Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   cine face chip tuning la noi? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/3250-chip-tuning.html)

ebh 11-01-05 23:12

cine face chip tuning la noi?
 
ma intereseaza ceva in bucuresti. un site eventual unde pot gasi o oferta de preturi... la ce modele se face si la ce pret (bineinteles si ce castig din asta).

stie cineva?

luca 11-01-05 23:31

www.dimsport.ro, mai sunt dar ei cred ca sunt cei mai cunoscuti. (ceky)

B 68 VLD 12-01-05 05:18

www.aspad.com

200SX 12-01-05 08:31

CHIP pt 200SX te pot ajuta eu, si modificari de setari pentru apropae orice nissan (vezi ca am pus la masina mea/ club nissan o lista cu motoarele la care pot sa le modific setarile din chip)

georgeb 12-01-05 08:37

eu cred ca are un BMW dupa semnatura ... dar s-ar putea sa ma insel :lol:

200SX 12-01-05 09:16

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"georgeb\"
eu cred ca are un BMW dupa semnatura ... dar s-ar putea sa ma insel :lol:

si-o fi facut omu un swap cu un motor de nissan mai stii

georgeb 12-01-05 10:51

adica BMW cu motor de nissan ? :lol: asta e blasfemie :lol: :lol: :lol:

ebh 12-01-05 22:09

n-am nici bmw nici nissan din pacate. am peugeot :oops:

shadow 12-01-05 22:21

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Cea mai tare faza!!!

200SX 13-01-05 00:26

deci pana la urma este o caroserie de BMW cu sigla Peugeot si cu motor Nissan


scuzati offtopicul dar nu m-am putut abtine

ebh 13-01-05 01:00

si pe spate scrie \"pherrari\" :)

BIZ 13-01-05 07:45

si niste poze cand vedem si noi :?: :D

robertt_rct 13-04-05 14:11

www.C&CTuning.ro

parca....

MMihai 13-04-05 19:53

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"B 68 VLD\"
www.aspad.com

www.aspad.ro

B 68 VLD 13-04-05 19:56

MMihai, corect! Mi-a fost lene sa corectez. :lol:

SFW 13-04-05 23:50

Care firma credeti ca e mai buna? aspad sau dimsport?
Ce alte modalitati ar mai fi de crestere a cailor putere pt masinile aspirate inafara de chip, filtre sport, evacuare. (fara sa se umble la motor)
Daca la o evacuare sport, toba finala ar fi normala ... ar reduce considerabil din zgomot (nu vreau sa fie zgomotoasa) ... si asta ar duce la pierderea puterii date de evacuarea sport ?

Ford_V6 14-04-05 00:27

terminati mai cu astea . . . . nu exista nici o crestere de putere de la evacuarea \"sport\" si nici din filtrele alea de aer . . . nici macar un amarat de cal mort . . . .

SFW 14-04-05 00:55

Cand spui filtrele alea de aer te referi la cele ce se pun in locul filtrelor stock ... sau si la cele conice, la kituri de admise, cum sunt cele prezentate pe site la aspad, pipecross?

Ford_V6 14-04-05 00:57

la orice filtru de aer . . .kit de admisie sau cum vrei sa le numesti . . .nu au nici cea mai mica influenta . . . doar daca le instalezi in locul unui filtru de aer murdar simti o diferenta mica . . . in rest . . .kk

UniculSGM 14-04-05 09:51

Asa este, nici un manz din filtre si evacuari. Romanii sunt foarte naivi si cred gogosile vadute de cei care comercializeaza asa ceva.
Fraier nu e ala care cere bani, fraier este ala care da bani.

SFW 14-04-05 10:08

------K&N AirCharger® Performance Kits
Designed to increase horsepower by as much as 10%, although the kits are not street legal in some states ------------

Adica si astia de la k&n mint?

SFW 14-04-05 10:23

De ce imi apare 4tuning in loc de cai putere mai sus ?

Ford_V6 14-04-05 13:28

normal ca mint . . . altfel cum crezi ca vand :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Ford_V6 14-04-05 13:31

i-ti dai seama ca la motoru de viper de 500 de cai un filtru d'ala da . . . .50 de cai :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: si la dacia vreo 6-7 . . . . sa ma tavalesc pe jos de ras :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

B 68 VLD 14-04-05 14:11

Quote:

Adica si astia de la k&n mint?
DA! :wink:

Quote:

De ce imi apare 4tuning in loc de cai putere mai sus ?
Pt ca Ford V6 care este moderator aici face misto! Chiar a fost caterinca. :lol: :lol:

Bytzu 14-04-05 14:13

hai mah, de ce sunteti rai cu omu'? credeti ca soundu ala frumos nu merita banii lui? :lol: - la mine se aude misto si cu filtru stock, de nova!

si oricum, ati vazut si la bishop ce misto se aude!

io in loc de unu mare care sa-mi dea 10%, adica 8 cai, o sa-mi pun 2 mai mici, care sa-mi dea cate 5 cai fiecare, astfel voi avea un plus de 10 cai!





