![]() |
Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Salut tuturor! Pentru inceput as vrea sa spun ca sunt incantat ca fac parte din aceasta comunitate. Am si eu o framantare si as vrea ,daca puteti, sa ma ajutati. Am implinit 18 ani si,cu carnetul proaspat luat, ma orientez catre o masina care sa imi satisfaca conditiile. Am un buget de 5.000-5.500 euro si caut o masina care sa consume putin, sa aiba motor mic si sa aiba un sistem audio bunicel (imi place sa ascult muzica in masina,nu vreau o masina cu o boxa sau ceva de genu').
In urma unor cautari recente am gasit o masina care sa imi satisfaca cat de cat conditiile. Este vorba despre un Citroen C4 1.6 hdi (consum mic,motor mic, si sunet audio bun). Mentionez ca am auzit cuvinte de lauda la adresa acestei masini. Este cat de cat fiabila? In aceeasi plaja de pret ce alte masini sunt care sa corespunda cerintelor mele ? Va multumesc |
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Mentionez ca vreau o masina SH!
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Nu stiu daca e chiar masina de 18 ani.....dar per ansamblu e mai mult decat ok ca si tinuta de drum. Eu am fost personal cu ea saptamana trecuta la mare si am ramas placut surprins desi nu aveam o parere f buna de acest model. Este vorba de un peugeot 407 din 2007 1,6 hdi, climatronic, comenzi volan, computer bord , esp , etc etc. Pe masina vreau 5500 de euro...insa tu trebuie sa ii platesti taxa de inmatriculare in valoare de 400 de euro. Are rar-ul efectual, carte de identitate de romania, identificare si tot ce trebuie. Daca vrei alte detalii si poze ma anunti. Bafta!
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Eu zic sa iti cauti un Golf 4 1.9 TDI ingrijit. Ii schimbi ulei, consumabile eventual mai schimbi o bucsa.
Sigur unii pot spune ca iei si golf 5, dar mai bine cauti un golf 4 ingrijit si cu banii ramasi schimbi tot ce trebuie si cu restul te plimbi prin toata tara :lol: Este o masina perfecta pentru un incepator zic eu. Eu am auzit foarte multe pareri despre C4 si chiar despre 407, dar nu prea mult pozitive. Multi senzori, electronica si etc pe ele si tu ca incepator nu stie de unde si cum sa le iei. Mai bine iei ceva mai vechi si cu timpul inveti despre ce si cum. Sper ca ti-am fost de ajutor :D |
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Quote:
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
I-ati un 1,9 TDI nu toate experimentele nereusite diesel. 1,9 TDI, indiferent pe ce masina si e lux. Sau 1,4 TDI, pe Polo. Eu zic sa te axezi pe grupul VAG.
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
La banii aia e clar ca ai nevoie de un ansamblu fiabil, pentru ca motoru nu mai e la prima tinerete.
As merge pe negresitul 1.9TDI, nu o sa te lase balta nicidecum la peste 100,150 mii de km. Foarte important, sa gasesti o masina in stare buna,mai bine nu sari pe Audi, cauta un VW dar mai bine intretinut. |
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Quote:
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Va multumesc tutror pentru raspunsuri. Nu vreau sa sar la masini scumpe gen audi,bmw,mecedes....o sa ajung mai tarziu si la acele modele de masini(sper!). Am auzit numai lucruri de lauda referitoare la motorul 1.9 tdi(foarte fiabile,consum mic,etc..).Totusi masinile care le poti gasi in banii acestia ,cu acest motor, nu sunt cam vechi?De asta as inclina spre masinile frantuzesti(peugeot-citroen am auzit ca fac cele mai bune motoare diesel din lume dpvd al fiabilitatii), an mai nou, km putini,motoare mai mici si mai performante si probabil mai silentioase.(am auzit ca modelul 1.9 tdi e totusi cam zgomotos).Mentionez ca motoarele pe benzina nu ma intereseaza. Va multumesc inca o data!
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Eu zic sa mergi pe ceva de la vw 1.9 TDI.
Da este gam galagios :)) dar te inveti repede cu el plus ca nu ii sunet de diesel vechi. Nu stiu cum este tu, mie chiar imi place :D Cat despre citroen-peugeot nu iti recomand. Sunt masini bune, dar am auzit pe multi ca sa plang de ele. Totusi nu vad de ce spui tu ca un golf 4 an 2002-2003 este vechi. Acuma cum preferi si tu. Asta ii parerea mea:D Sper sa te ajute. |
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Nu ti se pare vechi&loterie un diesel din 2002? :shock:
Gandeste-te ca in 3ani ( si 50.000km in plus sa zicem ) o sa aiba 13, cine naiba ti-o mai cumpara? Mai scoti pe ea 2.000E? |
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Sincer chiar nu mi se pare. Stiu asta pentru ca stiu multi care au asa ceva si practic nu au moarte motoarele astea. Si dintre toti cel mai norocos ca sa ii spun asa are 320.000km si merge masina bine si in ziua de astazi(o are de la 180.000 din germania, carte service).
