![]() |
Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Okay, in urma discutiei avuta cu ceva vreme in urma, am hotarat sa fac un topic, unde sa ne spunem toti parerea.
Quote:
DECI , scoatem pe toata lumea afara, sau nu ?! Facem curat ?! Astept pareri pro sau contra, argumentele pro in mare parte le-am adus eu la cunostinta, daca cineva este contra, ma astept sa argumenteze. De asemenea astept idei despre cum vom accepta noi membrii in user group. Automat multi vor fi raniti la orgoliu de parca ar fi vre-un capat de lume, dar pentru o decizie cat mai corecta, astept sugestii. Mai departe astept sugestii despre cum am putea face sectiunea mai okay ... showroom, build threads, ceva ?! |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Quote:
Eu mai propun ca toate topicurile vechi ( unde s-au vandut masinile de exemplu cum este topicul meu unde am avut prezentat e30-ul sau e39 chiar nu are rost sa mai existe pe aici acele topicuri , ori unde proprietarii au dorit sa fie inchise , sa se stearga ) sau cele care nu au nici o legatura cu aceasta sectiune la fel sa fie sterse . Iar cei care se vor simtii raniti le va trece ... ;) . |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Sunt si eu de acord cu curatenia de iarna !!!
|
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Quote:
|
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Cu siguranta nu strica o mica curatenie , mai ales cei care isi prezinta masinile cu scopul de a le vinde mai usor , cei care pun o folie schimba 2 bujii si gata tuning ul , sau cei care in 10 pagini dintr un topic , 8 sunt off si fara poze sau updateuri la modificarile aduse la masina.
|
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
+1 la tot ce a spus Cipilica
Eu nu prea postez pe aceasta sectiune, mai mult citesc si incerc sa ma informez cat pot. Ar fi ok daca s-ar face aceasta 'curatenie' si sa fie in grup doar cei cu topicuri (de care chiar se ocupa), sau cei care ajuta intr-un fel sau altul pe sectiune. Sunt posesor si am primit si eu accept in grup, dar am iesit pentru ca momentan nu imi permit sa investesc .. si privesc si eu pe aici.. din umbra :-) A .. si sa se faca si curatenie pe topicuri, sa dispara posturi de genul "misto, cat baga" si altele.. just my 2 cents. |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Cine are dreptul sa`si spuna parerea?
De ceva timp tot citesc ba pe aici ba prin alta parte,cand un `amarat` din asta de care sunt satui cativa useri consacrati are o parere,in cel mai bun caz ii este sters postul |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
nu am inteles...scoatem pe toata lumea din usergrup bmw... ce e de castigat ca ai usergrup bmw?nimic!deci cu user sau fara user tot aia e.sau daca nu ai user grup bmw nu vezi anumite sectiuni??
si la masina mea bmw sa se posteze doar masinile cu adevarat trecute printrun proces de reconditionare sau upgrade etc?nu cred ca deranjeaza pe nimeni noile postari cu masini stock,ar fi o discriminare, si noi am plecat de la flacari pe masini.ar fi bine sa ne vedem lungul nasului.lasai sa posteze ce de aia e forum public pentru toata lumea.mai citim,mai radem, ii mai invatam ce e bine si ce e nu!nu toti au bani pentru pachete ///m sau motoare turbo! pentru unii cu masini "cazane" cand isi pun o folie sau cand isi pun o toba sport sunt mai fericiti ca altii cu ///m-uri pe masini.lasatii sa se bucure in continuare! Atat timp cat respecta reguile mentionate de ADMIN/ADMINISTRATOR nu vad care e problema. Este un forum public pentru toata lumea,bogati sau saraci,prosti sau destepti! edit: poti face o NOUA sectiune dedicata masinilor care sau investit bani cu carul si sa se selecteze doar cunoscatorii in domeniu! |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Quote:
+++++1 Foarte adevarat |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Quote:
|
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Se poate face o alta sectiune doar pentru topicurile cu proiecte mai serioase care au un anumit numar de pagini ( despre masina nu dicutii offtopic) .
