Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - neamtu07 (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/305053-machete-lucru-neamtu07.html)

neamtu07 22-02-12 15:15

Salut!

De ceva vreme urmaresc aceasta sectiune a forumului si m-am hotarat sa-mi prezint primele proiecte ale mele .

neamtu07 30-04-12 11:35

7 Attachment(s)
VOLKSWAGEN Golf MK1 Cabrio
1/39

Asa arata inainte.
Cateva poze din stadiul lucrarii.

Si uitati si macheta terminata.

Sper sa va placa!

neamtu07 13-10-12 10:05

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
6 Attachment(s)
PORSCHE 356B
1/24

Asa era inainte.

Evolutie in timpul lucrarii.

Stadiul final.

Sper sa va placa!

Reme 11-01-15 21:46

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
Imi place maxim cum a iesit! Combinatia bleu cu negru da super bine! Imi pare super bine ca l-ai salvat!

neamtu07 11-01-15 21:48

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
Quote:

Originally Posted by Reme (Post 5772236)
Imi place maxim cum a iesit! Combinatia bleu cu negru da super bine! Imi pare super bine ca l-ai salvat!

Multumesc maestre,fara ajutorul tau nu puteam sa l salvez.

arctix 11-01-15 22:14

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
e bini tat....imi place cum a iesit

2010 12-01-15 04:27

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
Chiar frumos!

neamtu07 12-01-15 06:56

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
Va multumesc!

eddycdk 14-01-15 19:09

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
Ai inceput bine, dar astept si alte proiecte mai complicate! :rolleyes2

neamtu07 14-01-15 21:26

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
Quote:

Originally Posted by eddycdk (Post 5772968)
Ai inceput bine, dar astept si alte proiecte mai complicate! :rolleyes2

Desigur maestre,voi posta ceva frumos saptamana care vine.Ce-ti place tie.

neamtu07 10-02-15 19:23

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
4 Attachment(s)
Hummer H2-maisto 1:27
Ce i-am facut :
-Schimbate jantetele deoarece nu avea decat 1 janta.
-Confectionate antene
-Indreptate oglinzile
-i am dat si o mana de polish.

Reme 10-02-15 21:33

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
ai facut treaba buna! imi place ce ai reusit! :D mai multe poze ar fi mers...

2010 12-02-15 18:31

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
Te rog sa te hotarasti ce postezi aici si sa iti asumi, deja au fost sterse prea multe postari. Nu poti fugi de la un moderator la altul ca nu iti place ce ai postat acum o luna..

bmwh548 12-02-15 18:57

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
Observ ca discutia privata a fost data uitarii asa ca spalam rufele in public: Reme, te rog sa-i directionezi pe cei care ti se adreseaza cu diverse solicitari catre moderatorii sectiunii "Machete auto" (adica eu si Costi ca tu ai ajuns moderator aici dintr-o eroare). Exista persoane capabile sa rezolve problemele aici, nu e nevoie de ajutor suplimentar.

neamtu07 24-03-15 19:40

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
8 Attachment(s)
M-am apucat de un nou proiect,o alfa 147 , 1:43 de la cararama
Macheta era intr o stare destul de proasta si m am gandit sa o "salvez".Am decapat o ,i am eliminat bandourile de pe bare ,am scos sigla de pe porbagaj si i am dat o mana de fuller.Maine urmeaza vopseaua si dupa aceea voi incepe treaba la interior.

Reme 24-03-15 20:06

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
treaba buna pana cum...

DoruD 24-03-15 20:29

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
Poate ar trebui sa-i evidentiezi spatiile dintre panouri ca sa iasa mai bine in evidenta.
Nu stiu cu ce vopsesti, ma refer la instrumente, dar bine ar fi sa faci evidentierea inainte de a da culoarea finala.
Astept continuarea mai ales ca este vorba de interior.
Masina o sa ramana de strada sau ai de gand s-o transformi intr-una de sport?

