![]() |
Original sau piratat
Ma refer la muzica, softuri etc. Sa vedem ce si cum ... fara minciuni ! Eu zic original, voi ?
|
Re: Original sau piratat
problema e....ITI PERMITI??
eu unul nu imi permit..... asa k ma descurc cum pot... |
Re: Original sau piratat
iti sugerez sa mai bagi la poll si "trial"... nu de altceva dar daca vrei sa testezi ceva mai bine inainte sa cumperi poti sa iei o versiune piratata si daca iti place poti sa cumperi originalul... eu zic ca asa e mai bine...
|
Re: Original sau piratat
cine isi permite are ... cine nu ... nu !
|
Re: Original sau piratat
mda asa este din pacate
i-a zis-o si base lui gates.. daca nu era pirateria soft in anii 90 in romania.. nu aveam atatia specialisti pana si photoshop-ul era o chestie sf daca nu aveam piraterie cine si-l mai permitea? (adobe vinde soft bun, dar scump) ca sa nu mai vb de o groaza de jocuri filme si programe.. trist dar adevarat |
Re: Original sau piratat
Haideti fratilor ... am zis si muzica nu numai soft ! De exemplu am vazut la o benzinarie CD 2Pac ( cu holograma :lol: ) la 30 RON ... deci nu e chiar asa scump sa ai originalul . Eu l-am luat :D
|
Re: Original sau piratat
Quote:
Care e defapt scopul topicului? |
Re: Original sau piratat
avand in veder k ai net acasa tre` sa fi nebun sa-ti cumperi cd originale cu muzik sau soft` ! am in jur de 500 cd-uri si am decat 5 cd-uri originale ( 2 drivere pc ,1 imprimanta ,1 modem si 1 telefonu ) !deci traiask pirateria !
|
Re: Original sau piratat
Quote:
nu se pune problema de nebunie...stai flex. aici e vorba sa iti permiti dpdv financiar. spune-mi tu sau oricine care a vizionat un film pe dvd original (pe un player stand-alone cu sistem audio oarecum decent) si unul piratat vazut pe calculator. care v-a incantat mai mult ?? raspunsul nu e in mod sigur cel pitatat insa cum nu toti isi permit astea....se descurca fiecare cum poate ;) si inca ceva, aratati-mi-l pe ala care nu are nimik fara licentza in calculator si e in regula total ;) |
Re: Original sau piratat
Justificarea ca nu ai cu ce sa cumperi original nu are nicio valoare.. E ca si cum n-ai avea bani sa-ti cumperi o anumita pereche de pantofi si ai fura-o din magazin. :)
Normal ar fi asa: Nu ai bani de dvd... te duci la cinema...nu ai bani de cinema.. citeste o carte... nu ai bani nici de carte, ar fi cazu sa te apuci de munca si sa faci ceva bani... cu care sa-ti iei si carte, sa mergi la film si sa-ti iei si dvd... deci hai sa nu mai justificam ca "piratam" pe motiv ca suntem constransi sa o facem... La noi e vorba ca asa ne-am obisnuit... ni se pare ceva normal, pe ideea: daca pot sa iau de ce sa nu o fac... |
Re: Original sau piratat
in mod sigur nu era o justificare si chiar iti dau dreptate la cele spuse de tine.
wlady, parca, sper sa nu ma insel, tu postezi si pe aria de VT, nu ? ai photoshop cu licentza ? ca tot zici... Quote:
|
Re: Original sau piratat
Quote:
softul nu se compara cu muzica ;) alta e un cd original BACH fata de 2pac, eminem, creedence, dire straits, kenny rogers, animal pix, si alte njpe' mii de formatii.... sa te uiti la cdurile cu muzica clasica sa vezi acolo scoruri ;) de la 75RON-i in sus... |
Re: Original sau piratat
la muzica merge sa te mai atingi de originale...si de obicei cumpar ce muzica imi place pt k merita sa ia un ban si oamenii aia, doar andeea banica & co. le iau de pe net :rolleyes2
la programe windows si office le am cu licenta...dar photoshop cs2 il am piratat pt ca e 1000$ si eu il folosesc amatorial deci 50% 50% :-) |
Re: Original sau piratat
pt calculator nik original n-am ! dar muzica am (eu cateva) dar mama are toata muzica ei originala-cd-uri de colectie nici nu vreau sa ma gandesc cat a dat pe ele cand puteam sa i le vand eu cu 50.000 de pe net :)))
|
Re: Original sau piratat
Wow ! Nu sunt usa de biserica ! Am si eu softuri piratate dar ca sa intelegeti unpic ce e sub 3 milioane si ii merita banii il iau ce nu nu ! Nu dau 2 milioane pe Winamp :D ... am multe softuri pirat ! Dar nu e vorba numa de softuri ci si de muzica si film ! Foarte adevarat ca sunt putini bani castigati si preturi ca in afara unde se castiga dublu ... asta e ! Dar eu zic ca totusi sa mai dau si eu un ban si ascult un CD original ! Te simti mai bine . La softuri nu comentez ... am pirat cam 90% :D ... la jocuri la fel dar muzica am 60 % original ! Deci sunt unpic impartial in acest topic desi eu l-am deschis ! Am votat original desi am 60% pirat ! Asta e ... ce merita banii iau ce nu nu ! Nu sunt absurd sa dau 30 milioane pe photoshop ...
|
Re: Original sau piratat
Eu sunt de parere ca softul/muzica originale nu se compara cu softul/muzica pirat.In tari unde traiul este mai bun se cumpara orginale insa la noi cum nu prea are lumea banii prefera sa-l ia de pe net.
