![]() |
interior oltcit
Ma gandeam sa-mi modific putin partea confortabila a masinutei care ma poarta zi de zi prin oras... Nu sunt sigura daca sa incep sau nu... NU vreau sa schimb radical mai nimic, decat sa retapitez bancheta si scaunele, sa le reburetez (cel putin scaunul meu , care trebuie inaltat... :"> ), sa schimb inca cateva componente ale interiorului... Inca nu stiu daca sa ma apuc...
Ca si motor, de cand am reglat carbul, nu mai am prob de consum... Masina se poarta frumos cu tine daca te porti si tu cu ea... :P (Glumesc)... Avand in vedere ca pana in ianuarie, asta e singurul meu mijloc de transport, nu ma bag la nici o modificare a motorului... Dupa ce vine noua "victima", mai vedem... :) Revenind la topic, vreau sa stiu daca e o idee buna, si daca altii au mai modificat deja interiorul... Si daca da, cum le-a iesit?? Sa nu va sup pe mine daca am deschis sub asta, dar vreau sa stiu daca merita! ;) |
Re: interior oltcit
1 Attachment(s)
interiorul meu a iesit cam asa
|
Re: interior oltcit
mai sunt si alte oltcit`uri modificate in interior, https://forum.4tuning.ro/135-oltcit-tuning/19644-hai-vedem-tare-oltcit.html
eu unu` mi`am pus scaude de ursulet si pot spune ca`s mult mai ridicate ... daca alegi varianta asta, o sa`ti placa ;) |
Re: interior oltcit
1 Attachment(s)
fetzele de usi
|
Re: interior oltcit
moama sa moara fetele mele!un oltcit...o domnisoara...sa mor eu...e un vis devenit realitate!respectul maxim pt tine magos!cat despre interior...daca ai drum in tgv vreodata te duc eu la niste tipi care iti fac interiorul de nu-l mai recunosti!ce culoare are masina ta?ca sa stiu ce sa-ti asortez:)ii mai bagi si niste neoane sub scaunele de urs de care zice Ja Rule si ala e interiorul!iar de partea audio...care tine tot de interior,daca vrei vreodata sa te ocupi ma anunti pe mine pt ca ma ocup si cu dastea!chiar saptamana asta ne-am venit niste woofere din germania...jbl si niste JL...iar daca te intereseaza eu sunt cel care ti le monteaza!astept un pm de la tine sa-mi spui daca te intereseaza!
|
Re: interior oltcit
Quote:
drum prin tgv nu am , dar am o casa langa gaesti, asa ca se rezolva...! :) vreau sa imi fac ceva super, am si eu o groaza de idei, sa vad... momentan fac un plan, pana am finantele potrivite in mana... ! oricum, esti pe lista! ;) 10x e albastru metalizat! |
Re: interior oltcit
looool...ce uimit ii fasso :D si ce darnic si harnic e cu fata :P aproape ca iti da alta masina :D hai ca ii funny :D
|
Re: interior oltcit
1 Attachment(s)
cam asa ceva poti sa faci dintr-un bord
|
Re: interior oltcit
Quote:
|
Re: interior oltcit
de fiecare data ca vad Magos si vad poza ma sterg la ochii ca mi se pare ca nu vad bine sau ca sunt obosit:D. inca nu imi vine sa cred ca s-a gasit punct comun intre tipa si oltcit....si mai si stie ce face si ce e de capu masinii.:)
join the club...cam toti avem o groaza de idei si nu avem cu ce pune in aplicare:D....dar tot e mai bine decat sa avem bani si idei proaste sa ne facem masinile in asa fel incat sa apara la versiunea kitch a forumului :D(parerea mea :P) |
Re: interior oltcit
Da, ideea este ca foarte multi dintre noi au idei bune in ceea ce priveste modificarea masinilor, insa chiar putini dispun de finante, iar o parte din cei care au cu ce, ori nu au destula incredere in ideile lor ori nu sunt destul de motivati, neconsiderand necesar sa investeasca banii "aiurea"... :P
Eu iubesc tuningul auto, dar ca 93 % din po****tia tarii, nu imi permit... Asa ca modificarea cit'ului... Mi se pare super ok si rezonabila ca pret... Cel mai super ar fi sa ne punem toti cap la cap... Cei care mai au talent, la tapitat interior ... La manuit fibra de sticla (adev. e ca aici trebuiesc niste investitii in aparate...)... Si sa facem chiar un club de gen! Ca slava domnului, o parte din noi se pricep la manuit si "bibilit" motoarele...! :D |
Re: interior oltcit
pai de bibilit toti se apuca la propria lor masina...si incet incet cu putine abilitati tehnice din nastere se rezolva. eu acuma vreau sa imi fac temporizator la lumina de la plafoniera. dupa ce inchizi usa sta aprinsa inca 6-7 secunde si se stinge frumos(incet) sa vedem cand am timp sa o fac. despre interior in rest mie imi place maroul de piele...ceva asemanator originalului dar ceva mai stilat, aia mi se pare cea mai frumoasa culoare pt un interior la o masina. in rest am mai vazut schimbata cotiera de pe usi pus ceva de dacie dinacea mai mare cu prelungire in sus. ii sta bine si e mai confortabila, un schimbator micut un volan ceva de masina mai noua standard (nu ceva sport) tot la aceasi persoana am vazut ceva volan de citroen, arata misto. in rest acuma pana de idei pe moment dar sunt sigur ca se mai poate pune......a inca o lumina de plafonier chiar intre parasolare. eu zic ca detalile fac o masina sa fie deosebita, atentia la detalii fiecare chichitza conteaza.
