Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Pagani Zonda R (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/34791-pagani-zonda.html)

RoSonic 03-03-07 12:40

Pagani Zonda R
 
6 Attachment(s)
Pagani Zonda R
Zonda R are un motor realizat de Mercedes AMG ce dezvolta o putere 750 de cai la 8000rpm si dispune de un cuplu de 710nm. Cutia de viteze este una secventiala cu 6 trepte.
Pretul este de aproximativ 1.2 milioane de dolari.

Mai multe detalii in curand.

dan_m3 03-03-07 13:10

Re: Pagani Zonda R
 
interesant timpurile in hockenheim:

pagani zonda s: 1:11,8
pagani zonda f: 1:10,8
pagani zonda r: 1:09,8

deci pt ultima secunda aproximativ juma de million in plus;)

:rolleyes2

ceoby 03-03-07 13:31

Re: Pagani Zonda R
 
da pai o sa ii zic lu tati sa imi ia si mie una ...;)

Bobby boss 03-03-07 14:05

Re: Pagani Zonda R
 
e super tare masian are super lini eleronu ala e prea potrivit pe ea e jmechera rau

andreiu21ct 03-03-07 14:12

Re: Pagani Zonda R
 
cum se spune..performantele se vad pe circuit..iar din cate se pare dif sunt de 1 sec intre modele... ce-i drept r-ul arata super tare dar..pt jum de milion de $ in plus...:rolleyes2

THX-1 03-03-07 15:03

Re: Pagani Zonda R
 
Deja incep sa devina penibili constructori de supercaruri,acum incep sa se bata intre ei cine construieste o masina mai scumpa vad!,in curand o sa se spele cu ele pe cap!!:))......deh,asa se construieste renumele,cu preturi mari,cum a facut si ferrari.

SephirothO.o 03-03-07 16:33

Re: Pagani Zonda R
 
Nice...mult prea tare mashina:-) mai ales ca performantze

Tzus 03-03-07 16:44

Re: Pagani Zonda R
 
Supercar Suuuperpret...

AK-ZER 03-03-07 16:53

Re: Pagani Zonda R
 
parca e prea exagerata... sau poate e ceva in stilul fxx sau mc12 corse..shi deacolo shi pretul...totusi... la pagani totul era arta.. mai mult imi place varianta f... sa vdm poate imi schimb parerea cand o sa apara poze reale..poate nu e varinta finala..

Cobra_razvy7 03-03-07 16:56

Re: Pagani Zonda R
 
nu arata rau masina dar la banii astia mi-as lua un mercedes slr si l-as tuna atat de smecher incat ar murii lumea pe strada:D

solo24 03-03-07 17:05

Re: Pagani Zonda R
 
Quote:

Originally Posted by Cobra_razvy7 (Post 779164)
nu arata rau masina dar la banii astia mi-as lua un mercedes slr si l-as tuna atat de smecher incat ar murii lumea pe strada:D

da si ai putea sa vezi inca un slr langa u cam la fel dar alta culoare;)

-Caz- 03-03-07 17:29

Re: Pagani Zonda R
 
1.2 mil dolari... sa fim seriosi... sa dea cine are... si daca as avea 100 mil nu as da atat pe asta... de ce e asa scumpa??? ca 750cp gasesti si la 300mii doar de impresii

THX-1 03-03-07 19:08

Re: Pagani Zonda R
 
Quote:

Originally Posted by solo24 (Post 779176)
da si ai putea sa vezi inca un slr langa u cam la fel dar alta culoare;)

adevaru ca e plin de SLR-uri pe strada!..decand cu programul"rabla"...=))

Luigyy 03-03-07 19:48

Re: Pagani Zonda R
 
arata bine masina , dar tot un veyron e mai tare , parerea mea

ROSSI 46 03-03-07 21:31

Re: Pagani Zonda R
 
masinutza asta e data DRAQ

F430 04-03-07 12:19

Re: Pagani Zonda R
 
performante calumea si pret pe masura

caroletho 04-03-07 13:05

Re: Pagani Zonda R
 
superba masinuta asa. sunt curios cum arata la interior ca exteriorul e prea tare.

