Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Bazar AUTO - MASINI (https://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-masini.html)
-   -   corvette cabrio (https://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-masini/31799-corvette-cabrio.html)

cielo wrc 25-01-07 13:08

corvette cabrio
 
4 Attachment(s)
corvette cabrio anu fabricatiei 1992 full option 6+1 trepte 400 CP
12.800 e Variante
0722.351.562 0788.985.659

bmwwill 25-01-07 15:15

Re: corvette cabrio
 
tare masina mereu ma intrebeam de ce stea acolo nemiscata...bafta la vanzare!

lascarica 25-01-07 15:46

Re: corvette cabrio
 
Vara mai merge cu ea in weekend proprietarul(Vali daca mai tin minte bine...cel care a postat-o probabil e baiatul lui;) ),nu statea chiar nemiscata,insa e evident ,nu-i masina pentru mers in carreffour la cumparaturi....unde vrei s-o miste daca mai are alte masini de oras?
Om foarte corect si sincer proprietarul,masina f.rara la noi,pretz absolut corect:).

BMW70ANGELAYES 25-01-07 21:51

Re: corvette cabrio
 
cati cc are aceasta bijuterie??

cielo wrc 25-01-07 23:44

Re: corvette cabrio
 
motoru are 5700 cc

cielo wrc 25-01-07 23:45

Re: corvette cabrio
 
modelu asta e Zr1 este unicat in bucuresti si chiar romania

cielo wrc 26-01-07 11:13

Re: corvette cabrio
 
un up ca vine vara si iarna nu-i ca vara :)))

florin_cars 26-01-07 18:02

Re: corvette cabrio
 
Quote:

Originally Posted by cielo wrc (Post 715844)
modelu asta e Zr1 este unicat in bucuresti si chiar romania

dk e ZR1(motivul celor 400Cp, k ma miram initial de unde atatia :lol: ) sa stii k mai este cel putin unul ..alb, cu nr de CT..ce a fost acum 3 ani parca..la reparat la un mare service de masini americane din BUC..chiar un amic..l-a mesterit, am poze undeva..da nush dk e relevant.

chiar e bestiala..dk e ZR1,
succes :-P

DolusD 26-01-07 18:34

Re: corvette cabrio
 
frumoasa masina ,merita fiecare banutz , bafta la vanzare ! up de la mine........

viper_srt10 26-01-07 18:41

Re: corvette cabrio
 
Prima data cand am vazut masina a fost pe discovery la Mithbusters cand au pus aia in ea 2 porci morti doar ca sa vada daca se mai vinde masina cu mirosul ala
Sincer mie mia parut rau de masina dar asta e viata uneori mai cruda
bafta in vanzarea ei!

Race 27-01-07 13:37

Re: corvette cabrio
 
Quote:

modelu asta e Zr1 este unicat in bucuresti si chiar romania
Chiar in lume.E o masina atat de rara,incat nici un model nu a fost oferit de GM spre vanzare.Au existat prototipuri de ZR-1 decapotabile expuse la saloane,dar toate ZR-1 vandute publicului au fost coupe-uri.ZR-1 din 1992 avea 375 CP,iar asta are 300 CP.

cielo wrc 28-01-07 14:09

Re: corvette cabrio
 
scrie si pe motor seraia masini si zr1

cielo wrc 28-01-07 14:10

Re: corvette cabrio
 
un up ca e cald afara si viteza in romania vre-o 290 si ceva si mai ducea mult

maryo 30-01-07 10:34

Re: corvette cabrio
 
Quote:

Originally Posted by cielo wrc (Post 719166)
scrie si pe motor seraia masini si zr1

ZR 1 este cutia de viteze cu care este echipata masina - o cutie ft ft tare , a fost pusa si pe Omega Lotus.

lascarica 30-01-07 16:35

Re: corvette cabrio
 
maryo -banuiesc ,te referi poate la masina aici de fata,nu la corvette zr1-'92 in general- care(in versiunea coupe cel putin...cabrio e posibil sa fie cu LT1) era ceva mai diferit de configuratia clasica....adica avea motor DOHC(LT-5...375-405CP> '90- '95) NU clasicul OHV....adica cate doua axe cu came pe fiecare banc de cilindri,nu una singura centrala in bloc,asa cum au toate modelele de corvette> Asta fiind si principala diferentza fata de modelul C4 non-ZR si nicidecum cutia de viteze conceputa impreuna cu lotus (ca si motorul dealtfel;) )
Vanzare buna;)!

stealth r/t tt 30-01-07 19:07

Re: corvette cabrio
 
Quote:

Originally Posted by Race (Post 717720)
Chiar in lume.E o masina atat de rara,incat nici un model nu a fost oferit de GM spre vanzare.Au existat prototipuri de ZR-1 decapotabile expuse la saloane,dar toate ZR-1 vandute publicului au fost coupe-uri.ZR-1 din 1992 avea 375 CP,iar asta are 300 CP.

asa e. am vrut sa ma abtin si sa nu zic nimic despre zr1 cabrio.
singurele sau singurul model zr1 cabrio a ramas in fabrica sau la muzeu. cica se torsiona prea tare caroseria ducand la spargerea parbrizului.

cel mai elocvent cred ca ar fi sa pui o poza in care sa se vada motorul.

stealth r/t tt 30-01-07 19:08

Re: corvette cabrio
 
si inca ceva:


QUESTION: What is a ZR-1 Corvette and how do I recognize one?


ANS: ZR-1 was an option package (RPO ZR1). The option included a new high performance engine called the LT5. The option also included a change in the body panels from the doors back which made the ZR-1 3" wider in the rear than the standard model Corvette. This extra width was needed to accommodate the new wider tires (Goodyear Z-rated P315/35ZR17) on 11" wide wheels. You also got a new specially laminated "solar" windshield. Option RPO's that were included standard with the ZR1 package were AC1, AC3, AQ9, FX3, LT5. The 6-speed transmission was required also.

