Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Sondaje Auto (https://forum.4tuning.ro/408-sondaje-auto.html)
-   -   Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)? (https://forum.4tuning.ro/408-sondaje-auto/262669-umbla-proiectoarele-timpul-zilei-ceata.html)

JunKer_hP 06-06-11 15:08

Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
1.pt. cine umbla
2.pt. cine nu

RoByNeT 06-06-11 15:51

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Chiar crezi ca "baietii", sa nu le zic altfel o sa recunoasca aici ? :rolleyes2 Ei sunt in legea lor acolo ca "arata bine din mers" ;)

_anaconda_ 06-06-11 16:46

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?

Raspuns - cocletii, ciobanii, etc. Cine altcineva poate sa le aprinda in afara de situatiile cand chiar e ceata ? Ma gandeam sa imi pun si eu pe proiectoare xenon de 70W (se pot aduce pe comanda) si cand vad unul cu proiectoare aprinse cand nu e cazul, mai ales cu xenon sa i le aprind si eu in fata/spate sa se sature pana peste cap de ele.

julaikos 06-06-11 20:23

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
nu o sa rezolvi nimic...eu am atentionat cativa soferi in trafic pentru lumini de ceata si/sau proiectoare aprinse aiurea si din ei doar unu si-a cerut scuze,nefiind obisnuit cu comenzile masinii...in rest dzeu cu mila...pana nu s-or da amenzi pentru folosirea incorecta a luminilor nici o sansa sa scapam de aceste specimente :evil:

loverboy 06-06-11 23:02

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Nu stiu cum e in alte orase,dar in cluj vad o gramada de taximetristi cu proiectoarele aprinse...

redrider 07-06-11 01:57

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
cine umbla?baietii de pe judet...mai sunt niste ciobani care mai au si xenon in ele,si merg doar p pozitii si cu ele aprinse ca deh...asta ii smecheria in ziua d azi

buddy_lexx 12-06-11 15:26

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
eu unu m-am saturat de tunerii astia care isi pun angel eyes pe masini si merg noaptea doar cu angelul si cu proiectoarele(cu xenon desigur).
In general is smecherii cu bmw... no offence!

nicholas 12-06-11 17:56

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Cu proiectoarele pe timpul zilei hai ca nu ar fi asa de grav. Problema e cand gasesti noaptea cate un destept cu faza lunga. Acolo da, ar trebui sa aprinzi tot ce ai in dotare.

Bong 13-06-11 13:52

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
cine umblă așa? taximetriștii īn proporție de 95%, bmw-uri pe bulgaria 99%, și īn general cocalari.

nu știu cum e la mașinile altora dar la mine unul nu e avantajos să le țin aprinse
1) pentru că nu īmbunătățesc considerabil vizibilitatea cānd nu e ceață, ele fiind reglate corespunzător
2)consum becurile degeaba

īn plus...se numesc proiectoare DE CEAȚĂ. numele ar trebui să fie sugestiv.

_anaconda_ 14-06-11 18:37

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Aici aproape toti au votat ca nu merg, suspect fiindca strazile sunt pline de cocleti care merg cu ele aprinse indiferent de situatie. Doar 1 ratacit vad ca a votat ca merge cu ele, sunt curios de ce nu a postat si niste argumente care sa il sustina.

PS - trebuia facut public sondajul.

tica_146 28-06-11 21:55

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
cei care au cam iesit inafara tarii nu cred ca prea folosesc proiectoarele decat in situatii justificate.
parerea mea!

Dany.bilan628 28-06-11 22:07

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Quote:

Originally Posted by tica_146 (Post 4429232)
cei care au cam iesit inafara tarii nu cred ca prea folosesc proiectoarele decat in situatii justificate.
parerea mea!

foarte multi merg cu luminile de ceata ziua si ,culmea,politia se face ca ploua...in schimb se leaga pentru folii si alte cofetareli care nu afecteaza ceilalti participanti la trafic.


probabil cei care considera ca experienta se masoara in km (nu in ani) nu merg cu proiectoarele de ceata aprinse pentru ca stiu ca acest lucru ii deranjeaza pe ceilalti.

cosmin300 30-06-11 11:52

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
nu punem la socoteala si pe cei care merg cu FAZA LUNGA, ziua ?

