![]() |
OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
1 Attachment(s)
Aceste masini au fost masurate si la noi si la Vitan. Sunt modificate NU de noi, noi doar le-am masurat. II invit pe baietii de la Computest sa puna si masuratorile lor.
|
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
Din pacate Catalin de la Autotest nu mai are graficul dar este la voi,vezi in program Vectra A B-xx-COX,stiu ca mi-ai aratat mie graficul Vineri. Stii ca spuneam ca masina trbuie sa scoata 270-275CP si a scos doar ce se vede mai sus.De la voi am plecat si la Catalin si a scos la fel(2-3CP si 2-3NM + sau - nu mai stiu). Problema este o pierdere de presiune pe traseul de admisie,este costatata dar nu prea am timp s-o remediez. |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
De ce sa ai puterea sa recunosti ca mai e de lucru. Nu mai simplu zici ca dyno-ul e stricat? |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
nu mai fi asa acid k te neutralizeaza altii!!! k? ;) |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
|
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
|
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
si ca sa vezi si tu masina cauta-o pe forum si vezi ce a lucrat baiatul in ea...dar asa se intampla cand pui ceva pe forum si incepe fiecare sa posteze...cum fac si eu acum sunt off topic dar reply ul e deranjant poate apare un grafic si in viitor ;) |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
iar despre cai...poti sa-i bagi undeva si sa te simti bine dupa! este ultimul post al meu OT! |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
lasal in pace k saracu are probleme existentiale :)
ignore him :D asta k sa nu mai strice si topicul asta cu visele lui porno cu pistoane,evacuari maro de la ce cox a dat,gume cu striatii si dynouri infierbantate... papa mepea :D |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
vai ce amuzanti sunteti:)) in special speeder si yoda!!!
oricum , cine rade la urma rade mai bine, si acea zi se apropie , vai si ce o sa mai planga unii:)):)) scuze offtopicu! si btw daca nu ati inteles ce a vrut sa zica mpa, e problema voastra !! oricum tine cu casa(MT)! |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
|
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
Eu am fost cu masina mea si cu a unui prieten la MT si nu m-a dezamagit acel stand. Masina a fost testata si la Autotest si a dat lafel. Poate sunt eu berbec, dar au fost doua masini nu una si una a fost testata la o firma care nu face tuning si a dat puterea ca la MT. Deci nu pot spune ca nu merge bine. Asta e parerea mea si nu fac reclama pentru nimeni. E doar parerea mea! |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Am o veste proasta pentru fanii VAG......
In timp ce lua o mare bataie de la un opel,unui GTI(2006) de 245CP i-au zburat (la propriu) culbutorii.Nu vreau sa rad sau altele.....dar acest lucru pune un mare semn de intrebare asupra fiabilitatii FSI-ului de 2L. |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Culbutorii ? La ce te referi ? Vrem detalii :)
|
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
eu tin cu "famiglia" nu cu casa!:twisted: |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
|
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
exact...cum a zis si cristian_seven...cine a umblat pe la masina aia? :)
si detalii...poze...etc :D fiabilitate...discutabil...daca pe cea mai fiabila masina din fabrica, se gaseste unu sa umble la amestec,avans ,cam bubuie in final :) oricum..suntem curiosi chiar dk e offtopic aici :) |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
vezi ca 2.0tdi e el prost din fabrica...de fapt nu motorul ci turbina...prima generatie mai toate crapa daca vrei soft agresiv pe ele...la soft normal nu se intampla nimic dar la cel agresiv majoritatea au crapat...sa nu se inteleaga ca-l apar pe voinea dar asta e realitatea despre 2.0tdi 140cp
turbina este aproape identica cu cea de la 1.9tdi 130cp numai ca este mult mai putin fiabila...data viitoare sa te informezi mai bine cand te iei de lume aiurea |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Intamplator stiu ca rulezi cu soft de la voinea si mi se pare corect sa-l aperi. Inseamna ca esti baiat de caracter. Tot intamplator cand a aparut primul Leon2 2.0tdi la 2700km cu turbina crapata am intrebat si eu un tuner care e problema cu ea. Raspunsul a fost : "La astea trebuie mare atentie la presiune ca nu prea tin dar inca n-au aflat toti." Deci se stia de problema, ca n-o stia toata lumea e altceva. Si vezi ca eu n-am dat nici un nume. Cu V incep si Viorel, Vasile etc. Nu ma iau de nimeni ca nu prea ma intereseaza nefiind problema mea.
Eu am aparat vw chestie pe care ar trebui s-o faci tu de fapt, mie mi-e greu sa cred ca a crapat uite asa pur si simplu fara motiv. |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
ma repet...chiar nu-l aparam pe voinea eu spuneam de problemele globale la turbina de 2.0tdi 140cp....si daca nu spuneai partea cu "vezi ca eu n-am dat nici un nume...cu v incep si viorel,vasile" era mult mai okay postul tau :)
nu mi se pare normal sa acuzi un om cand masinile au ele in sine o problema si uiti elementul principal...soferul cauzeaza cel putin 70% (asta e parerea mea personala) din dauna unui/unei motor/turbine |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Deci...s-a aflat a cui masina era aia de a crapat, ce a crapat si ce soft avea ? Oricum asta e doar pentru referinta. O masina poate sa crape si stock. Oriunde exista tolerante si la 100 de masini mai crapa una. Au crapat ele masini scumpe de gen RS4 si stock fiind asa ca nu mi se pare imposibil ca un GTI sa mai crape din cand in cand ! Ar fi bine de stiut daca de la soft sau vreo piesa cu defect de fabricatie dar din pacate e cam greu de aflat exact !