Cand un topic are ce arata si merita se muta in sectiunea speciala . Alta chestie ... poate numeste cineva un moderator la seria 5 sa mai faca curat din cand in cand . E plin de topicuri de vanzari si alte nimicuri postate la masina mea . |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Quote:
In ce baza o sa faci asta? Am vazut ca sunt foarte multi care chiar au muncit si au facut ceva din masinile lor care nu sunt in acel grup, sau e bazat doar pe prietenie? |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Quote:
Adevar graiesti Costele!!! |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Pai si daca posteaza masina lor stock,sau ca schimba consumabilele,care este faza?
Titlul categoriei este "Masina mea BMW Seria 3",daca nu doresti tuning hard core,asta impiedica prezentarea masinii pe aceasta categorie? Pentru marii tunneri exista "BMW tuning",postati acolo. Poti sa faci 2 categorii: Showroom si Project garage. |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Sa se faca curat !
|
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Quote:
Quote:
|
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Quote:
Quote:
Nu se cearta nimeni cu nimeni, doar ca nu mi se pare corect ce vrei sa faci, unii poate nu au bani ca tine sau ca altii sa bage in masini, pe unii poate nu-i intereseaza sa le tuneze, altii poate asteapta sa tune afara si sa le prinda si lor masina sau unor poate chiar le palce masina asa cum o au ei si pt ei e cea mai frumoasa. |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Quote:
Da poti sa iti prezinti noua achizitie fara sa ii faci ceva major pe BMW Club, si nu te condamna nimeni, dar pe 4tuning, se doresc proiectele care chiar merg intr-o anumita directie, Va rog corectati-ma daca gresesc. Numai bine |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Quote:
Cum spunea si JimGod, incercam sa corectam daca unu o ia pe aratura, nu sa-l stergem. Daca intelege de bine, daca nu, sa stea in lumea lui. |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
JimGod si brandex, nu intelegeti gresit si nu ii sariti in cap lui Skillzu. Aveti perfecta dreptate in ceea ce spuneti insa ati deviat putin de la ideea pe care o propune el.
Cum nu toti dintre noi avem doza necesara de bun simt iar altii nu au avut-o deloc inca de la nastere, omul incearca sa separe cele 2 categorii de oameni. Atentie!!! Nu realizarile lor! Este un forum public si oricine are dreptul la libera exprimare/parere. Skillzu normal ca acorda acest drept fiecaruia dintre noi, insa doreste sa faca o separare intre evolutia fiecarui proiect in parte. Normal ca putem incadra in aceeasi "oala" si pe cel care a pus un kitt exterior (indiferent de provenienta sau producator) pe masina lui cat si pe altul care a spalat rezervorul. Ambii au efectuat cate o operatiune, fiecare dupa posibilitati. Iar daca mai si detaliaza cu foto si explicatii atunci ambii sunt de nota zece. Totusi in alta "oala" ar trebui incadrat cineva care in zece pagini nu a reusit decat sa distruga o masina, incepand prin a o demonta si sfarsind prin a o duce la remat. Acesta chiar nu este un motiv de a prezenta o masina/realizare, din contra, ar fi un exemplu negativ. Dar cum ziceam, si el are dreptul sa posteze, dar sa fie la o alta categorie. Sa zicem nivelul 1. Si acolo si ar trebui sa ramana. Ceilalti care merita atentie sa avanseze la nivelul 2 sa zicem. Am pomenit la inceput de bun simt pentru ca nu mi se pare normal sa te falesti cu un esec sa zic, sau sa te lauzi cu masina care oricum o ai la vanzare si pe care abia astepti sa o uiti, trecand apoi la o alta marca si in plus sa mai si scrie in dreptul tau posesor, specialist chiar, in bmw. Acesta ar fi al doilea punct pe care il propune Skillzu. In situatia actuala orice samsar caruia i-a trecut prin mana un bmw este etichetat ca facand parte din grup. Sau orice copil care isi pune in cap sa faca parte din grup poate obtine acest "titlu" chiar daca el poate nu va vizita sectiunea bmw decat o data pe an. Sau daca vreti, Skillzu propune o comunitate de membrii bmw mult mai inchegata, cu membrii care chiar iubesc aceasta marca si chiar au habar de ceea ce inseamna bmw. O legatura mult mai puternica intre acestia. Iar asta nu se poate realiza decat prin metoda propusa de el. Sau ma rog, daca vedeti si alta cale va rog sa o propuneti. Si ultimul aspect, intr-un mod este apreciata o masina care este pozata chiar si atunci cand pica o frunza pe ea (asa cum spunea Skillzu) dar care are ce arata (fie se prezinta foarte ingrijita, fie se prezinta super tunata etc.) si in alt mod o masina care avanseaza in starea de degradare. Iarasi fiecare are dreptul sa-si prezinte cu mandrie masina, dar cu siguranta nu se incadreaza in aceeasi categorie. Eu am incercat sa prezint situatia in cuvunte cat mai simple. Sunt destule dovezi in acest sens si fiecare poate cauta singur sa se convinga (daca mai este nevoie). Din partea mea numai respect, tuturor celor care il merita. |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
DECI , scoatem pe toata lumea afara, sau nu ?! Facem curat ?!
