Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica BMW (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw.html)
-   -   diametru traseu evacuare e36 316i m43???????? (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw/293104-diametru-traseu-evacuare-e36-316i-m43.html)

sergiu_e36 07-12-11 18:00

diametru traseu evacuare e36 316i m43????????
 
ce diametru are teava de evacuare de e36 316i m43????????......am auzit ca e de 45mm......vreau sa modific evacuare in sensul ca ii pun serpisori si doar toba spate fara catalizator.......de cat poate sa fie tzeava maxim in diametru????? cica daca e prea mare nu mai merge cum trebuie.........astept pareri sincere:D

florineluspr 08-12-11 00:35

Re: diametru traseu evacuare e36 316i m43????????
 
Serpisorii pe 1.6 ii montezi doar de fitza asa,in rest nu cred ca simti diferenta.Legat de diametrul tevi tot de 45 stiam si eu. si 60 la 6 cilindri.

sergiu_e36 08-12-11 06:48

Re: diametru traseu evacuare e36 316i m43????????
 
Quote:

Originally Posted by florineluspr (Post 4765847)
Serpisorii pe 1.6 ii montezi doar de fitza asa,in rest nu cred ca simti diferenta.Legat de diametrul tevi tot de 45 stiam si eu. si 60 la 6 cilindri.

daca se simte sau nu o sa-ti spun mai exact dupa ce ii pun....si fac toata evacuarea.......ideea e ca vreau sa renunt la catalizator iar serpii mi-s aproabe degeaba.....deci mi se merita sa vad ce rezolv ca si asa nu ma costa mai nimik......:D

the_rifle 08-12-11 07:33

Re: diametru traseu evacuare e36 316i m43????????
 
La 2,5 sunt doua tevi de 45mm daca ajuta cu ceva ...

Orice imbunatire conteaza. Serpisori , soft sau catalizator scos bobine volanta usoara etc etc ( s-a mai discutat) ... Castigi nu pierzi. Asta conteaza.

sergiu_e36 08-12-11 13:23

Re: diametru traseu evacuare e36 316i m43????????
 
Quote:

Originally Posted by the_rifle (Post 4765971)
La 2,5 sunt doua tevi de 45mm daca ajuta cu ceva ...

Orice imbunatire conteaza. Serpisori , soft sau catalizator scos bobine volanta usoara etc etc ( s-a mai discutat) ... Castigi nu pierzi. Asta conteaza.

ms pt incurajare, apreciez, in rest sincer vreau sa modific 1.6 pt ca nu ma costa mai nimik......si....pana la urma TAXELE sunt cele care ne dor.....

florineluspr 09-12-11 04:03

Re: diametru traseu evacuare e36 316i m43????????
 
Frate singurul motor de la bmw care sa te avantajeze la capitotul putere/fiabilitate/consum si taxe este 2.0 si eventual 1.8 is.
Cat ai zice tu nu e diferenta mare la taxe intre 1.6 si 2.0.La impozit dai cu 30 40 lei mai putin maxim iar la asigurare tot cam asa,si te chinui cu polizorul unghiular.
Nu e drept ce e la noi in Ro dar asta e.... nu mai are cine sa faca dreptate.

the_rifle 09-12-11 17:13

Re: diametru traseu evacuare e36 316i m43????????
 
Daca e sa vorbim de fiabilitate-putere-consum-impozit campionul e de departe 318is...
320 are consum de 325 si performante de 318is care la randul lui are consum mai mic decat 320...

sergiu_e36 09-12-11 19:19

Re: diametru traseu evacuare e36 316i m43????????
 
