitoare???Pe care il poti monta aluia:D.
Ambreiajul ce zice la cuplul asta???

Avionu 25-03-07 02:09

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Nu e cazul la mine...Octavia 2 are un intercooler f mare plasat intre radiatorul motorului si cel de la climatizare.Este putin mai mic ca radiatorul de la motor si atunci cand pornesc electroventilatoarele se raceste si intercoolerul.Cu stropitoare si tubulatura de silicon mai mare eu zic ca e suficient pt turbina standard.Cand o sa schimb turbina probabil ca o sa iau in calcul si un intercooler mai bun.Ambreiajul rezista (inca) nu patineaza, nu miroase....de volanta imi fac eu griji..e destul de sensibila si nu m-ar mira sa cedeze la un moment dat...in acel moment o sa pun una de aluminiu.

bluey 25-03-07 11:48

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Avionu (Post 816397)
Nu e cazul la mine...Octavia 2 are un intercooler f mare plasat intre radiatorul motorului si cel de la climatizare.Este putin mai mic ca radiatorul de la motor si atunci cand pornesc electroventilatoarele se raceste si intercoolerul.Cu stropitoare si tubulatura de silicon mai mare eu zic ca e suficient pt turbina standard.Cand o sa schimb turbina probabil ca o sa iau in calcul si un intercooler mai bun.Ambreiajul rezista (inca) nu patineaza, nu miroase....de volanta imi fac eu griji..e destul de sensibila si nu m-ar mira sa cedeze la un moment dat...in acel moment o sa pun una de aluminiu.

Volanta de aluminiu???
La diesel?:rolleyes2
Ai grija ca la 2.0TDI Audi a facut o rechemare in service pentru nu stiu ce arc la volanta prost montat.Inca nu am apucat sa ajung cu ea la ei sa vad daca e de inlocuit volanta.Masina mea nu mai este in garantie deci e ceva serios daca m-au chemat cu ea inapoi.Poate schimb si ambreiajul pe banii lor daca tot imi dau motorul jos :D

Avionu 25-03-07 12:27

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Intradevar..e foarte greu de gasit...in primul rand cele de fabrica sunt bimasice tocmai pt a elimina vibratiile....Ceky am inteles ca are kit ambreaj cu volanta de aluminiu si disk stage 3 (tip elice) de la SPEC...deci se poate.In cea ce priveste volanta de fabrica si eu am uneori un zgomot suspect atunci cand opresc motorul.Joi cand ma duc la revizie o sa-i rog sa verifice(mai am 2 luni de garantie).Succes Bluey..poate schimbi si ambreiajul (desi nu cred)

bluey 25-03-07 13:01

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Avionu (Post 816700)
Intradevar..e foarte greu de gasit...in primul rand cele de fabrica sunt bimasice tocmai pt a elimina vibratiile....Ceky am inteles ca are kit ambreaj cu volanta de aluminiu si disk stage 3 (tip elice) de la SPEC...deci se poate.In cea ce priveste volanta de fabrica si eu am uneori un zgomot suspect atunci cand opresc motorul.Joi cand ma duc la revizie o sa-i rog sa verifice(mai am 2 luni de garantie).Succes Bluey..poate schimbi si ambreiajul (desi nu cred)

Dar Ceky din cate stiu eu are 1,9TDi...
Short shift ai pus??
Cu aderenta cum stai ?

Avionu 25-03-07 20:51

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Da Ceky are 1.9 tdi dar tot volanta bimasica a avut stock. Ideea e ca trebuie cautat ceva care sa se potriveasca cu motorul asta.E greu de gasit dar eu zic ca se poate.Short shift nu am, desi cred ca ar fii cazul...cursa la schimbator e destul de lunga.Uneori chiar mai agata cand schimb din 2-3 sau 4-5 dar nu cred ca are legatura cu schimbatorul.Cu aderenta nu pot sa spun ca stau prea bine.Am probleme cu plecarea dupa loc, imi rupe aderenta si pe treapta 2, iar daca e ud.....devine chiar amuzant(sunt adeptul drift-ului).Am jante de 17 cu anvelope Pirelli P6000 225/45 R17

ceky 26-03-07 22:43

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Salut !
Volanta da am avut insa nu este decit pt race , motor de 2.0 tdi da am tunat cu turbo mai mare si intercooler race avea in jur de 230-240cp este vorba despre un Golf 5 care a fost prima modificata asa tare dupa Leon-ul meu !S-a schimbat si ambreajul pt ca oricum de fabrica este cam subred !:-)
Pt short-shift te astept daca vrei , te costa 100€
Cu respect,
Ceky

Avionu 26-03-07 23:06

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Mersi pt oferta..o sa tin cont de ea.Cat de mare a fost intercoolerul de pe acel golf daca cel de fabrica nu a fost suficient(asta daca e la fel de mare ca cel dupa skoda)? Ce cuplu avea? Cu aderenta cum se descurca(asta daca nu era 4x4)?