JunKer_hP 02-07-11 22:58

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
care merg cu faza lunga sunt foarte putini si poate din greseala si-au pus faza lunga , si eu mai patesc da foarte rar

CyberCSX 03-07-11 07:22

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Voi interpretati foarte gresit mersul pe zi cu farurile aprinse.

Excluzīnd moda DAYLIGHT, acele LED-uri de mare intensitate cu care sīnt dotate masinile noi din fabricatie aprinse pe zi, īn Austria de ex. esti obligat prin lege sa mergi pe zi cu farurile aprinse, chit ca e vara si soare puternic, chipurile ca esti mai bine vazut de partenerii de trafic.:rolleyes2
Dupa parerea mea, asta este o tīmpenie si consum inutil de energie dar realitatea este ca si alte tari īi copiaza pe austrieci si obliga prin lege aprinderea fazei scurte pe zi indiferent de conditiile atmosferice sau anotimp.
Daca unii din Romānia copiaza "mental" aceste............hai sa le zic aberatii legislative din alte tari si merg cu luminile aprinse pe zi, nu īnseamna ca sīnt cocalari, debili sau cum īi numiti voi ci se simt mai siguri īn trafic.
Sa nu uitam ca sīnt destui romāni care locuiesc īn astfel de tari sau cel putin lucreaza acolo si cīnd se īntorc īn tara circula astfel din simpla rutina.

Pe mine m-au amendat īn Austria pīna acum de cel putin 4 ori pt. ca nu mergeam cu farurile aprinse.
Īn Germania nu este obligatoriu si cīnd treceam īn Austria nu ma gīndeam la asta niciodata chit ca īi vedeam pe toti ca-mi baga lumina-n ochi īn miez de vara si cīnd īmi era lumea mai draga o muscam. :evil:

julaikos 03-07-11 07:46

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
E vorba de proiectoare aprinse nu de faruri,nu zice nimeni sa nu mergi cu farurile aprinse,dar sa mergi doar cu proiectoarele?asta e valabila pentru masinile fara daylight...cele cu daylight oricum sunt putine,si in general au daylightul montat in faruri mai rar in bara,si oricum e clara diferenta intre el si proiectoarele care le vezi aprinse pe multe masini...

CyberCSX 03-07-11 11:01

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Ah, te referi la imbecilitatile alea inutile agatate de bara "zise halogene de rallye" ce si le pun unii ca sa fie mai cu motz fata de restul lumii (ce erau la moda prin anii 80 si uni nu se pot desparti de iele nici īn ziua de azi) sau la minusculele alea aditionale īncorporate īn bara la masinile actuale si sīnt la fel de utile pe ceata ca perdelutzele cu franjuri puse de bunica la Dacia 1100 prin anii 60? :-P

Daca da, aici dau dreptate.
Cine utilizeaza asa ceva pe timpul zilei si pe vreme buna, este pur si simplu bolnav la cap.

_anaconda_ 03-07-11 11:08

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Exact, nu e vorba de faza scurta care e obligatorie si din punctul meu de vedere e foarte utila, adica la distanta il diclesti mai repede si aproximezi mai bine distanta fata de o masina cu farurile stinse. Problema vine de la ghiolbanii care au proiectoare de ceata (in bara de obicei dar sunt si in far gen 307, Golf 4) si merg cu doar cu ele aprinse sau cu scurta + proiectoare atunci cand nu e ceata nici gram. Ca sa arate ca sunt de la tara isi mai pun si xenon aftermarket in ele...ca sa deranjeze mai mult si sa fie si 150% inutile pe ceata (bineinteles ca pun de 6000k-8000k si sunt albastre).

22VIN 03-07-11 11:54

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Macar politia mai misca putin. Un prieten a fost oprit in Pitesti pentru ca mergea cu proiectoarele aprinse ziua. Fara amenda, evident, dar l-au oprit si l-au pus sa le stinga.

