Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - Schumy (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/301385-machete-lucru-schumy.html)

Schumi1 30-01-12 08:51

Machete in lucru - Schumy
 
15 Attachment(s)
Acestea sunt machetele modificate de mine.Enjoy!!

Schumi1 30-01-12 08:58

re: Machete in lucru - Schumy
 
2 Attachment(s)
Aceasta dacie este facuta in amintirea daciei mele de auto si rally cross.

Schumi1 30-01-12 09:01

re: Machete in lucru - Schumy
 
13 Attachment(s)
Renault 12 gordini racing copie dupa!!!!

Schumi1 30-01-12 09:08

re: Machete in lucru - Schumy
 
18 Attachment(s)
Aro 240 agrement

Schumi1 30-01-12 09:14

re: Machete in lucru - Schumy
 
12 Attachment(s)
Trabant replica 1:1 a celui pe care il am eu.

Schumi1 30-01-12 09:41

re: Machete in lucru - Schumy
 
14 Attachment(s)
Trabant Racing dupa o alta macheta !!!

Schumi1 30-01-12 09:46

re: Machete in lucru - Schumy
 
20 Attachment(s)
Dacia 1100 Racing

Schumi1 30-01-12 09:47

re: Machete in lucru - Schumy
 
4 Attachment(s)
Wartburg Schumy

Schumi1 30-01-12 09:49

re: Machete in lucru - Schumy
 
7 Attachment(s)
Dacia 1300 Circuit

tomita 30-01-12 10:29

re: Machete in lucru - Schumy
 
Da ati modificat nu gluma:D

Schumi1 30-01-12 10:39

re: Machete in lucru - Schumy
 
Important este daca voua va plac aceste modificari , nu cantitatea e importanta zic eu!!!

alonso01 30-01-12 11:41

re: Machete in lucru - Schumy
 
Quote:

Originally Posted by Schumi1 (Post 4854882)
Important este daca voua va plac aceste modificari , nu cantitatea e importanta zic eu!!!

Nu trebuie sa ne placa noua ci dumneavoastra sa va placa:)
Despre machete ce sa zic..sunt facute cu "gust"...mie unu imi plac:D

bmwh548 30-01-12 14:08

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Schumy bun venit pe aici, daaaar:

Quote:

Limita maxima de poze pentru macheta este de 12 pe zi si nu mai mult de 2 machete pe zi (POZE CLARE). Cine incalca regulile ii stergem postul, cine incalca regulile mai mult de 2 ori stergem topicul si dam Infraction!
Ce facem? Plus ca aici e aria de machete in lucru. Ale tale sunt deja terminate si ai foarte putine poze din timpul operatiunilor asa ca mergeau lejer pe aria de prezentari.

FED express 30-01-12 14:12

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Bine te-am regasit Schumy !
Ia baga niste poze cu cazanele "in lucru" :wink::lol:
Hai, bafta la modificatiuni ! :lol:

Schumi1 30-01-12 17:35

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Bmw eu cand am intrat pe aria machete am gasit zona tunning pe machete , nu scria nici ca-s in lucru nici ca-s terminate deci mi-ar placea sa ramana aici daca nu este o problema.Daca nu se poate atunci e ok si rog un moderator sa le mute la tunning pe machete terminate.:!:;)

Bine ca ne-am gasit si aici FED express spor la lucru iti urez si sa-ti iasa cat mai multe machete reusite , eu prea am facut poze in timpul lucrarilor ca nu aveam rabdare si am facut poze mai mult la produsele finite.SOrry

bmwh548 30-01-12 18:27

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Le lasam aici deocamdata, pe viitor mai multe poze din timpul operatiunilor (in limita regulamentului, evident) ca lucrezi frumos si merita sa le vedem :-)

Schumi1 01-02-12 17:24

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Slabe miscari p-aici pe la sectiunea asta , cred ca fiecare isi viziteaza topicul propriu si asa cresc vizualizarile.Nasol!!!
Lasa ca pun si eu niste caroserii neterminate si cred ca asa o sa fie mai intensa miscarea.
BMW poti sa muti tati topicul unde doresti tu ca nu mai conteaza!!!

2010 01-02-12 17:39

Re: Machete in lucru - Schumy
 
E frig rau mestere si rupem caloriferele...cine mai are timp de postari...:lol:

bmwh548 01-02-12 17:41

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Arpximativ 50 de vizualizari pe zi mi se pare mai mult decat rezonabil. Nu stiu de unde obsesia asta cu postarile, daca nu posteaza lumea nu inseamna ca nu se uita. 50 de vizite pe zi e foarte ok in conditiile in care ai postat cam toate proiectele in prima zi. De asta regulamentul spune 1-2 machete pe zi, in felul asta vii cu ceva nou in fiecare zi si mentii interesul pentru topic.

