![]() |
Mm-04-szh
3 Attachment(s)
Tocmai am cumparat-o asa cum se vede, si ma gandeam sa va intreb si pe voi cam ce ar trebui "mesterit la ea". Va rog sa va dati cu parerea fara retineri.
multumesc.;) |
Re: Astept opinii si sugestii
Amintesc ca motorul e 1.5 OHC, nimic modificat la suspensie, motor, frane.
|
Re: Astept opinii si sugestii
frumoasa masina.. dupa mine as da jos pleoapele de pe stopuri si as lacui stopurile dupa care as da jos scrisul cu Cielo si Daewoo plus un cap de toba sau o finala sport, niste jenti, folie geamuri si o grila sport :D parerea mea.. gusturile nu se discuta ;)
|
Re: Astept opinii si sugestii
Misto masina sa o stapanesti sanatos..fara incidente!!!
|
Re: Astept opinii si sugestii
Draguta masina si mai ales culoarea ,daca nu iti permiti jenti de aliaj macar vopseste-le pe cele de tabla cu negru si as inlocui si farurile cu unele clare!
Succes in continuare ! |
Re: Astept opinii si sugestii
Va multumes. Primul lucru care vreau sa-l fac e sa imi i-au niste jante pe 14 dar sper sa nu agate in aripa interioarea in spate. Poate imi spuneti unde sa caut niste jante.
|
Re: Astept opinii si sugestii
nu agata. s-au pus si 15 si nu sunt probleme.
|
Re: Astept opinii si sugestii
Va intreb daca ati auzit de amortizoare SACHS. Mi-am gasit un kit fata+spate cu tot ce trebuie la 630 RON. Se face comanda on-line
|
Re: Astept opinii si sugestii
pune-ti plasa unde-i semnu din fata de la daewoo
in spate cumpara-i nistre lexus style pune-i faruri de astea http://rxm.ro/index.php?fuseaction=site.details&id=26 stopuri de astea https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning/27058-stopuri-lua.html punei filtru sport punei si niste etriere de lanos (ca sa ai frane ca n-ai ca-i cielo) jenti pe 15 ar da bine da spitare si vopsite in alb(parerea mea) trage-i o suspensie sport o evacuare fata spate calumea facut...si mai arata a masina lao avea o bara stabilizatoare de fata de vanzare la 100-170 euro vb cu el susmensie sport avea dj16djs sau djj sau asa ceva, pe forum la 600 euro suspentie reglabila sau nu mai retin cauta mai bine pune-i niste scaune de gsi-u si ai sa fi in rai frumoasa masina ceva probleme are? cati km are? s-o stapanesti sanatos |
Re: Astept opinii si sugestii
Mersi mult pt idei. Chiar o sa ma interesez. Masina are 104.000 km si e din 96. Singura problema care am vazut-o e ca transpira in portbagaj si nu stiu de ce. Lumea zice ca de la kedere dar m-as mira.
Nu am idee de unde sa-mi comand niste jante faine. Poate ma ajuti tu. |
Re: Astept opinii si sugestii
daca vi pana in cluj iti dau eu niste jenti faine (defapt un preten) is pe 16 d&w cu tot cu gume 200 euro cu totu
a mea ii din oct 95 si am peste 500 mii km facut motoru la 400 de mii si am probleme cat china cu ea nu-ti suna plasticaraiele de pe usi, bordu si alea alea? aaaa sti ce problema am mai avut eu? nu etansa bine rahatu ala de garnitura din juru stopului si cand ploua apa se prelingea prin stop curgea pe dupa plasticu ce acopera stopu pe sub mocheta si tusti in compartimentul rotii de rezerva si nu m-am prins decat ff tarziu cand din greseaza am pus o sticla pe masina si am miscat masina o cazut si-am vazut ca apa nu mai iesea afara am descoperit aia din intamplatre, am pus silicon alb (masina fiind alba) si nu mai curgea asa tare apoi dupa un timp am facut si in partea cealalata si de atuncea ii semi uscat, doar ca pute a mucegai daca gasesti solutia...zi-o si la mine te rog :P nu-ti pune roti mai mari de 15 pentru ca o sa gasesti ff greu gume cu bara de 40 si daca le vei gasi o sa fie ff scumpe lao o avut cateva cielouri si era unu cu niste jenti faine rau, vb cu el poate le mai are le da nu stiu...cauta pe la bazar poate gasesti |
Re: Astept opinii si sugestii
Vin eu pana in Cluj dar chestia e ca imi trebuie maxim pe 15. Daca auzi ceva i-mi si mie ca pe-aici nu imi tare gasesc.