Eu nu mi-am mai aprins proiectoarele de o gramada de vreme, nici nu stiu daca mai merg ambele becuri :lol:

Eugen_TL 05-07-11 19:13

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Eu nu merg, nici nu am dar as putea sa-i pun pt 100ron originale, dar nu-mi trebuie! :)

Oricum, sa-i CHIS IN FREZA pe aia cu xenoane in proiectoare. Eu la majoritatea le bag lunga (iar lunga mea deranjeaza).
Oricum vad multi mincinosi pe aici... pe unii chiar va stiu din trafic! :rolleyes2

julaikos 05-07-11 19:18

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Si nu esti obisnuit?aici toti poarta centura,nu merg cu ceata/proiectoare aprinse,nu merg cu muzica tare si in trafic dai cu tunu ca sa prinzi unu cu centura si fara proiectoare aprinse(daca are masina) :lol:

RoByNeT 06-07-11 10:37

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Quote:

Originally Posted by Eugen_TL (Post 4445479)
Eu nu merg, nici nu am dar as putea sa-i pun pt 100ron originale, dar nu-mi trebuie! :)

Oricum, sa-i CHIS IN FREZA pe aia cu xenoane in proiectoare. Eu la majoritatea le bag lunga (iar lunga mea deranjeaza).
Oricum vad multi mincinosi pe aici... pe unii chiar va stiu din trafic! :rolleyes2

pai daca tot ai deschis subiectul, numeste-i, sa vedem mincinosii.

Eugen_TL 08-07-11 13:46

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Pentru ce sa arat cu degetul? :rolleyes2
Se stie fiecare ce face cand se afla la volan...
ps: nu trebuie sa apara sa vedem cine, ce e votat, numai daca urmaresti forumul la unele discutii vei realiza cum multi se dau rotunzi dar pe asfalt fac exact ca aia carora le fac reprosuri :)

9_Fabia 10-07-11 19:15

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Eu am Fabia si am optiunea "Lumina de zi' aprinsa la pornirea motorului. Becurile sunt instalate chiar in farurile de ceata din fabrica adiacente celor de ceata dar intensitatea este mica si culoarea spre galben fiind mai vizibile.
Bineinteles c-am fost oprit de politie dar asa este directiv UE din 2010.
Revenind la topic poate o parte din masini sunt cu aceasta Day light din fabrica iar altele o imita prin activarea farurilor de ceata din ECU.
Important este sa fie aprinse fiindca se vad mai bine ziua masinile. Eu sunt pentru activarea lor la pornirea motorului aceastea consumind cam 30 Wati in total. ( Puterea becurilor de la frina).
O zi buna

grg_92 15-07-11 16:24

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
eu nici macar nu am proiectoare...si chiar daca as avea nu as putea sa le aprind decat atunci cand e nevoie...

sLi4bmw 13-08-11 18:47

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
votat 1 din greseala. aleg 2. :)

emiliand 14-08-11 11:13

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Un lucru este sigur: nu este normal sa mergi cu / doar cu proiectoarele de ceata aprinse pe timpul zilei cand nu este ceata.

Radu. 24-08-11 00:08

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Cine umbla ? Cretinii.

Sunt unii care merg cu pozitia si proiectoare(XENON) in jurul orei 8 asa la amurg.
Ce natie bai baiatule.

b01uxd 24-08-11 00:17

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
cine umbla cu proiectoarele aprinse ziua ? probabil idiotii.....ziua e lumina, poti sa vezi si fara sa aprinzi nimic......probabil aceeasi ca aia care nu dau jos ochelarii de soare nici noaptea sau aia care merg cu sapca pe cap in masina

FXA- 31-08-11 10:12

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Cum a spus si Aleks la un moment dat intr-un post (nu mai stiu contextul) ca 42% din romani cred ca Soarele se invarte in jurul Pamantului, e clar ca prostia si incultura atrag dupa sine valori morale si spirituale eronate, nesimtire, legea junglei.

Daca stai si te uiti in trafic la personajele care merg cu pozitii si proiectoare noaptea, vei gasi cam urmatoarele categorii:

1. taximetristi (scoala putina, oameni care majoritatea o duc greu, obligati sa alerge dupa bani in jungla in care ajung sa se creada lei);
2. taranii si tiganii cu masini pe Bulgaria, Estonia, Bangladesh sau X5, Q7, Lexus luate de mami si tati sau in cazul altora din combinatii pe care le cam stim cu totii etc.
3. copii care sufera si vor sa atraga cu orice pret atentia in orice fel;

Ce au toate aceste categorii in comun? Lipsa educatiei si/sau implementarea de valori eronate.

