![]() |
Ce parere aveti despre smart?
V-ati cumpara un smart? Va place smart-ul?
|
Da, ca a 2-a masina de oras mi-as lua ori ForFour, ori Coupe-ul ala micut, care mi se pare demential. E o masina tare cool, ForFour cel putin poti chiar schimba o pate din caroserie oricand, are aripi detasabile din plastic de diverse culori. Or sa zica unii ca e o masina de femeie, eu zic ca Coupe-ul ala merge si pt barbati, iar ForFour e cam neutru. ForTwo in schimb mi se pare o glumitza de masina, insa e f practic.
|
Re:
Quote:
Ca aspect, Roadster este SUPERB, chiar demential, cum spuneai si tu, dar frumusetea nu prea compenseaza lipsa de spatiu. Ca performante, fiind o masina usoara, cei 70 cp sunt destul de folositori, dar viteza maxima este destul de redusa, 134 km km/h (84 mile/h), fiind mai slaba decat Ford StreetKa si Citroen Pluriel. |
Roadster e limitat la 160, ForFour la fel, ForTwo e la 135...Sincer, da masina e destul de mica, eu destul de mare, am cam 1.80 si vreo 85kg, dar mie imi ajunge si spatiul unui Tico in oras, nu imi tb sufragerie sa ma lafai nici macar la drum intins. Prefer o masina fasnteata, manevrabila, cat de cat comoda sa nu ma doara spatele dupa 3-4 ore de condus si sportiva in reactii. Roadster l-as folosi numai in oras, ai loc sa-ti pui o mapa si 2 sacoshele :lol: , dar daca mai vrea prietena sa mearga si la cumparaturi, o sa fie cam jale :lol: , insa se rezolva...face mai putine cumpraraturi, stie ca nu are unde sa le puna. Masinutele astea sunt bijuterii tehnologice, cu motorase in 3 supraalimentate foarte elastice care consuma si putin. Singurul impediment ar fi pretul foarte mare. Avantajele insa sunt multiple in orash. Cel putin ForTwo aproape ca il poti baga in buzunar :lol:
|
cu siguranta! si forfour dar mai ales fortwo... masina cu personalitate, FOARTE economica shi foarte practica in oras! nu degeaba in toate metropolele europene e plin de ele...
|
nu prea eram hotarat daca sa votez da sau nu. ar fi o chestie, asa la misto sa iesi cu un d-ala dar parca mai bine strangi banii de elise. ;)
|
Bogdan: in detaliile gasite de mine, viteza maxima era de 84 mile. In fine :wink:
Intr-adevar, portbagajul este mult mai incapator decat am spus eu :lol: iar prietena, atunci cand face cumparaturi, sa-si tina sacosele in poala :lol: Am vazut de aproape (exterior, interior, motor, portbagaj) un Roadster, in vara, cand am fost in Bucuresti si mi-a placut ca design. Arata foarte furios, dar in acelasi timp haios. O masina perfecta pentru aglomeratia urbana, usor manevrabila si foarte economica. teddy: varianta unui eventual accident ai luat-o in considerare ? :roll: AM impresia ca daca \"te pupa\" vreunu', chiar si-o Dacia, din spate cu ceva viteza, iti pune motoru' in ceafa. Daca la Roadster, portbagajul este mic pe orizontala, la ForTwo e mic pe verticala + ca locuri in spate n-are => impactul este violent pentru sofer + pasager. |
tocmai d-aia l-am luat in considerare ca masina de oras, unde riscurile unui accident foarte violent este mai mic. si daca e sa fie, mai sigur decat matiz, tico, lupo, seicento, etc. sigur este.
|
Re:
Quote:
Accidentele, fie ele si in oras, au devenit mult mai violente din diferite motive... La ora actuala, doar in tanc mai esti in siguranta :twisted: |
E o masima mistocuta.Daca mai e si Brabus... :twisted:
|
numi place!!!!!!!!! ... nasjpa ... prea mica ... cre'ca itzi sufla vantu pe la picioare la 80km\\h ... parerea mea ... cel putzin pana o sa testez vreunu
|
Eu am stat in ForTwo. Este incredibil de spatios, si eu am 1,90 si am stat chiar comod. Pacat ca e f scumpa :cry:
|
Si eu am mers un pic cu FourFour si mi-a placut.
|
da, din anumite motive au devenit accidentele in oras foarte violente, din cauza pustilor cacanari (boy racers) care o ard cu viteze enorme pe bulevarde. impresii ieftine, metode usoare de a impresiona curve si fete de la tzara de prin camine si baieti cu varste curpinse intre 12 si 16 ani.
|
desi sunt masini foarte bune ... si au reusit sa acapareze acest segment de piata eu pur si simplu nu ma vad mergand zi de zi la munka la volanul unui Smart ....
cam atat din partea mea de spus .. P.S. (daca ar fi 500 euro totusi mi-as lua unu :P ) |
cabrio ala al lor e demential. am vazut unul la un market in viena. prietena mea l-a rugat pe austriac sa o lasa sa se urce in el si a fost super incantata. acum nu mai are altceva in cap si e foarte hotarata sa isi ia unul. pentru o fata e superb. oricum, peste vreo luna-doua o sa mergem sa cautam unul si atunci o sa stiu exact cum sta treaba cu ele, daca e de tinut sau de vandut ( plus ca nici nu sunt scumpe pt o cabrio)
|
FourTwo are un amic din Elvetzia,iar motoru l-a facut prastie!(nu din cauza ca a mers sportiv cu el sau mai stiu eu ce...pur si simplu s-a stricat!!!) l-au costat 7-8 000 reparatiile..pai cum sa va zic..la banii astia imi iau masina buna!!! si cu 5 locuri! si cu motor mare!
