Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - coshco (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/284846-machete-lucru-coshco.html)

coshco 25-10-11 13:17

Machete in lucru - coshco
 
2 Attachment(s)
incerc sa transform dacia de la deagostini ..................

Vladutuu 25-10-11 13:19

re: Machete in lucru - coshco
 
salut zimi si mie te rog cum ai scos banda aia cu CASTROL si cea cu michelin?

coshco 25-10-11 13:23

re: Machete in lucru - coshco
 
salut .sunt colantele de la alte machete
mai bine zis , sunt autocolante din acelea pe folie care se dezlipesc in apa

lusian 25-10-11 13:30

re: Machete in lucru - coshco
 
proaste tare stergatoarele alea...vad ca si la tine unu a disparut;))

coshco 25-10-11 13:33

re: Machete in lucru - coshco
 
l-am rupt din greseala
incerc sa-l lipesc la loc. la fel si oglinda

lusian 25-10-11 13:47

re: Machete in lucru - coshco
 
oricum un proiect reusit dupa parerea mea;))

coshco 25-10-11 13:52

re: Machete in lucru - coshco
 
revin cu toate detaliile si cu poze noi . este in stadiul final

Vladutuu 25-10-11 14:04

re: Machete in lucru - coshco
 
foarte frumoasa.
La cati tuneaza daci pe aici nici unu nu sa gasit sa schimbe culoarea?
Sa fiu eu primu?

coshco 25-10-11 14:20

Re: Machete in lucru - coshco
 
initial am vrut sa-i schimb culoarea (chiar in atelierul de vopsitorie) , insa mi-a spus cineva , ca fiind la o scara asa mica , vor fi acoperite majoritatea liniilor de contur (usi , capota , portbagaj )

cand am desfacut-o am vazut ca puteam sa -i desfac si geamurile

Vladutuu 25-10-11 14:26

Re: Machete in lucru - coshco
 
Quote:

Originally Posted by coshco (Post 4668405)
initial am vrut sa-i schimb culoarea (chiar in atelierul de vopsitorie) , insa mi-a spus cineva , ca fiind la o scara asa mica , vor fi acoperite majoritatea liniilor de contur (usi , capota , portbagaj )

cand am desfacut-o am vazut ca puteam sa -i desfac si geamurile

daca o faceai in atelier de vopsitorie chiar ii acopereai detaliile dar daca il faci u cu sprayu si dai in cantitate mica eu zic ca iese destul de ok.
Tocmai dasta incerc eu sa vada daca iese + ca am si 3 acasa:))

coshco 25-10-11 14:38

Re: Machete in lucru - coshco
 
3 Attachment(s)
ASADARRRRRRRRR
Hai sa dau si descrierile necesare

am luat una bucata Dacia 1300
ce-mi veni ? impreuna cu alti doi colegi sandilai....... beluloidu si malastauru - hai s-o facem de rally

okeyyyyyyyyyyyyy

coshco 25-10-11 16:10

Re: Machete in lucru - coshco
 
si-apuca-te de ia de pe un mitz evo 6 - rollcage-ul
dupa aceea chinuie-te de desfa suruburile care prind caroseria (sunt triunghiulare si nu gaseam surubelnita )

am vazut ca rotile de pe Dacie nu au nici o treaba cu rally
in initial le-am luat tot de pe evo (dar erau cam mari) , asa ca le-am pus pe cele care sunt acum , dar o sa le schimb

coshco 25-10-11 16:13

Re: Machete in lucru - coshco
 
3 Attachment(s)
ceva poze

DrifterGT 25-10-11 19:08

Re: Machete in lucru - coshco
 
1 Attachment(s)
Am rămas uimit și profund impresionat de ceea ce ți-a ieșit și poza asta. :dance:

maximix 25-10-11 19:20

Re: Machete in lucru - coshco
 
another one:rolleyes2

mini cooper 25-10-11 19:35

Re: Machete in lucru - coshco
 
Quote:

Originally Posted by Vladutuu (Post 4668386)
foarte frumoasa.
La cati tuneaza daci pe aici nici unu nu sa gasit sa schimbe culoarea?
Sa fiu eu primu?