Tu ce intelegi din asta? Sa se separe masinile stoc de cele modificate e altceva. |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Inseamna ca se sterge "titulatura" bmw din dreptul fiecaruia urmand sa o obtina ulterior doar cei care merita cu adevarat. Nu poti "purica" fiecare membru bmw in parte, dar poti face selectia in momentul aderarii lor.
De exempu in cazul tau, ce crezi? Mai ai nevoie de argumente/recomandari pentru a intra in randul membrilor? Eu zic ca nu. Dar a altui forumist pe care nu il cunoaste nimeni, care pune o poza 2 cu un bmw luate de cine stie unde (ca nu este greu deloc) si care poate nici macar nu este posesor sau admirator de bmw? Si care peste 2/3 posturi te mai ia si la mishto' ca nu ai ales o culoare potrivita pentru masina ta (bine, asta depinde si de gustul fiecaruia) dar care nici macar nu are habar ca respectiva culoare face parte din paleta de culori bmw. Sincer, chiar ti-l-ai dori ca membru al comunitatii? Sunt si alte situatii asa cum este si a mea de exemplu: nu am un topic de prezentare deci practic nu pot macar face dovada ca sunt nici posesor de bmw. Nu ma deranjeaza cu nimic ca nu scrie in dreptul meu "bmw driver" atata timp cat nu pot face dovada ca sunt demn sa scrie si in dreptul meu aceasta titulatura. |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Quote:
De exemplu in cazul tau, cred ca suntem destui care stim ce detii, si chiar daca nu aveai, cunostintele, dedicarea si ce ai facut pentru comunitate, e mai mult decat de ajuns pentru usergroup. Imi pare rau ca nu ati avut rabdarea necesara sa citit tot ce s-a scris, si ati inteles altceva. Daca era sa fac de capul meu, nu mai intrebam pe nimeni ce parere are. Cipilica a expus problema ceva mai explicit in posturile de mai sus. |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Eu am inteles prin "curatenie" ca trebuiesc separati cei care vorbesc de cei care fac!
Nu cred ca este cineva impotriva,aici ma refer la cei care chiar lucreaza la masini! Eu de-aia am si inchis topicul,pentru ca sunt prea multi care stiu dar foarte putini care chiar au habar! EDIT : Enervant este faptul cand primesti sfaturi si te "cearta" userii cu varsta intre 15 si 17 ani! Care ei cunosc maxim PhotoShop!(sunt si cazuri in care unu de 16 ani stie mai multe si face lucruri mai bine decat unu de 30,dar sunt rare si sunt apreciate cazurile alea!) |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Nu ma bag in discutia cu grupul Bmw pentru ca sunt nou si nu ma intereseaza.
Vreau sa intreb doar daca se poate structura sub sectiunea masina mea seria 3 in diferite modele e30,e36,e46 si asa mai departe? Multumesc. |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Cred ca nu s-a inteles exact care-i treaba cu eliminarea din grup, asa ca pun o lamurire mica, pentru cei ce n-au fost atenti:
usergroup-chestia aia de sub numele tau, pusa intre paranteze, care arata asa: Member of: [BMW] Aia e singura deosebire intre membrii grupului si ceilalti useri. O eticheta sub nume.. |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Quote:
Nu ca m-ar interesa, dar ca fapt divers |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Quote:
|
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Quote:
El da afara si altii sa ne milogim sa intram in grup? |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Ai dreptate, asta nu s-a discutat.
