![]() |
E36 - DNG
7 Attachment(s)
Salutare tuturor!
Masina in cauza este un 318is M44 din 09.1996 pe care am cautat-o vreo 3-4 luni fiind multe pretentii (dotari, an, tablarie, m-pachet etc.). A avut multe probleme pe care incet-incet le-am rezolvat, dar bucuria cea mare fiind tabla galvanizata, drept dovada: o zgarietura foarte adanca pe aripa spate care timp de un an si ceva nu a ruginit deloc:D. Principalele dotari sunt pachetul M, interior recaro cu cusaturi in culoarea caroseriei, plafon M, clima digitala, sistemul audio (8 difuzoare+amplificator original)... Acum 1 an arata cam asa: M-am apucat de curatenie, de inmatriculat si de completat bara care a fost schimbata de la o lovitura mai veche, iar asta noua a ramas fara bandouri si lip in bucuresti Apropo, numarul nu vine de la "dolce & gabbana":-) |
Re: E 36 DNG
Are potential. De unde ai luat bara "noua"? Bafta cu ea
|
Re: E 36 DNG
13 Attachment(s)
Am reusit sa cumpar niste jante Alutec 8J cu 9,5J si ET 35 din doua bucati, oglinzi m, faruri cu lupa (cred ca e al treilea set pt. ca toate aveau cate ceva rupt) ,parbriz , toba ,cotiera si alte maruntisuri.
Dupa cateva luni am facut un pas important, am demontat masina si am dus-o la vopsit |
Re: E 36 DNG
Esti pe drumul cel bun , bafta in continuare , imi plac jantele , spor !!!
|
Re: E 36 DNG
28 Attachment(s)
Dupa vopsit au venit problemele, dupa multe clipsuri si alte plasticuri cumparate am inceput remontatul pe masina ceea ce a durat de vreo 4-5 ori mai mult decat demontatul:D. In final, sunt destul de mutumit de rezultat. Intretimp am cumparat si o suspensie reglabila si am retapitat scaunul soferului.
Ultimele poze reflecta starea actuala a masinii, unde am mai adaugat chei diamant cu alarma, stopuri m, subwoofer si statie Mac, am scos sticlele din faruri iar pe partea cu faza scurta am vopsit cromul cu negru mat, apoi am instalat angel eyes CCFL. Sigur am mai uitat cate ceva dar majoritatea se vad in poze. Am investit multi bani si timp in aceasta masina dar nu regret nici un leu sau vreo secunda. In aceasta iarna sper sa pot reface jantele cum trebuie si sa schimb cauciucurile de tractor, in acest fel o voi putea cobora mai mult. |
Re: E 36 DNG
Quote:
Bara a fost cumparata inainte sa achizitionez masina, presupun ca din Bucuresti:rolleyes2 |
Re: E 36 DNG
Quote:
|
Re: E 36 DNG
ce sa mai zic...e blana masina :) te stiu dar tu nu ma sti :D
|
Re: E 36 DNG
Quote:
|
Re: E 36 DNG
Alta masina frumoasa ! Big Like !
|
Re: E 36 DNG
Sa o stapanesti sanatos.Se prezinta foarte bine!Asteptam in continuare acareturi de calitate si de bun gust!So.....keep up the good work!
|
Re: E 36 DNG
apropo , celalat e36 rosu....44 fly parca era ...pe unde mai e ?
|
Re: E 36 DNG
Multumesc frumos de aprecieri.
Fly-ul a trecut prin 3-4 ,,maini'' in Brasov si a ajuns prin Prahova daca nu ma insel, oricum peste vreo o luna era deja varza:sad: |
Re: E 36 DNG
2 Attachment(s)
Am uitat pozele cu interiorul, trebuie sa retapitez volanul si sa iau o alta nuca.
|
Re: E 36 DNG
Imi place ! Incearca niste semnale fumurii pe fata si display-ul la cd - trece-l pe rosu !
