![]() |
Headers sau SERPISORI
Ma refer aici la motoarele cu 4 cilindrii... (aspirate)
Am vazut ca sunt doua feluri de constructii a serpisorilor...4-2-1 sau 4-1 Cine stie care sunt diferentele ? Unii producatori le fac 4-2-1 altii 4-1... Si ce alte secrete mai are acest subiect ??? |
Re: Headers sau SERPISORI
2 Attachment(s)
doua poze cu ambele tipuri (4-2-1 / 4-1)
|
Re: Headers sau SERPISORI
Din cate am auzit si eu de pe la unu` altu.....4-2-1 pt turatii mari si 4-1 pentru cuplu. Daca gresesc cu ceva sigur o sa fiu corectat.
|
Re: Headers sau SERPISORI
Deci...sunt la fel, nu conteaza la putere sau la cuplu.
de aia se poate fece in 2 versiune fiindca lungimea sistemului difera. Adica, ceea 4.2.1 e mai lunga decat celalalt, dar trebue o tava mai mica pentru testul... depinde cat loc ai... |
Re: Headers sau SERPISORI
tre' sa mai fie ceva dedesubturi si sunt si eu interesat...
|
Re: Headers sau SERPISORI
Crede-ma, nu e nimic, fiindca cand faci calculatiile poti stabili care versiune vrei sa faci(au am facut cateva calculatii pantru diverse motoare si rezultatul este ca ceea de 4-1 e mai scurta, dar in continuare ii trebue o teava ma mare la diamertu)
ex. Lada VFTS are 4-1, si motorul merge peste 8000rot/min, iar gordiniile aveau 4-2-1 si tot in jur de 7000 mergeau motoarele. Poate singura diferenta ar fi ca 4-2-1 da un graf putin, putin mai linear, dar sa nu uitam ca sistemul finctioneaza la parametii optime numai intr-o anumita turatie( asa si calculezi, in ce turatie vrei sa folosesti motorul si in jurul aia va merge, -+200rot/min) |
Re: Headers sau SERPISORI
pai ar fi daca stia sa te gandesti la ordinea exploziilor in cilindri.
pentru evacuare mai rapida. apare ceva presiune pe evacuare. si cu astea se inlesneste evacuarea gazelor pt ca pe o ramura exista pauze intre evacuare gazelor- nu prea stiu cum sa zic.... adica sa zicem ca este evacuat cilindrul 1 porma urmatoarea explozie care e?... cilindrul 3 care este evacuat pe cealalata ramura apoi este evacuat cilindrul 4 pe prima ramura de unde unde au avut timp sa iasa gazele de la cilindrul 1 deci gazele din cilindrul 4 au unde sa fie evacuate fara a fi becesara invingerea unei presiune prea mari. daca suntetzi baietzi desteptzi o sa intelegetzi ce ma vrut sa zic. |
Re: Headers sau SERPISORI
good point.si este si logic evident ;)
|
Re: Headers sau SERPISORI
dar la un seat toledo V5 cum ii puneti? cAci chiar as fi interesat
|
Re: Headers sau SERPISORI
Intru si eu in discutie.Dar pe un cielo cu motor aproape stock se simte diferenta?
|
Re: Headers sau SERPISORI
daca pui evacuare de asta maresti consumul, puterea, cuplul, agilitatea motorului si va intre mai usor in ture.
asta fiindca lungimea tevei de la supapa pana la intalnirea cu celalaltei tevi este atata de lunga cat cazele sa se urmaze unul pe calalalt, adida fluzul gazelor nu este intrerupt la o anumita turatie, si prin asta va fi mai repede golirea cilindriro, ce rezulta la mai mult loc pentru amestec...cam atat... Fara date exacte nu se poate face o evacuare buna, numia ceva ce va fi frumoasa...trebue multe date, calculat vreo zi intreaga o evacuare exact la cerinta clientului... evacuarea, mai mult lungimea galeriei, nu prea conteaza la motoare turbo... |
Re: Headers sau SERPISORI
face cineva pentru bmw e36 2000 vanos care ar fi castigu in cp .. daca exzista ... si ce pret
|
Re: Headers sau SERPISORI
Quote:
|
Re: Headers sau SERPISORI
4-2-1 este un compremis intre castig de cai si cuplu pe cand 4-1 e cuplu mai mult si cai mai putini.
