Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Audi (https://forum.4tuning.ro/117-masina-mea-audi.html)
-   -   Audi a4 1.8t (https://forum.4tuning.ro/117-masina-mea-audi/354121-audi-a4-1-8t.html)

DanSupermoto 12-01-13 02:06

Audi a4 1.8t
 
3 Attachment(s)
Am decis sa imi arat si eu bestia :lol: e vorba de un a4 1.8t 163cp care trage foarte bine..masina am achizitionato acum 3 luni din germania ,singura modificare sunt jantele tomason tn1 pe 18 ..as dori sa ii pun un blow off si un kit de admisie dar din pacate nu stiu de unde le-as putea achizitiona si cine le-ar putea monta in arad

TZN 85 BUB 12-01-13 11:00

Re: Audi a4 1.8t
 
frumoasa familista. La cat te duce taxa de imatriculare ?

DanSupermoto 12-01-13 16:19

Re: Audi a4 1.8t
 
ms.. masina a fost inmatriculata fara taxa , taxa era 27 de milioane

crs38 12-01-13 19:49

Re: Audi a4 1.8t
 
Frumoasa masina !
Spor la modificari !

DanSupermoto 12-01-13 22:37

Re: Audi a4 1.8t
 
am pus masina astazi in vanzare ..vreau ceva cu motor mai mare gen chrysler crossfire 3,2 sau bmw seria7 sau un e46ci ..deci daca e careva interesat accept si variante cu astea pot oferi ca diferenta un yamaha r6 :rolleyes2

Santon 15-01-13 07:23

Re: Audi a4 1.8t
 
La ora 3 o prezinti si la ora 11 o vinzi ?

Sa inteleg ca nu-ti place deloc :)

marius3030 15-01-13 22:56

Re: Audi a4 1.8t
 
fara suparare,dar asta e inca un topic facut sa ocupe spatiu pe server degeaba.

DanSupermoto 15-01-13 23:04

Re: Audi a4 1.8t
 
inca nu sunt hotarat..dar daca nu reusesc sa vand masina intr-o luna de zile nu se mai da..am planuri mari cu ea

marius3030 15-01-13 23:13

Re: Audi a4 1.8t
 
pai la cum arata te lasa inima s-o dai?
e posibil s-o dai si sa ei vreun tranci samsarit si apoi sa iti para rau.
eu zilnic ma uit la masinile care apar la vanzare si sunt uimit pt ca,daca as vrea sa cumpar o masina ok,nu am pe ce da banii.toate sunt numai jafuri,iar cand apare cate una intretinuta are si pretul pe masura.
eu as pastra-o pe asta si i-as pune niste arcuri sau suspensii sport + ce mai spunea-i tu pe la motor si aia e.macar stii ca te plimbi cu o masina buna,nu cu toate carutele ce au avut 15 proprietari.

DanSupermoto 15-01-13 23:16

Re: Audi a4 1.8t
 
intr-un fel asa e ai dreptate ..dar cand vad cum arata chrysler crossfire :rolleyes2 parca stau pe ganduri

TZN 85 BUB 16-01-13 06:57

Re: Audi a4 1.8t
 
pai si dai familista serioasa, pe o gagica in 2 usi ?

apucate de motor, si pastreaz-o !

DanSupermoto 16-01-13 07:00

Re: Audi a4 1.8t
 
e prea devreme sa ma gandesc la familie :)) masina asta e lup in blana de oaie, a scos 15.98 pe 400m fara nici o modificare si nici nu stiu eu prea bine cum sa schimb perfect

marius3030 16-01-13 12:00

Re: Audi a4 1.8t
 
este si in Br un crossfire de vanzare,dar arata jalnic.multe pe care le-am vazut pe la vanzare nu prea aratau bn si nu prea am vazut nici una sa nu fi avut accident(binenteles ca ei nu recunosc,dar se vede).
stii cum e vb aia: dai porumbelul din mana pe cioara de pe gard...parca asa era vb. :D:P

marius3030 16-01-13 12:36

Re: Audi a4 1.8t
 
1 Attachment(s)
rog un moderator sa uneasca posturile
uite si un VT:

DanSupermoto 16-01-13 15:03

Re: Audi a4 1.8t
 
ms fain pt vt ..astazi m-am hotarat sa numai vand masina..acuma am aduso de la mecanic masina a primit pompa de ulei noua..ulei nou si cel mai important..axe cu came abt sport..deci merge de..numai zic nimic :D