|
Re: interior oltcit
Da, asa e... Chiar ca fiecare detaliu... Pana acum, la taote cit'urile faimoase de pe aici, nu am vazut nici unul cu bordul radical schimbat.. In afara de volan ... Nimic nou.. Poate doar ceasurile de presiune si kilometrajul schimbat... Dar bordul contine mult mai multe parti care necesita atentie... Incepand cu prizele de aer... pana la scrumiere... (desi nu fumez!! :>:D)
|
Re: interior oltcit
eu am in scrumiera ceas digital:P (deci nu se fumeaza in masina:D) eu consider bordu de oltcit foarte fain si destul de modern si in zilele de azi asa ca deaia nu cred ca ai vazut cine stie ce modificari la baza acestuia. cel putin asa consider eu. o imbracare a bordului si reconditionare si vopsire a chestiilor deteriorate zic ca ajunge....acuma de gustul omului. mie imi place simplu si rafinat, elegant. keep it real :D.
|
Re: interior oltcit
Da... E o chestie de gust.. Si mie imi place simplu si rafinat, dar parca ar putea avea parte de o modificare ici'colo... :P
Eu am niste idei in cap pe care o sa le pun in curand pe hartie, sa nu le pierd... :D |
Re: interior oltcit
zici ca e thread privat...numa noi doi vb :D sau numa noi avem timp de pierdut pe forum :D
|
Re: interior oltcit
Quote:
|
Re: interior oltcit
1 Attachment(s)
mie cel al DES-ului mi-a placut ca interior....bord destul de simplut si scaune misto si frumos imbracate super gust super rafinament.
|
Re: interior oltcit
4 Attachment(s)
daca vreti nu vb pe mess.;) .... aici nu e chat;) ... si sa nu fiu offtopic...;)
interioare... |
Re: interior oltcit
...Nu mai vine nimeni cu idei?? Baieti!! Va credeam mai inventivi!! :-<
|
Re: interior oltcit
mami.. lasa ca o sa vezi interioru la masina mea..
|
Re: interior oltcit
... pai numai noi 3 persoane fataim thread -ul asta?? :)) Oricum, astept ideile voastre..! Raman deschisa la optiuni!! :P
|
Re: interior oltcit
vrei sa zici 4 ? :D haha ce pervers o sunat propunerea lui doarr4u17 :D hahaha:P . idei ti-a dat cam tot ce era...de zis. alceva nu mai stiu sa zic. si eu am luato mai usor cu threadul asta sa nu zica lumea ca mi-am facut chat privat cu magos :D
|
Re: interior oltcit
2 Attachment(s)
fete de usi
|
Re: interior oltcit
Quote:
|
Re: interior oltcit
1 Attachment(s)
Quote:
in general depinde pe ce vrei sa mergi... ai de ales intre multe materiale.. fiecare avand si avantaje si dejavantaje ... spre ex alegand piele.... ma rog eco leather vei avea surprinderea sa te incingi vara... doar pana la colt mergand chiar cu geamurile deschise vei iesi din masina... ud ... asa ca trebuie sa pui vara si ceva o husa ... asa cat de cat.. pe scaunul tau ce te mai intereseaza de ceilalti ;) alegand alt material... nu o sa fie .. la fel ca si pielea.. poate niste velur partea din interior cu piele pe laterale........ alt material.. n-am idee dar fara huse ca sunt cam naspa in sensul ca cica sunt universale si parca vin ca pe... scaun de lemn.... :lol: naspa... terminand partea cu tapitatul.. ups am omis se poate ori adapta alte scaune ori sa pui sau iei burete din cele vechi si le faci altfel urmeaza .. bordul.. o piesa de rezistenta.. poti face multe in primul rand tapitat ca restul interiorului.....poti sa schimbi un pic de ex in locul gurilor de aerisire boxe iar in locul cele centrale un ecran lcd... ce am mai vazut .... ;) sau altfel schimbate acelea... n-am poze.. cu un bord al unui prieten care a pus un fel de capace peste ele... care se deschid.. asta fiind la partea de sus.... la care mai poti face.. si anume sa scoti butoanele... alea de sus toate sa pui... butoane ca in poza... sory nu mai am poza..:cry: acum partea de jos cea cu torpedoul..... aici chiar n-am idee decat sa faci partea de sus +cea cu casetofonul un intreg.. altceva... nu stiu + iti poti alege alt pedalier mai sport ori home made.... but hard to made ... alt schimbator si alta maneta pentru frana de mana.. alt volan... alte manerela deschiderea geamurilor alte idei... pai pun daca ... se mai dezbate ceva.. pe aici ;) |