de aici tragetzi concluzia si parerea mea despre SMART! adevarat,coupe-ul arata shucar,dar atat! nu mi-as lua...mult prea scump. |
e prea tare masinutza ! :lol: :lol: :lol: oricare din gama smart ! :lol: :lol:
|
daca smart-ul roadster ar fi fost pana in 10000 mi-ash fi luat unu, asha mi-am luat getz :D
|
my dream car..4 the moment! :roll: roadster`ul..e prea dragutz,iar pt o fata,micutz cum e..merge!la putere cam lasa d dorit..dar..modif,si gata :D oarecum,merita 24.000 cu tot cu taxe..parca..
|
minirally si cam ce putere are masinuta aia ? si crezi ca nu face fatza greutatii tale ?:P sau de ce zici ca lasa de dorit ? :)))
|
|
A mers cu un forfour....sta masina pe strada extrem de bine......pretul un pic cam mare.....dar una peste alta isi face banii...
|
Si eu am condus un smart si mi-a placut dar eu zic ca merita cumparat decat daca respectivul are $$$$$$$$$$$$ ! :wink:
|
oricum pretul pentru roadster nu este exagerat, tinand cont ca decapotabilele sunt extrem de scumpe in general.
|
De oras e exceptionala, si are o stabilitate de invidiat, fata de greutatea pe care o are
|
Holysoul,nu`ti face griji,nu`s kiar asa grasa,am vreo 40kg :evil: si ma refeream k cei 100cp lasa d dorit pt cum arata.. :wink:
|
daca ar fii sa am 2 masini una pt orash si una pt exterior cu siguranta cea pt orash ar fii smartul. dar e cam scumpa
|
mie chiar mi-ar place un FourTwo Brabusache.... si pe spate sa scrie CDI :twisted: :ciggy:
|
in orasul unde stau sunt mai multe smarturi decat in toata Franta mai ales din cauza parcarilor care nu sunt pur si simplu.majoritatea care au smarturi sunt copii de bani gata cu smartul cumparat de tata sau de mama.foarte multi le modifica mai ales prin scimbarea pop-off si prin reprogramare evident scot si limitatorul care e la 135 km/h.cdi-urile consuma foarte putin dar costa prea mult .forfour e un mitshubishi colt modificat,acelasi sasiu aceleasi motoare,diferentele sunt la interior si la caroserie si evident marca smart pe capota. de asemenea am vazut si destule fortwo brabus care sunt dragute de tot dar pt banii aia nu merita oricum dar se pare ca sunt persoane cu bani care isi permit si sunt destule.oricum nu mai au acelasi farmec ca inainte,nu mai sunt asa cumparate,chiar am citit zilele trecute caci una dinte cabrio sau roadster nu o sa le mai produca si in curand o sa iasa noua versiune de fortwo putin marita la dimensiuni care o sa apara si pe piata nord americana
|
smartul e un acesoriu si atat ... daca ti-l permiti ti-l cumperi ca sa fii la moda ///
|
Re:
Quote:
|
am mers cu un smart...mi s-a parut extrem de nesigura
|
Re:
Quote:
|
Re:
Quote:
|
Re:
Quote:
|
Re:
Quote:
asta e.... |
Ma intreb cati dintre voi ati mers cu Roadster-Coupe :)
Arata superb, si spatiul interior e mare pentru un mini, dar in rest... it sucks, mai ales cutia de viteze semiautomata. Apesi pe buton, sta o secunda, schimba viteza, atunci poti sa accelerezi din nou... degeaba are 80 CP daca n-are si cutie manuala ForFour e o mashinutza interesanta, arata k lumea - dar e destul de scump si n-are deloc portbagaj ~Nautilus |
1 Attachment(s)
Iar vorbiti fara sa stiti exact despre ce anume vorbiti.Sau poate imi place mie prea mult masina mea.
1.Poti spune despre ForTwo ca este mica,economica(sau nu),sau cum mai vrei tu dar nu poti spune ca este o masina nesigura.La cate sisteme de siguranta are la varianta cea mai ieftina bate multe masini cu pretentii.Cat despre siguranta activa exista un filmulet pe google dintr-o emisiune TopGear cu un SMART ForTwo teleghidat care loveste un zid la 120Km/H.Uitati-va la ala si dupa aia spuneti ca e nesigura. Multa bafta. |
Iar vorbiti fara sa stiti exact despre ce anume vorbiti.Sau poate imi place mie prea mult masina mea.
1.Poti spune despre ForTwo ca este mica,economica(sau nu),sau cum mai vrei tu dar nu poti spune ca este o masina nesigura.La cate sisteme de siguranta are la varianta cea mai ieftina bate multe masini cu pretentii.Cat despre siguranta activa exista un filmulet pe google dintr-o emisiune TopGear cu un SMART ForTwo teleghidat care loveste un zid la 120Km/H.Uitati-va la ala si dupa aia spuneti ca e nesigura. Multa bafta. |
| All times are GMT +2. The time now is 08:08. |
- Copyright 2026 4Tuning