Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   Headers sau SERPISORI (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/34626-headers-serpisori.html)

NILS_BUCURESTI 28-02-07 19:31

Headers sau SERPISORI
 
Ma refer aici la motoarele cu 4 cilindrii... (aspirate)

Am vazut ca sunt doua feluri de constructii a serpisorilor...4-2-1 sau 4-1

Cine stie care sunt diferentele ? Unii producatori le fac 4-2-1 altii 4-1...

Si ce alte secrete mai are acest subiect ???

NILS_BUCURESTI 28-02-07 19:38

Re: Headers sau SERPISORI
 
2 Attachment(s)
doua poze cu ambele tipuri (4-2-1 / 4-1)

bobby_gsi2 28-02-07 20:59

Re: Headers sau SERPISORI
 
Din cate am auzit si eu de pe la unu` altu.....4-2-1 pt turatii mari si 4-1 pentru cuplu. Daca gresesc cu ceva sigur o sa fiu corectat.

Eagleee 28-02-07 21:16

Re: Headers sau SERPISORI
 
Deci...sunt la fel, nu conteaza la putere sau la cuplu.
de aia se poate fece in 2 versiune fiindca lungimea sistemului difera.
Adica, ceea 4.2.1 e mai lunga decat celalalt, dar trebue o tava mai mica pentru testul...
depinde cat loc ai...

Achim 01-03-07 03:26

Re: Headers sau SERPISORI
 
tre' sa mai fie ceva dedesubturi si sunt si eu interesat...

Eagleee 01-03-07 09:48

Re: Headers sau SERPISORI
 
Crede-ma, nu e nimic, fiindca cand faci calculatiile poti stabili care versiune vrei sa faci(au am facut cateva calculatii pantru diverse motoare si rezultatul este ca ceea de 4-1 e mai scurta, dar in continuare ii trebue o teava ma mare la diamertu)

ex. Lada VFTS are 4-1, si motorul merge peste 8000rot/min, iar gordiniile aveau 4-2-1 si tot in jur de 7000 mergeau motoarele.

Poate singura diferenta ar fi ca 4-2-1 da un graf putin, putin mai linear, dar sa nu uitam ca sistemul finctioneaza la parametii optime numai intr-o anumita turatie( asa si calculezi, in ce turatie vrei sa folosesti motorul si in jurul aia va merge, -+200rot/min)

mae 01-03-07 09:55

Re: Headers sau SERPISORI
 
pai ar fi daca stia sa te gandesti la ordinea exploziilor in cilindri.
pentru evacuare mai rapida. apare ceva presiune pe evacuare. si cu astea se inlesneste evacuarea gazelor pt ca pe o ramura exista pauze intre evacuare gazelor- nu prea stiu cum sa zic.... adica sa zicem ca este evacuat cilindrul 1 porma urmatoarea explozie care e?... cilindrul 3 care este evacuat pe cealalata ramura apoi este evacuat cilindrul 4 pe prima ramura de unde unde au avut timp sa iasa gazele de la cilindrul 1 deci gazele din cilindrul 4 au unde sa fie evacuate fara a fi becesara invingerea unei presiune prea mari. daca suntetzi baietzi desteptzi o sa intelegetzi ce ma vrut sa zic.

scorpio GL 01-03-07 12:11

Re: Headers sau SERPISORI
 
good point.si este si logic evident ;)

ct77pia 01-03-07 19:32

Re: Headers sau SERPISORI
 
dar la un seat toledo V5 cum ii puneti? cAci chiar as fi interesat

geti 01-03-07 19:40

Re: Headers sau SERPISORI
 
Intru si eu in discutie.Dar pe un cielo cu motor aproape stock se simte diferenta?

Eagleee 01-03-07 22:25

Re: Headers sau SERPISORI
 
daca pui evacuare de asta maresti consumul, puterea, cuplul, agilitatea motorului si va intre mai usor in ture.
asta fiindca lungimea tevei de la supapa pana la intalnirea cu celalaltei tevi este atata de lunga cat cazele sa se urmaze unul pe calalalt, adida fluzul gazelor nu este intrerupt la o anumita turatie, si prin asta va fi mai repede golirea cilindriro, ce rezulta la mai mult loc pentru amestec...cam atat...

Fara date exacte nu se poate face o evacuare buna, numia ceva ce va fi frumoasa...trebue multe date, calculat vreo zi intreaga o evacuare exact la cerinta clientului...

evacuarea, mai mult lungimea galeriei, nu prea conteaza la motoare turbo...