marius3030 16-01-13 18:46

Re: Audi a4 1.8t
 
ma bucur ca nu vrei sa mai dai masina.chiar nu se meria.
cam ce putere si cuplu mai adauga axele de la ABT?
ca sa fie treaba calumea ar trebui si o admisie marita si niste injectoare + pompa benzina cu debit marit,astea pe lg o evacuare de cam 60 mm.
La sfarsit ii "tragi" si un soft bun si sa vezi apoi.cu toate astea cred ca ajunge lejer spre 250cp.

DanSupermoto 16-01-13 20:20

Re: Audi a4 1.8t
 
sper sa pun o admisie si un bov.. dupa o evacuare si restul..dar toate pe rand ..de putere nu stiu cat mi-au mai dat ..nu sunt noi dar sunt in stare perfecta

Santon 17-01-13 08:41

Re: Audi a4 1.8t
 
Quote:

Originally Posted by DanSupermoto (Post 5322006)
sper sa pun o admisie si un bov.. dupa o evacuare si restul..dar toate pe rand ..de putere nu stiu cat mi-au mai dat ..nu sunt noi dar sunt in stare perfecta

Din cate am citit despre BOV pentru turbinele STOCK AUDI, nu este recomandat. Strici turbina cat ai zice... bov. Mai intereseaza-te pe internet/forumuri. Merge pus bov pe turbine mai mari aftermarket.

Succes in modificari.
Sa ne tii la curent.

DanSupermoto 17-01-13 15:14

Re: Audi a4 1.8t
 
din cate am inteles ar fi un bov de la forge dedicat pt vag 1.8t deci nu credca e problema..cica nu da eroare si e totul ok :twisted::twisted:

marius3030 17-01-13 17:44

Re: Audi a4 1.8t
 
asa am citit si eu despre astea,dar nu am idee cum functioneaza bov-ul de care spui tu..

DanSupermoto 17-01-13 21:40

Re: Audi a4 1.8t
 
mai au niste baieti pe vag 1.8t bov forge dedicat si nu au avut probleme m-am documentat putin

trifalex 25-01-13 10:27

Re: Audi a4 1.8t
 
masina arata foarte bine...kilometri multi fara incidente sa ai :)

DanSupermoto 23-02-13 23:03

Re: Audi a4 1.8t
 
multumesc, momentan am o problema.. am montat un blow off se aude extraordinar de ok si nu da eroare in bord problema este ca mi se opreste motorul daca las acceleratia de exemplu merg blana 1.2.3 si cand reduc pac turatia pica catre 0 asa incet ..daca aveti careva vreo idee ce as putea sa ii fac sa nu mai moara :rolleyes2: am pus si un clip cu sunetul.. https://www.youtube.com/watch?v=lcMxPITDaPE

golf.tuning 24-02-13 09:30

Re: Audi a4 1.8t
 
Se aude marfa rau :D

DanSupermoto 25-02-13 05:43

Re: Audi a4 1.8t
 
acuma am rezolvat problema de 15minute .. era vacuum-ul prea larg am schimbat furtunul si merge fara probleme :-) sunt foarte fericit chiar daca m-am murdarit pe maini la 6 dimineata macar a fost cu folos :lol:

omaigadlol 02-03-13 21:31

Re: Audi a4 1.8t
 
Masina arata super, s-o stapanesti sanatos :D

Ce iti trebuie tie este un DV - diverter valve, NU BOV! in afara de sunet e inutil, ba mai mult dauneaza.

Stii cumva ce turbina ai pe masina?

DanSupermoto 21-03-13 19:39

Re: Audi a4 1.8t
 
bov-ul ramane pe masina e ok functioneaza perfect cu el .. masina a mai primit un fratior mai mare sau un tatic :D un a8 d2 4.2 quattro v8 :x a4 va primi o suspensie sport reglabila pe cand da caldura si pe vara se anunta o turbina mai mare si multe altele ..sper sa imi pot duce la capat planurile

Goldmember 22-03-13 17:27

Re: Audi a4 1.8t
 
Spor la modificari,ramai la jante pe "18 sau faci un upgrade de design si treci la "19?

