![]() |
masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
salutare tuturor. problema mea este urmatoarea. vor ai mei sa cumpere o masina. si s-au gandit ca decat sa faca un credit sa ia una sh mai bine fac un credit mai maricel sau se baga la un leasing si iau una noua care are si garantie si service si toate cele. probabil prima pe lista e loganul. ce alte variante credeti ca merita luate in calcul? le trebuie o masina cu care sa nu aiba probleme (de aia s-au gandit la una noua) care sa aiba loc de bagaje (de aia m-am gandit la logan ca are portbagaj de-a dreptul nesimtit) si ieftina. acum nu trebuie chiar ieftina pt ca vor si eu un a/c si ce or mai vrea. dar oricum....nu mercedes, nu bmw... mai e si problema cu consumul. evident un diesel are consum mai mic dar costa mai mult. acum la cati km or sa faca ei cred ca e ok si un motor pe benzina... pe langa alegerea masinii in sine mai e problema cu modalitatea de achizitie. voi ce sfaturi aveti in acest sens? mai merge treaba aia cu masina veche contra 30 mil? ca avem chiar 2 rable in fata blocului care abia asteapta :) astept raspunsuri si parerei si eventual intrebari ca sa ne lamurim cat mai bine. multumiri anticipate tuturor!
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
cam in ce bani tre sa se incadreze masina noua? care ar fi limita maxima? ce mai vor ei ca dotari de la masina aia? da mai multe detalii, te rog...
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
pai probabil limita va fi la undeva 10-12.000 eur. inca nu stiu ce dotari vor. o sa ii chestionez mai bine si revin. dar ideea era sa facem si o comparatie intre modele ieftine (logan, clio si ce o mai fi, sper sa nu zic prostii) intre preturi si ce ofera. revin cu detalii imediat ce le aflu si eu.
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
Hyundai accent de familie spatioasa in banutii astia,ar mai fipeugeot 206 dar cam micut si spui k nu vor asa ceva,aveo de la chevrolet.Eu zic sa nu te bagi la logan deoarece cum se vede pe piata este masina care se devalorizeaza cel mai mult dintre toate.O iei acu cu 10.000 si peste 5 ani cand termina leasingul abia o da cu 5000.(da nu 5000 e mult,mai putin
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
loganul asta nou cu 7 locuri pt familie si pt ROMANIA este excelent.parerea mea.mare , munte, tara...unde vrei te poti duce cu ea.ai loc f mult in ea.dak as fi familist dasta mi-as lua.asta dak nu as avea bani de altceva
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
Logan DCI full , te ajunge mai ieftin daca vrei ceva intr-adevar ieftin .
Daca nu te poti uita pe la Ford Fiesta face lift , Opel Corsa , Peugeot 207 , Opel Astra clasic ..... cred ca si kia rio se incadreaza in banii astia dar personal nu stiu nimic despre el , ca design arata bine Mai e Hyundai Accent... |
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
logan, aveo sau symbol, cam astea sunt optiunile la banii astia cu dotari de bun simt
presupun ca 11-12 mii DDP te referi, daca e vorba de Cip, atunci intra si alte masini. |
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
yo as merge pe un symbol dci are si porbagaj destul de mare si e si fiabil:D
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
Quote:
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
chestia cu frumosul e subiectiva si discutabila :) este vb de clio symbol ala pe care il stim de cativa ani? sau au facut clio generatia noua si symbol? la accent m-am gandit si eu dupa ce am plecat de acasa. are o verisoara de-a mea unul asa ca o sa o chestionez pe ea. masina pare suficient de mare pt bagaje si suficient de mica pt parcare. 207 sau fiesta sau alte hatcbackuri nu ma tenteaza.
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
am vazut poze cu aveo si cu rio. nu sunt urate deloc. imi plac chiar mai mult decat symbol si categoric mult mai mult decat logan :) o sa le iau si pe astea in considerare. deci avem logan, symbol (daca ne lamurim asupra generatiei), accent, rio si aveo. despre astra la ce generatie va referiti? iar despre loganul break am o intrebare: are cumva prelata, sau ce naiba e aia, ca sa acopere ce ai in portbagaj? cum e polita de la hatchbackuri...
asa. si acum sa ajungem unde ne doare cel mai tare: banii. cum e cel mai bine? eu m-am gandit, si am mai auzit si la atii, ca mai bine faci credit direct la banca, achiti masina cash si apoi platesti ratele bancii pt creditul facut. voi ce ziceti? si repet: mai e valabila faza aia cu masina veche la schimb pt 30 mil avans la una noua? daca da, cum se face? |
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
fabia intra in categorie? sau e scumpa?
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
eu cred ca e mai avatanjos leasing , si nu neaparat prin prisma banilor
PS fabia sedan? |
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
da, fabia sedan. la aia ma gandisem initial. desi e una break in fata blocului si nu e urata deloc. si nici asa mare ca loganul.
cat despre leasing...de ce ar fi mai avantajos? eu nu ma pricep. eu mi-am luat masina sh cu banii jos asa ca n-am idee cum e cu leasingurile. |
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
m-am uitat pe siteurile oficiale romanesti de la dacia, chevrolet, kia, hyundai, skoda. dupa preturi au ramas in competitie loganul si aveo. o sa ma mai uit de mai multe ori sa ma asigur ca asa e :) dar eu dintre cele doua as alege aveo. mai tre' sa il si vad in realitate, poate si un drive-test sa vad si eu cum se comporta, cum e finisat...