Vreau sa-mi ionizez geamurile. Numai in Pitesti se poate?? Sa sti ca la mine pe langa garnitura a intrat apa in portbagaj. Iar chestia cu transpiratia... am pus niste plicuri cu silicon si e perfect uscat. Daca auzi de ceva jante faine sa ma anunti. Mersi |
Re: Astept opinii si sugestii
nu aud ca nu stiu ce si cum, momentan u modific nimic
acuma imi fac bari de rigidizare fata spate, si eventual anu asta imi schimb volanu ...in rest asa moare |
Re: Astept opinii si sugestii
Nu iti ioniza geamurile, fa un efort si pune folie, sunt nishte baieti pe la bazar care pun folie autorizata cu 100 euro pe spate, suna-i si ce ti-e pitesti ce ti-e bucuresti...
PS: Eu le am ionizate si acum strang bani sa imi cumpar geamuri noi sa le infoliez... |
Re: Astept opinii si sugestii
da ionizate care-i problema?
eu am folie adusa din franta in vara, si in spate din interior in exterior se vede mai luminis iar din exterior in interior nimic, ii negru ca taciunele am dat vreo 40 euro pe folia aia la risc, si am trecut si de verificare :P [pune=-ti folie autorizaTA RAR |
Re: Astept opinii si sugestii
Aia era ca nu stiam exact daca este folie autorizata RAR. O sa caut pe aici prin apropiere pe undeva. Se multumeste.
Daca stiti ceva jante pe 15.... let me know |
Re: Astept opinii si sugestii
Quote:
si pt Aganon_2002 cauta pe google jenti si o sa fii uimit de ceea ce poti gasi! |
Re: Astept opinii si sugestii
In primul rand mergi si fa-i o revizie generala la masina. Inainte de tuning masina trebuie sa fie in stare tehnica perfecta. Schimba tot ce e de schimbat si apoi apuca-te de tuning. In functie de ce vrei de la masina si ce compromisuri vrei sa faci si evident suma disponibila poti modifica anumite lucruri. Oricum ... rotile schimba radical masina ... Poti incepe cu ele (o sa trebuiasca sa ai grija la denivelari si gropi). La fiecare modificare trebuie sa faci un compromis. Bafta.
@dacia wrc: Dai sfaturi f bune ... sunt curios sa vad masina ta. |
Re: Astept opinii si sugestii
si eu sincer :P
omu avea nevoie de sfaturi i-am spus ce frane sa-si puna i-am zis niste sfaturi care-i problema? eu mi-am facut masina in timp acuma urmeaza suspensia care ma costa aproape 40 mil da o fac pe din 2 spatele si dupa anu nou fata din august n-am mai pus nimic pe masina ca sa pot sa-mi strang bani de suspensie unde-i buba? tuningu se face cu bani multi cielo corean nu are frane, adica ce are...nu se pot numi frane eu consider ca franele si suspensia ii cel mai important lucru la o masina, pe urma motoru si pe urma spoilere si alte porcarii ma rog fiecare face cum vrea, eu am dat un sfat si nu cred ca-i asa de rau incat sa sara fiecare cu gura in sus ca bagi dublul banilor etrierele de lanos is 3 mil setu si ai frane calumea 1 litru de lichid de frane calumea ii 1 mil filtru de aer ii 1 mil cu tot cu adapratu senzorului si desfiintarea atenuatorului de zgomot si uite cum in 5 mil ti-ai facut franele si filtrul de aer |
Re: Astept opinii si sugestii
chiar de aceea am deschis acest topic sa-si de-a fiecare cu parerea. nu sa ne certam nu cu altu. E OK ca si-a dat Dacia-Wrc cu parerea si ce ar face el. POate chiar o sa iau aminte niste chesti de la el.
Apropo zi-mi si mie daca poti face rost de etriere lanos un set pt mine ca eu nu am gasit Multumesc inca odata celor care au ceva de spus...tuturor |
Re: Astept opinii si sugestii
DACIA-Wrc: ce suspensie iti pui tu de aproape 40 de milioane ???
|
Re: Astept opinii si sugestii
@Dacia-wrc: F bine bine ai favut cu sfaturile. Asta si spuneam ... ca dai sfaturi bune. Stai linistit ca eu stiu ce trebuie facut si majoritatea din lucrurile enumerate de tine le am pe masina,altele sunt in curs de desfasurare, altele nu sunt enumerate pe acolo. De asta eram curios in ce faza se afla masina ta. Si am aceeasi intrebare ca si gamerul: ce suspensie e aia de 40 mil? Sa nu imi spui ca pui coil over!
