Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   dati-va cu parerea , BMW sau CALIBRA (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/3169-dati-parerea-bmw-calibra.html)

alexutzu 05-01-05 16:38

dati-va cu parerea , BMW sau CALIBRA
 
spuneti si voi din astea doua care va plac mai mult cum arata, LASATI LA O PARTE MOTORIZAREA, doar de aspect vorbind

teddy 05-01-05 17:21

top: bmw-ul respectiv COUPE, calibra, bmw-ul respectiv berlina

aR99bMw 05-01-05 17:47

FARA DISCUTIE.... BMW E36 COUPE!!! :twisted:

ebh 05-01-05 21:55

si eu as zice bmw, dar cum omu' zice ca se refera exclusiv la aspectul exterior, trebuie sa aleg calibra (recunosc ca este o masina cu adevarat frumoasa).

da' bmw-ul e totusi bmw... oricum am impresia ca pisicutza a aparut in 92, deci 91-95 sunt doua modele diferite de bmw seria 3.

Bogdan_16v 05-01-05 22:39

Clar Calibra...mai frumoasa, agresiva, aerodinamica excelenta...

aR99bMw 05-01-05 23:05

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"ebh\"

da' bmw-ul e totusi bmw... oricum am impresia ca pisicutza a aparut in 92, deci 91-95 sunt doua modele diferite de bmw seria 3.

pisicutza a aparut din 91-98

NSL_Doru 06-01-05 01:01

Frate cand spui BMW spui BMW nush cum sa explic ...

GolfuletzS 06-01-05 09:08

Opel Calibra.

Toto - BOD 06-01-05 09:48

bmw!! sunt frumoase, comfortabile si cu potential mare de tuning kiar si cele cu motoare mici!

xxdadixx 06-01-05 09:52

Aici as alege bmw. Calibra e mai aerodinamica dar cu tuning exterior BMW-ul imi place mai mult. Plus calibra este masiva ( grea si puturoasa ) iar bordul ala de vectra arata ieftin rau! ( PAREREA MEA )

TNos 06-01-05 09:53

fiind fan BMW si in special E36, normal ca iti recomand pisicuta...din punctul meu de vedere e si mai dinamica si are un look agresiv, dinamic...e o masina ce se preteaza oricarei situatii indiferent daca e modificata la exterior sau nu...

DnI 06-01-05 10:34

calibra !
preturi ieftine la piese.

depinde si ce-ti place tie... daca vrei sa faci drifturi atunci nu prea e buna :) daca vrei sa glisezi pe curbe.. iar nu e buna :)

tng 06-01-05 11:06

Calibra , estetic e mai placut

@Nos@ 06-01-05 11:10

Calibra mi se pare mai frumoasa si este una dintre masinile mele preferate si o gasesti destul de ieftin(pe la 3000 euro inregistrata).Insa si BMW este destul de bun! 8)

akimoto 06-01-05 13:12

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"NSL_Doru\"
Frate cand spui BMW spui BMW nush cum sa explic ...

:lol:
nu te fortza prea tare...

MMihai 06-01-05 14:01

calibra este mai frumoasa la exterior... mai ales la vremea ei cand majoritatea masinilor erau patratoase si cu faruri mari.. bordul sa zicem ca este un minus insa si la bmw se simte aerul nemtesc de bord mai degraba functional decat placut...

teddy 06-01-05 16:57

oricum amandoua sunt misto, am votat calibra. dar intre cele mai misto modificate pisici si cele mai misto calibra iarasi votez calibra.

http://www.cardomain.com/memberpage/283122 as vrea sa vad o pisica care sa egaleze la aspect asta!

aR99bMw 06-01-05 17:00

1 Attachment(s)
o poza cu bmw pisicutza :) :lol: :lol: 8)

maryo 06-01-05 17:15

BMW coupe este decizia mea!Sau cabrio- daca vrei sa rupi gura targului!
:)

teddy 06-01-05 17:29

stock da, am pus si eu top:
1. e36 coupe
2. calibra
3. e36 berlina
dar niciodata un e36 modificat n-o sa egaleze o calibra modificata ca aspect!
ps. sunt zeci de exemple, puneti cele mai frumoase e36-uri modificate aici si pun si eu calibre!

aR99bMw 06-01-05 17:43

4 Attachment(s)
pune calibre... :D

tng 06-01-05 18:28

AB99BMW mai pune si tu poze cu pisicutze pls :lol:
Deci sa inteleg ca si modelu` tau tot pisicutza e ?!


Prima mea(a lu' tata) masina a fost BMW bot de rechin..super belea masina la vremea ei..

Bogdan_16v 06-01-05 18:29

:paper: :bored: Nu ma mai chinui sa le pun una cate una, ca mi-e lene, dati clic aici http://mypage.bluewin.ch/corsa/calibra_tuning.htm ...

teddy 06-01-05 19:55

5 Attachment(s)
calibre:

ps. marfa toate calibrele de pe linkul dat de bogdan - in afara de prima, nu voi putea intelege niciodata farmecul culorii aceleia de pasta de dinti sau camasa de noapte de fata mare!

pps. pentru cine a zis ca o calibra inmatriculata se gaseste la 3000: daca-mi gasesti tu o calibra la 3000 in stare buna tehnica si optica (nu conteaza optiuni, motorizare, an) ai 10% de la mine :P

codrin44 06-01-05 20:38

k design, calibra!
imi amintesc ca eram in clasa a 12 si ma uitam la MTV cu muci la nas cand faceau reclama la calibra :cry:
deh,visele din tinerete

el_loco 06-01-05 21:30

Indiscutabil BMW E36.
Imi plac si Calibrele, chiar sunt fan Opel, dar cand e vb. de BMW, nimic nu il intrece.