Quote:

Originally Posted by florineluspr (Post 4767892)
Frate singurul motor de la bmw care sa te avantajeze la capitotul putere/fiabilitate/consum si taxe este 2.0 si eventual 1.8 is.
Cat ai zice tu nu e diferenta mare la taxe intre 1.6 si 2.0.La impozit dai cu 30 40 lei mai putin maxim iar la asigurare tot cam asa,si te chinui cu polizorul unghiular.
Nu e drept ce e la noi in Ro dar asta e.... nu mai are cine sa faca dreptate.

diferentele sunt urmatoarele: Impozit la 1.6=60lei/an 1.8=160lei/an 2.0=180lei/an
RCA la 1.6=300lei/an 1.8=330/an 2.0=470lei/an
Consum: 1.6=x/100km 1,8=x+1.5l 2.0=x+2.5
*x=regimul fiecaruia de mers
Pe mine la taxe nu ma avantajeaza, la consum nici macar iar la putere......la ce modificari vreau sa fac crede-ma ca nu-s prea mari diferentele plus ca daca schimb motorul am si mai multe dezavantaje: omologare, ARR in trafic daca nu fac omologarea, iar cel de 2.0 are o greutate mai mare ca celelalte 2 si automat fata o sa fie mai grea din care stii ce rezulta............asa cum ai zis asta e romania si nu avem ce face.....

pan la urma cat de mare pot sa pun evacuarea(diametrul tevii ma refer)???

florineluspr 10-12-11 00:00

Re: diametru traseu evacuare e36 316i m43????????
 
Si the_rife a exagerat putin cu performante de IS si consum de 2.5.
In fine,problema voastra!Intradevar,1.8 is e o varianta dar niciodata nu as lasa 6 clindri pentru 4 la aceasi putere cum spune the_rife.Diferenta intre 1.8 si 2.0 e de 10 Cp dar fac pariu ca nu misca 1.8-ul langa 2.0 cat ar fi el de ,,IS''.
La consum toate se apropie si 1.8 is de 2.0 si 2.0 de 2.5 clar nu e diferenta mare,cel putin eu nu am simtit deloc(in cazul 2.0/2.5) Acum nici 1.6-le nu e sfant la consum daca vrei sa stai langa un 2.0 care merge omeneste cu o oarecare agresivitate tu consumi cat el sau in cel mai bun caz cu 1 litru mai putin.

the_rifle 10-12-11 01:46

Re: diametru traseu evacuare e36 316i m43????????
 
Quote:

Originally Posted by florineluspr (Post 4769583)
Diferenta intre 1.8 si 2.0 e de 10 Cp dar fac pariu ca nu misca 1.8-ul langa 2.0 cat ar fi el de ,,IS''.

318is ia suta in 10.2 secunde iar 320 in 10 secunde... Deci daca ai 320 si ai mancat o shaorma si nu te-ai kk in ziua respectiva te face un 318is... chiar daca ai cu 2 cilindri in plus...

Deci pt ce imi trebuie 2 cilindri in plus ? pt 0,2 secunde si consum de 6 pistoane ? Si in aia 2 cilidri in plus trebuie sa intre benzina ca nu merg doar cu aer. Chiar nu vad hazul motorului de 2 litri...

florineluspr 10-12-11 08:33

Re: diametru traseu evacuare e36 316i m43????????
 
La sa ma plimb eu numai cu 6 cilindri...sa fie asta problema;)

sergiu_e36 10-12-11 14:58

Re: diametru traseu evacuare e36 316i m43????????
 
:D pana la urma cat de mare pot face evacuarea la 1.6???? cine ma poate ajuta.....ca nu vreau so dau la nimereala.......

myky99 10-12-11 16:39

Re: diametru traseu evacuare e36 316i m43????????
 