Blondu_little_206 04-03-07 13:20

Re: Pagani Zonda R
 
super masina !!!(batmobil):):):)dar si un pret .........!!!:D:):)

MARI_NSL 04-03-07 13:46

Re: Pagani Zonda R
 
masina este un adevarat bolid .....e criminala .:)) cum are spatele ala lung garv ...parka se intinde pe asfalt :P)0:))

dan_m3 04-03-07 14:16

Re: Pagani Zonda R
 
oricum , la banii astia merita un ZONDA mai mult decit un KOENIGGSEGG,...

:rolleyes2

TSC-Us 04-03-07 23:55

Re: Pagani Zonda R
 
Quote:

Originally Posted by dan_m3 (Post 780460)
oricum , la banii astia merita un ZONDA mai mult decit un KOENIGGSEGG,...

:rolleyes2

da asa e!

dar la 1.2 mil $ trebuia sa aiba 1200 cp sa fie in tandem,nu?
750 cp ...putin...f putin...

speed line 06-03-07 11:13

Re: Pagani Zonda R
 
arata super marpha masina si pretul e cam exagerat

alex-mishu 07-03-07 16:59

Re: Pagani Zonda R
 
Frumusica, dar nu cred k pretul e pe masura....
Cam mult...
Partea tehnica e foarte tare, frate...

zarathustra 07-03-07 18:51

Re: Pagani Zonda R
 
eu cred ca nu e o chestie de pret la zonda, cine vrea masina absoluta, acolo merge.... e mai tare decat ferarri, saleen si are tot ce-i mai bun in design si materiale. nu-ti iei zonda sa mergi cu ea la curse si sa iei bataie de la o masina de 150.000 tunata toata... e mai mult decat atat, e pentru excentrici si pretul reflecta asta

AK-ZER 07-03-07 19:47

Re: Pagani Zonda R
 
Quote:

Originally Posted by zarathustra (Post 786465)
eu cred ca nu e o chestie de pret la zonda, cine vrea masina absoluta, acolo merge.... e mai tare decat ferarri, saleen si are tot ce-i mai bun in design si materiale. nu-ti iei zonda sa mergi cu ea la curse si sa iei bataie de la o masina de 150.000 tunata toata... e mai mult decat atat, e pentru excentrici si pretul reflecta asta

u got a point here.. dar cu Zonda R poti sa mergi doar pe circuit.. nu e street legal... nici pretul nu e mare dk il comparam cu concuretele directe Ferrari FXX (800 hp ~1.5 mil eur, 30 bucati ) shi Maserati MC12 Corsa (755 hp ~1mil eur, 12 pt vanzare+3 ).Pagani construieste doar 7 unitati Zonda R...
Masinile de genu asta isi maresc valoarea in timp din cauza raritatii si faimei lor..

blacker 08-03-07 18:53

Re: Pagani Zonda R
 
faptul ca a detinut recordul pe circuitul topgear pe o perioada destul de indelungata....pana la Koeggnisegg ......spune totul despre ea...

marin_m_alex 09-03-07 11:00

sal
 
f tare masina!dar prea mare diferenta de pret dintre varianata normala si asta!nu ma multumeau oare si aia 600 si ceva de cai?mai bine imi cumpar un Bugati Veyron!cred ca e o masina mai buna la banii astia

marin_m_alex 09-03-07 11:00

sal
 
f tare masina!dar prea mare diferenta de pret dintre varianata normala si asta!nu ma multumeau oare si aia 600 si ceva de cai?mai bine imi cumpar un Bugati Veyron!cred ca e o masina mai buna la banii astia!ce ti-e si cu exclusivismul asta

roby18 31-03-07 14:16

Re: Pagani Zonda R
 
o varianta mai sport a lu Pagani Zonda

Mustang 04-04-07 16:55

Re: Pagani Zonda R
 
Masina este una exotica ...
La fel cum e un Ferrari Enzo, Lamborghini Diablo si alte masini pe aceasta arie ...
Nu se cauta sa fie o masina de serie care sa aiba n-spe mii de vanzari, ci doar o masina pentru cei care apreciaza masinine exotice sau pentru colectionari ...