|
Re: Headers sau SERPISORI
Quote:
~Nautilus |
Re: Headers sau SERPISORI
Quote:
LAG-ul vine din caracteristica turboului (diameru, debit de aer, separat turbina si compresorul) Am uitat ceva, Lag-ul estee in secunde, cang miscarea aerului evacuat este mult mia rapida...max daca scade temperatura, dar de asta sunt puse bandaje. |
Re: Headers sau SERPISORI
Eagleee
Stii ceva site-uri sau documentatie pe net unde se pot afla mai multe despre calculul acestor tevi? |
Re: Headers sau SERPISORI
sau da-mi niste sfaturi generale privind dimensiunile tevii (interioara,lungimea) si unghiurile.
|
Re: Headers sau SERPISORI
Quote:
dar daca scri ce ai, si ce vrei iti pot da ce va data, nu exacte, dar totusi o sa fie mult mai buna dacat originalul. |
Re: Headers sau SERPISORI
Curgerea gazelor prin galerie se poate modela cu FLUENT, dar ca sa inveti sa folosesti programelul ala ai nevoie de vreo 5 ani de facultate si un calculator destul de bazat.
Turbo-lagul depinde de 2 chestii: volumul de gaz intre supapa de evacuare si turbina si volumul de gaz dintre compresor si supapa de admisiune (ok, mai intra si configuratia traseului in calcul dar nu asa de mult). |
Re: Headers sau SERPISORI
Quote:
Cu program nu pot sa iti dau dreptate, pur si simplu ca noi inca nu am reusit sa facem orice numai dupa program, numai dupa datele calculate, modelata si testat pe calculator, in general iese cava... Programele astea sunt bunae numai sa iti da un ghid, nimic mai mult, asta dupa ce studiez la universitatea din budapesta, sectia inginer macanic, si noi ma facut multe experimente de gen, chear acuma incerc sa modeles o galerie de admisie pentru motorul R19 1.8 16v ca sa fie turbo, prototipul va fi gata pana la sfarsitul anului...dar slabe sanse sa iasa ceva din programlele astea...ceva ce pot sa folosesc... Mai este unca o chestie la LAG, marimea trubinei si compresorului, dar asta nu tine de evacuare. |
Re: Headers sau SERPISORI
Nici o simulare pe calculator nu poate sa repoduca 100% fidel procesul fizic (deh, doar intervin zeci de ipoteze simplificatoare). Insa pot fi folositoare in a arata niste directii de urmat.
|
Re: Headers sau SERPISORI
Asa este, te ajuta sa ai idei ce sa nu faci, dar ce sa faci trebue calculat (metode vechi) si studiat carti si multe alte documente raferitoare la formele folosite.
Normal forma, lungimea si diametrul se calculeaza dupa 10 criterii...si din aceasta cauza nimeni nu calculeaza, nuci firmele cele mai mari, siu ca cu cat e mai lunga prima sectie cu atat mai sus va fi culpul maxim, despre diamertu situ ca mai mare nu are sens s faca decat ce este la chiulasa, iar dimatreul evacuarii depinde numia de capasitatea cilindrica a motorului si turatia maxima...atat, restul nu prea sa ia in calcul, cum ar fi axa cu came, compresia, tipul galeriei, deschiderea supapelor, turatia motorului...multe, dar nu merita luat in seama |
Re: Headers sau SERPISORI
motorul pe care vreau sa fac incercari este de Opel Corsa A (1989), de 1.2 L
Nu ma astept la performante,dar vreau sa-l fac sa respire mai bine si sa ma conving cu ochii mei daca merita o astfel de investitie. Asadar, ce imi recomanzi sa fac?Cam ce lungime? Diametrul tevii il las cat iesirea din chiulasa?Sau ma rog,cat mai apropiat. Merg pe 4-2-1 ? |
Re: Headers sau SERPISORI
Diametrul tevii se calculeaza si in functie de viteza gazelor (adica de cat vrem sa fie viteza asta). Asta depinde si de cilindree si de turatie.
|
Re: Headers sau SERPISORI
de-acord.
dar sunt formule pentru calculul asta? Ca am cautat de mi-a venit rau si nu am gasit nicaieri. Si nu stiu nici volumul de gaze evacuat de un cilindru. Asta cum se poate aproxima? |
Re: Headers sau SERPISORI
Quote:
Aproape perfect, dar vei simti diferenta. |
Re: Headers sau SERPISORI
multumesc foarte mult
|
Re: Headers sau SERPISORI
Am un peugeot 406 2.0HDI, merita aceasta operatie, as fi curios de sporul de performanta respectiv costul unei astfel de modificari...
|
| All times are GMT +2. The time now is 09:40. |
- Copyright 2026 4Tuning