It can be a little difficult to tell the difference between a ZR-1 and the standard L98/LT1/LT4 Corvette. But here are some clues:

1. All ZR-1s are coupes.

2. All ZR-1s have the 3rd brake light on top of the hatch or roof area.

3. All ZR-1s are 6-speeds

4. From the rear all ZR-1s have a ZR-1 emblem in the right rear corner.

5. From the rear all ZR-1s have a 1 1/2" spacer between the license plate and the back up light.

6. All ZR-1s have 315/35ZR17 tires and 11" wheels in the rear.

7. Inside all ZR-1s have a "power key" on the center dash below the radio.

8. All ZR-1s 1992 and up have a ZR-1 emblem on the side of the hood.

9. All ZR-1s have a special solar windshield glass with a cutout at the bottom middle for using "garage door openers" or in actuality radar detectors. (Not a heads up display)

10. All 1994 and 1995 ZR-1s have the new 5-spoke wheels.

11. All ZR-1's have a unique VIN number 1G1YZ vs 1G1YY.

12 All ZR-1s have a 8,000 RPM Tach vs 6,000.



QUESTION: Could you buy a ZR-1 convertible?

ANS: No, GM never offer a ZR-1 convertible.


still a very nice and rare car

florin_cars 01-02-07 07:54

Re: corvette cabrio
 
Q.E.D. or Mistery unveiled :D

cielo wrc 03-02-07 14:49

Re: corvette cabrio
 
hai sus cu ea ca e piesa de masina

cielo wrc 21-02-07 12:31

Re: corvette cabrio
 
un up inca e de vanzare

Vanilla 14-03-07 22:57

Re: corvette cabrio
 
Am trecut azi pe-acolo si am vazut-o.... stiam de mult ca sta acolo. DAR....are panza rupta putin..si prin interior scaunele :(

WBL-87 15-03-07 20:52

Re: corvette cabrio
 
sunt curios cat o fi impozitu la motor de 5700 ? bafta la vanzare

florin_cars 16-03-07 12:36

Re: corvette cabrio
 
>>> 3.480 RON/an corespunzator unui mot de 5.7-5.8L

moise 23-03-07 12:01

Re: corvette cabrio
 
super tare masina, dar cred ca ar trebui lamurita situatia, asa ca cielo_wrc te rugam.....sa ne luminezi :)

bmwwill 23-03-07 14:28

Re: corvette cabrio
 
Quote:

Originally Posted by florin_cars (Post 801297)
>>> 3.480 RON/an corespunzator unui mot de 5.7-5.8L

esti sigur de asta? adica 34 de mil pe an?:rolleyes2 nu cred!

cielo wrc 23-03-07 14:57

Re: corvette cabrio
 
cu ce vrei sa te lamuresc?

florin_cars 23-03-07 15:47

Re: corvette cabrio
 
Quote:

Originally Posted by bmwwill (Post 813889)
esti sigur de asta? adica 34 de mil pe an?:rolleyes2 nu cred!

exista multi cunoscatori k tine care nu cred..pakat k unii chiar detin asemenea masini(cu motoare mari)...si in loc sa le exporte sau sa le radieze defintiiv..unele care chiar nu merita, ei le tin...si knd merg sa achite impozitul si vad cate zeci de miliaone au de dat..isi dau pumni in cap...mai ales k de anul trecut deja..se stiau tarifele..pt cine dorea sa le afle. Eh..dar mai exista unii care nici acuma nu cred..>>> U de exemplu. Bafta dk ai un mot mare....:oops: :oops: :lol: :lol: :lol: te compatimesc :???:


P.S. pt Toma necredincioshii k tine exista www.google.ro ;)

moise 26-03-07 13:43

Re: corvette cabrio
 
Quote:

Originally Posted by cielo wrc (Post 813949)
cu ce vrei sa te lamuresc?

lol, bine zis, mi-ai inchis gura...ma refeream la ce zic unii ca nu ar ZR-1 ci ca doar cutia ar fi.....

cielo wrc 27-03-07 00:09

Re: corvette cabrio
 
si motoru si cutia si kit-u exterior difera de un model de serie singurul lucru care se gaseste si la modelu asta este ca atunci cand pleci in blana cu a-1 a calculatoru imediat iti da skip 4 si sare intr-a 4-a singura in rest motoru are 400 cp alt model are mai putin in jur de 300 si ceva etc.. si inca e de vanzare

cielo wrc 28-10-07 13:19

Re: corvette cabrio
 
s-a dat...pacat :(

florin_cars 29-10-07 21:22

Re: corvette cabrio
 
pacat d cel ce l-a luat, k va plati la stat impozit de zeci de milioane/an ...

Lukkkkkas 30-10-07 05:48

Re: corvette cabrio
 
Impozitul este foarte corect si menit a mai taia din pofta pe care o au pustanii si ciocoii de a calari pe soselele patriei masini de curse si jeepane facute pt jungla sau safari. Pai un Corvette dintr=asta ar taia respiratia la 9 din 10 muitori de rand in SUA sau alte tari civilizate...da nu domle in barca saraciei care este Romania ravneste la ea orice adolescent cu cosuri pe fatza ca sa se dea rotund la gagici...te unde aveti atata bani bah?...intr-o tara cu salariu mediu de 400 E pe luna. Pt mine e inca o enigma. Nu stiu cum se face dar generatia mea se gandea la o pereche de blugi si la o pereche de adidasi la varsta la care va gaditi voi la Corvette. Figurantilor....


All times are GMT +2. The time now is 12:11.

- Copyright 2026 4Tuning