Nu nu nu nu nu nu nu nu nu , nu .nu .nu.Nu esti primul care a revopsit dacia eu si michi de pe miniauto suntem primii si eu o fac acum din negru mat alta culoare ca nu imi place cum arata.

coshco 25-10-11 22:45

Re: Machete in lucru - coshco
 
Quote:

Originally Posted by DrifterGT (Post 4668976)
Am rămas uimit și profund impresionat de ceea ce ți-a ieșit și poza asta. :dance:

poza asta...................
a tremurit aparatu........

DrifterGT 25-10-11 23:48

Re: Machete in lucru - coshco
 
Sfatul meu este să faci mai multe poze din care să selectezi doar cele mai bune și care crezi că se poate înțelege ceva din ele...

coshco 25-10-11 23:56

Re: Machete in lucru - coshco
 
Quote:

Originally Posted by DrifterGT (Post 4669665)
Sfatul meu este să faci mai multe poze din care să selectezi doar cele mai bune și care crezi că se poate înțelege ceva din ele...

multam de sfat
maine o sa postez tot ce am facut mai bun cu tremuriciu.

le cer ajutorul sandilailor aia 2 de mai sus, care m-au ajutat

coshco 26-10-11 09:04

Re: Machete in lucru - coshco
 
9 Attachment(s)
poze mai clare

JackSpinAG 27-10-11 19:28

Re: Machete in lucru - coshco
 
Daca nu veneau astia de la Deagostini cu daciile lor dadea faliment programu "rabla"


Dacioara ta e buna de un Paris-Dakar:))

don_eduardo37 27-10-11 22:55

Re: Machete in lucru - coshco
 
1 Attachment(s)
Uite o idee....eu am lasat-o de roate bine, i-am dat barile jos, stergatoarele din greseala....oglinda cel putin o mai am, nu pe masina bineinteles.... insa am avut reactia :o cand au vazut-o pe la avatar.....deci diferenta intre asta modificata si aia originala....app, am 3 dacii si an luat si trabi, abia astept sa apara oltcit care cred ca sigur apare....4 imi iau:twisted:
Deci poza :

meint 29-10-11 13:23

Re: Machete in lucru - coshco
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by coshco (Post 4670059)
poze mai clare

incearca sa o lasi mai jos. umbla la gaurile prin care trece axul rotilor. largeste acele gauri in sus,si ai sa vezi ca o sa fie mult mai bine. iti atasez o poza cu a mea.
Quote:

Originally Posted by don_eduardo37 (Post 4674155)
Uite o idee....eu am lasat-o de roate bine, i-am dat barile jos, stergatoarele din greseala....oglinda cel putin o mai am, nu pe masina bineinteles.... insa am avut reactia :o cand au vazut-o pe la avatar.....deci diferenta intre asta modificata si aia originala....app, am 3 dacii si an luat si trabi, abia astept sa apara oltcit care cred ca sigur apare....4 imi iau:twisted:
Deci poza :

iti dau un sfat. ia o lama,si incearca sa racai cu ea acel lipici de la bara fata. aceeasi problema am avut-o si eu. iar acele gauri negre,ramase de la bara,astupa-le cu bolturile de la bara,dai cu oja alba peste ele,dupa care cu o oja rosie. si ai sa vezi ca rezultatul este uimitor. uite-te la a mea.

don_eduardo37 30-10-11 03:49

Re: Machete in lucru - coshco
 
a mea nu e gata....clar e ca aia va fi vopsita in 2 culori, deci aici intra tot tacamul, finisat, vopsit.... oricum arata frumos masinuta, cred ca un topic pentru dacia DeAgostini ar merge pe aici sa arate fiecare ce a facut, bine rau....