Bong 01-09-11 11:24

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Quote:

Originally Posted by FXA- (Post 4556135)
Daca stai si te uiti in trafic la personajele care merg cu pozitii si proiectoare noaptea, vei gasi cam urmatoarele categorii:

1. taximetristi (scoala putina, oameni care majoritatea o duc greu, obligati sa alerge dupa bani in jungla in care ajung sa se creada lei);
2. taranii si tiganii cu masini pe Bulgaria, Estonia, Bangladesh sau X5, Q7, Lexus luate de mami si tati sau in cazul altora din combinatii pe care le cam stim cu totii etc.
3. copii care sufera si vor sa atraga cu orice pret atentia in orice fel;

Ce au toate aceste categorii in comun? Lipsa educatiei si/sau implementarea de valori eronate.

prima variantă și a 2-a le susțin.
mai bag una:
oameni care aprind tot ce se poate aprinde īn orice situație pentru că pur și simplu „ NU ȘTIE CE FACE ALEA ” și cred că e de bine. A pățit vreunu din voi să fie forțat (de drum și trafic) să stea 10-15 minute cu 40 km\h īn spatele unei dudui cu stopul de ceață aprins? eu am pățit-o. de 2 ori, aceeași duduie, aceeași stradă.

b01uxd 01-09-11 11:38

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Quote:

Originally Posted by Bong (Post 4558346)
prima variantă și a 2-a le susțin.
mai bag una:
oameni care aprind tot ce se poate aprinde īn orice situație pentru că pur și simplu „ NU ȘTIE CE FACE ALEA ” și cred că e de bine. A pățit vreunu din voi să fie forțat (de drum și trafic) să stea 10-15 minute cu 40 km\h īn spatele unei dudui cu stopul de ceață aprins? eu am pățit-o. de 2 ori, aceeași duduie, aceeași stradă.

la asta cu lampile de ceata mai e o posibilitate...eu le aprind special cand farurile aluia din spate imi bat in oglinzi sau are xenon fara lupa sau ma deranjeaza cu ceva , eventual imi da flashuri cand incetinesc la speedbumpere si gropi

Champion 07-09-11 20:13

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Prostii? Si eu am proiectoare de ceata la masina, dar le folosesc cand e nevoie, exemplu, ieri dimineata ploua torential la Cluj, am vauzut doi cu proiectoarele aprinse, restu, PA, unii fara niciun bec aprins, aseara cand am venit in oras, pe acelasi drum, mai putin circulat ca si ieri dimineata, cam 25% aveau proiectoarele aprinse desi era cald si frumos afara :|

on1x1 11-09-11 21:57

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Quote:

Use of the front fog lamps when visibility is not seriously reduced is often prohibited (for example in the United Kingdom), as they can cause increased glare to other drivers, particularly in wet pavement conditions, as well as harming the driver's own vision due to excessive foreground illumination.[13]
.....

quick_5hifter 29-11-11 22:50

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Greseala esentiala este ca voi le numiti "proiectoare", cand de fapt ele se numesc lumini de ceata sau faruri de ceata (dupa Codul rutier si Regulamentul de aplicare, se numesc "lumini de ceata"). Numindu-le "proiectoare", ii incurajati pe dobitocii care le folosesc cand nu e cazul, sa creada ca folosesc de fapt proiectoare de-alea care proiecteaza, in niciun caz faruri de ceata... chiar am citit cum un astfel de ignorant se justifica pe forum, spunand ca el le foloseste pentru a vedea mai bine gropile, pentru a le proiecta, ca doar de-asta se numesc proiectoare, nu-i asa? In realitate, el nici nu-si dadea seama ca de fapt nu-l ajuta prea mult, in special in privinta gropilor...

In mintea lor, orice lumina in plus e binevenita, nu conteaza ca-i deranjeaza pe altii, conteaza ca eu, care am "proiectoarele" aprinse, vad mai bine. Niciunul din ei nu-si pune intrebarea "bai, da' daca-l orbesc pe ala din fata si vine peste mine?".