Eu vin cu o idee, dezbatuta si de voi pe celalalt topic, ala cu offtopicul. Grupul o ia de la zero, si intra userii care au un topic activ(ne lamurim pe urma cum definim asta), mai vechi de o luna(e doar un exemplu) cu un bmw, oricare ar fi el, SAU userii despre care oamenii stiu ca se pricep la bmw-uri. De ce zic treaba asta? Pentru ca sunt destui oameni priceputi la mecanica, de exemplu, sau care au un garaj de bmw-uri, sau care au o masina de drift etc, dar care n-au un topic aici din motive care-i privesc. Se da ca si pana acum un semn pe topic, si se accepta in grup, cu diferenta ca tu, eu, alt user activ poate spune ca ala de tocmai s-a cerut in grup n-are o treaba si sa mai astepte. E totul bazat pe obraz, zic eu ca reusim sa ne intelegem intre noi ca niste oameni normali, nu? |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
La urma urmei nu te hraneste chestia aia de acolo cu BMW ....o ai sau nu tot ala esti , chestia e ca ar trebui divizata sectiunea BMW in 2 sectiuni , ceva de genul cum e pe stanceworks , sunt sigur ca stiti
Noob , New Comer ---BMW ( cu tot ceea ce e legat de bmw si nu se incadreaza la builds ) Builds --- BMW ( cu proiecte intradevar bine inchegate ) Ma gandesc ca ar fi mai usor pt cei ce cauta ceva anume, daca vrei sa cauti un proiect adevarat si sa inveti ceva in momentul de fata trebuie sa treci peste 35 de anunturi cu masini care dupa 2 pagini s-au vandut E doar o parere personala !!! |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
cu sau fara, tot Bmw driver raman.....de 4 ani conduc Bmw-urile personale sau ale altora...:D
mi-am adus aminte de primul BMW, l-am luat in 1998...un e34 525 12v din pacate era inscris pe un turcalete si nu am mai dat de el...masina a ajuns la dezmembrat.... ce vremuri....:sad: orice decizie s-ar lua....mergem mai departe |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Quote:
|
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
RIcKO, eu am mai avut o idee din asta, cred ca e corect, au mai scris si altii mai sus, si in alte topicuri mai demult.
O singura precizare: sectiunea de proiecte personale se umple doar cu topicuri mutate de pe masina mea BMW, de exemplu. Concret: faci un topic, il cresti, masina evolueaza, cand intr-adevar ea merita atentie mai mare decat altele (cu masini la vanzare de exemplu), topicul pleaca in sectiunea respectiva. Sunt destule care merita mutate acolo... |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Eu unul zic ca ar fi ok asa ceva ,,,bine acum o sa vina de ex Brandex care o sa zica bun , dar cine decide ca proiectul lui x ar trebuii sa fie acolo ? ( e complet normala intrebarea, pt ca din una in alta se nasc controverse ) , o propunere acceptabila zic eu ar fi ca toti moderatorii BMW sa hotareasca ( stiti voi 50+1 % ) , stiu e destul de complicat dar asa nu cred ca ar fi controversele binecunoscute .....e doar o idee , eventual daca ar mai contribuii si altii cu modificari la ideea mea sunt sigur ca se poate ajunge la o intelegere si sa fie toata lumea de acord
|
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Eu nu mai zic nimic, cum spunea si jakal: orice decizie s-ar lua....mergem mai departe
|
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Quote:
|
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Quote:
On : faceti 2 sectiuni si gata . Cele nou venite si proiectele vechi . eu nu vad alta rezolvare aici . Chestia cu user grup e o aiureala . Nu vad pe cine incalzeste ca are sau nu BMW sub user ! |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Care e primul comentariu pe care il primesti cand iti prezinti masina ? "Pune-i un packet M" "Las-o mai jos " . O masina poate fi frumoasa si fara M packet,parerea mea.
Cel mai bn ar fi cu 2 sectiuni ! |
Re: Discutii despre SCHIMBARI pe sectiunea BMW
Da....2 sectiuni....sectiunea ///M pack si sectiunea fara ///M pack!!!!
On: ca sa fie bine mai trebuie niste moderatori la sectiunea BMW, niste moderatori care au mai mult timp sa modereze.... Pe mn nu ma incalzeste cu nimic ca scrie BMW jos sau nu scrie....numai sa lasati acces la toate topicurile pentru toti sa ne mai documentam si noi.... |
| All times are GMT +2. The time now is 07:18. |
- Copyright 2026 4Tuning