Aceeasi treaba cu rotile am facut-o si eu, dar eu m-am dus in sus cu gaura pana am dat in lonjeroane cu cauciucul si a trebuit sa le tai pe alea....si in spate am taiat si din roti o idee in zona unde intra tija metalica sa imi intre roata sub aripi si sa se invarta....;)

Dacia_1310 30-10-11 07:44

Re: Machete in lucru - coshco
 
3 Attachment(s)
Cum naiba ai facut camber wheels :O:O:O?!Ca de suspensie LoW stiu si eu,ca vreau pe a mea sa o fac in stilul ala ciudat...LoW 'n' SloW...deja am taiat pe fata arcurile:D

don_eduardo37 30-10-11 21:40

Re: Machete in lucru - coshco
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Dacia_1310 (Post 4678188)
Cum naiba ai facut camber wheels :O:O:O?!Ca de suspensie LoW stiu si eu,ca vreau pe a mea sa o fac in stilul ala ciudat...LoW 'n' SloW...deja am taiat pe fata arcurile:D

Da, ultimul off-topic pe topicul colegului, am sa fac si eu unul cat de curand.... rotile le-am facut asa prin formarea unui unghi pe tija rotilor fix la jumatate, dar un unghi foarte mare daca e sa luam unghiul de 180 de grade cand tija e orizontala....cand fac topicul am sa pun niste poze sa vezi sa stii ce ai de facut daca n-ai inteles....

Uite, am facut o schita nu prea reusita dar sper sa zica suficient, deci tija se indoaie foarte usor, daca o indoi mult nu mai reusesti sa pui rotile...;)

meint 05-11-11 08:57

Re: Machete in lucru - coshco
 
[QUOTE=don_eduardo37;4679896]Da, ultimul off-topic pe topicul colegului, am sa fac si eu unul cat de curand.... rotile le-am facut asa prin formarea unui unghi pe tija rotilor fix la jumatate, dar un unghi foarte mare daca e sa luam unghiul de 180 de grade cand tija e orizontala....cand fac topicul am sa pun niste poze sa vezi sa stii ce ai de facut daca n-ai inteles....

Uite, am facut o schita nu prea reusita dar sper sa zica suficient, deci tija se indoaie foarte usor, daca o indoi mult nu mai reusesti sa pui rotile...;)


nu mi-se pare o idee prea buna,pentru ca acuma rotile nu se mai invart.parerea mea,este ca atunci cand modifici o macheta,trebuie sa fie perfect functionala,asa cum vine din fabrica.

coshco 07-11-11 09:08

Re: Machete in lucru - coshco
 
o sa revin cu alte poze
nu e nevoie sa fie indoit neaparat axul rotilor
acum i-am pus alte roti,dar am pastrat axul rotilor vechi si i-am coborat garda la sol , prin decupare in interior

meint 07-11-11 09:51

Re: Machete in lucru - coshco
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by coshco (Post 4696341)
o sa revin cu alte poze
nu e nevoie sa fie indoit neaparat axul rotilor
acum i-am pus alte roti,dar am pastrat axul rotilor vechi si i-am coborat garda la sol , prin decupare in interior

uite cum am procedat eu la ambele machete.

FED express 07-11-11 14:07

Re: Machete in lucru - coshco
 
Quote:

Originally Posted by meint (Post 4696442)
uite cum am procedat eu la ambele machete.

Asa da omule ! Arata foarte bine Dacia ta cu acel portbagaj.Da da...si coborata.Bine lucrat.
Vezi ca se poate...?!

meint 12-11-11 09:00

Re: Machete in lucru - coshco
 
Quote:

Originally Posted by FED express (Post 4697069)
Asa da omule ! Arata foarte bine Dacia ta cu acel portbagaj.Da da...si coborata.Bine lucrat.
Vezi ca se poate...?!

multumesc:)

coshco 16-11-11 15:29

Re: Machete in lucru - coshco
 
5 Attachment(s)
gataaaaaaaaa .............. varianta finala pentru DACIA RALLY
am coborat garda la sol
cred ca i-am gasit si rotile potrivite


All times are GMT +2. The time now is 05:58.

- Copyright 2026 4Tuning