GYM 27-03-07 00:21

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Avion, cum stai cu consumul ? A crescut ? Cat, cum....

bluey 27-03-07 00:25

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by GYM (Post 819607)
Avion, cum stai cu consumul ? A crescut ? Cat, cum....

Mai bine il intrebai daca mai poate merge cu masina cum mergea inainte.Era mai relevant pentru consum.

ceky 27-03-07 00:27

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Pai ala de fabrica e mare dar nu are debit si nici eficienta ca unul race , cu aderenta statea bine datorita suspensiei H&R completa , cuplul era de aprox 460Nm!
Cu respect,
Ceky

Peter4ever 27-03-07 01:01

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
din cate vad este destul de potent si 2.0 tdi , dar nu cred ca poate depasi un 2.0 tfsi !!!

Eagleee 27-03-07 03:14

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Peter4ever (Post 819673)
din cate vad este destul de potent si 2.0 tdi , dar nu cred ca poate depasi un 2.0 tfsi !!!

Din diesel am mai vazut in jur de 280 cai, din benzina peste 400 (asta pe net undeva)...decide.
Dar cuplul dieselului era mia mare!!! Era mai buna si la reprize 80-120, in rest benzina.
Din pacate inca nu am auzit despre pistoane, biele, axe tuning pentru diesel, poate ca inca nu este nimic in competitie (ex cele 2 24ore)...sau poate ca nu sunt informat destul de bine...:S
Pana acuma torti cine stiu punea interiorul PDTDI in 1.9, injectoare audi a6, pompa centrala de Ivaco, sau ceva utilitara, intarcooler cat cuprinde, si turbo de pe camion...cu un boost de 1.5-2bari...atingeau peste 300cai (nuami ca motorul, partea mechanica, nu vrea pentru mult timp) si sa nu zic nimic despre cutia de viteza...ceeace este renumit de o calitate...de dacie :(
la al meu sa cazut (rupt) balastul de la ambreaj...sa nu ma intrebe nimeni cum...ca habar n-am, la un prieten cel hidraulic (ce e pe golf4) a murit dupa tuning...deci ai grija ca poate, poate...si costa mult una...
Cu volanta, lasa cum e, este supradimensionat destul de fabrica incat sa nu ai probleme cu ea!!!
Instalatie se ambreaj e bine sa schimbi la una spoat macar, ai grija la planetare, au un obocei ne placut si costa mult.
dar ca sa nu ai probleme cu placarile incearca sa faci rost de un differential autoblocant, cred ca de al modele vechi intre perfect...cred, dar inseamna mult, foarte mult.
Short-shif se poate face cu o surublenita (poate si o cheie), flex si aparat de sudat, nu e o mare smecherie.
Bafta in continuare.

Avionu 27-03-07 03:50

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Da merg la fel ca inainte..poate chiar mai calm...si in aceste conditii pot sa spun ca a scazut putin consumul....nu te astepta la cine stie ce diferenta...cel mai bine se simpte in afara localitatii...ca idee imi consuma ~5 la 110km\h..6.5 la 150 km\h si 9.5 la 200km\h.In bucuresti consuma la ore de varf in medie 9-10 l\100km.O folosesc zilnic si nu are rost sa o forjez aiurea din semafor in semafor...oricum cand ma dau la ea creste putin consumul...dar nimik alarmant.Oricum pt cum fuge consuma f bine.Comparatie cu tfsi....sunt doua motoare total diferite...sunt convins ca fac un tfsi pe reprize, ca demaraj pe 400 m nu stiu ce sa zic...daca pierd startul nu mai am sanse sa-l prind.Zicea cineva pe forum ca cine isi ia diesel nu are rost sa-l tuneze..il ia pt costurile mici de intretinere...total eronat..f multi dupa forum folosesc masina zi de zi si nu cred ca merg cu ia ca la curse in fiecare zi....eu unul prefer un diesel in aglomeratia din Bucuresti decat cine stie ce benzinar turbo sau aspirat cu axe cu came super sport...sau alte chestii de genul asta.Parerea mea.Intradevar nu poti compara performantele pe care le scoti prin tuning la un diesel fata de benzina.Dar acei 400 cp de care vorbeste Eagle (pe un Golf V e montat un tfsi de 400cp) sunt pe o plaja f mica de turatie + lag turbo + fiabilitatea motorului..noi discutam aici de masini modificate si folosite aproape zilnic.In cea ce priveste transmisia se poate opta pt un limitator de cuplu pana se intareste aceasta sau pana la limita superioara de rezistenta a acesteia.

