Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Masina pana in 5000 euro ! (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/293043-masina-pana-5000-euro.html)

cosminnnn 07-12-11 11:56

Masina pana in 5000 euro !
 
Va salut ! In scurt timp urmeaza sa-mi iau carnetu si vreau niste sfaturi legat de o masina pentru un incepator , diesel sa fie, si neaparat in 4 usi...nu vreau o masina sport.

Masina o sa fie folosita si pentru deplasari cu familia , cumparaturi etc si desigur uz personal :D

Bugetul este de 5000 euro, ca modele m-am gandit la ford fiesta , vw polo , astra g si de ce nu, o skoda fabia ( scoala de soferi am facut-o pe skoda octavia ).

Ca pretentii doresc un consum relativ redus , un confort minim ( dotarile de bun simt ) .

Acum, va rog sa-mi spuneti parerea voastra legata de alegerile de mai sus si desigur unele modele noi pe care le voi lua in considerare ! :)

dildododo 15-01-12 14:08

Re: Masina pana in 5000 euro !
 
si eu sunt interesat doar ca o sa am banii prin vara si eu as vrea pe benzina ca motorina au de gand sa o faca 7 lei..pentr tine ar fi bun un astra h, un logan din 2008 pe care dai 3000 si iti mai raman 2000 de motorina pentru plimbari sau daca nu te sperie numele bmw... un e46 frumos de prin 2001 si este mai masina ca orice golf astra etc.

cosminnnn 20-05-12 14:51

Re: Masina pana in 5000 euro !
 
Credeti ca gasesc un seat ibiza 1.4 tdi pe la vreo 4000 - 4500 ?

Predator 20-05-12 16:34

Re: Masina pana in 5000 euro !
 
Audi A2. Mi se pare misto.

steffan 20-05-12 17:43

Re: Masina pana in 5000 euro !
 
Quote:

Originally Posted by Predator (Post 5031392)
Audi A2. Mi se pare misto.

la interior e. la exterior a fost desenat cu picioru'

Cata_UNU 20-05-12 17:52

Re: Masina pana in 5000 euro !
 
Ford focus (dric) 1.8 tdci,an (incepand cu )2006.
gen- http://www.***********/ford-focus-C23428543.html
te mai costa 600 sa o inscrii si eu zic ca ai masina mai buna decat un logan luat prin programul rabla ,chel!

cosminnnn 20-05-12 18:02

Re: Masina pana in 5000 euro !
 
Dupa cum am spus... m-am orientat spre ibiza 1.4 tdi , intrebarea mea este daca gasesc una pana in 4000 euro , 4000 si un pic ?

silviu.o 20-05-12 18:44

Re: Masina pana in 5000 euro !
 
De gasit gasesti, cam toate pe care le-am vazut la vanzare sunt pe la 4000 Euro. Numai ca motorul e foarte slabut, numai 75 CP la o masina nu tocmai usoara :cry:

cosminnnn 20-05-12 18:48

Re: Masina pana in 5000 euro !
 
Quote:

Originally Posted by silviu.o (Post 5031525)
De gasit gasesti, cam toate pe care le-am vazut la vanzare sunt pe la 4000 Euro. Numai ca motorul e foarte slabut, numai 75 CP la o masina nu tocmai usoara :cry:

Am citit pe forumul lor si am auzit numai pareri bune de motorizarea respectiva. Acu nu-s ce sa mai cred :rolleyes2

Quote:

proaspat posesor ibiza1,4 tdi 135000 km din 2003 o minunatie motorul trage de rupe pe autostrada 1.7.5
consumul 4,4 nu ma asteptam la 130 nu se aude decat zgomotul de rulaj super tare

steffan 20-05-12 18:58

Re: Masina pana in 5000 euro !
 
Quote:

Originally Posted by cosminnnn (Post 5031528)
Am citit pe forumul lor si am auzit numai pareri bune de motorizarea respectiva. Acu nu-s ce sa mai cred :rolleyes2

ce e asa de bine?:D

ca nu trage, consuma cat 1.9 tdi si ca face urat pt ca are 3 pistoane?

e de bine ca ai asigurare si impozit mici

Predator 20-05-12 20:19

Re: Masina pana in 5000 euro !
 
Sincer, am vazut A2-uri chiar misto.

Eu sincer, chiar mi-as lua unul.

onucku 21-05-12 10:31

Re: Masina pana in 5000 euro !
 
Ford focus 1.6 tdci.Tinuta buna de drum,spatioasa comparativ cu ce propusesei tu,mai multa putere etc.

silviu.o 21-05-12 11:06

Re: Masina pana in 5000 euro !
 
Cel mai simplu, cauti la un cunoscut, prieten sau intr-un targ auto una, si o conduci. Eventual conduci si o masina cu 1.9 ca sa vezi diferenta. Are dreptate colegul de forum cu taxele, faci economie mult la taxe si asigurare cu un 1.4 fata de un unul 1.9, mai ales daca motorul e un pic sub 1.4 si se incadreaza la 1.2-1.4.

Predator 21-05-12 11:48

Re: Masina pana in 5000 euro !
 
Care este impozitul ? Nu de alta, dar chiar nu platesc asa ceva si nu stiu.

silviu.o 21-05-12 11:52

Re: Masina pana in 5000 euro !
 
Impozitul se plateste la inceputul anului la primarie. La un 1.9 e cam 160-200 RON, iar la un 1.4 incadrat la grupa de sub 1.4, e 40-50 RON, daca mai tin bine minte. Asigurarea e la jumatate in cazul motorului de 1.4 fata de 1.9. 210 RON pe jumatate de an la 1.9, 100 si ceva maruntis la 1.4.

Predator 21-05-12 12:02

Re: Masina pana in 5000 euro !
 
Multumesc.

cosminnnn 21-05-12 16:00

Re: Masina pana in 5000 euro !
 
Quote:

Originally Posted by Predator (Post 5031627)
Sincer, am vazut A2-uri chiar misto.

Eu sincer, chiar mi-as lua unul.

Si mie imi place dar cum e cu intretinerea?

Predator 21-05-12 16:05

Re: Masina pana in 5000 euro !
 
Ca si la restul din gama VAG. Piesele sunt la fel.

Plus ca ma astept ca un A2 sa fie cumparat de oameni normali, nu aspiranti la raliu de coasta.


All times are GMT +2. The time now is 20:44.

- Copyright 2026 4Tuning