DanSupermoto 23-03-13 21:17

Re: Audi a4 1.8t
 
1 Attachment(s)
deocamdata raman la jantele astea ..am in plan sa le schimb dar pe vara viitoare sau in toamna..deocamdata nu sunt resurse pentru asa ceva ..sigur vor fi tot 18' si vor fi doar modelul din poza..lorinser

DanSupermoto 24-03-13 22:56

Re: Audi a4 1.8t
 
3 Attachment(s)
si poze cu fratele mai mare a8-u :lol:

costash 25-03-13 14:38

Re: Audi a4 1.8t
 
Referitor la bov nu e bine sa folosesti unul decat daca ai remapata masina pentru el deoarece ecu nu stie cantitatea de aer ramasa pe circuitul de presiune aer turbo- admisie rezultand intr un consum mare de combustibil . Forgele Dv ce l ai avut e perfect. Daca vrei suntet mai pronuntat pune un filtru aer con si vei fi multumit. Daca vrei sa vezi cum se aude vezi pe youtube am 4 filmulete mici .
Bafta
Btw super masinutele sa le stapanesti sanatos.!

DanSupermoto 25-03-13 15:44

Re: Audi a4 1.8t
 
multumesc, masina are cica revo stg1 trecut in talonul de germania alaturi de tobe si jante e trecut si revo stg1.

costash 25-03-13 16:20

Re: Audi a4 1.8t
 
Quote:

Originally Posted by DanSupermoto (Post 5414003)
multumesc, masina are cica revo stg1 trecut in talonul de germania alaturi de tobe si jante e trecut si revo stg1.

Da e in jur de 220 cp daca e stg 1 de la Revo.

DanSupermoto 25-03-13 16:24

Re: Audi a4 1.8t
 
am dat masina unui prieten ce a avut un a4 tot 1.8t avant 163 de cp si a ramas uimit de cum trage a spus ca e diferenta mare fata de ce a avut el ..cu masina am scos pe 400 de metri undeva sub 16 secunde inca am bonurile alea cu timpii m-am uitat acum intr-o seara si aveam un bon sub 16 secunde

costash 25-03-13 18:52

Re: Audi a4 1.8t
 
Quote:

Originally Posted by DanSupermoto (Post 5414045)
am dat masina unui prieten ce a avut un a4 tot 1.8t avant 163 de cp si a ramas uimit de cum trage a spus ca e diferenta mare fata de ce a avut el ..cu masina am scos pe 400 de metri undeva sub 16 secunde inca am bonurile alea cu timpii m-am uitat acum intr-o seara si aveam un bon sub 16 secunde

Pai normal e diferenta de 50+/- de cp clar ca simti plus ai torq mai mare.

DanSupermoto 15-04-13 22:35

Re: Audi a4 1.8t
 
5 Attachment(s)
poze noi cu bestia..a primit cauciucuri noi michelin pilot sport ..urmeaza o suspensie reglabila si repolishare jante luna viitoare

omaigadlol 16-04-13 07:14

Re: Audi a4 1.8t
 
Arata f bine! :D

Cat scoti 0-100, 80-120 tr 3 / tr 4?

DanSupermoto 05-05-13 11:14

Re: Audi a4 1.8t
 
nu stiu sigur dar o sa cronometrez ..am facut un mic clip cu masina https://www.youtube.com/watch?v=UrGWzH7nlzE :lol:
si legat de tr ..in a2a merge 100 si foarte putin peste iar in a3a 150 poate putin peste restu nu m-am uitat

costash 05-05-13 23:14

Re: Audi a4 1.8t
 
Quote:

Originally Posted by DanSupermoto (Post 5461078)
nu stiu sigur dar o sa cronometrez ..am facut un mic clip cu masina https://www.youtube.com/watch?v=UrGWzH7nlzE :lol:
si legat de tr ..in a2a merge 100 si foarte putin peste iar in a3a 150 poate putin peste restu nu m-am uitat


super masina de familie :)

DanSupermoto 10-05-13 22:57

Re: Audi a4 1.8t
 
e ok :)) sper sa o schimb cu un porsche pana am familie


All times are GMT +2. The time now is 14:42.

- Copyright 2026 4Tuning