Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Sugestii configuratie sub + amp + condensator (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/298590-sugestii-configuratie-amp-condensator.html)

Simox 14-01-12 16:18

Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Salut ! Vreau sa achizitionez un woofer + amp ( condensator daca e nevoie ) si nu sunt chiar un "maistru" in domeniul asta , ma gandeam ca imi puteti da idei .

HU - Pioneer DEH-P3100UB


Dar mai am o dilema , le voi monta pe un vw polo 9n3 motor 1.2 , nu stiu sa va zic exact acum cam de cat este dar banuiesc , ca este baterie micuta.

Buget cam 15-16 mil. ( daca depaseste putin sa spunem ca voi face un efort :D ) Astept sugestii de woofer + amp +/- condensator , si desigur daca mai aveti nevoie de alte informatii voi raspunde in cel mai scurt timp , multumesc.

ReLLaXX 16-01-12 14:31

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
La cat loc liber din portbagaj esti dispus sa renunti? Ce gen de muzica asculti in general?

Simox 16-01-12 14:34

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Sunt dispus sa renunt la tot portbagajul , in general ascul rap , foarte rar drum n bass / dubstep cand ma apuca nebuniile , si cand ma apuca ma tin maxim 1 ora


EDIT : am ales :

Dar daca mai aveti alte sugestii va ascult :D

ReLLaXX 16-01-12 15:43

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Mai ia in calcul cabluri, incinta si instalare. Aproximez 500 RON (cu variante de buget).

Daca nu ai de gand sa schimbi bacteria sau sa treci la un alternator mai mare (greu de imaginat la 1.2) iti recomand sa te uiti la o varianta cu mai putina putere.

O sa montezi degeaba un amplificator de 1.5 Kw daca tu nu poti sa-l alimentezi corect mai mult de 2-3 minute. Dupa asta o sa incepi sa incalzesti sau chiar sa arzi difuzoare si nu o sa intelegi de ce.

Pachetul e ok, mai ales la pretul acela. Nu cred totusi ca-i "compatibil" cu masina ta, asa cum este ea acum. :) Cauta ceva de putere mai mica. Ceva sa faca ce vei tu fara sa streseze instalatia electrica a masinii (care este oricum destul de anemica).

PS: In Polo-ul ala un 12" cu 3-400W bine plasati ar trebui sa fie suficient incat sa nu-ti mai auzi bine difuzoarele din usi.

ReLLaXX 16-01-12 15:46

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
PS: Daca forumul cenzureaza link-ul inseamna ca exista o regula care nu trebuie neaparat ocolita. ;)

Pune poze cu produsele, scrie numele lor si copiaza specificatiile aici, daca vrei sa fie vizibile.

Presupun ca era vorba de pachetul la 1815 RON, nu?

Simox 16-01-12 15:51

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Da despre acel pachet era vorba , scuze de link .


Am avut 400 W bine plasati si intradevar nu-mi mai auzeam difuzoarele , dar sa spunem ca nu e suficient , dupaia am facut upgrade la 600 , nu a fost mare diferenta iar acum am ajuns la acest pachet de 1000 , am banuit ca o sa fie probleme cu partea electrica dar credeam ca va fii indeajuns sa cumpar o baterie mai mare , acum mi-ai dat tu toate calculele peste cap , cam cat ar costa un alternator mai mare ?

ReLLaXX 16-01-12 15:56

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Quote:

Originally Posted by Simox (Post 4830081)
Da despre acel pachet era vorba , scuze de link .


Am avut 400 W bine plasati si intradevar nu-mi mai auzeam difuzoarele , dar sa spunem ca nu e suficient , dupaia am facut upgrade la 600 , nu a fost mare diferenta iar acum am ajuns la acest pachet de 1000 , am banuit ca o sa fie probleme cu partea electrica dar credeam ca va fii indeajuns sa cumpar o baterie mai mare , acum mi-ai dat tu toate calculele peste cap , cam cat ar costa un alternator mai mare ?

Imi spui te rog ce pachete de 400/600/1000W ai avut? Ce amplificator, difuzor si incinta contin.