Schumi1 01-02-12 18:01

Re: Machete in lucru - Schumy
 
7 Attachment(s)
Ok atunci hai sa punem machete in lucru cu pipeta >...R12 Gordini racing in devenire

don_eduardo37 03-02-12 18:44

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Din ce ai facut prelungirile la trebant si la dacii? Referitor la bara fata.
App, superbe machetele, am stat la fiecare poza sa ma uit sa se incarce...
Vad ca tot le ai cu astea DeAgostini, vine oltcitul la urmatorul numar, ai ceva idei, eu am in plan 4 machete din care una o las clasica, restul...custom...
Astept sa vad si tu ce faci...:lol:

Schumi1 03-02-12 19:50

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Quote:

Originally Posted by don_eduardo37 (Post 4862756)
Din ce ai facut prelungirile la trebant si la dacii? Referitor la bara fata.
App, superbe machetele, am stat la fiecare poza sa ma uit sa se incarce...
Vad ca tot le ai cu astea DeAgostini, vine oltcitul la urmatorul numar, ai ceva idei, eu am in plan 4 machete din care una o las clasica, restul...custom...
Astept sa vad si tu ce faci...:lol:



Salut , imi pare bine ca prezinta cat de putin interes acest topic si sper sa fie si util.Spoilerul pompos spus este facut din niste coli a 4 de aluminiu de pe vremea lui Ceasca pe care erau desenate niste planuri.Sunt foarte maleabile si usor de aplicat cu superglue si chit in cazuri grave.La oltcit evident ca o sa-l fac de coasta(VRM) si unul probabil ca o sa fie de raliu dar sa vedem si bugetul disponibil la timpul respectiv.

don_eduardo37 03-02-12 20:32

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Eu le fac de show, am deja 2 dacii care-s pe picior de modificari, eu am stagnat cu ele, pe una din ele o postasem dar am vopsit-o, nu mi-a placut, am aruncat-o in lichid de frana, am curatat-o si sa vad cum prind ceva timp s-o vopsesc, nimic special, niste camber wheels , clean, poate ceva geamuri negre....
La oltcit deja am 2 modele pe care sa le urmez, olteanul meu, si inca un oltean verde cameleon sau unul portocaliu care a crapat acum vreo 2 ani....sa vedem, de asta intrebam ce folosesti pentru prelungiri, ca eu am de facut niste praguri si cu chitul la scara asta e greu de lucrat desi s-ar putea sa trebuiasca sa umblu cu chit si cu compasul trasand conturul:))...
Cica ar aparea in numarul 11 domnul oltcit, si zic astia ca e verde brotac...acum astept confirmarea ca numarul de miercuri nu l-am luat si nu stiu.
Legat de topicul tau, e foarte util, cel putin eu aici si inca la un topic imi clatesc ochii cu machetele astea old school care mai de care modificate, si astea le-ai facut cu mare gust.
Abia astept sa apara ceva Aro in 5 usi cu lada in spate, dacia break....se mai zice ca numarul 16 vine cu Furgonul TV.

Schumi1 04-02-12 08:36

Re: Machete in lucru - Schumy
 
4 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by don_eduardo37 (Post 4862939)
Eu le fac de show, am deja 2 dacii care-s pe picior de modificari, eu am stagnat cu ele, pe una din ele o postasem dar am vopsit-o, nu mi-a placut, am aruncat-o in lichid de frana, am curatat-o si sa vad cum prind ceva timp s-o vopsesc, nimic special, niste camber wheels , clean, poate ceva geamuri negre....
La oltcit deja am 2 modele pe care sa le urmez, olteanul meu, si inca un oltean verde cameleon sau unul portocaliu care a crapat acum vreo 2 ani....sa vedem, de asta intrebam ce folosesti pentru prelungiri, ca eu am de facut niste praguri si cu chitul la scara asta e greu de lucrat desi s-ar putea sa trebuiasca sa umblu cu chit si cu compasul trasand conturul:))...
Cica ar aparea in numarul 11 domnul oltcit, si zic astia ca e verde brotac...acum astept confirmarea ca numarul de miercuri nu l-am luat si nu stiu.
Legat de topicul tau, e foarte util, cel putin eu aici si inca la un topic imi clatesc ochii cu machetele astea old school care mai de care modificate, si astea le-ai facut cu mare gust.
Abia astept sa apara ceva Aro in 5 usi cu lada in spate, dacia break....se mai zice ca numarul 16 vine cu Furgonul TV.

