Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dacia tuning (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning.html)
-   -   Motor modificat (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning/28257-motor-modificat.html)

Eagleee 30-11-06 15:53

Motor modificat
 
Eu de 4 saptamani tot citesc forumul asta si altele, unde am remarcat ca SGM si oameni in jurul lui stiu cateveca despre motoare de dacie respectiv alpine/renault. Deja am citit ce si cum a facut SGM la a lui(vro 800 de posturi), este impresionant.

Cu ocazia asta cer pe toti sa ma ajuta la achizitionare, ca nu vreau sa cumpar ceva la pret bun si sa nu fie buna...
Nu am atatea bani sa arunc pe fereastra cateva sute...

Eagleee 30-11-06 16:15

Re: Motor modificat
 
Eu am gandit la:
-un bloc de r5 alpine turbo
-chiulasa de r5 alpune aspirat(cu totul)
-piston manufacturat max 11:1 compresie si cred ca va fie mai mare dacit originalul cu...mai calculz eu cat suporta samasa...poate merge 2mm in plus
-tot asa si biala
-lant de distributie dubla
-arbore cu came de 320 (modificat din alpin aspitat)
-arcuri de supape dublate
-tot restul aproape original, numai lustruit si usurat cat se poate mai mult, sa prinda in sarcina 7000 rot/min

chiulasa lustruita si marita
galeria de admisie si evacuare facuta de mine din inox
Aprindere de la motocicleta
si carb...nu stiu, poate un weber de competitie, simplu, dubpu corp vertical

Daca aveti ceva sugestii, va rog spunetile

Tim 30-11-06 16:46

Re: Motor modificat
 
..nu mia pui motor v6?

Eagleee 30-11-06 17:19

Re: Motor modificat
 
Quote:

Originally Posted by Tim (Post 643130)
..nu mia pui motor v6?

la 1100...n-am innebunit, ce crezi, cat de greu o sa fie spatele, cum o sa conduc in curbe? cu clanta inainte
La asta max 1400 de greutate, si asa trebue mutat rezervorul in fata.

La berlina sau sport un prieten al meu gandeste foarte tare sa faca, daca apuca pun poze. Acuma cauta opel omaga.

Tim 30-11-06 20:18

Re: Motor modificat
 
..stiu mai chestia asta ma refeream la berilna :))

Eagleee 30-11-06 22:24

Re: Motor modificat
 
Daca asta e gata, ca va dureze vam 2 ani daca sunt rezolvat financiar si timp.

Iar dupa aia vine V6...numai atuncea n-o sa fac daca cineva face inaintea mea, eu sunt de parere ca masina de sport trebue sa fie pe trectiune spate, ca la 1100, numai ca la aia si motorul e in spate(nefericire) si daca pun motor mare o sa comporte ca un porsche din vremuri...mai alas daca e cu motor mare si puternic, demaraj are dar si grautate in curba.
Am gandit la o varianta de 911 motor 2.8-3.5 cu tot cu transmisie si suspensie, ar fi fost undeva la 2-3000 euro, si asa o sa coste in jur de 2000, varianta ce am scris, nu e ceea finala, asta e un fundament penrtu ce vreau sa fie in viitor, peste 200 cai cu bine la roata.

Matzos89 04-12-06 23:33

Re: Motor modificat
 
sal eaglee lasa si u un id de mess sa vbim plz...aici e cam nasol.ms si astept. numa bine!

<D@Vy> 08-12-06 09:27

Re:Doua trei modificari esentiale
 
Salutare !....poti face o modificare la volanta motorului prin ai micsora greutatea <strunjita la un strung poti sa iei de pe ea cam 1kg fara probleme>.......te ajuta foarte mult la plecarile de pe loc in fortza.....poti sa pui o termocupla pt k elicea scade puterea motorului cu 3 cp<in caz ca nu ai deja aceasta modificare>....dacia mea urca in 7200 de rot/min fara probleme dar dupa 7200 incepe sa se auda ceva ca un fel de rateuri, am constatat k distributia este de vina.....supapele nu mai tin pasul cu turatia motorului....la partea de carburatie te sfatuiesc sa pui in carb cu dubla camera de ardere....aprinderea de motocicleta pe kre ai pus-o pe motor nu stiu dak face asa serviciu...eu am o aprindere electronok de Wolkswagen....cu delcou modificat si multe altele...dak vrei sa vb intra pe id-ul meu de mes davian_giurca:D

Eagleee 08-12-06 11:34

Re: Doua trei modificari esentiale
 
Quote:

Originally Posted by <D@Vy> (Post 652752)
dar dupa 7200 incepe sa se auda ceva ca un fel de rateuri, am constatat k distributia este de vina.....supapele nu mai tin pasul cu turatia motorului:D

De asta sriam ca pun de motocicleta, aia merge cu fotocella, n-are pertea de vacum, ci electronic regleaza avansul dupa turatie, dar asta trebue reglat pe calculator si banda dino ori dinamomertu.