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
se comporta mai bine si e mult mai bine finisat decat Loganul
Dar e si mai scump putin. Daca merita diferenta depinde de ai tai, ce vor, pe ce pun pret, cat sunt dispusi sa plateasca in plus pt anumite avantaje, etc Intre 1.6 ambition si 1.4 16V Premium diferenta va fi cam 1000 euro(+ revizii probabil lejer mai scumpe) |
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
frate o toyota avensis ar fi buna numai k aia e mai scumpa da nu se compara cu clio symbol(in care dak sari d 195 intri in mashina cu capul p o parte),cu loganul break ,mashina care zic yo e ideala d dric nu d altceva.ar mai fi varianta sa iei ceva d 2-3 ani dak tot faci credit shi aja ai mai multe variante.decizia ta ...
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
pai cred ca oricine e de acord ca toyota avensis este mult mai misto si mai buna decat logan sau symbol dar nu intra sub nicio forma la categoria masina noua sub 10000 eur. iar credit ca sa iei masina second-hand iar nu e in regula. daca tot faci un efort, macar iei ceva nou la care ai garantie. in mom asta inclin foarte tare catre hyunday accent.
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
astra clasic 1.4 11mii euro ddp mai mult de atat nu ai ce sa gasesti, asta daca esti shi inteligent
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
eu imi cedez leasingul la masina mea daca te intereseaza.... conditiile de acceptare nu sunt asa de pretentioase.
este vorba de un clio symbol dci din 2005. daca te intereseaza mai multe detalii da-mi pm. |
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
Quote:
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
Quote:
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
Pentru dotarile Astrei: http://www.opeldibas.ro/showroom.php?s=ec&id=3
Eu zic ca Accentul este cea mai buna solutie, net superioara lui Clio Symbol (absolut oribil), Loganului. Despre Astra de 11150 E DDP pot spune doar ca e facuta in Ungaria si pentru a o aduce la pretul asta s-au facut multe reduceri de calitate/echipamente. Amintesc doar disparitia discurilor de frana de pe spate. La 11700 E DDP poti gasi Fiat GP Dynamic 1.4 77 cp, foarte bine dotat, frumos, nou, sigur (5 stele), materiale si finisaje calitative. |
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
pai de leasing este vorba nu de credit.
am leasing pe firma mea la masina!! |
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
eu sincer as alege o nubira 2, e spatioasa, fiabila, consuma putin, e ieftina, nu costa mult nici la intretinere si in plus de asta, e o masina buna de familie
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
Kia rio ... incepe de pe la 7800 E cip cu un 1.4 de 97 de cai parca... decat logan
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
Fiat Albea , Skoda Octavia Tour, Opel Astra Classic, Daewoo Nubira 2. Cam astea sunt optiunile la banii aia.
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
@MadMan: am inteles ca tu predai leasingul dar tu banuiesc ca vrei niste bani cash dupa care platesc eu in continuare. iar eu nu am bani cash.
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
Quote:
1. se face in polonia 2. disparitia diskurilor spate lipseau shi in per 1998-2004 la astra g pt motorizarile 1.4 shi 1.7 se considera ca la mot pana in 100cp nu este necesara o suplimentare cu diskuri shi spate.. 3. in ce constau acele reduceri de calitate?(exista diferente shi putine optiuni de configuarare) dar la 11000euro ddp ac, el fata, ogl el, abs, servodir shi inkid centraliz, 90cp sunt convins ca este cea mai buna solutie este opel totushi ... |
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
pe megan nu-l bagati . acum diselu costa cat benzina. da clasa la aveo si fabia
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
exact mai vreau si o suma de bani dar care trebuiesc virati tot in contul firmei.se poate acoperi suma cu factura.
tu iei masina fara avans? |
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
pai sper sa se poata fara avans sau unul cat mai mic. cat despre astra...sincer inclin tot catre accent. e de conceptie mai noua, tehnologie mai noua, garantiae de 5 ani sau 100.000 km...adica e bine.
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
mda. se pare ca s-a modificat schimbarea. eu abia azi am reusit sa vb cat de cat cu ei si sa aflu ce e in capul lor :) deci: tata vrea masina in care sa poata baga multe lucruri eventual voluminoase. rezulta de aici ca trebuie un hatchback sau chiar break. in rest nu-l intereseaza ce are si ce n-are. mama vrea a/c, asta e problema ei cea mare. eu vreau sa aiba servodirectie, abs, preferabil airbaguri pt ambele locuri fata, geamuri electrice fata, un radio-cd cu 2 boxe dar asta e ultima pe lista ca totusi cu 100 eur gasesti de cumparat separat ceva simplu pt ei doi, inchidere centralizata. motorul poate sa fie orice. un 1.4 benzina cred ca e suficient pt ei si treburile lor. iar diesel nu cred ca se justifica sa luam pt ca nu cred sa faca foarte multi km pe an... asa ca astept in continuare propuneri si sugestii tinand cont de ce am scris acum. si de 10-11.000 cu toate taxele. avans cat mai mic. cat mai zero :)
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
ia-ti logan.
|
Re: masina noua ieftina pt parinti. cat mai repede
pai la cat am apucat aseara sa ma uit pe net s-ar parea ca asta e cam singura varianta...dar mai caut.
|
| All times are GMT +2. The time now is 14:52. |
- Copyright 2026 4Tuning