Cand te hotarasti sa le modifici ma anunti aici si o luam pas cu pas , legat de oltcit s-ar putea sa nu fie verde si mai de graba albastru dar ramane de vazut , pe mine interiorul si caroseria cheala ma intereseaza.Ai dreptate , chit-ul la ascara asta este greu de lucrat , dar daca ai rabdare o sa iasa si cu chit .

steaua23 04-02-12 17:35

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Modificarile nu le comentez, insa pozele facute in casa arata jalnic. Daca tot te chinui sa modifici ceva, macar fa si tu 2-3 poze din care sa se poata intelege ceva ...

Schumi1 05-02-12 11:05

Re: Machete in lucru - Schumy
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by steaua23 (Post 4864237)
Modificarile nu le comentez, insa pozele facute in casa arata jalnic. Daca tot te chinui sa modifici ceva, macar fa si tu 2-3 poze din care sa se poata intelege ceva ...


Pai pe mine ma intereseaza comentariile referitoare la modificari nu la pozele de pe birou unde lucrez machetele.
Uite totusi promit ca dupa 20 februarie o sa-ti arat o macheta pozata afara sa intelegi ceva.Pana atunci poze jalnice de pe birou (cu taxiul pusculita":)))

bmwh548 05-02-12 14:05

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Daca nu pui poze clare e greu sa distingi detaliile (mai ales la scara mica), asta cred ca incearca sa spuna Andrei. Poti sa faci poze foarte ok si pe birou. O coala de carton velin de la librarie (~1 leu), o veioza (ceea ce vad ca ai acolo) si cam atat. Ar fi mai bine cu doua veioze, te orientezi la fata locului.
Blitzul e contraindicat la pozele cu machete de obicei pentru ca se reflecta pe caroserie/geamuri si nu se mai intelege mare lucru. Daca il anulezi obtii rezultate mult mai bune, dar trebuie sa compensezi lipsa lui cu alte surse de lumina (veioza) si cu o expunere mai mare (se seteaza usor din aparatul foto). Sa ai grija si la ISO care nu ar trebui sa fie mai mare de 400.

don_eduardo37 05-02-12 15:54

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Totusi interesant e cate dacii ai cumparat. Eu unul nu ma indur sa le numar ca s-ar putea sa gresesc.:rolleyes2

FED express 05-02-12 17:16

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Quote:

Originally Posted by don_eduardo37 (Post 4865650)
Totusi interesant e cate dacii ai cumparat. Eu unul nu ma indur sa le numar ca s-ar putea sa gresesc.:rolleyes2

Nu le face doar pentru el, unele sunt comenzi ! :wink:

don_eduardo37 05-02-12 23:38

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Acum am inteles:rolleyes2.

cata_golf 10-02-12 15:51

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Salut schumy,bine te-am gasit si pe aici :lol:,interesante machetele.De unde ai autocolantul albastru?
P.S:ai trabant cu motor de 1.1?:O.Destul de rare,nu prea am vazut din astea,sa ai grija de el.

Schumi1 10-02-12 19:38

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Quote:

Originally Posted by cata_golf (Post 4874480)
Salut schumy,bine te-am gasit si pe aici :lol:,interesante machetele.De unde ai autocolantul albastru?
P.S:ai trabant cu motor de 1.1?:O.Destul de rare,nu prea am vazut din astea,sa ai grija de el.

Salut si tie , nu este autocolant , este o banda adeziva ceva care cica se leaga pungile de paine si am luat-o de la o librarie.Trabanturile nu sunt 1.1 , sunt 601 normal si 601 S Deluxe cu motoare normale de 600 ccm.Dar ai dreptate , trabanturile in general o sa fie rare.Bafta si o sa revin cu poze la machetele la care lucrez.;)

cata_golf 10-02-12 19:39

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Quote:

Originally Posted by Schumi1 (Post 4874865)
Salut si tie , nu este autocolant , este o banda adeziva ceva care cica se leaga pungile de paine si am luat-o de la o librarie.Trabanturile nu sunt 1.1 , sunt 601 normal si 601 S Deluxe cu motoare normale de 600 ccm.Dar ai dreptate , trabanturile in general o sa fie rare.Bafta si o sa revin cu poze la machetele la care lucrez.;)

astept cu nerabdare :lol:

lancer 11-02-12 13:21

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Quote:

