Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Subwoofere (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere.html)
-   -   incinta subwoofer (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere/30097-incinta-subwoofer.html)

rearhorse 30-12-06 23:42

incinta subwoofer
 
11 Attachment(s)
am construit impreuna cu un prieten un bandpass din pal cu un difuzor jensen xs 1212 , 175 w rms.
atasat gasiti poze si specificatiile difuzorului si dimensiunile recomandate de producator pentru construirea incintei.
incinta a fost sigilata cu silicon atat pe dinauntru cat si pe dinafara.
in interior a fost ranforsata cu L-uri metalice,prinse cu holsuruburi de 1,7 cm.
din afara s-au folosit holsuruburi de 4 cm dese din 10 in 10 cm .

Gabriel_xenon 31-12-06 18:36

Re: incinta subwoofer
 
hmm.. am acelasi tip de difuzoare...am incercat si io schema... sincer nu prea tzine cu astfel de cutie
incearca bass reflex ;)

rearhorse 01-01-07 11:50

Re: incinta subwoofer
 
iti spun eu ca tine,am incercat sub-u dupa ce l-am mochetat si nedat tare vibreaza toata tabla, se aude super tare.

Leul 26-01-07 07:50

Re: incinta subwoofer
 
Mi se pare cam mare cutia ptr puterea subwooferului ... puteai pune 2 subwoofere ... ;) in sfarsit cum se aude ?? Si cat timp a luat constuctia ?

guest 26-01-07 10:28

Re: incinta subwoofer
 
cam subtire pal-ul si cam subtiri firele, in rest imi place cum ai lucrat. in afara de holzsuruburi ai bagat si mult aracet sau prenadez, da ?

pasul urmator, fa o cutie similara din MDF de minim 16 mm. o sa-ti placa mult mai mult rezultatul.

offtopic: Leul, vezi ca nu iti merg PM-urile, n-am cum sa-ti trimit.

alex MG ZR 160 26-01-07 23:56

Re: incinta subwoofer
 
Quote:

Originally Posted by Leul (Post 715996)
Mi se pare cam mare cutia ptr puterea subwooferului ... puteai pune 2 subwoofere ... ;) in sfarsit cum se aude ?? Si cat timp a luat constuctia ?

tu stii cei ala bandpass?? dupa postul tau vad ca nu si te as ruga sa nu mai postezi aiurea exista un regulament pe care ti-l recomand sa-l citesti https://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea/29491-regulamentul-sectiunii.html

rearhorse 04-02-07 09:06

Re: incinta subwoofer
 
hehhe nu mai verificasem de mult topicul.
pfl-ul e de 17 mm si constructia cutiei a luat cam 2 zile, m-a ajutat un prieten,a fost ceva de munca... , mocheta am lipit-o mai tarziu pt ca trebuia sa fac rost si nici nu stiam ce adeziv sa folosesc.s-a lipit super bine cu moment- adeziv pt pvc si mochete.

david_david 05-02-07 22:46

prima incinta de sub am facut-o akm vreo 2-3 ani(rudimentara in draci) dar de atunci si pana akm am acumulat destula experienta. am facut incinte la toti prietenii(cu scule d la o fabrica de mobila) si pot sa zic k nu a cedat nici una din ele. si unii dintre ei au sub-uri si d 6-800W rms (fara urs).

....si toti sunt multumiti de ele.....

rearhorse 05-02-07 22:58

Re: incinta subwoofer
 
si l-ai ascultat ? eu l-am facut dupa specificatiile din pdf, acelea erau recomandarile din fabrica si sunt multumit de cum se aude in raport cu investitia facuta....

toyoman 11-02-07 18:57

Re: incinta subwoofer
 
ai cumva o schema pentru legaturi la subwoofere?

rearhorse 11-02-07 20:44

Re: incinta subwoofer
 
defineste legaturi.... dar am schema aia doar pt difuzorul jensen xs 1212

blak 13-02-07 02:04

Re: incinta subwoofer
 
Off-topic : Auzi ai cumva un manual care detine informatii despre cum pot insuruba holsuruburile ? ....
Hai ca asta a fost tare ... legaturile la subwoofer... zici ca are vreo 20 de bobine...

Loop 13-02-07 17:21

Re: incinta subwoofer
 
firele alea cum ies afara din cutie ? Le-ai gatuit intre placi ?

xxdadixx 13-02-07 18:59

Re: incinta subwoofer
 
Quote:

Originally Posted by toyoman (Post 744091)
ai cumva o schema pentru legaturi la subwoofere?

http://www.dls.se/pdf/soundhandbook06.pdf

rearhorse 13-02-07 19:30

Re: incinta subwoofer
 
am dat gaura si am sigilat cu silicon.

Loop 13-02-07 22:44

Re: incinta subwoofer
 
nu era mai profesional daca foloseai capac cu mufe ? :P

rearhorse 15-02-07 18:09

Re: incinta subwoofer
 
probabil, recunosc ca m-am si grabit ca vroiam sa il ascult...cat mai repede.dar era si gaura mai mare

toyoman 15-02-07 21:55

Re: incinta subwoofer
 
Quote:

Originally Posted by blak (Post 746746)
Off-topic : Auzi ai cumva un manual care detine informatii despre cum pot insuruba holsuruburile ? ....
Hai ca asta a fost tare ... legaturile la subwoofer... zici ca are vreo 20 de bobine...

...super inteligenta replica...esti tare........oooof...

adica am un subwoofer si un amplif.cum le leg?

acum intelegi(daca nu ,roaga un prieten sa-ti explice)

rearhorse 15-02-07 21:56

Re: incinta subwoofer
 
Quote:

Originally Posted by toyoman (Post 752042)
...super inteligenta replica...esti tare........oooof...

adica am un subwoofer si un amplif.cum le leg?

acum intelegi(daca nu ,roaga un prieten sa-ti explice)

prin unde ;)

vpower16v 15-02-07 22:10

Re: incinta subwoofer
 
Quote:

Originally Posted by toyoman (Post 752042)
...super inteligenta replica...esti tare........oooof...

adica am un subwoofer si un amplif.cum le leg?

acum intelegi(daca nu ,roaga un prieten sa-ti explice)

taticu.....de la +(amp) la + dif si -(amp) la - dif...printr un fir....daca este difuzor cu 2 bobine spune ...

rearhorse 25-02-07 09:07

Re: incinta subwoofer
 
daca e cineva interesat dau cutia pentru ca nu mai am masina.


All times are GMT +2. The time now is 07:02.

- Copyright 2026 4Tuning