Mai sus m-am referit, desigur, la folosirea luminilor de ceata pe timp de noapte, cand nu e ceata.

La folosirea pe timp de zi, cand nu e ceata, e clar ca e vorba de "cocalarism", chiar daca in alte tari e permis sau chiar obligatoriu; cat timp circuli aici, circuli dupa legile de aici, ca altfel, din obisnuinta, ma duc si eu in NZ si circul pe dreapta axului, sa vezi atunci distractie :lol:
Pe langa asta, mi se pare aberant (dar asta e doar parerea mea) ca o pereche de lumini aprinse sa-ti atraga atentia mai mult decat insasi masina care le "poarta"... deci tu esti atent in alta parte, noroc ca-ti intra un fascicul de lumina in ochi si te prinzi ca vine ceva din alta directie... nu mi se pare normal, sunt reglementari pentru lenesi sau dobitoci.

O idee mai buna de poll ar fi fost:
"Folosesti luminile indicatoare de directie? Daca da, CAND?
Iar ca variante de raspuns:
a)nu; ce-i intereseaza pe altii unde am eu drum?
b)nu, dar pornesc luminile de avarii sa-mi cer scuze ca n-am semnalizat, daca ma claxoneaza lumea
c)da, in timp ce trag de volan, agat si semnalizarea cu un deget; cateodata imi iese
d)da, pe la jumatatea manevrei sau chiar dupa, deci nu poti spune ca n-am semnalizat, nu?
e)da, semnalizez inainte sa schimb directia cu cel putin 5 metri (!), trag brusc de volan, iar dupa ce ma angajez in manevra, ma uit si in oglinda sa vad daca VENEA ceva, apoi aprind avariile daca venea
f)cateodata semnalizez, cand nu vorbesc la telefon si am o mana libera.

Revenind on-topic, cred ca o problema mai grava decat folosirea abuziva a "proiectoarelor" este faptul ca unele autovehicule au farurile complet dereglate si deranjeaza enorm, chiar si pe faza scurta. Unele sunt dereglate in mod intentionat, ca sa bata mai sus (si, ipotetic - dupa mintea unora - sa lumineze mai departe si mai bine), altele raman dereglate dupa accident, altele se deregleaza chiar prin schimbarea becurilor. Mai ales daca masina cu faruri dereglate le are amplasate mai sus decat in mod normal, dar si in cazul cand farurile dereglate deranjeaza un sofer care are pozitia de condus foarte jos situata, aceste doua situatii pot sta la baza multor accidente rutiere (si sunt convins ca au stat la baza multor accidente, insa multi nu mai apuca sa spuna ce si cum).

(edit) de curand, am constatat cu stupoare ca nici nu mi-am mai montat farurile de ceata, de la ultima vopsire a masinii; va dati seama cat de des le foloseam; eu dau, totusi, in cealalta extrema: cand e intr-adevar ceata, nu am ce sa aprind :oops:

PH 33 RNR 05-12-11 16:56

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
:twisted:ce aveti ma?ce aveti cu proiectoarele?si daca mergem cu ele aprinse ce?

SweetBoy 05-12-11 17:09

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
citeste legea prietene, sau cel putin ai citit-o daca ai permis?

RoByNeT 06-12-11 14:45

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by PH 33 RNR (Post 4760573)
:twisted:ce aveti ma?ce aveti cu proiectoarele?si daca mergem cu ele aprinse ce?

Citeste si tu legislatia aia nenorocita si gandeste un pic cu chestia aia de pe umeri.

autovag 06-12-11 15:10

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
mai mentionez ca am intalnit o persoana care nu stia sa isi aprinda proiectoarele ? (masina proprie)

DrifterGT 07-12-11 01:32

Re: Cine umbla cu proiectoarele pe timpul zilei(fara ceata)?
 
Quote:

Originally Posted by Bong (Post 4394039)
cine umblă așa? bmw-uri pe bulgaria 99%, și īn general cocalari.

:lol: Cu asta ai spus tot !

Este o prostie care ține de ''cocălăreală'' să mergi cu proiectoarele aprinse ziua, inutil !


All times are GMT +2. The time now is 04:01.

- Copyright 2026 4Tuning