Nu am idee ce alternator potriveste pe motorul ala, dar ne putem interesa. O baterie mai mare e o salvare de scurta durata. Ea inmagazineaza curent, nu produce. Adica... tot tragi din ea, dar daca ceva nu pune la loc... se termina. Pe romaneste. :)

Iar atata timp cat nu ai curent suficient pui degeaba amplificatoare mai mari. Eficienta si randament se castiga si din alte parti, nu doar din putere efectiva.

Simox 16-01-12 16:00

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Pachetul de 400 w a fost :

Amplificator Titan AMP TXI-3000

putere:
2 x 100 W in 4 Ohmi
2 x 175 W in 2 Ohmi
1 x 350 W in 4 ohmi
HPF: 10Hz-1.2kHz
LPF: 30Hz-150Hz
Bassboost variabil: 0-18dB la 45Hz
Bandpass-mode
logo "Hifonics" iluminat albastru
telecomanda inclusa
dimensiuni: 250 x 52 x 250/280 mm


Subwoofer TX12 Reflex

tip incinta bass reflex
putere RMS: 400 W
putere maxima: 800 W
impedanta: 4 Ohmi
diametru difuzor: 30 cm
dimensiuni: 470 x 370 x 470/250 mm
incinta solida din MDF + bare solide


Iar cel de 600 w :

JBL GTO 1204BP-D

subwoofer bandpass, 2 difuzoare de 30 cm
putere: 600W RMS, 1800W max
SPL (1W/1m): 98 dB
impedanta 2 x 4 ohmi
raspuns in frecventa: 35 - 150 Hz
dimensiuni: 900 x 450 x 370 mm

Amp JBL GTO 75.4 :

amplificator auto 4 canale
putere:
4 ohmi, stereo: 4 x 104W RMS
4 ohmi, in punte: 2 x 284W RMS
2 ohmi, stereo: 4 x 142W RMS
raspuns in frecventa 10Hz - 83kHz
Raport semnal audio / zgomot: 80 dBA
crossovere high pass si low pass 12dB
intrari low level (5.8V max) / high level
Dimensiuni (L x W x H): 384mm x 313mm x 60mm

de 1000 nu am avut , asta vreau sa-mi cumpar acum :)

Bigu 16-01-12 16:13

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Quote:

Originally Posted by Simox (Post 4830081)
Da despre acel pachet era vorba , scuze de link .


Am avut 400 W bine plasati si intradevar nu-mi mai auzeam difuzoarele , dar sa spunem ca nu e suficient , dupaia am facut upgrade la 600 , nu a fost mare diferenta iar acum am ajuns la acest pachet de 1000 , am banuit ca o sa fie probleme cu partea electrica dar credeam ca va fii indeajuns sa cumpar o baterie mai mare , acum mi-ai dat tu toate calculele peste cap , cam cat ar costa un alternator mai mare ?

Nu a fost asa mare diferenta pentru ca acel 75.4 nu le "spunea" wooferelor prea mare lucru.

Ca sa fie ok pentru aproximativ 1000w iti recomand un kit de 50mm2 , mai ai nevoie de o incinta facuta cu simt de raspundere de cineva care se pricepe (adica nu tamplar) , o instalare si reglare ok a componentelor. Aici deja te invarti la 7-8 mil linistit. Alternatorul din cate stiu eu are 90a si acumulatorul de fabrica care intuiesc ca deja e obosit are maxim 60ah... Loc de una mai mare este... Deci ajungi la aprox 1000ron cu niste curent si o incinta.

Parerea mea , daca nu dispui de toti banii odata, mai bine iei pe bucati. Decat sa ajungi sa schimbi sistemele odata cu uleiul mai bine stai fara cateva luni ...

Simox 16-01-12 16:16

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Dap , stiu asta , si pana la urma s-au si ars din pacate :)

pigoo 16-01-12 16:33

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
nu stiam de acest thread, eu l-am contactat pe baiat pe celalalt forum unde are nickul NRC si m-am oferit sa-l ajut din moment ce suntem din acelasi oras.

pana la urma ne-am hotarat sa ramanem la pachetul cu subwoofer soundstream t5 12 si amplifu spl de 1489.5w , incinta si reglajele le voi face eu . sper sa nu se arda ceva :lol::lol::lol::lol::lol::-P . daca pornesc inseamna ca am avut noroc. daca se si aude.... atunci mare mirare:lol:

Simox 16-01-12 16:36

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Da... m-a racolat pigoo.... merg pe mana lui :))

pigoo 16-01-12 16:39

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
ai uitat sa mentionezi ca ai deja kit de alimentare de 50mm patrati iar o baterie noua e pe vine.