zGb 27-03-07 04:45

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Eagleee (Post 819768)
Din diesel am mai vazut in jur de 280 cai, din benzina peste 400 (asta pe net undeva)...decide.
Din pacate inca nu am auzit despre pistoane, biele, axe tuning pentru diesel, poate ca inca nu este nimic in competitie (ex cele 2 24ore)...sau poate ca nu sunt informat destul de bine...:S
Pana acuma torti cine stiu punea interiorul PDTDI in 1.9, injectoare audi a6, pompa centrala de Ivaco, sau ceva utilitara, intarcooler cat cuprinde, si turbo de pe camion...cu un boost de 1.5-2bari...atingeau peste 300cai (nuami ca motorul, partea mechanica, nu vrea pentru mult timp) si sa nu zic nimic despre cutia de viteza...ceeace este renumit de o calitate...de dacie :(

frate te-am mai rugat sa-ti dai delete inca o data te rog eu nu mai posta toate aberatiile tale pe aici...imputi forumul pls :evil: :evil: :twisted:

im570rm 27-03-07 05:01

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
e foarte funny omul,lasa-l sa ne mai delectam si noi cu anecdotele lui.Propun sa ii dati acces doar pe sectiunea divertisment.

bluey 27-03-07 07:53

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Avionu (Post 819789)
Da merg la fel ca inainte..poate chiar mai calm...si in aceste conditii pot sa spun ca a scazut putin consumul....nu te astepta la cine stie ce diferenta...cel mai bine se simpte in afara localitatii...ca idee imi consuma ~5 la 110km\h..6.5 la 150 km\h si 9.5 la 200km\h.In bucuresti consuma la ore de varf in medie 9-10 l\100km.O folosesc zilnic si nu are rost sa o forjez aiurea din semafor in semafor...oricum cand ma dau la ea creste putin consumul...dar nimik alarmant.

Hopaaa.
Pai eu scot cu 2.0TDI 4,7% in afara localitatii pe la 140km/h
Bine mers d-ala batranesc cu acul lipit de cifra 140.
Nu are 6 trepte a ta?
Cu uleiul cum stai?
Cat iti consuma la 1000km?

ceky 27-03-07 08:51

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Ce aberatii cum sa pui mai omule intrun motor PD1.9TDI injectoare de A6 esti pa frate mai citeste carti si o sa afli ca nu se poate sunt doua motoare total diferite PD -ul si motorul de pe A6 de care zici tu acolo .......doar daca nu vroiai sa pui injectoare de pe un A6 1.9TDI tot PD si culmea era acelasi lucru !:-))))))))))))
Penibil frate si te mai dai si de cunoscator !
PS - Eu am un Seat PD1.9TDI 4x4 care este preparat de la 1500KM si care acum are 105.000KM si nu am avut nici o problema mai ales la cutie !
Cu respect,
Ceky

Avionu 27-03-07 13:41

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 819809)
Hopaaa.
Pai eu scot cu 2.0TDI 4,7% in afara localitatii pe la 140km/h
Bine mers d-ala batranesc cu acul lipit de cifra 140.
Nu are 6 trepte a ta?
Cu uleiul cum stai?
Cat iti consuma la 1000km?

Fac saptamanal Buzau-Bucuresti si de cele mai multe ori suntem 4 persoane in masina + bagaje(si nu suntem chiar usori..unu dintre noi are 110 kg)..de aici si diferenta de consum...dar oricum 4.7% mi se pare prea putin pt 140 km\h...pana nu vad nu cred...fara suparare
da are 6 trepte
Ulei consuma in functie de cum merg daca o alerg completez 300 g la 4-5 000 km.In medie cam 500-600g intre revizii.
Mersii zgb si ceky pt corectarile fata de eaglee...omului ii place sa-si dea cu parerea.... :peace:

Avionu 27-03-07 14:22

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Ce parere aveti despre evacuare la 2.0TDI sau la diesel in general...ajuta?Din cate stiu daca nu modifici galeria de evacuare, uppipe-ul, downpipe-ul si softul in consecinta nu are nici un rost sa montezi una cat-back.Are cineva alta parere???