[T3m]b3|| 06-01-05 21:42

Credetzi-ma...chiar nu jtiam cu ce sa votez...E36 coupe sau Calibra !
Dupa poza asta m-am convins... :D
Daka pui toate cele parka aj alege BMWu...da nu sunt % [cu toate k are anu ,motorizarea ,fiabilitatea...].
http://membres.lycos.fr/opelcorsa/im.../calibra19.jpg

ZooM-ZooM 06-01-05 21:54

Aleg calibra....mult mai aspectoase decat pisicutzele...parerea mea..
Iar la motorizari....:) BMW 4 EVER (in topul asta,bineinteles)
PS: zicea cineva de o calibra pe la 3000 coco? unde bre?acu o iau :)) :)) nu e man...preturile se invart pe la 400-4500 alea stock...cu motoare de 2,0 16V (150 cp),dar cu multicei km (intre 120 000-150 000)
Sal

teddy 06-01-05 22:15

2 Attachment(s)
pe mine astea m-au convins, cu mult timp in urma :lol:
fiecare cu ale lui...

ZerO_CooL 07-01-05 09:38

BMW clar.

VFFtuning 07-01-05 10:27

sunt mare fan calibra :joy: masina visurilor mele 8)
dar si pisikutza este mortala :wink:
si stau si ma gandesc :help: ce sa imi iau :?:

Mr.Nice 07-01-05 10:35

Intotdeauna am avut ceva pt. BMW, visul meu e sa-mi iau un BMW 330CI portocaliu.OPEL-u imi da senzatia de nesiguranta, nu stiu, asa cred eu. Singurul OPEL care imi place OPEL ASTRA COUPE BERTONE, frumoasa masina.
BMW POWER



PEACE
:peace:

Toto - BOD 07-01-05 11:09

Ma... Calibra daca nu are motorul puternic degeaba arata bine! Nu-i sta bine cu motor slab... In primul rand cand o vezi te gandesti la ea ca la o masina rapida, care se infige si care da fum celorlalte masini!!
In schimb cand vezi un bmw nu te mai gandesti la motor... te gandesti ca e... bemveu si atat! Daca e unu modificat cu atat mai bine!
Oricum dupa parerea mea un BMW modificat e superior unui Opel modificat... si mai ales ca aspect !

ps: imi cer scuze ca am fost un pic offtopic... pentru ca topicul asta nu se referea la motorizari !

Quote:

ASPECT! CARE DIN ASTEA 2??? MODEL STANDARD
Si hai sa fim seriosi... calibra standard nu se poate compara cu o pisicuta standard... nici ca aspect dar nici ca motor, optiuni, securitate, finisaj...

teddy 07-01-05 13:00

am fost pus in fata aceleiasi decizii, depinde mult de cati bani ai!
la banii la care iei un e36 varza (~5500E) iei o calibra marfa, poate chiar model turbo!
tinuta de drum la viteze mici este intr-adevar mai buna la BMW, iar la viteze mari ambele stau lipite de sosea foarte bine.
bordul de calibra intr-adevar este de rahat, dar sa fim seriosi - nici e36 n-are vreo frumusete de bord, doar ca sunt folosite ceva materiale mai de buna calitate.
cat despre comfort: scaunele la calibra sunt mult mai lataretze decat la e36, iar pe cele de piele cu incalzire stai asa bine ca te ia somnu dupa 20 de minute.
daca ai bani de un coupe sau cabrio (~7000E) ia-ti, dar in rest ia calibra, piesele sunt si de cateva ori mai ieftine!
ps. am mers zeci de mii de km cu ambele masini, nu stiu cati dintre cei care si-au dat parerile pot spune acelasi lucru :twisted:

aR99bMw 07-01-05 20:31

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"teddy\"
ps. am mers zeci de mii de km cu ambele masini, nu stiu cati dintre cei care si-au dat parerile pot spune acelasi lucru :twisted:

da?atunci pentru ce ai mai deschis topicu asta?

si ce motare aveau masinile tale ? dotari..an...etc?

teddy 07-01-05 20:44

nu l-am deschis eu -- doar m-am implicat (prea) mult din cauza convingerii mele :P :twisted:
eu abia sunt pe cale sa-mi achizitionez prima calibra, a avut un prieten bun timp de vreo 3 ani calibra timp in care am mers cu ea foarte mult (si ca sofer si pasager). iar tata avea e36 318 berlina acum aprox. 10 ani, cand chiar era ceva sa ai masina aia :)

alexutzu 07-01-05 21:09

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"aR99bMw\"
Quote:

Originally Posted by \"teddy\"
ps. am mers zeci de mii de km cu ambele masini, nu stiu cati dintre cei care si-au dat parerile pot spune acelasi lucru :twisted:

da?atunci pentru ce ai mai deschis topicu asta?

si ce motare aveau masinile tale ? dotari..an...etc?


nu te lua de el ptr ca nu el a deschis topicul

EU L-AM DESCHIS

RaveBoy 07-01-05 22:20

Esteti Calibra este net superioara dar BMW tot BMW e ....

aR99bMw 08-01-05 01:48

hahaha :lol:

teddy 08-01-05 13:56

mie tot mi se pare E36 muuult overpriced! parerile mele au fost exprimate 100% dpdv financiar (raport cat_dai/pe_ce). daca aveau preturile egale nici eu n-as sta pe ganduri.
cat despre aspect fiecare cu parerea si gustul lui...
...ce inseamna numele marcii!!! daca maine bmw ar scoate o carutza cu motor tot ar exista o gramada care ar cumpara-o pt ca \"E BMW FRATE!\" :lol:
ps. n-am nimic cu bmw-urile si mai ales cu E36, sa nu fiu inteles gresit!


All times are GMT +2. The time now is 21:04.

- Copyright 2026 4Tuning