OveR 19-03-07 07:17

Re: Headers sau SERPISORI
 
face cineva pentru bmw e36 2000 vanos care ar fi castigu in cp .. daca exzista ... si ce pret

mae 19-03-07 10:58

Re: Headers sau SERPISORI
 
Quote:

Originally Posted by ct77pia (Post 776956)
dar la un seat toledo V5 cum ii puneti? cAci chiar as fi interesat

pai la asta in functie de ordinea exploziilor in fiecae cilindru. cum am zis mai sus ideea e ca pe aceasi teava sa nu iasa gazele de la cilindri consecutivi. si la tine orcum nu iese pentru ca ai doi cilindri pe o parte si 3 pe partea calalta (daca zici ca sunt v5) si atunci nu cred ca sunt necesari.sau orcum sunt o ramura pleaca de lacilindrul 2 si 4 si o ramura 1,3,5. dar aici mai intra treaba cu ordinea de evacuare.

shadowro 19-03-07 16:27

Re: Headers sau SERPISORI
 
4-2-1 este un compremis intre castig de cai si cuplu pe cand 4-1 e cuplu mai mult si cai mai putini.

Nautilus 19-03-07 22:51

Re: Headers sau SERPISORI
 
Quote:

Originally Posted by Eagleee (Post 777187)
evacuarea, mai mult lungimea galeriei, nu prea conteaza la motoare turbo...

Evacuarea gazelor de esapament cu viteza mai mare nu ajuta la reducerea turbo-lag-ului?

~Nautilus

Eagleee 19-03-07 23:10

Re: Headers sau SERPISORI
 
Quote:

Originally Posted by Nautilus (Post 807132)
Evacuarea gazelor de esapament cu viteza mai mare nu ajuta la reducerea turbo-lag-ului?

~Nautilus

Eu am vrut sa scru ca forma galeriei este cam indiferent (pana cand din fiecare cilindru vin tevi de lungime asemenatoare si este cat se poate mai aproape de cilindre) De exempi contra ce zic acuma este subaru...gat de lunga e evacuarea pana la turbo...peste 1mertu cu bine, si turbo lag nu pot sa zic ca are mia mare decat la evo.
LAG-ul vine din caracteristica turboului (diameru, debit de aer, separat turbina si compresorul)
Am uitat ceva, Lag-ul estee in secunde, cang miscarea aerului evacuat este mult mia rapida...max daca scade temperatura, dar de asta sunt puse bandaje.

cosmin_cosmin_1 17-05-07 10:42

Re: Headers sau SERPISORI
 
Eagleee
Stii ceva site-uri sau documentatie pe net unde se pot afla mai multe despre calculul acestor tevi?

cosmin_cosmin_1 17-05-07 10:54

Re: Headers sau SERPISORI
 
sau da-mi niste sfaturi generale privind dimensiunile tevii (interioara,lungimea) si unghiurile.

Eagleee 17-05-07 14:04

Re: Headers sau SERPISORI
 
Quote:

Originally Posted by cosmin_cosmin_1 (Post 905597)
Eagleee
Stii ceva site-uri sau documentatie pe net unde se pot afla mai multe despre calculul acestor tevi?

Pai, pe net nu am gasit in romana sau engleze, in maghiara da, un baiat a facut un program care iti calculeaza, dar problema este ca nimeni nu foloseste...mai bine zis evacuarea se face dupa o idee principla, dupa cateva reguli si dorinte, fiindca nici pana acuma nu sa facut un program care sa poata sa modeleza cum circula gazele...asta rezulta ca numai dupa teste se poate fece o evacuare exacta pentru un motor...
dar daca scri ce ai, si ce vrei iti pot da ce va data, nu exacte, dar totusi o sa fie mult mai buna dacat originalul.

einstein1984 17-05-07 14:11

Re: Headers sau SERPISORI
 
Curgerea gazelor prin galerie se poate modela cu FLUENT, dar ca sa inveti sa folosesti programelul ala ai nevoie de vreo 5 ani de facultate si un calculator destul de bazat.
Turbo-lagul depinde de 2 chestii: volumul de gaz intre supapa de evacuare si turbina si volumul de gaz dintre compresor si supapa de admisiune (ok, mai intra si configuratia traseului in calcul dar nu asa de mult).