Eagleee 27-03-07 14:33

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by zGb (Post 819792)
frate te-am mai rugat sa-ti dai delete inca o data te rog eu nu mai posta toate aberatiile tale pe aici...imputi forumul pls :evil: :evil: :twisted:

Sa fi serios, ori comentezi ce am scris ori taci!!!
Ca nu prea vad daca ai avea dreptate sau nu...spune de ce e o prostie ce am scris!!!

Eagleee 27-03-07 14:50

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by ceky (Post 819836)
Ce aberatii cum sa pui mai omule intrun motor PD1.9TDI injectoare de A6 esti pa frate mai citeste carti si o sa afli ca nu se poate sunt doua motoare total diferite PD -ul si motorul de pe A6 de care zici tu acolo .......doar daca nu vroiai sa pui injectoare de pe un A6 1.9TDI tot PD si culmea era acelasi lucru !:-))))))))))))
Penibil frate si te mai dai si de cunoscator !

:D:D:D:D:D:D:D:D
Vad ca nu prea cititi ce scriu!, sau n-am specificat destul...!!!
Interiorul motorului pdtdi (Arborele, Bilele, Piston) se pune in vechiul TDI, si asa puti pune injectoarele!!! fiindca choulasa ramane original!!! evident ca modificat.
Este usor de inteles de ce, este mai rezistent, mai ales bielele.
Eu nu stiu ca multi am vazut la intreceri aci cu cutii sparte, sau fara cateva trepe de viteze dupa o "liniuta"...cel putin inainte de ~'98 era penibil, eu schimb acuma cutia la cel ce esta pe Golf4, si cred ca a mai fost schimbat...
La fel un prieten al meu a scimbat vreo 3. Se duce sincronul intre viteze, in general a 2-a.

ceky 27-03-07 15:07

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Eu am o propunere schimbati soferul ...... :-)!
Ma rog fa tu modificari din alea si sa vedem cit te tine , eu prepar Ibiza de curse al lui Metrotehnica si pina acum are 8000KM si culmea nu a avut probleme cu cutia chiar daca se merge la raliu cu ea :-) dar poate nu stie pilotul ce stiti voi !:-)
Ceky

ceky 27-03-07 15:08

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
La diesel mai mult de 5-7cp nu cred ca iei din eacuare hai sa zic 10cp dar e mult!
Ceky

Eagleee 27-03-07 15:26

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Ce Serie De Cutie Are???

bluey 27-03-07 15:29

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Avionu (Post 820232)
Ce parere aveti despre evacuare la 2.0TDI sau la diesel in general...ajuta?Din cate stiu daca nu modifici galeria de evacuare, uppipe-ul, downpipe-ul si softul in consecinta nu are nici un rost sa montezi una cat-back.Are cineva alta parere???

Uppipe???
pai daca o schimb si pe asta mai are rost sa tin turbina stock???
Sau mie nu mi-ar sta bine cu 230Cp sub coor?

im570rm 27-03-07 19:42

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Eagleee ai nimerit-o cu pistoanele, se poate face dar e foarte complicat avand in vedere ca pistonul de PD are alta forma si este foarte greu de pus.Injectoarele de pd sunt la fel diferite ca tehnologie fata de cele non-pd.In ceea ce priveste cutia cam greu sa o spargi ,hai poate daca depasesti 500Nm sau daca magi 1-a la 100 la ora.In general trebuie sa fii un sofer foarte prost ca sa spargi cutia de diesel pd sau nonpd este mega rezistenta.
@avionu ce e aia uppipe??Nu am auzit de asa ceva sincer.

Avionu 27-03-07 19:45

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by ceky (Post 820324)
La diesel mai mult de 5-7cp nu cred ca iei din eacuare hai sa zic 10cp dar e mult!
Ceky

La ce te referi cand spui 5-7 cp...la tot traseul sau strict la cat-back.Intrebarea e merita sau nu merita sa faci o evacuare cat-back la un TDI? Eu unul am inteles ca nu merita...voi ce ziceti?Maine ma duc sa-mi modific si eu evacuarea...dar vreau sa fac ceva strict estetic..inca nu m-am hotarat daca o fac cu doua iesiri pe o parte sau 2+2 iesiri pe o parte si pe alta.Varianta a doua costa de cel putin 2 ori mai mult si nu cred ca merita(desii ar arata demential).Voi ce parere aveti.