Spoor!

neamtu07 24-03-15 20:31

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
Quote:

Originally Posted by DoruD (Post 5788955)
Poate ar trebui sa-i evidentiezi spatiile dintre panouri ca sa iasa mai bine in evidenta.
Nu stiu cu ce vopsesti, ma refer la instrumente, dar bine ar fi sa faci evidentierea inainte de a da culoarea finala.
Astept continuarea mai ales ca este vorba de interior.
Masina o sa ramana de strada sau ai de gand s-o transformi intr-una de sport?

Spoor!

Masina o sa ramana de strada,voi evidentia panourile.
Multumesc!

DoruD 24-03-15 20:33

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
Multumesc pentru raspuns.

neamtu07 25-03-15 18:44

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
1 Attachment(s)
Am dat o mana de vopsea pe alfa,urmeaza lacul.

Reme 25-03-15 20:53

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
imi place! like!

DoruD 28-03-15 12:00

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
Quote:

Originally Posted by neamtu07 (Post 5789139)
Am dat o mana de vopsea pe alfa,urmeaza lacul.

Panourile?

bmwh548 28-03-15 14:57

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
Nu cred ca putea sa le evidentieze satisfacator din cauza metodei de vopsire (spray, strat grosut, pigment puternic). Daca se facea la aerograf era altceva.

DoruD 31-03-15 16:17

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
Nu ma pricep la vopsitul cu spray dar am vazut pe cineva care face minuni.
Dupa ce a dat cu negru, merge si la pensula, diluat, in mai multe straturi, la imbinarile tablelor si dupa ce s-a uscat, circa 24 ore, a folosit pentru vopsit vopsea auto la spray.
Mi-a explicat ca tehnica consta in a gaza modelul, vopsit de la distanta, in straturi succesive.
Este adevarat ca se consuma vopsea dar rezultatul conteaza.
In zona imbinarilor vopseaua avea o nuanta mai inchisa si au iesit in evidenta panourile.
Nu am incercat, nu stiu sa fac dar pentru toate exista un inceput.
Daca nu tremura mana poate fi facuta evidentierea si post vopsire.
De mare ajutor este un marker cu vopsea.
Am auzit ca exista negru dar eu nu am gasit decat alb, rosu, argintiu si auriu.
Varful markerului este de diferite grosimi asa ca in functie de scara se poate alege.

Spoor!

bmwh548 31-03-15 18:02

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
1 Attachment(s)
Tot ce se poate. Eu am incercat varianta evidentierii cu vopsea acrilica la 1:24. Nu iese rau, dar parca nici foarte realist nu arata (poate daca as fi folosit ceva negru mai deschis...).

Portiera spate si capacul busonului de la rezervor au primit tratamentul asta.

DoruD 31-03-15 21:57

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
Si arata foarte bine.
Mai poti incerca cu vopsea acrilica, tempera diluata, aplicata cu pensula, lasi putin sa se usuce dupa care stergi macheta astfel incat vopseaua sa ramana numai intre rosturi.
Se poate "sigila" cu lac sau lasata asa dar atunci cand umbli cu ea trebuie mai cu atentie sa nu stergi vopseaua.
Ca vopseaua pe baza de apa sa adere mai repede se poate folosi, in amestec cu apa, putin aracet "Moment" care ramane transparent dupa uscare.

Tehnici sunt multe si variate si fiecare o foloseste pe aceea cu care s-a obisnuit sau ii este mai la indemana.
Oricum, repet, eu zic ca ti-a iesit bine si arata mult mai realist decat cu vopseaua de aceiasi culoare intre rosturi.
Pentru nuanta ai ca exemplu machetele care deschid usi, capote sau chiar cele reale.

Spoor!

Reme 31-03-15 22:41

Re: Machete in lucru - neamtu07
 
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 5790395)
Tot ce se poate. Eu am incercat varianta evidentierii cu vopsea acrilica la 1:24. Nu iese rau, dar parca nici foarte realist nu arata (poate daca as fi folosit ceva negru mai deschis...).

Portiera spate si capacul busonului de la rezervor au primit tratamentul asta.

hai ca arata bine radule! imi place!


All times are GMT +2. The time now is 03:50.

- Copyright 2026 4Tuning