Eagleee 17-05-07 14:32

Re: Headers sau SERPISORI
 
Quote:

Originally Posted by einstein1984 (Post 905823)
Curgerea gazelor prin galerie se poate modela cu FLUENT, dar ca sa inveti sa folosesti programelul ala ai nevoie de vreo 5 ani de facultate si un calculator destul de bazat.
Turbo-lagul depinde de 2 chestii: volumul de gaz intre supapa de evacuare si turbina si volumul de gaz dintre compresor si supapa de admisiune (ok, mai intra si configuratia traseului in calcul dar nu asa de mult).


Cu program nu pot sa iti dau dreptate, pur si simplu ca noi inca nu am reusit sa facem orice numai dupa program, numai dupa datele calculate, modelata si testat pe calculator, in general iese cava...
Programele astea sunt bunae numai sa iti da un ghid, nimic mai mult, asta dupa ce studiez la universitatea din budapesta, sectia inginer macanic, si noi ma facut multe experimente de gen, chear acuma incerc sa modeles o galerie de admisie pentru motorul R19 1.8 16v ca sa fie turbo, prototipul va fi gata pana la sfarsitul anului...dar slabe sanse sa iasa ceva din programlele astea...ceva ce pot sa folosesc...

Mai este unca o chestie la LAG, marimea trubinei si compresorului, dar asta nu tine de evacuare.

einstein1984 17-05-07 15:08

Re: Headers sau SERPISORI
 
Nici o simulare pe calculator nu poate sa repoduca 100% fidel procesul fizic (deh, doar intervin zeci de ipoteze simplificatoare). Insa pot fi folositoare in a arata niste directii de urmat.

Eagleee 17-05-07 15:27

Re: Headers sau SERPISORI
 
Asa este, te ajuta sa ai idei ce sa nu faci, dar ce sa faci trebue calculat (metode vechi) si studiat carti si multe alte documente raferitoare la formele folosite.

Normal forma, lungimea si diametrul se calculeaza dupa 10 criterii...si din aceasta cauza nimeni nu calculeaza, nuci firmele cele mai mari, siu ca cu cat e mai lunga prima sectie cu atat mai sus va fi culpul maxim, despre diamertu situ ca mai mare nu are sens s faca decat ce este la chiulasa, iar dimatreul evacuarii depinde numia de capasitatea cilindrica a motorului si turatia maxima...atat, restul nu prea sa ia in calcul, cum ar fi axa cu came, compresia, tipul galeriei, deschiderea supapelor, turatia motorului...multe, dar nu merita luat in seama

cosmin_cosmin_1 17-05-07 16:06

Re: Headers sau SERPISORI
 
motorul pe care vreau sa fac incercari este de Opel Corsa A (1989), de 1.2 L

Nu ma astept la performante,dar vreau sa-l fac sa respire mai bine si sa ma conving cu ochii mei daca merita o astfel de investitie.
Asadar, ce imi recomanzi sa fac?Cam ce lungime?
Diametrul tevii il las cat iesirea din chiulasa?Sau ma rog,cat mai apropiat.
Merg pe 4-2-1 ?

einstein1984 17-05-07 23:07

Re: Headers sau SERPISORI
 
Diametrul tevii se calculeaza si in functie de viteza gazelor (adica de cat vrem sa fie viteza asta). Asta depinde si de cilindree si de turatie.

cosmin_cosmin_1 18-05-07 08:23

Re: Headers sau SERPISORI
 
de-acord.
dar sunt formule pentru calculul asta? Ca am cautat de mi-a venit rau si nu am gasit nicaieri.
Si nu stiu nici volumul de gaze evacuat de un cilindru. Asta cum se poate aproxima?

Eagleee 19-05-07 20:43

Re: Headers sau SERPISORI
 
Quote:

Originally Posted by cosmin_cosmin_1 (Post 907041)
de-acord.
dar sunt formule pentru calculul asta? Ca am cautat de mi-a venit rau si nu am gasit nicaieri.
Si nu stiu nici volumul de gaze evacuat de un cilindru. Asta cum se poate aproxima?

Aprox sa fie diamertul la prima parte cat are iesirea din chiulasa. Cele 4 tevi sa fie 1200-1400mm lungi, fiecare sa aiba acceasi lungime. Dupa unire sa aiba diametru 45mm, max 50mm pana la capat.
Aproape perfect, dar vei simti diferenta.

cosmin_cosmin_1 21-05-07 09:00

Re: Headers sau SERPISORI
 
multumesc foarte mult

viperthevenom 18-06-07 10:20

Re: Headers sau SERPISORI
 
Am un peugeot 406 2.0HDI, merita aceasta operatie, as fi curios de sporul de performanta respectiv costul unei astfel de modificari...


All times are GMT +2. The time now is 09:40.

- Copyright 2026 4Tuning