Bluey...daca schimbi uppipe ideal ar fii sa schimbi si downpipe si turbina si sa recalibrezi si softul.....astfel obtii maximul de performante. Teoretic traseul pana in turbina tre sa fie cat mai scurt iar dupa turbina sa ai o contrapresiune cat mai mica.Daca nu ai un soft adecvat acestor modificari degeaba modifici turbina si evacuare. Cred ca ti-ar sta f bine cu 220-230 cp sub coor...daca stii sa-i folosestii ti-ar sta si mai bine. :-P

bluey 27-03-07 20:14

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Avionu (Post 820735)
La ce te referi cand spui 5-7 cp...la tot traseul sau strict la cat-back.Intrebarea e merita sau nu merita sa faci o evacuare cat-back la un TDI? Eu unul am inteles ca nu merita...voi ce ziceti?Maine ma duc sa-mi modific si eu evacuarea...dar vreau sa fac ceva strict estetic..inca nu m-am hotarat daca o fac cu doua iesiri pe o parte sau 2+2 iesiri pe o parte si pe alta.Varianta a doua costa de cel putin 2 ori mai mult si nu cred ca merita(desii ar arata demential).Voi ce parere aveti.

Bluey...daca schimbi uppipe ideal ar fii sa schimbi si downpipe si turbina si sa recalibrezi si softul.....astfel obtii maximul de performante. Teoretic traseul pana in turbina tre sa fie cat mai scurt iar dupa turbina sa ai o contrapresiune cat mai mica.Daca nu ai un soft adecvat acestor modificari degeaba modifici turbina si evacuare. Cred ca ti-ar sta f bine cu 220-230 cp sub coor...daca stii sa-i folosestii ti-ar sta si mai bine. :-P

Deocamdata ma multumesc si cu 140 :D
Oricum dusmanul asteapta dupa coltz in umbra...Doar sa plang dupa mai mult :D
Cert este ca va fi OBD modificarea pentru motivele pe care le stie si Florin.
Dar poate o fac direct pe aia urata cu galerie, intercooler si turbina.dupa aia soft.
Trebuie sa fiu sigur ca pot sa-i tin pe astia 140 in frau intai si dupa aia ma gandesc la mai mult.
Eu nu prea sunt multumit de frane deocamdata.

Avionu 27-03-07 20:17

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by im570rm (Post 820727)
@avionu ce e aia uppipe??Nu am auzit de asa ceva sincer.

Teava prin care ajung gazele in turbina.

bluey 27-03-07 20:25

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Avionu (Post 820786)
Teava prin care ajung gazele in turbina.

Adica galeria de evacuare :D.
Mai exact teava dintre galerie si turbo.

im570rm 28-03-07 05:16

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
pai si cum schimbi aia?Tai galeria?Nu prea merge.

bluey 28-03-07 11:42

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by im570rm (Post 821592)
pai si cum schimbi aia?Tai galeria?Nu prea merge.

Si este si inutil sa pastrezi galeria si sa schimbi doar teava dintre galerie si turbo :D
eu stiu asta

ceky 28-03-07 12:00

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Mai prietene cum dracu sa stii cind spui o prostie ca si meseriasul de Eaglee
este vorba de galeria de evacuare ea se afla intre turbo si motor nu teava nu exista asa ceva !Initial pe motorul stock ea este parte comuna cu turbo iar cind pui turbo mai mare ele vor fii separate !
Ceky

bluey 28-03-07 12:34

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by ceky (Post 821862)
Mai prietene cum dracu sa stii cind spui o prostie ca si meseriasul de Eaglee
este vorba de galeria de evacuare ea se afla intre turbo si motor nu teava nu exista asa ceva !Initial pe motorul stock ea este parte comuna cu turbo iar cind pui turbo mai mare ele vor fii separate !
Ceky

Adica pe 2.0TDI nu exista uppipe.
Asta era clar deja Ceky...Multumim de observatie.
Era vorba de unele motoare care au uppipe vina mea ca am fost offtopic, ma ierti?
Acum chiar vorbesc aiurea dar cred ca sunt si motoare unde nu s-a putut monta turbina imediat dupa galeria de evacuare din motive de spatiu.
Intradevar in contextul acestui topic cuvantul uppipe nu are ce cauta.

ceky 28-03-07 13:11

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Ma rog hai treaca !:-)
Ceky


All times are GMT +2. The time now is 18:00.

- Copyright 2026 4Tuning