Re: interior oltcit
inca un interior de nota 10(body stie :lol: ) https://img217.imageshack.us/img217/6...peedej1.th.jpg
|
Re: interior oltcit
Quote:
ps inca nu e gata interiorul... de asta no more picture ;) |
Re: interior oltcit
Quote:
|
Re: interior oltcit
super tare frate....anu viitor apare si oltcitul tau acolo la topul celor mai frumoase oltcituri ;) ce am vazut din amplul tau proiect totul e fain si de bun gust...succes ;)
|
Re: interior oltcit
Quote:
|
Re: interior oltcit
:) In sfarsit v-ati desteptat!! :) Asta si vroiam!! Sfaturi si idei... cat cuprinde!! :)
BodySpeed... AI idei bune, cam asa m-am gandit si eu... ori sa tapitez tot bordul in aceasi nuanta de piele cu scaunele (sau daca nu, una in aceasi gama de culori... habar nu am -- mama e designer de meserie, asa ca ii pasez ei treaba culorilor).. DAR.. In acelasi timp, ma intereseaza comfortul... Si vreau sa stiu CE pot sa fac cu incalzirea iarna si racirea vara... Adica... Exista vreo varianta muult mai ieftina a binecunoscutului si multpreascumpului a/c?? :)) |
Re: interior oltcit
poi iarna cu incalzirea nu ar trebui sa ai probleme atata timp cat clapeta de la aeroterma functioneaza bine si...bineinteles(daaaaa) daca ai furtunele montate!dar cu racirea nush ce poti sa faci pt ca oltcitu sta cam prost la capitolul asta!cea mai buna varianta este...geamurile jos jos jos!dar trebe sa ai masele rezistente la curent!iar cu interioru ce pot sa te sfatuiesc....cel mai tare ar cel de pe jjs-oltcitul lui sasha(daca nu-l stii este ala alb cu plafonul negru)!mie unul mi se pare cel mai deosebit interior de oltcit!acum totul depinde si de gusturile si de finantele tale!....acuma una si pt vali-tgm ca tot zicea ca sunt darnic-VALI...SUNT DARNIC, DAR PE BANI:))ciao!
|
Re: interior oltcit
nici nu ma gandeam altfel.:Pfaza cu racire....o sta el prost dar nu mai prost ca dacia. aia sigur. asa ca tot e binisor.
|
Re: interior oltcit
.. imi montez o priza si aduc un ventilator de acasa ... =))
|
Re: interior oltcit
daca platesti bine si dai un ziar s-a rezolvat :D. faza cu ventilatoru se poate....convertoare 12v - 220v sunt destule.
|
Re: interior oltcit
sau scoti parbrizu` si ai aer in functie de viteza :)
|
Re: interior oltcit
... era o gluma...! :P MA rog, pana la urma cred ca se poate inlocui instalatia, nu? sincer... nu se poate inlocui cu alta? de racire?
|
Re: interior oltcit
magos...hai sa-ti explic cum sta treaba!cum stii si tu prea bine oltcitul are racirea pe aer!bun...pana aici e bine!aerul care ti-l baga tie inauntru pe care tu-l vrei rece nu are cum sa fie rece pt ca el vine de la motor...si este caldutz plus ca mai are si un miros de te scoate din masina!aer rece ai cand e si masina rece...dar cand deja ai facut 2-3 km incepe sa fie ajurea rau!cel mai bine cu racoarea este geamul de pe dreapta daca nu vrei sa te ia curentul...asta in cazul in care nu ai copilot!parerea mea!sau....cum spunea si Ja Rule...dai cu roca in parbriz si ai apoi o racire de n-ai mai vazut(da sa-ti iei si opchelari de protectie ca sa nu-ti intre musculitze in ochi):))glumeam!deci cam asa sta problema cu aerul rece!
|
Re: interior oltcit
pui ochelari de soare si zici ca ai si parbriz fumuriu ;). pai lasa magos ca pana la vara mai esti....pana la vara nu stiu sigur daca o sa vrei rece in masina :D
|
| All times are GMT +2. The time now is 01:04. |
- Copyright 2026 4Tuning