sco211 11-12-06 13:30

Re: Motor modificat
 
nu stiu daca e chiar asa de abstract, dar io zic sa te gandesti si la un motor de motocicleta.Am auzit de un mini cu motor de hayabusa si deaia ziceam si io...daca se poate...cred ca o sa ai performante mult mai mari decat carburatoare sau v6...parerea mea...si se gaseste de cumparat motocicleta cu totu la 2mii de e...(mai veche)
nush transmisia daca se poate face, ca in rest e doar munca de adaptat...
bafta in continuare

Eagleee 11-12-06 20:25

Re: Motor modificat
 
Pai, si in ungaria este doua trebant cu motoare de motocicleta.
Una are 2 in spate, una langa alta. sunt 2*1000 ninja+nitro
Celalaltul are una in spate si una in fata, nu stu ce este dar peste 400 cai
Astea is folosite pentru drag, liniute

Este un motiv pentru care nu asi pune, mai exact doua, prima ar veni asa: nu tin motoarele aia, gadestete, in schimb de ~200kg o sa duca 800kg, in prus tin daca mergi sportiv in jur d 60.000km
Celalt motuv este ca nu au cuplu, Nm, relantinul tre sa fie in jur de 3000 ca sa pot porni...numai la competitie ar fi buna masina, unde ar merge intre 9000-12000...un oras unde...
Mai bine fac motorul asta+un compresor de mercedes+injectie...160cai,e foarte destul...

sco211 12-12-06 12:56

Re: Motor modificat
 
...da...ai dreptate ce sunt de competitie, depinde ce vrei, nu?
chiar nu stiam de trabantele alea 2...mersi...daca poti sa faci rost de poze sau ceva...as fii sii mai bucuros...:P
nush daca tine motorul ala compresor, dar daca zici ca ajunge la 160hp...e chiar f bine...
aa...nush daca se poate, dar motor de golf1 sau golf2 poti pune p masina...
sunt la noi in Pitesti vreo 2 dacii cu motoare de golf2 pe ele si cam zboara...:D

Eagleee 12-12-06 14:56

Re: Motor modificat
 
Pai daca ai citit cu atentie ce am scris in sus, vezi ca majoritatea e din motorul de turbo, majotitatea tine 200cai sigur, numai 2 lucruri tre schombata pentru o performanta asa mare: biela si pistonul.
Dar pentru 160 cai nici aia nu tre facute, e destul sa lustruesti.
Compresor vreau doar penrtu Nm-rii, ca la turatie nu prea ajuta...peste 6000 "parca" nici n-ai avea.
Eu vreau masina sa mearga pe strada, cand in cand si pe competitii.
Vreau sa fie stabila.
Nu vreau motor de Golf I-II din caiza ca...de ce? De calitate nus mai bune, ii mai grea, eventual ar veni un gti 1.6 sau in 16v de golf 2 in calculatii.
Mai bine asi pune un G40, aia e scos din fabrica cu compresor(G-lader), dar compresorul aia e caca, e aceeasi ca pe corrado G60, nu tin de loc.
In prima faza ramine total aspirat, poate ajunge la 120cai cu carburator.
In al doilea peste 160cai cu injectie pe supape si kopmresor.
Dar intre cele dou tre sa fac o cutie de viteza...ca cel original e foarte bine sa tine 120cai...asta mai vine de vazut.

sco211 12-12-06 15:17

Re: Motor modificat
 
aha...
de g40...astea sunt motoarele de pe polo, nu?
sunt destul de rare...dar nush daca e acelasi ca pe G60...probabil mai mic...
adevaru e ca daca pui compresor nu mai mergi in ture...dar cuplul creste calumea...chestia asta devine avantajoasa daca schimbi cutia, adik sa modifici rapoartele...sunt ceva calcule pe acolo :)
problema mea e ca io sunt si cu vw...nu prea tin cu renault...si cred ca deaia am asa o capsa pusa...
imi place ce ai de gand sa faci si sper sa ai noroc si bafta sa realizezi ceea ce vrei... :P
bafta...

Eagleee 12-12-06 16:15

Re: Motor modificat
 
http://www.freeweb.hu/ededesign/trabi/index.shtml
Aici e Trabantul, celalalt nu am gasit.

La cutie nu stiu ce o sa fie dat 100% ca in 5 viteze, majoritates davenind de la R5 alpine. Plus un diferential autoblocant...penrtu drift...:D

sco211 12-12-06 23:28

Re: Motor modificat
 
10x :P
la cutie am inteles ca daca vrei sa ai rapoarte scurte...o sa pierzi vit 5a...
io te-as sfatui sa 'iti faci cutia singur'...ca nu e acelasi lucru se iei de la o masina si sa pui p alta, cu o cutie home made...:P
nush daca se poate....dar pt mk2 io asa as face...