Quote:

Originally Posted by florineluspr (Post 4769583)
Si the_rife a exagerat putin cu performante de IS si consum de 2.5.
In fine,problema voastra!Intradevar,1.8 is e o varianta dar niciodata nu as lasa 6 clindri pentru 4 la aceasi putere cum spune the_rife.Diferenta intre 1.8 si 2.0 e de 10 Cp dar fac pariu ca nu misca 1.8-ul langa 2.0 cat ar fi el de ,,IS''.
La consum toate se apropie si 1.8 is de 2.0 si 2.0 de 2.5 clar nu e diferenta mare,cel putin eu nu am simtit deloc(in cazul 2.0/2.5) Acum nici 1.6-le nu e sfant la consum daca vrei sa stai langa un 2.0 care merge omeneste cu o oarecare agresivitate tu consumi cat el sau in cel mai bun caz cu 1 litru mai putin.

pariu?:lol::lol:

on: EU .personal am merge pe un 53-57mm maxim!

sergiu_e36 10-12-11 17:31

Re: diametru traseu evacuare e36 316i m43????????
 
Quote:

Originally Posted by myky99 (Post 4770564)
pariu?:lol::lol:

on: EU .personal am merge pe un 53-57mm maxim!

ms de parere.......la fel cum ma gandeam si eu ....de 55 am sa fac evacuarea.........am sa revin cu rezultatele......

the_rifle 10-12-11 17:34

Re: diametru traseu evacuare e36 316i m43????????
 
Pana acum iti pot spune ca 316-318 au aceeasi evacuare...

Doar partea din fata :
Part number: 18 10 1 723 750

3' E36

316i (M43)
316i (M40)
316i 1.6 (M43)
318i (M43)
318i (M40)

Partea din spate :
Part number: 18 10 1 737 652

3' E36

316i (M43)
316i (M40)


N-ai cum sa masori teava de pe masina ta ?

JustinCase 11-12-11 03:02

Re: diametru traseu evacuare e36 316i m43????????
 
Eu nu as umbla la grosimea tevii decat daca ar avea turbo. Gandeste-te logic, intra mai mult aer in motor incat sa-i trebuiasca o evacuare mai mare? NU, deci... s-ar putea sa te trezesti doar cu pierderi de cuplu si o gaura in buzunar.
Inca ceva, in cel mai fericit caz desi nu cred, o teava mai groasa te-ar ajuta la ture inalte dar pe de alta parte spui ca este un motor economic asa ca te intreb cat timp mergi cu el la 6000rpm si cat timp mergi cu el la 2000rpm? 95% mergi la 2000rpm pentru consum, nu? Deci merita sa pierzi cuplul de jos pentru 2-3 cai sus? Nu cred... Nu mai spun ca daca ii cresti consumul deja ai pierdut unul din putinele atuuri ale acestui motor...
Sfatul meu este sa-i pui serpi si eventual sa-i schimbi toba finala cu una de calitate dar mai departe pastreaza banii pentru alte modificari.

sergiu_e36 11-12-11 18:56

Re: diametru traseu evacuare e36 316i m43????????
 
Quote:

Originally Posted by JustinCase (Post 4771358)
Eu nu as umbla la grosimea tevii decat daca ar avea turbo. Gandeste-te logic, intra mai mult aer in motor incat sa-i trebuiasca o evacuare mai mare? NU, deci... s-ar putea sa te trezesti doar cu pierderi de cuplu si o gaura in buzunar.
Inca ceva, in cel mai fericit caz desi nu cred, o teava mai groasa te-ar ajuta la ture inalte dar pe de alta parte spui ca este un motor economic asa ca te intreb cat timp mergi cu el la 6000rpm si cat timp mergi cu el la 2000rpm? 95% mergi la 2000rpm pentru consum, nu? Deci merita sa pierzi cuplul de jos pentru 2-3 cai sus? Nu cred... Nu mai spun ca daca ii cresti consumul deja ai pierdut unul din putinele atuuri ale acestui motor...
Sfatul meu este sa-i pui serpi si eventual sa-i schimbi toba finala cu una de calitate dar mai departe pastreaza banii pentru alte modificari.

ms de sfaturi.......ma bucur ca mai sunt oameni care sa vorbeasca limba corecta:D......


All times are GMT +2. The time now is 23:09.

- Copyright 2026 4Tuning