Mai stiu un caz de golf 4, 1.9TDI 90 caluti, saraca masina a fost trasa de ea, a carat de la caramizi si fier vechi pana la saci de cimeni, trancane, este botita, i-a pus si motorina de la tiristi, nu mai are finala, dar motorul tot merge si nu face figuri. Si crede-ma ca nu ii singura din tara asta care este jaruita si tot merge. Acuma nu vreau sa spun ca 1.9TDI motorul suprem, dar is laudate de toti posesorii. Cu banii astia as merge dupa una in germania, merita cei 6-900 euro taxa, dar macar stii ca iei ceva bun. |
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Nu zic ca nu tin mult masinile de care zici tu, am un exemplu in fata strazii mele, dar mai sunt si din aia care mai repara una-alta pe de ascuns si tac chitic, cand ii intrebi : "masina merge perfect, nu am schimbat nimic la ea"
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Am auzit ca ati zis de peugeot sunt f bune tata are unu din 98 un 306 sw break 1.9 sdi masina saraca a fost chinuita a picat intrun lac a fost lovita dar iata ca merge punte stramba are ulei nare racire la motor nu avea ca so stricat dar masinuta merge are 402 mii de kilometri si trage rulota f bine si sare de 140 lejer ca suna nu comentez se aude de afara inauntru ii acceptabil eu zic ca sunt masini bune dar trebuie sa fi rabdator cu el si sa nai nervi slabi.
Pt cerintele tale sar potrivi un ford ka de prin 2000 consuma 8 da are un sistem audio superb si ca masina de incepator ii ok ceva mai mic si un logan de 1.5 dci zic ca ii ok |
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Golfu tine cu casa !!! atat am de spus !
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
eu unul aș lua un Logan 1.5 Dci. găsești în banii ăștia cu km ok...și dacă ai talent la negociat și\sau la căutat ai toate șansele să-ți rămână bani de un sistem audio bun
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Quote:
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Si eu sunt de parere sa-ti iei golf 4...dar nu din tara....dute in germania si cauta unul euro 4 de prin 2005 , si sa nu te sperii daca gasesti unul cu km peste 150k pt ca sunt foarte bune...iar in caz de o defectiune piesele sunt ieftine,si se gasesc SH foarte usor...
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Quote:
părerea mea sinceră e că la 18 ani e ok să ai fix ce-ți permiți să ții și să alimentezi astfel încât să nu mai folosești ratb-ul ÎN VECI. asta e părerea mea umilă... are timp după ce nu mai e pe banii părinților să-și ia ceva „mai periculos”...și mai sportiv |
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Quote:
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Quote:
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Quote:
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Quote:
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Quote:
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Quote:
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Nu, Loganu' n-are confort deloc, stai pe maracini (desi stai pe scaune chiar bune), de ce?
Ca e Dacie, qoae, d-aia, daca ar avea sigla rotunda a nemtilor, gata, deja ti-ai pus quru' pe fotoliu din abanos si piele Alcantara... Pnm, mentalitatea, n-ai ce sa ii faci. |
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Quote:
singura chestie dubioasă la Logan e că scaunele...mie unu mi se par de rahat, dar nu e o investiție costisitoare să iei 2 scaune comode, după preferințe și să le montezi. eu unul am dat 100 de lei pe 2 scaune Recaro de pe un Volvo mai vechi...cu încălzire în ele. retapițatul costă să zicem 300 de lei...că nu vreau piele, și montajul....să zicem cu generozitate 100. cu 500 de lei am scaune super tari. mai dau ceva bănuți la un electrician...și îmi leagă și încălzirea la ele. |
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Quote:
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Quote:
...acuma vad de ce esti tu asa subiectiv, ai dacie. te iert |
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Quote:
Da-l in ma-sa de logan,am avut logan NOU in familie,era barca..la 165km ziceai ca se dezmebreaza in mers..sa nu mai zic de curbe luate cu viteza etc..NU MERITA. E buna de omorat..de carat cu ea...dar nu de zi cu zi sa iesi cu ea in oras..etc.:!: |
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
E mai frumos sa ai golf 4 de prin 2002 cu 150 k km "reali" :lol: , si sa colinzi dezmembrarile atunci cand nu "trage " masina si nu stii ce sa-i faci schimband ba EGR ,ba Debitmetru de aer... Ba Cureti turbina , si te ia Naiba si iti vine sa dai foc masinii .Chiar am auzit eu cu urechile mele un posesor de golf 4 zicand "2 litri de benzina si o bricheta buna ,asta imi trebuie acuma ca sa o repar " :lol: :)))
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Quote:
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Quote:
PS: Trebuie sa ai retard mintal sa-ti iei o masina sh si sa nu-ti faci macar un test la un service normal |
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Quote:
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Quote:
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Quote:
Quote:
Quote:
|
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
Am un amic care-si vinde Toyota Celica din 2000 parca inmatriculata in Romania, motor 1.8 benzina, manuala 143 de cai in stare FOARTE buna. Fix 5500 cere.
PM. sa te pun in legatura daca esti interesat. |
Re: Masina 18 ani! Buget5.000-5.500 euro
poti sa studiezi un fiat grande punto , numai masini VAG toata lumea :rolleyes2
|
| All times are GMT +2. The time now is 13:22. |
- Copyright 2026 4Tuning