|
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
|
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
dar exista mare adevar in ceea ce spune zgb : soferul, tata!si in special acel sofer....:rolleyes2 daca nu este vb de acel golf...scuze anticipate :D |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
|
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
asa ca nu m-ai nimerit !=)) keep trying |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
in 2007 nu e o lauda ca nu ai fost niciodata la medicul dentist ! :( BTW, sa nu crezi k imi caut aici clienti ! era mai mult o figura de stil! ;) la cat mai multa sanatate dentara...si nu numai! :lol: |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Baieti, faptul ca i-au sarit colbutorii chiar nu are nici o legatura cu tunerul, plecand de la premiza ca nu i-a schimbat limitarea de turatie sau axele cu came. Deci probabil ca s-a schimbat treapta 2 in loc de 4.
|
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Mai exact cu GTi dupa cum spunea GTA mai sus dupa 2 liniutze cu un Opel in care a pierdut,proprietaru a facut prostia de a lasat pe altcineva sa o conduca putin.
1 dusa pana in 7000 parca,2 dusa pana undeva pe la 6700 si pe urma sa incurcat treapta 3 cu 1,iar cu vag am vazut ceva de genul error blablabla ora/data 8838 rot/min. Sarit culbutorii,tacheti imprastiati prin chiulasa si cateva sigurante de la tacheti rupte. Nu am cablu la camera in momentul asta dar o sa incerc sa pun si cateva poze. |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
1 Attachment(s)
Prin intermediu lui Katyyy o poza cu 2 culbutorii adunati din chiulasa.
Poate o sa vada aceste posturi si o sa intre el sa spuna exact care a fost problema. |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
am fost la dentist pt control atata tot , nu pt scos dinti :)) |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Vad ca discutia a luat-o pe aratura....nu inteleg ce legatura au Voinea si TDI-urile cu ceea ce se discuta aici.....oricum greseala a fost a mea ca am postat acel anunt pe acest topic.
Una peste alta tot raul spre bine...topicul era pe moarte pentru ca am obsevat ca lumea se cam fereste sa intre in polemici cu proprietarii de LET-uri,asa ca eu cred ca discuyia poate continua pe acest topic dar lasand la o parte TDI-urile si pe Voinea ca nu au nici o legatura cu GTI-ul respectiv. Legat de tunerul masinii respective nu stiu nimic 100% cu toate ca mi-e greu sa cred ca are vreo legatura softul masinii cu ceea ce s-a intamplat. O eroare a soferului??Foarte posibil...dar sa incurci tr.3 cu tr.1 iar e greu de crezut ca la 6700rpm in treapta 2 sa fie posibil sa treci in treapta 1 fara sa trosneasca sincroanele prin cutie.Poate un proprietar de GTI sa ma lumineze in legatura cu problema asta. |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
Quote:
Quote:
|
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
Ai PM........ |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
|
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
|
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Avand in vedere ca eu sunt propietarul gti-ului cu pricina imi permit sa fac un offtopic:
1)nu au zburat culbutorii,a cazut un sindur tachet din cauza socului,masina nu a avut absolut nimic in plus,nu a sarit de la punct etc,am da 500.000 pe piese. 2)nu au sarit culbutorii cand "imi luam bataie de la un opel" ,i-am dat masina la un prieten sa faca o tura si nu stiu exact ce a facut ,ori a bagat a-1-a in loc de a 3 a ori cand era cu a 2 a la capat a luat piciorul brusc de pe acceleratie si a mai calcato o data,nush exact.oricum masina merge f bine acum ,nu are nici un fel de problema,am avut si mult noroc ca m-au ajutat baietii de la autotest sa o defac atunci sa vedem ce are si nu am plecet cu ea acasa,masina inca mai mergea (eu zic ca e F FIABILA :)) 3)eu m-a dat cu opelul si nu stiu daca poti numi bataie faptul ca era in fata pe a 1 a si a2 a ca a 3 a nu mai aveam loc sa o dau,tinand cont ca are si integrala si afara ploua slab.ps:ne-am dat in targ. |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
|
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
Yoda, Ceky rs 275cp nimicccccccccccc undeeeeee eee? RS, GTI, sau S3 Stiu: undeva pe colt.................................... Katy |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
imi fac masina si ne dam...ti-am mai spus!la mare am vrut sa ma dau cu tine dar tu NU VROIAI SA TE DAI DOAR CU FWD!!!NU UITA!!!!scoti siguranta si ne dam! ;) P.S.mai lasa draq cola si tigarile ale ca-ti intuneca mintea!! |
Re: OPEL C20LET-uri la MasterTuner si Autotest
Quote:
Frate YODA...ai rabdare sa-mi sudez cutia de transfer ......si m-a dau io cu tine cu fata de pe loc sau din mers....eventual in lateral sau cu spatele...cum crezi tu ca este mai bine pentru tine si SKOLA ta.....pardon Skoda.... PS.Si daca vrei punem pe banda mea si ceva nisip.antigel,o camila,si niste mine antipersonal....sper sa nu angajezi si vre-un lunetist.... |
| All times are GMT +2. The time now is 16:08. |
- Copyright 2026 4Tuning