Voie buna ! |
Re: E 36 DNG
Quote:
Apropo, are cineva idee cum se seteaza/reseteaza o alarma carub (cea cu chei diamant)? |
Re: E 36 DNG
5 Attachment(s)
Pregatita de iarna:neutral:
Intretimp am reconditionat alternatorul, electromotorul, am curatat admisia si am schimbat toate furtunasele ca erau imbatranite. |
Re: E 36 DNG
Arata foarte bine masina sa o stapanesti sanatos ! Asteptam sa ne incanti cu alte modificari de calitate cum ai facut si pana acum ! Toate cele bune
|
Re: E 36 DNG
Quote:
Mersi mult. Partea grea trecut, acum urmeaza detaliile minore si strangerea de fonduri pentru primavara.:-) |
Re: E 36 DNG
4 Attachment(s)
Mici bucurii + un cadou (stick de 8 GB:lol:)
|
Re: E 36 DNG
foarte frumoasa masina ...si bine ”dotata ” sa zic asa ....s-o stapanesti sanatos !
ps la niste folii nu te-ar bate capul ... ? ar prinde-o de minune!8) |
Re: E 36 DNG
Quote:
Folia a fost prima chestie ce am vrut sa fac dar a tot intervenit cate ceva :-) Sa speram ca dupa sarbatori va primi si folie. Ps: Am vazut ca ti-ai pus reglabile nu ai probleme cu suspensia pe spate? |
Re: E 36 DNG
Salut,masina asta nu cumva era din bucures, zona lizeanu omv?
Felicitari pt munca depusa,te inteleg perfect prin ce ai trecut si eu am facut acelasi lucru cu a mea. ai grija de ea :drunk: |
Re: E 36 DNG
Quote:
Salut, din Bucuresti am luat-o acum un an. Ai grija si tu de a ta ca e frumoasa, toti ne chinuim mult la ele dar eu zic ca se merita:-) |
Re: E 36 DNG
hehe , felicitari pentru pasiune si pentru munca depusa , rezultatele se vad , o intrebare am si eu , ce faruri ai tu acum pe masina, pentru ca eu caut un set ca sa fac un retrofit de bixenon si am nevoie de ceva cu geam clar si voi folosi angel eyes pe led.
|
Re: E 36 DNG
Proiectoarele , de ce negre ?
|
Re: E 36 DNG
Da,frumoasa masina!
Te-am vazut de cateva ori pe colina! Am o curiozitate...ti-ai umplut incinta de la lupa astfel incat sa bata doar lupa? |
Re: E 36 DNG
Quote:
Quote:
Quote:
Apropo, mai polisezi jante? M-ar interesa si pe mine, poate ne vedem intro-o zi sa-ti explic despre ce e vorba. Legat de faruri: sunt Bosch, prima oara am scos sticlele intermediare si am pus xenon pentru ca vroiam sa lumineze numa lupa. Efectul nu a fost cel dorit, asa ca le-am desfacut si am vopsit plasticul acela cromat din jurul lupei, apoi am lipit angel eyes-ul. Inainte sa pun sticla pe far, am pus silicon negru pe garnitura aceea de cauciuc sa nu se mai aburesca la schimbarea de temperatura. |
Re: E 36 DNG
Quote:
|
Re: E 36 DNG
stick de ala de 8 giga am luat si eu , joltano poate nu ai observat intrebarea mea , intrebasem mai sus , ce tip de faruri ai folosit pe masina? zkw sau bosch?
|
Re: E 36 DNG
Pune si tu te rog o poza cu farurile aprinse pe faza scurta,eventual pe intuneric.
MERCI! |
Re: E 36 DNG
1 Attachment(s)
Quote:
Quote:
|
Re: E 36 DNG
Mai sunt ZKW care au lupa mai mare ca cele Bosch
|
Re: E 36 DNG
Quote:
|
Re: E 36 DNG
Exista o solutie mai buna sa acoperi incinta la lupa decat sa o vopsesti;)Poate ne vedem o data si iti explic cum am facut eu.
|
Re: E 36 DNG
Quote:
Quote:
|
Re: E 36 DNG
|
Re: E 36 DNG
|
Re: E 36 DNG
Quote:
fac niste search-uri pana una alta :rolleyes2 Bafta cu masina pe viitor .. ai o baza foarte buna :D |
Re: E 36 DNG
Quote:
Quote:
Incercati la userul Ziemens,si eu trebuie neaparat sa-mi comand vreo 2 inele de la el... |
| All times are GMT +2. The time now is 11:05. |
- Copyright 2026 4Tuning