![]() |
E30 - , iar :)
3 Attachment(s)
daca unu nu era de ajuns, am zis sa ii iau ursuletului meu un fratior ,aproape geaman :lol:
320 la baza, momentan motorul 2.0 nu mai este pe masina , face loc altei inimi... de data asta ma voi ocupa eu de ea pana la capat, nu ma mai las in baza nimanui ... se prezina bine la tabla, oricum anul urmator intra la vopsit ... interiorul de E36 e ok, stau bine la volan... volanul l-am pus primul chiar cand am ajuns cu ea acasa :) |
Re: E30 , iar :)
Frumoasa ;) sa o stapanesti sanatos
|
Re: E30 , iar :)
Cat te-a ajuns pretul de achizitie?Asta daca nu e un secret...
|
Re: E30 , iar :)
1 Attachment(s)
nu e secret, masina e cumparata de aici de pe forum , un chilipir , la cat de buna e starea masinii : https://forum.4tuning.ro/482-masini-b...d-bmw-e30.html
rotile le-am pus in ziua cand am luat-o:) , le pastram de ceva vreme pt celalalt urs , dar cum finalizarea lui se lasa asteptata prea mult ... |
Re: E30 , iar :)
mda una nu iti mai ajunge ai 2 .. sa o stapanesti sanatos nea Jak 8)
|
Re: E30 , iar :)
Quote:
|
Re: E30 , iar :)
4 Attachment(s)
de data asta nu mai pierd vremea, am urcat un 2,5 cu cca 200.000km care suna ca nou ... am facut si actele, numere asemanatoare cu ale fratelui mai mic;) , intr-o foto mai jos ... greu pe 2 fronturi :(
cine ma ajuta cu o aeroterma bord AC si ce o mai trebui in interior ? ca sa fac AC-ul functional ... |
Re: E30 , iar :)
poate te coafeaza https://forum.4tuning.ro/641-piese-bm...sport-e30.html negociem
|
Re: E30 , iar :)
1 Attachment(s)
nu prea imi e de folos nimic de acolo... toba am primit noua azi ;)
|
Re: E30 , iar :)
felicitari si spor la lucru
|
Re: E30 , iar :)
multumesc !
cine stie daca macaralele de geam electrice de E30 sedan se pupa pe coupe ? ambele prefacelift ? |
Re: E30 , iar :)
Nu merg. Sunt mai lungi cele de coupe.(dooh)
|
Re: E30 , iar :)
6 Attachment(s)
greu singur ...
azi am prins cateva ore libere si i-am facut timoneria(cu bucsi noi), pus cardanul(cu rulment nou), radiatorul(de M20 deocamdata , ca cel de M50 n-o incaput), pozitionat borcanul servo(o ora mi-a luat), adaptat o servofrana de golf gti, legat fire(de proba, deocamdata) ... mai am de facut : firele/releu la electroventilator, de aerisit franele si cilindru ambreiaj si cel mai important sa vad cum fac cu evacuarea, acum am doar finala :) , ma gandeam la teava direct, dar stiu dintr-o experienta anterioara ca urla prea rau... mai e ceva de treaba, dar e greu , mai ales de cand in parcare a mai aparut un JAK :)(un sx din 2000) mult , muuult mai potent... abia astept se le pun una langa alta sa vad ce-i poate blana ursului :) |
Re: E30 , iar :)
Referitor la macarale electrice
Daca le ai pe amandoua de prefacelift coupe + sedan .... dai jos din nituri la coupe tabla cu boltu unde intra manivela iar apoi de pe cele sedan electrice desfaci din suruburi motorasul si le prinzi .. . au semne si bolturi de sustinere a motorasului .... e plug & play eu asta am facut si merg perfect P.s. macaralele de prefacelift sunt cele ca o sarma serpuita..... nu ca nu ai stii dar sa vb de ce trebuie |
Re: E30 , iar :)
am zis bine cu firele "de proba" :lol: , n-o vrut sa porneasca aseara, nu bazaie pompa de benzina... n-am mai avut timp sa o iau iar la puricat sa vad de ce...
|
Re: E30 - , iar :)
1 Attachment(s)
e gata buldogu' :) , asa ii zice un vecin , la cum se aude :))
era prea simplu , nu aveam "+" , ala de langa relee, am uitat pur si simplu de el ... nu i-am dat inca de cap temperaturii /ceas, nu indica nici de-al dracu, am inlocuit senzorul(nou) cu unul de E30 ... oricum, greu de tot pe mai multe planuri...azi am facut rca, vinieta, autoriz la geamuri... schimbat toate lichidele posibile(ulei motor motul300v 15w50, antigel, lich. frana, diferential...) e gata ! ma mai macina ceva: la plecari de pe loc mai "sportive" se duce rau de tot in lateral(nu glumesc) aproape incontrolabil ... nu am blocant inca, asta sa fie motivul ? |
Re: E30 - , iar :)
am iesit cu ea pe autostrada , e clar , am nevoie de diferential mai lung , mult mai lung... am acum 3,95 asa ca daca cineva il vrea sau sa imi dea altul mai lung la schimb :)
cu asta la 90km/h am ~3200rpm , mult rau, la viteze de 130 si mai mult e galagios rau... merg cu 50/60km/h la 2000 si ceva ture ... intersant e ca cu motorul vechi de 2.0 12v aveam la 90km/h ~2700 ture , deci sunt alte rapoarte in cutia asta... |
Re: E30 - , iar :)
1 Attachment(s)
carcasa mica e asta ?