Bigu 16-01-12 16:42

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Deci pigoo face cutia si reglajele cu 1000ron :)))))
Reveniti cu detalii dupa ce terminati :))

pigoo 16-01-12 16:45

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
eeeeeei , nu 1000. 999 :)

grecu_28golan 16-01-12 17:18

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
1-cat de important este condensatorul intr un kit audio ( o statie+ sub la 500w rms) ?
2- cat de urgent este cablul de 50mm la o componenta(kit) de sus mentionat?

Spliff 16-01-12 22:39

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
1- la fel de util ca un amplificator ground zero intrat in protectie vara.
2- preferabil, dar nu urgent. Totusi, nu e pacat ca la urmatorul upgrade sa stai iar sa tragi alte cabluri?

grecu_28golan 17-01-12 09:11

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
am inteles ca pareriile sunt impartite si nu conteaza asa mult condensatorul respectiv la un sistem!
-trebe sa ia cabluri bune si sitem ok. .. deci e posibil sa se arda (sa se intample ceva) daca pe masina am cabluri mai subtiri pt un sistem mai puternic?
- si daka skot condensatorul de la sistem risc ceva?

ReLLaXX 17-01-12 11:47

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Quote:

Originally Posted by grecu_28golan (Post 4831407)
am inteles ca pareriile sunt impartite si nu conteaza asa mult condensatorul respectiv la un sistem!
-trebe sa ia cabluri bune si sitem ok. .. deci e posibil sa se arda (sa se intample ceva) daca pe masina am cabluri mai subtiri pt un sistem mai puternic?
- si daka skot condensatorul de la sistem risc ceva?

Cablurile se dimensioneaza corect in functie de instalatie. Nu e nici o problema daca ai cabluri mai groase. Daca sunt subdimensionate... pot sa apara probleme. Spune eventual ce contine sistemul la care te gandesti si ce cabluri folosesti, si incercam sa iti spunem daca e ok sau nu.

Daca ai condensator instalat, poti sa-l pastrezi. Daca nu il ai... ramai fara si imbunatateste partea de alimentare in alte moduri.

grecu_28golan 17-01-12 12:04

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
1 Attachment(s)
Sistemul meu este format din :

**Radio CD cu MP3 Alpine model 9812RB
Tuner radio FM, MW, LW cu RDS
Memorare posturi radio (18 in banda FM, 6 in banda MW si 6 in banda LW)
compatibil CD-R / CD-RW / MP3 / WMA / CD text
DAC pe 1 Bit
Ai-NET ( se poate utiliza conectorul KCA-121B )
Functie Music Scan
Pregatit pentru controlul prin comenzile de pe volan (necesita adaptor)
Amplificator de mare putere: 4 x 60W
3 preout-uri de 4V(front, rear, subwoofer)
Pregatit Versatile Link™
Functie MediaXpander™
Control volum subwoofer
Filtre HP/LP cu 3 pozitii
Reglaj frecventa centrala Bass/Inalte
Ajustarea largimii de banda bass
Time Correction pe 4 canale cu ajustare digitala
Functie Bass Focus
Selectarea tipului de bass
Volum rotativ
Panou frontal detasabil

**Condensator Dietz 1f

condensator 1 Farad
21 VDC
voltmetru digital cu LCD
activare remote
cod dietz: 21000

**subwoofer Alpine Type-R SWR-1242D, cu urmatoarele specificatii:
subwoofer 12"
diametru difuzor: 30cm
putere RMS: 500W
putere Max: 1500W
impedanta: 4+4 ohmi
raspuns in frecventa: 24Hz - 500Hz

