Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - Gamo (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/276745-machete-lucru-gamo.html)

Gamo 05-09-11 11:17

Machete in lucru - Gamo
 
7 Attachment(s)
Dacă tot am început prezentarea machetelor din colecţie şi am în jur de 10 machete în lucru, m-am decis să încep şi prezentarea machetelor în lucru.

Prima machetă prezentată:

Mercedes 500 SEC Bburago 1:26 - primită de la 2010 (mulţumiri!) şi intrată direct la recondiţionat (macheta a sosit acum o oră).

Lucrări făcute deja:
- curăţarea caroseriei

Planuri de viitor:
- vopsea (o culoare închisă - aştept propuneri :D)
- detaliere interior (mochetare, detaliere bord, vopsit scaune, realizare plafon)
- schimbat roţi.

Aştept păreri despre ce aş mai putea să-i fac.

Poze înainte şi după curăţare:

bmwh548 05-09-11 14:27

Re: Machete in lucru - Gamo
 
Eu i-as face si fete de portiere ca tentativele alea din fabrica sunt niste glume proaste.
Cauta pe net diverse variante de culori pentru ea si vezi ce iti place (eu personal cred ca as face-o neagra sau un gri "sobolan").

2010 05-09-11 18:53

Re: Machete in lucru - Gamo
 
mamaaaa da ce rapid esti...
ma bucur sa o vad in starea de dupa ca era jalnica!
si eu zic la fel ca Radu...

Gamo 06-09-11 07:43

Re: Machete in lucru - Gamo
 
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 4566340)
Eu i-as face si fete de portiere ca tentativele alea din fabrica sunt niste glume proaste.
Cauta pe net diverse variante de culori pentru ea si vezi ce iti place (eu personal cred ca as face-o neagra sau un gri "sobolan").

Chiar, la feţele de uşi nu mă gândisem încă. Intră şi ele la "planuri de viitor", mulţumesc de sfat, bmwh. Cât despre culoare, la un negru mă gândeam şi eu. Acum să văd ce roţi îi găsesc, alea sunt mai greu de procurat. :D

bmwh548 06-09-11 13:43

Re: Machete in lucru - Gamo
 
E complicat tare cu rotile pentru 1:26. Eu am abandonat ideea de a schimba rotile cand am facut 635CSi-ul Bburago; doar jantele de pe la vreun model Mini sa se potriveasca, dar designul nu e chiar nimerit pentru modelul asta.

Gamo 06-09-11 16:03

Re: Machete in lucru - Gamo
 
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 4568502)
E complicat tare cu rotile pentru 1:26. Eu am abandonat ideea de a schimba rotile cand am facut 635CSi-ul Bburago; doar jantele de pe la vreun model Mini sa se potriveasca, dar designul nu e chiar nimerit pentru modelul asta.

Să ştii că am probat nişte roţi de 27 mm pe machetă (luate de pe Porsche Carrera GT 1:24) şi sunt ok , adică încap (cele originale sunt de 23 mm). Din păcate ce am probat eu nu e cu sistem de prindere Bburago, aşa că voi căuta unele cu sistem Bburago cu mărimea roţii între 23 si 27 mm. :-)

bmwh548 06-09-11 16:13

Re: Machete in lucru - Gamo
 
Eu nu am zis ca nu incap in aripa, problema e realismul. Ridici garda la sol cu 2-3 mm, daca inmultesti cu 26 asta ar insemna ca ai ridicat masina cu 5,2-7,8 cm ceea ce e enorm. Trebuie sa ai grija si la proportii ca sa nu arate a tuning dubios.

Gamo 06-09-11 16:27

Re: Machete in lucru - Gamo
 
Da, acum înţeleg la ce te referi tu. Să văd de ce roţi fac rost şi după voi vedea eu cum modific să nu pară prea înaltă macheta. Oricum, macheta merită o recondiţionare zdravănă.

Gamo 07-09-11 11:46

Re: Machete in lucru - Gamo
 
5 Attachment(s)
M-am apucat să curăţ macheta de vopseaua originală (gri metalizat) şi ce să vezi? Stig s-a hotărât să treacă pe la mine, şi cum lui îi plac maşinile la nebunie nu m-a lăsat până nu i-am făcut o mică şedinţă foto cu Mercedes 500 SEC.

Rezultatul: one good looking Stig (cu aceeaşi alură de pilot profesionist pe care nici măcar explozia bombei atomice de la Hiroshimei lângă el nu l-ar deranja) + one good looking Mercedes 500 SEC curăţată de vopsea.

Am pus şi două poze cu alte roţi, acestea fiind de Porsche Carrera GT, de 27 mm (faţă de cele de 23 mm originale ale machetei). Nu intenţionez să le pun pe acestea pe machetă, am vrut doar să văd cât de mare e garda la sol. Voi ce părere aveţi? Pare prea înaltă?

Urmează grundul,vopseaua (încă nu e aleasă vopseaua :D), lacul şi polişul.

2010 07-09-11 19:08

Re: Machete in lucru - Gamo
 
trebuia sa ii dai casca jos sa vedem si noi cine e...:lol:
frumoase jantele dar o ridica prea mult

Gamo 07-09-11 20:11

Re: Machete in lucru - Gamo
 
Dacă ai ştii cât am încercat să-i dau casca jos... Nu am reuşit cu nimic. Am înţeles de la Jeremy că şi-a lipit-o cu Picătura. :lol:

Da, sunt cam înalte, dar cred că am găsit altele pentru el. Să văd cum îi stă cu ele după ce îi dau culoare (tot indecis în privinţa culorii).

2010 07-09-11 20:14

Re: Machete in lucru - Gamo
 
Quote:

Originally Posted by Gamo (Post 4571513)
Dacă ai ştii cât am încercat să-i dau casca jos... Nu am reuşit cu nimic. Am înţeles de la Jeremy că şi-a lipit-o cu Picătura. :lol:

Da, sunt cam înalte, dar cred că am găsit altele pentru el. Să văd cum îi stă cu ele după ce îi dau culoare (tot indecis în privinţa culorii).

incearca cu flexul..:lol:
gri sobolan...

Gamo 07-09-11 20:19

Re: Machete in lucru - Gamo
 
Am încercat şi cu flexul, am rămas doar cu casca în mână, capul l-a retras în gât şi a zis că nu iese de acolo până nu îi pun casca la loc. :lol::lol::lol:

Da, gri "şobolan" sau negru. Oricum, cred că vor fi 2 nuanţe, cele 2 menţionate combinate (gri "şobolan sus şi negru pragurile + bările).

Acum problema e că nu vreau să o vopsesc la spray, aşa că în plan e achizitia unui aerograf (compresor iau de la un prieten). Să văd în weekend ce aerograf bun găsesc.

ZAHO 28-09-11 10:24

Re: Machete in lucru - Gamo
 
Vroiam sa iti zic sa pui jante mai mari, dar vad ca te-ai descurcat !
Arata demential !

vn-08-nen 07-10-11 14:21

Re: Machete in lucru - Gamo
 
2 Attachment(s)
nu se invart ... ating astea ... in rest ok ... cateva ideei :d

johny BOY 10-10-11 10:19

Re: Machete in lucru - Gamo
 
f tare!! ce mult imi plac rotile astea, se potrivesc de minune pe macheta!


All times are GMT +2. The time now is 21:40.

- Copyright 2026 4Tuning