Din pacate asta e un motiv pt care producatorii/distribuitorii de jocuri/softuri au evitat sa investeasca in tara noastra[acum sunt Ubisoft, EA Mobile, Gameloft]. In concluzie sunt cu originalele dar nu imi permit deci... P.S.: Winamp-ul parca e gratis[e si versiune care trebuie sa platesti dar cui ii trebuie] |
Re: Original sau piratat
iar maine...va treziti cu un control.
sa vezi atunci amenzi. |
Re: Original sau piratat
Ce control ? Nimeni nu te amendeaza daca ai softuri pirat doar daca le vinzi :wink:
|
Re: Original sau piratat
eu unul le prefer pe cele pirat tot din motive financiare... pt ca trebuie sa va ganditi ca n-o sa mai fie la fel de usor sa aveti 5-10gb de muzica si cate 3-4 jocuri aparute acum o saptamana instalate...o sa trebuiasca sa jucam un singur joc 3 luni sa nu stiu cat, si pe langa asta o sa trebuiasca si sa asteptam o gramada pana ajung anumite jocuri in tzara... nfs-urile sau FIFA cred ca mereu le-am avut cu aproape 1 luna inainte sa apara in magazine...
|
Re: Original sau piratat
Quote:
|
Re: Original sau piratat
aici cred ca e problema de mentalitate...
daca se poate piratat adik acelas produs , apox aceeasi calitate la un pretz mult mai bun dc sa iau original... chiar si daca as fi miliardar nu cred ca as cumpara totul original..;) |
Re: Original sau piratat
pai dac ai ocazia sa iti iei de pe odc... ce rost mai are sa dai bani pe original....:))
|
Re: Original sau piratat
Quote:
8 melodii? :lol: |
Re: Original sau piratat
Ca sa-ti faci o imagine am in jur de 25 - 30 de cduri de muzica ( originale, hip-hop ). Si am in jur de 7 gb de mp3uri :lol:. Cam asta e, si netul meu ma mai obliga sa cumpar CDuri, deh ... imi pun eu C-Zone ... :lol:
|
Re: Original sau piratat
nu vad rostul cumpararii cd-urilor originale...ma refer la muzica...cand pot sa iau de pe net melodia in 10 secunde...1 la mana..costa prea mult ..2 la mana ...pe un album de ex ...nu ai mel pe care le vrei u...shi daca am lua numai cd oroginale...creca nu ne-ar ajunge 2 3 dulapuri unde sa le punem:)....shi acuma va intreb io pe voi...nu e mai bn sa stai in fatza calculatorului sa dai un search pe odc shi in 10 secunde sa ai melodia dorita??
ps:se merita sa iei un cd original atunci cand paricipi la concursuri ....de sound quality ssau mai shtiu io ce.. |
Re: Original sau piratat
Piratat :D E cel mai "ieftin" si mai la indemana
|
Re: Original sau piratat
Quote:
Acum 4-5 ani nu prea aveai de unde sa faci rost de muzica/jocuri piratate ca nu prea avea lumea calculator si internet...atunci imi mai cumparam si eu cd-uri cu muzica originale |
Re: Original sau piratat
Piratat. conditiile de trai din romania nu permit achizitionarea de produse originale. de multe ori nici nu merita in cazul persoanelor fizice. la persoanele juridice situatia fiind alta datorita controalelor si a amenzilor mari.
|
Re: Original sau piratat
native instruments - traktor DJ
si virtual dj originale ;) restul va dati voi seama ;) |
Re: Original sau piratat
piratat .. nici nu se pune problema ... cel putin la ce e acasa ... totu e piratat ;)
|
Re: Original sau piratat
Piratat ! :lol:
Nici daca as fi multi miliardar in $ nu cred ca mi-as lua totul original :lol: |
Re: Original sau piratat
Quote:
daca as avea bani gramada nu s-ar pune problema sa le iau din targ. |
Re: Original sau piratat
Si daca esti multimiliardar, si te apuca la 3 noaptea k iti trebuie nush ce program,pe care nu poti sa-l iei de p net legal??? Ce faci? Ma rog, poti sa-l iei de pe net si a2a zi sa-l cumperi, dar tot piratat e pana il dai banii:D
|
Re: Original sau piratat
Quote:
Eu sunt zgarcit :-P (glumesc desigur) :lol: |
Re: Original sau piratat
Quote:
|
Re: Original sau piratat
^ Si daca nu-l gasesti ? Mai e si asta o intrebare :P
|
Re: Original sau piratat
^strigi "BILL GATES!!!" vine, ai dai o palma un sut in fund....
|
Re: Original sau piratat
n-am avut in viata mea decat 1 joc original cumparat de mine; windowsurile piratate si au mers - nu vad de ce sa dau pe 1 joc 3 bulioane knd il iau pe gratis piratat - cel putin zic ca skillz - nu imi permit totul original :-P
|
Re: Original sau piratat
Piratat.......:lol:
|
Re: Original sau piratat
nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar... exista dupa parerea mea max 3 categorii de oameni care cumpara soft-uri, jocuri, muzica, etc originale: cei care isi permit si-i doare undeva cat scot din buzunar, cei care cumpara de dragul de a avea si ei ceva original, si ipocritii care o fac doar k sa se laude si sa afiseze 'achizitia' dup-aia, desi in sinea lor regreta (aproape) pana la ultimul banut dat in plus. eu nu ma regasesc in niciuna din categorii, asa k am votat 'piratat'. shoot me!
|
| All times are GMT +2. The time now is 10:47. |
- Copyright 2026 4Tuning