**amplificator Alpine mrp 650 V-Power
MRP-M650
amplificator 1 canal
clasa D
MOSFET
putere RMS:
1 x 400W (4 ohmi)
1 x 600W (2 ohmi)
1 x 1000W (4 ohmi, 2 amplificatoare in punte)
raspuns in frecventa: 20Hz - 200Hz (+/-3dB)
raport semnal/zgomot: 90dBA (la putere maxima)_
domeniu semnal intrare: 0.2 - 4V
modul control regim termic
filtru subsonic 15Hz
Bass EQ 0 - +12dB (50Hz)
crossover LPF (50 - 200Hz (24dB/oct)
protectie suprasarcina
led albastru indicator power / status
conectori auriti
intrare High-level
iesire RCA non-fading
dimensiuni: 327 x 241 x 50mm
greutate: 3.7Kg

si ma intreb daca am nevoie de accest condensator?(bine el orikum este instalat deja si rau nu are ce sa faca. asa ca ma ganedam sa ramana acolo ,nu? ) si 2 : ma gandesc daca pot arde siguranta acum cu ce am eu si daca va fi mult mai bine cu niste cabluri de 50mm (pe care le am in vedere sa le iau) cu gandul ca ma vor ajuta si pe viitor poate la un upgrade si nu numai... (o poza cu sistemul)

ReLLaXX 17-01-12 13:13

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Cablurile de la condensator la amplificator sunt ok. Cele din fata pana la condensator par cam mici in sectiune. Clar nu strica upgrade-ul la 0 AWG (50 mm2). Nu stiu cata diferenta o sa "auzi", dar sigur e bine venit.

Condensatorul poate sa ramana pe pozitii, daca tot e acolo. Daca o sa faci un upgrade serios pe partea de alimentare (alternator mai mare sau baterie deep cycle) poti sa renunti la el.

PS: Ce motor are masina, si ce alternator? Stiu ca pe 1.5 dci se gasesc alternatoare de 125A (daca nu ma insel).

grecu_28golan 17-01-12 13:15

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
ms mult pt rapiditatea raspunsuriilor si ti am dat si un PM :D masina este un 1,4 si clar pt moment si eu as vrea sa iau alimentaera de 50mm . oricum , toate usurel ..

Simox 18-01-12 10:29

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
din pacate nu mai aveau pe stock amp-ul spl ice care il vroiam eu , am ramas la un woofer RE SE 12" + amp hollywood 1200w 1 ohm :) sa vedem ce iese

ralphmandl 20-01-12 15:52

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
pt aprox 200 de lei diferenta mai bine cumparati ampliful de 1800W hollywood \m/

Dragster 20-01-12 16:16

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Quote:

Originally Posted by ralphmandl (Post 4837634)
pt aprox 200 de lei diferenta mai bine cumparati ampliful de 1800W hollywood \m/

Daca este cazul amplificatorul va fi luat la buyback, sti bine ca in unele situati se poate....:D

pigoo 20-01-12 17:54

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
4 Attachment(s)
1200w e suficient pt un RE SE oricum. doar daca o sa fie doua RE SE-uri pe viitor :twisted:
mai ales ca acum nu e curent pt 1800w, bateria e veche si chinuita :lol: .
sistemul e gata. nu am mai facut poze cu totul instalat pt ca era intuneric si nu se vedea nimic.
mai departe poze si filme de la Simox.

Simox 21-01-12 13:48

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Din pacate inca nu am apucat sa fac poze , probabil voi face luni cu camera profesionala de la munca si tot atunci voi si filma , tin sa mentionez ca sunt foarte multumit de cum se aude :o:D:D ( am flex la geamurile din fata destul de mare , sper sa se vada in filmuletul care il voi face luni :D )

dragosssh 15-02-12 18:13

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
am si eu o curiozitate...

mi am cumparat de curand
GZRW 30SPL + magnat tribal x one + cabluri 50mm

alternator 70a...baterie de 44 amperi..

ma tine bateria...alternatorul..?

risc ceva daca nu le schimb?

tin se precizez ca bateria ii aproape noua.varta blue..pe frigul asta nu am pornit masina vreo 2 sapt.daca nu mai mult..si porneste din prima f rpd ..ca de obicei

AlexBanu 15-02-12 19:43

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Fara probleme.

dragosssh 15-02-12 19:45

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
deci ii OK? dar daca a-si mai adauga un magnat rx44 pentru difurile din usi..care au 50w rms..deci 4x50 w rms...amplifu avand parca 4x135w rms

megeleag 17-02-12 18:42

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Quote:

Originally Posted by dragosssh (Post 4882702)
deci ii OK? dar daca a-si mai adauga un magnat rx44 pentru difurile din usi..care au 50w rms..deci 4x50 w rms...amplifu avand parca 4x135w rms