|
Re: E30 - , iar :)
Daca vrei unu mai lung cauta un 3.64 sau 3.45 ;) parerea mea.
|
Re: E30 - , iar :)
Quote:
ca idee cutia de m20 are raport final pe a 5-a de 0,81, iar cea de m50 de 1. de aici apar diferentele cu acelasi diferential. un dif 3,25 cu o cutie de m50 duce la un raport final echivalent cu o cutie de m20 cu diferential de 3,91 .... 3,91X0,81 = 3,17 (chiar putin mai scurt). ca sugestie cauta un 3,25. |
Re: E30 - , iar :)
4 Attachment(s)
noutati :)
ceva sugestii cu privire la fixarea cat mai ok al carcasei cablajelor ? |
E30
1 Attachment(s)
un mic truc la pozitii, jos in bara :) si angels separat on/off .
au aparut si macaralele electrice pt geamuri si trapa ... a aparut si prima "victima" , asa cu grupul asta scurt, un E36 coupe 325(M50) destul de vioi ;) sunt mandru de batranelul meu :peace: dar sunt convins ca poate mai mult, il simt ;) |
Re: E30
NICE & LIKE !
|
Re: E30 - , iar :)
foarte frumoasa masina,imi place
|
Re: E30 - , iar :)
multumesc baieti, de foarte aproape nu mai e chiar asa frumoasa, i-ar cam trebui o vopsea, dar asta spre toamna...
am rezovat si cu temperatura in bord , nu mi-a zis si mie nimeni ca trebuie senzor cu un singur pin :)) voi ce termosat folositi ? asta al meu deschide foarte tarziu, la limita fierberii ... nu mai tin minte ce scria pe el la grade ... cineva imi sugera ca ar mai fi aer in instalatie, tind sa ii dau crezare, ca nici caldurica nu baga, deloc ... |
Re: E30 - , iar :)
Oricum n-ai nevoie de caldura acum :)) ai timp sa le rezolvi pe toate pana vine racoarea din nou
Spor la treaba,o sa iti urmaresc activitatea :D |
Re: E30 - , iar :)
nu e nevoie de caldura, asa e , dar asta insemna ca ceva nu e ok cu ciucuitul de racire... furtunele care intra in calorifer sunt calde, trebuie sa verific parghiile de directionare aer si ce mai e pe acolo de comanda, oricum trebuie sa ii schimb coaja de bord in weekend :)
pana atunci, in seara asta il pun langa nissan sa vad ce ii poate pielea :) neamtu' sau japonezu' ?! |
Re: E30 - , iar :)
neamtu neaparat :)) lasal pe japonez
|
Re: E30 - , iar :)
2 Attachment(s)
din păcate aseară nu prea a mişcat īn front cu nissanul... de plecat pleacă bine de tot ursulică, dar īn 70-100m īl ajung cu nissanul şi trec tare pe langa el ... dresati bine caluţii ăia mici ai japonezului :) , plus că la urs nu reuşesc să rezolv cu racirea, am termostat nou, scrie pe el 87*C, dar cred că deschide la 100, dă să fiarbă... cred că īl dau jos de tot, aia e, nu se mai īncălzeşte complet, dar măcar nu risc să īl prăjesc , am mai cumpărat şi radiator nou...
|
Re: E30 - , iar :)
1 Attachment(s)
" 6 cai " ... nu-s chiar 6 , dar sunt acasa, in sfarsit...
golful nu mai este al meu, este aal unui prieten de vreun an si vrea sa il vanda acum... |
Re: E30 - , iar :)
Quote:
Quote:
Pentru problema răcirii te pot trimite undeva dacă ești dispus să o rezolvi la service/mecanic |
Re: E30 - , iar :)
frumos ursache, ai bagat un inceput bun cu el! nu era mai ok sa urci pe el 2.8 dubluvanos de pe e46? asa probabil ai avea ceva sanse sa faci nissan-ul:D
|
Re: E30 - , iar :)
Quote:
|
Re: E30 - , iar :)
Quote:
|
Re: E30 - , iar :)
Quote:
cu incalzirea, tinand cond ca masina e folosita rar, am renuntat la termostat deocamdata ... legat de performante, clar trebuie un diferential mai lung, as incerca si cu 3,45 sa vad cum se misca, desi din ce mi s-a mai spus , cel mai ok e un 3,25 ... |
Re: E30 - , iar :)
1 Attachment(s)
schimband coaja de bord , am facut si un pic de ordine in balamucul de sub ;)
|
Re: E30 - , iar :)
Quote:
bafta cu ursu' si pune-i un grup de 3,25 si ai sa vezi diferenta , MARE ... |
Re: E30 - , iar :)
4 Attachment(s)
gata, a intrat in lucru si cu tabla/vopsitul ... devenise urgenta situatia in stanga fata, unde se rupsese suportul de cric (cazuse anul trecut de pe cric ca nu o imobilizasem bine) si o luase cancerul pe acolo, in rest sta foate bine :) spre surprinderea mea
nu m-am hotarat inca asupra nuantei de rosu ... sa merg pe metalizat ? nu prea sunt nuante frumoase de rosu pe metal insa... |
Re: E30 - , iar :)
ce bine il prinde rosu ....spor e frumos si bun la bani !
|
Re: E30 - , iar :)
3 Attachment(s)
pana e gata cel rosu, a mai apraut un urs in poiana mea ...
mare scandal ce am acasa :)) |
| All times are GMT +2. The time now is 13:05. |
- Copyright 2026 4Tuning