Ma uit la userii cu o varsta relativ mica, care abea si-au luat permisul (sau nu) si spun: "la 1.2mil$, nu ma multumesc 720 de cai, mai bine veyron"
Am si eu o parere, nu aruncati dupa mine cu rosii sau alte chestii: deocamdata sunteti incepatori, nici nu stiti sa sofati bine si faceti afirmatii din astea?

Dripci 07-04-07 00:26

Re: Pagani Zonda R
 
Ma intreb daca varianta asta ar fi mai rapida pe circuitul de la Nurburgring decat carrera gt (7:28:00). Macar carrera gt este street legal..

edi2peu 15-04-07 13:45

Re: Pagani Zonda R
 
Asta vrea sa fie mai scumpa decat Bugatti Veyron sau Ferrari Enzo

TZG@ 06-08-07 14:49

Re: Pagani Zonda R
 
am inteles ca e cam cea mai rapida masina la momentul asta...

RoadKnight 06-08-07 18:27

Re: Pagani Zonda R
 
Quote:

Originally Posted by Mustang Mach One (Post 833432)
Masina este una exotica ...
La fel cum e un Ferrari Enzo, Lamborghini Diablo si alte masini pe aceasta arie ...
Nu se cauta sa fie o masina de serie care sa aiba n-spe mii de vanzari, ci doar o masina pentru cei care apreciaza masinine exotice sau pentru colectionari ...

Ma uit la userii cu o varsta relativ mica, care abea si-au luat permisul (sau nu) si spun: "la 1.2mil$, nu ma multumesc 720 de cai, mai bine veyron"
Am si eu o parere, nu aruncati dupa mine cu rosii sau alte chestii: deocamdata sunteti incepatori, nici nu stiti sa sofati bine si faceti afirmatii din astea?

ce dreptate ai cu pustii visatori...nici eu nu ma consider prea batran si deocamdata nu am permis( dar conduc de la 13 ani:D )...toate afirmatiile astea tin de gusturile fiecaruia:P

AlliedComposites 06-08-07 22:24

Re: Pagani Zonda R
 
sper ca asta sa fie ultima versiune de zonda si sa sa scoata si un model nou intr-un an doi... imi place zonda normal, si e grozav ca inca o inbunatatesc, dar sunt sigur ca nu vor sa devina un fabricant de o singura masina

ameer 07-08-07 13:41

Re: Pagani Zonda R
 
Sigur apare o versiune noua de Pagani. Au si anuntat ca urmatoarea va fi street legal si in state. E o piata foarte importanta pt ei. Intr-un an, un an si ceva vom vedea o noua masina de la Pagani. Oricum ZOnda e supercar-ul meu preferat :)

AlliedComposites 08-08-07 20:09

Re: Pagani Zonda R
 
Quote:

Originally Posted by ameer (Post 1034294)
Sigur apare o versiune noua de Pagani. Au si anuntat ca urmatoarea va fi street legal si in state. E o piata foarte importanta pt ei. Intr-un an, un an si ceva vom vedea o noua masina de la Pagani. Oricum ZOnda e supercar-ul meu preferat :)

bine de auzit!!! si mie imi place zonda, dar mi-ar fi parut foarte rau daca s-ar fi oprit aici! deabia astept :)

marin_m_alex 09-08-07 14:13

Re: Pagani Zonda R
 
in ce an a inceput sa se fabrice Zonda?:?:

AlliedComposites 09-08-07 14:18

Re: Pagani Zonda R
 
de vreo 4-5


All times are GMT +2. The time now is 05:31.

- Copyright 2026 4Tuning