Eu unu ti-as recomanda o baterie mai mare, asta in cazul in care nu vrei sa pice repede, + de asta sa nu asculti fara motor pornit si amplifu ala de 4x135 e ok dar ia in calcul ca si ala o sa iti consume ceva in plus asa ca, parerea mea tot la baterie duce , una mai mare in cazul in care ai loc de una mai mare :d

dragosssh 18-02-12 12:06

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
da..am in plan sa iau..dar pana cumpar , asta era intrebare mi ar duce cele 2 amplifuri sau nu..?si bineinteles doar cu motorul pornit

megeleag 18-02-12 12:09

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Quote:

Originally Posted by dragosssh (Post 4886678)
da..am in plan sa iau..dar pana cumpar , asta era intrebare mi ar duce cele 2 amplifuri sau nu..?si bineinteles doar cu motorul pornit

De dus poate duce dar nu pentru multa vreme, e un consum prea mare pentru cat dezvolta ea, ca sa fie ok ti-ar trebui o baterie de 70 Ah

dragosssh 18-02-12 12:11

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
asa m am gandit si eu..la un 70 de amperi.. o sa vad cand vine caldura, sper sa nu imi palpaie becurile:) ms

megeleag 18-02-12 12:14

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Quote:

Originally Posted by dragosssh (Post 4886684)
asa m am gandit si eu..la un 70 de amperi.. o sa vad cand vine caldura, sper sa nu imi palpaie becurile:) ms

Cu asta de 44 Ah sigurat palpaie, eu unu am pe masina una de 75 Ah si tot palpaie adevaru e ca nu am condensator si e cam necesar la configuratia pe care o am :d pe parcurs ma gandeam sa schimb si alternatoru si eventual sa mai adaug o baterie in porbagaj :d

dragosssh 18-02-12 12:18

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
pfff..de asta imi era frica sa zic asa..sa nu palpaie..in fine o sa vad eu. ideea ii ca bateria care o am este foarte buna..si de aceea intrebam ma gandeam ca poate conteaza si asta..cum am zis mai sus nu am pornit masina mai mult de 2 saptamani si mi a pornit ca de obicei de rpd. mai ales pe frigu acesta

megeleag 18-02-12 12:20

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Quote:

Originally Posted by dragosssh (Post 4886694)
pfff..de asta imi era frica sa zic asa..sa nu palpaie..in fine o sa vad eu. ideea ii ca bateria care o am este foarte buna..si de aceea intrebam ma gandeam ca poate conteaza si asta..cum am zis mai sus nu am pornit masina mai mult de 2 saptamani si mi a pornit ca de obicei de rpd. mai ales pe frigu acesta

Da-mi un Id de mess sa vb acolo ca e mai comod pentru sfaturi si pareri:)

keddy_net 20-02-12 19:06

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Nu ai un consum exagerat de mare, acel rx44 are puterile declarate foarte injumatatite. Iti spun din experienta. Chiar daca palpaie farurile, eu zic sa folosesti bateria pana te lasa, apoi sa faci upgrade.

dragosssh 20-02-12 19:08

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
deci o sa imi mearga tribalu x one cu ground zero 30 spl..si eventual daca amplific boxele de pe fata cu rx44..ce zici..?

momentan nu am in spate difuzoare..dar am de gand sa imi cumpar..oare merita sa le amplific si pe cele din spate(cu rxu) sau nu o sa prea conteze..pe mine ma intereseaza sa se auda in fata

keddy_net 20-02-12 20:34

Re: Sugestii configuratie sub + amp + condensator
 
Quote:

Originally Posted by dragosssh (Post 4890548)
deci o sa imi mearga tribalu x one cu ground zero 30 spl..si eventual daca amplific boxele de pe fata cu rx44..ce zici..?

momentan nu am in spate difuzoare..dar am de gand sa imi cumpar..oare merita sa le amplific si pe cele din spate(cu rxu) sau nu o sa prea conteze..pe mine ma intereseaza sa se auda in fata


Iti vor merge, dar e posibil sa palpaie farurile la suturile de bas. Dimensioneaza firele corect la amplificatoare, fa un big 3 upgrade si eu zic sa folosesti bateria daca tot e noua, si cand da semne de oboseala sa o schimbi cu una mai 'grasa'.


All times are GMT +2. The time now is 06:35.

- Copyright 2026 4Tuning