Originally Posted by don_eduardo37 (Post 4862939)
Eu le fac de show, am deja 2 dacii care-s pe picior de modificari, eu am stagnat cu ele, pe una din ele o postasem dar am vopsit-o, nu mi-a placut, am aruncat-o in lichid de frana, am curatat-o si sa vad cum prind ceva timp s-o vopsesc, nimic special, niste camber wheels , clean, poate ceva geamuri negre....
La oltcit deja am 2 modele pe care sa le urmez, olteanul meu, si inca un oltean verde cameleon sau unul portocaliu care a crapat acum vreo 2 ani....sa vedem, de asta intrebam ce folosesti pentru prelungiri, ca eu am de facut niste praguri si cu chitul la scara asta e greu de lucrat desi s-ar putea sa trebuiasca sa umblu cu chit si cu compasul trasand conturul:))...
Cica ar aparea in numarul 11 domnul oltcit, si zic astia ca e verde brotac...acum astept confirmarea ca numarul de miercuri nu l-am luat si nu stiu.
Legat de topicul tau, e foarte util, cel putin eu aici si inca la un topic imi clatesc ochii cu machetele astea old school care mai de care modificate, si astea le-ai facut cu mare gust.
Abia astept sa apara ceva Aro in 5 usi cu lada in spate, dacia break....se mai zice ca numarul 16 vine cu Furgonul TV.

deci se pare ca la capitolul tuning oltcit de la DeA o sa cam fie bataie (sa vad de unde fac rost de niste jante AMIL de pe peugeot 104 in cel mai rau caz sa vad cum reusesc sa le modific pe cele originale sa semene cu alea)...:) in alta ordine de idei si offtopic nu stiu de unde stii tu ca la nr 16 vine furgonul ... cand nici cei de la DeA nu stiu ce va fi mai departe de numarul urmator de dupa oltcit ...

Schumi1 11-02-12 13:41

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Am auzit si eu ca Tudor Vladimirescu o sa apara in numerele de la Dea dar nu este nimic sigur pt ca au fost multe probleme cu numarul asta.Referitor la oltcit o sa trebuiasca sa strang bani sa-mi iau multe sa am ce sa modific.O sa revin cu poze cu machetele actuale in lucru destul de curand.Tine-ti aproape!!!:lol:

Schumi1 11-02-12 22:44

Re: Machete in lucru - Schumy
 
4 Attachment(s)
sa mai reanimam putin topicul

don_eduardo37 12-02-12 12:29

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Mai, din "Surse" pe care nu le pot preciza, tine de securitate:lol:, va dati seama ca-s sarcastic....cand a aparut presupun numarul 8, si s-a precizat ca nr 9 va fi dacia papuc, cred ca atunci s-a spus si despre numarul 16, ciudat mi s-a parut si mie, cine a spus asta a spus despre amandoua numerele, 9 si 16, nu stiu sigur de unde stia insa cu nr 9 a avut dreptate. Dupa oltcit vine Moscvich 353, imi cer scuze daca nu am scris bine.
Oltcitul va fi pana la urma albastru si nu verde brotac...

Schumi1 12-02-12 15:45

Re: Machete in lucru - Schumy
 
10 Attachment(s)
Eh ei le scot cum vor , noi le facem cum vrem .....treaba romaneasca:lol:
Sa mai revigoram iarasi atmosfera care cu parere de rau ca ma repet foarte trista p-aici.Asa dar in ton cu aceasta atmosfera de parastas va prezint si voua Dricul!!!! FAcut din dacia papuc si participanta la concursul Papucul fermecat pe miniauto

Schumi1 12-02-12 15:47

Re: Machete in lucru - Schumy
 
12 Attachment(s)
poze 2

lancer 12-02-12 15:56

Re: Machete in lucru - Schumy
 
Quote:

Originally Posted by don_eduardo37 (Post 4877177)
Mai, din "Surse" pe care nu le pot preciza, tine de securitate:lol:, va dati seama ca-s sarcastic....cand a aparut presupun numarul 8, si s-a precizat ca nr 9 va fi dacia papuc, cred ca atunci s-a spus si despre numarul 16, ciudat mi s-a parut si mie, cine a spus asta a spus despre amandoua numerele, 9 si 16, nu stiu sigur de unde stia insa cu nr 9 a avut dreptate. Dupa oltcit vine Moscvich 353, imi cer scuze daca nu am scris bine.
Oltcitul va fi pana la urma albastru si nu verde brotac...

mai dupa ce apare un numar trimiti mail la DeA si iti zic ce numar apare numarul viitor (si asta e sursa sigura)... rar mai scapa dupa vreo saptamana si cate o informatie despre inca un numar in plus ... crezi ca daca DeA ar avea un plan bine stabilit nu ar divulga ce apare peste 2 numere sau 3? dar nu au asa ca varianta cu numarul 16 e cam data la plesneala ... din punctul meu de vedere sa vina si TV-ul chiar mi-ar place

ontopic ... arata bine dricul ... dar masa aia pe care vine pus cosciugul nu ar fi mers mai jos un pic? tare era sa fi pus si un sicriu in el ..:)


All times are GMT +2. The time now is 01:04.

- Copyright 2026 4Tuning