Cum zicea batranul Grigoras, D-zeu sa-l ierte!

SFW 14-04-05 15:25

Asta e ... nu ne-am nascut toti expertzi, cat traim invatzam si noi cate ceva.

B 68 VLD 14-04-05 15:35

Quote:

si oricum, ati vazut si la bishop ce misto se aude!

io in loc de unu mare care sa-mi dea 10%, adica 8 cai, o sa-mi pun 2 mai mici, care sa-mi dea cate 5 cai fiecare, astfel voi avea un plus de 10 cai!
Bytzu, la bishop se aude asa belea pt ca a facut o modificare la filtru ala! :wink: A dau o gaura in el si-n acea gaura a bagat un furtun care uneste filtrul de aer cu galeria de evacuare in care a dat iara o gaura. Deci asta e combinatia man! :wink:

bishop, sper sa nu te superi pe mine ca ti-am dat de gol secretul. Stiu ca mi-ai zis sa nu mai zic la nimeni dar mie nu mi se pare normal ca la tine sa se aude aproape ca la un turbo si la noi nu. Maine, cum ma trezesc ma duc sa-mi fac si eu cum ai tu. Mai incercasem acum ceva timp si se auzea si la mine cel putin la fel de misto ca la tine. Daca mai este cineva doritor sa aibe acel sound magnific sa ma caute pe pm. Toata treaba costa 1 mil. Montajul il asigur gratuit. :lol:

Ciro_zel 14-04-05 16:51

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"B 68 VLD\"
Quote:

si oricum, ati vazut si la bishop ce misto se aude!

io in loc de unu mare care sa-mi dea 10%, adica 8 cai, o sa-mi pun 2 mai mici, care sa-mi dea cate 5 cai fiecare, astfel voi avea un plus de 10 cai!
Bytzu, la bishop se aude asa belea pt ca a facut o modificare la filtru ala! :wink: A dau o gaura in el si-n acea gaura a bagat un furtun care uneste filtrul de aer cu galeria de evacuare in care a dat iara o gaura. Deci asta e combinatia man! :wink:

bishop, sper sa nu te superi pe mine ca ti-am dat de gol secretul. Stiu ca mi-ai zis sa nu mai zic la nimeni dar mie nu mi se pare normal ca la tine sa se aude aproape ca la un turbo si la noi nu. Maine, cum ma trezesc ma duc sa-mi fac si eu cum ai tu. Mai incercasem acum ceva timp si se auzea si la mine cel putin la fel de misto ca la tine. Daca mai este cineva doritor sa aibe acel sound magnific sa ma caute pe pm. Toata treaba costa 1 mil. Montajul il asigur gratuit. :lol:

:shock: Pai nu trage gaze arse din evacuare? Adica intra gazele arse in admisie ==> not good? :?: :!:

ariel 14-04-05 19:39

Re:
 
recomand dimsport,nu prin comparatie,dar acolo mi-am rezolvat treaba.sint foarte multumit,chiar se simte.

Soichiro 15-04-05 14:58

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Ford_V6\"
normal ca mint . . . altfel cum crezi ca vand :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Din pacate, te contrazic, la motoarele cu distributie variabila, cum sunt VTEC sau VVTi, una bucata CAI si cat-back ajuta destul de mult, nu din punct de vedere al puterii, nu creste cu foarte mult, insa urca mai bine in turatie la peak-power. Asta pentru ca la turatii mari, profilul axului se schimba comutand pe alta serie de culbutori mai \"agresivi\", astfel intra mai mult amestec combustibil in cilindrii. Astfel, un aer mai rece, deci mai dens, si in ceva mai multa cantitate, va asigura un randament al arderii mai bun. Ce ai omis sa spui este faptul ca o admisie si o evacuare mai permisiva este egala cu 0 atunci cand hartile de management al combustibilului nu sunt \"impinse\" la maxim. In speta, asa zisul chip tuning.
Adica, mai simplu, chip tuning fara filtru si evacuare e zero, si invers.

PS: Daca am gresit, rog o corectare civilizata, nu o jignire.

Ford_V6 16-04-05 17:39

Quote:

Pt ca Ford V6 care este moderator aici face misto! Chiar a fost caterinca.
nu am modificat eu postul ala . . . este un bug al forumului . . .


All times are GMT +2. The time now is 10:27.

- Copyright 2026 4Tuning