@aganon_2002: Etriere de Lanos gasesti la www.autodaewoo.ro |
Re: Astept opinii si sugestii
poi suspensie sport normala
adica telescoape arcuri transport, montaj sare de 25 mil cu totul toate noi, telescoapele si arcurile de la fk telescoapele is cam 350 euro si arcurile cam 68 euro bucata daca retin bine... oricum inca n-am dat comanda ca s-ar putea sa gasesc mai eftin |
Re: Astept opinii si sugestii
Nu stiu de unde ai luat tu preturile ale (68 euro / arc) cand eu le-am luat pe toate 4 cu 650 RON si cred ca gaseam si mai ieftine, iar amortizoare pe gaz gasesti pe la 800 RON (Sachs Advantage). Mai pui manopera 400-500 RON si asta e.
|
Re: Astept opinii si sugestii
Quote:
|
Re: Astept opinii si sugestii
am exagerat si eu, ideea ii ca n-am facut nimic altceva la masina ca vreau suspensie
amu avea nevoie de sfaturi, daca ii cineva interesat de masina mea imi da mp-u si-i explic imi da telefon, vb pe mess |
Re: Astept opinii si sugestii
Pai fii mai realist pe viitor!
|
Re: Astept opinii si sugestii
1 Attachment(s)
Frumoasa masina!!!! sa o stapanesti sanatos.......am si yo tot cielo...........eu i-am pus si niste neaone albastre.....si tu ai putea sa ii pui mai ales ca a ta e albastra
|
Re: Astept opinii si sugestii
Sunt fericit.... mi-am schimbat kitul de distributie, tot ce inseamna curele, role si intinzatoare... parca toarce... SO HAPPY! :)
Mi-am schimbat si tapiteria... poze poimaine ca maine ma duc pana in CJ. In legatura cu jentile... m-am decis totusi sa pun pe 14''. Nu uzeaza asa tare directia. ... Opinia profesionistilor. |
Re: Astept opinii si sugestii
salut! am si eu cielo..si as vrea sa ma ajute si pe mine care e in cunostinta de cauza .. sa imi zica cum scot geamurile de pe fatza ca sa dau jos jolia..????
si folia cum o pot da jos ???? plss astept sugestii!!!:shock: |
Re: Astept opinii si sugestii
geamu din fata il dau isor jos, problema ii cu alea din spate...
desfaci panou este macaraua, care are un nit nic, il desfaci si tragi geamu afara folia o zgarii intr-un colt cu o lama si apoi o tragi jos de spalat ce ramane speli cu umpic de benzina, merge garantat toate mizeria ce ramane dupa ea, sau poti incerca cu apa cu sampon |
Re: Astept opinii si sugestii
Nu stii? foliile astea avizate RAR is alea care se pun "la cald"?? cica dupa ce se pun se incarzesc sa elimine bulele care ai ramas intre folie si geam.
|
Re: Astept opinii si sugestii
merci baieti..am sa incerc asa dar totusi imi este mila sa le scot ca arata prea bine cu ele...poate am sa pun niste poze sa ziceti o parere..despre ea :) dak ar merita sa le dau jos de dragul gaborilor
|
Re: Astept opinii si sugestii
si eu am cielo si il dau.daca vrei iti pot vinde eu jentile pe la 5 milioane cu tot cu gume,iar placute de frana poti sa iti iei ferodo sub 1 mil si sunt foarte bune,telescoape pe gaz pe la 5 mil jumate.etc etc.asa mi-am luat si eu si is f multumit si toate piesele au GARANTIE!!pun si o poza in care se vad jentile daca te intereseaza.poza e mai veche(2 ani)numa asa am avut.
daca vrei sa ma intrebi ceva poti sa imi dai un pm si facem rost de piese si ce trebuie |
Re: Astept opinii si sugestii
pune o poza cu jentile, si cu aia pleznita ca vreau s-o vad sa nu viu pana la tine ca mi cam lene
|
Re: Astept opinii si sugestii
1 Attachment(s)
vin si pozele acusi....doar asta am gasi-to sa se vada jantele:x
|
Re: Astept opinii si sugestii
si...dacia wrc sa imi zici si mie ce aia plesnita'?ca poate am inteles eu altceva...
|
Re: Astept opinii si sugestii
atunci frateto are una pelznita?
|
Re: Astept opinii si sugestii
dacia nu am inteles bine sa imi spui mai pe romaneste ce problema ai ca nu inteleg.....scuze de off....
|
Re: Astept opinii si sugestii
n-am nici o problema 1 la mana
2 am vrut o data sa cumpar un set de jenti de la frateto...alea de pe kadett da n-am avut bani, cand am avut nu-s ce-o zis de una lovita...si el stia ca defapt imi trebuia pt cielo...da nu mai stiam de care vorbea detalii vb in alta parte nu sa-i stricam la om postu |
| All times are GMT +2. The time now is 12:32. |
- Copyright 2026 4Tuning