Eagleee 13-12-06 01:48

Re: Motor modificat
 
acuma unul a trimis un linc, la care scria ca se poate, cutia 1100+grupul conic si interiorul(pinioanele) din R5 alpine. S-a facut, si acuma de la 2 locuri vad hestia asta, deci se poate face :D
Si asa am rezolvat cu cutia, oricum, probabil ca grupul conic tre refacut din cauza differentiealului autoblocant ce vreau sa aiba masina. Sa pot face cerculete ca BMW-urile, ca fara de aia nu merge...
Daca refac cutia, eventual, o sa fie pentru concurs si cu pinioane drepte, adica ca la masinile de raliuri, auzi zgomotul aia la evo 6-7-8, si restul, parca ar plange :) , na de aia asi face. Dar daca fac una de aia, fac si pentru dacie una, sa nu aiba SGM odata probleme cu cutia :D sau altii...

sco211 13-12-06 04:04

Re: Motor modificat
 
:) :) :)
da...tare faza...
si da , am auzit cum face evo8...am mers cu unul...:)
cateodata...cand ma gandesc la cati bani tre investiti im masina...imi vine sa ma iau de cap si sa ma dau in cel mai apropiat perete...
cutia am rezolvato...ambreajul???
si ala de r5 cred ca o sa crape din prima cu pinioanele drepte...
alti bani...:)
te-ai gandit bine la treaba cu inca o cutie...ca la noi in tara nu prea se pune accentul p cutii...toata lumea vrea cai...cai multi !
se pare ca planul il ai facut...te mai retine ceva? :)

Eagleee 13-12-06 09:40

Re: Motor modificat
 
:D numai un singur lucru, de saptamana asta am intrai in sesiune...dar sper ca pana mijlocul ianuariei sa fie cumparat totul, iar dupa aia 2-3 luni la atelier si e gata. Dar cel mai fine co pot lucra la aparatele aduse chear din fabrica AUDI, si ma ajuta un constructor la univresotate...mare sef.
Saptamina viitoare ma duc ca este un R8 gordini in ungaria si ma uit ce si cum e facuta la ea, este pentru cursa masina aia...poate mai adaptez si eu cate ceva.
e cert ca in romania nu prea gandesc asa, mai seriaos la cutie, in ciuda ca este aproape cel mai important la orice faci cu masina, nu vad ca cineva o fi differential autoblocant...nu stiu de ce...aia inseamna -1s la demaraj...
ma rog, fiecare face cum vrea si cum stie cel mai bine.

sco211 13-12-06 16:49

Re: Motor modificat
 
normal...:D
c sa zic...bafta si cu examenele si cu masina...
e bine ca ai de unde sa t inspiri...:P

thunder rock 22-12-06 14:46

Re: Motor modificat
 
E cam beton proiectul. Rar pe la noi ca cineva sa se apuce de modificat o masina pe care altii ar lua 3000 ron sa-si ia logan nou :evil: Bravo inca o data

Eagleee 22-12-06 15:16

Re: Motor modificat
 
eu am alta, asta fac pentru placere, si pentu a fi o munca de diploma :D
am facut estimari, si cu motorul de alpine aspirat, optimalizat, cu carb mai mare, ma costa totul cam 3000 euro....
dar in asta este totul, de la cap pana-n coada nou-nout.

sco211 22-12-06 17:53

Re: Motor modificat
 
marfa ca iti faci in acelasi timp proiectu de diploma...
ceva pt proiectu meu de elecronica nu gasesti :P :)
slabe sanse, nu?:P

Aurelian 09-01-07 03:05

Re: Motor modificat
 
1 Attachment(s)
sal am si eu o intrebare merge la motor de 1310 sa pun set motor de 1.6?????????

SUPAPA_Jr 09-01-07 08:22

Re: Motor modificat
 
si care e legatura???fa-ti topic separat nu mai pune peste tot poza cu masina ta si pune intrebari prostesti! da un search ca sunt vreo 4 topicuri daca nu mai mult despre cum sa adaptezi set de 1.6 pe motor de 1.4 cu palier marit!

morcov_ssl 09-01-07 09:08

Re: Motor modificat
 
Quote:

Originally Posted by Aurelian (Post 690310)
sal am si eu o intrebare merge la motor de 1310 sa pun set motor de 1.6?????????

vezi k am facut eu un topic p treaba asta https://forum.4tuning.ro/306-zona-tehnica-dacia/28921-vibrochenu-1-6-1-4-a.html .... intra aici

Eagleee 09-01-07 15:57

Re: Motor modificat
 
ceeace se laga aici este ca nu o sa fie cu carburator, ci cu injectie...
Consumul scade, performante mai bune
Dar de aia aleg injectia ca va fi mai usor sa transform in turbo...carburatoarele de turba nu prea plac mie...mai bine atuncea injectie elecrtonica evident+aprindere elecrtonica+boost control de Apex.
Mai vedem, revin cu poze cand incepe operatiunea, inca astapt motorul sa imi aduca, si dupa aia incep sa trec la dezmembrari.

Intrebare, ce injectie sa pun? Vreau multipunct+actionare electronica(computerdord) a, si sa fie mai ieftin:D


All times are GMT +2. The time now is 12:57.

- Copyright 2026 4Tuning