Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/24911-st-vs-polo-gti-vs-ibiza-fr-vs-fabia-rs.html)

p_vio46 08-10-06 19:47

ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
ford fiesta St Motor 2.0 Duratec 110 kW(150 PS) at 6000 rpm /190 Nm 4500 rpm, Euro IV emisii CO2=177 Consum
urban 10.4 (27.2)extraurban 5.7 (49.6) mixt 7.4 (38.2) ,215km/h max speed 7.9 s 0-60 mph cu jenti pe 16 inci 8.1 s s 0-60 mph cu jenti pe 17inci, pret DDP stoc 15580 E

VW Polo GTI Motor 1.8 Tutbo , 150 cp,putere max., kW (CP) la 1/min 110 (150) / 5800 /Cuplu motor max., Nm 220 - 4500 , Norma de poluare EU 4 ,Emisii CO2, g/km 187 - 190 ,Timp accelerare 0-100 km/h, s 8,2/Viteza maxima, km/h 216 ,pret DDP 17548E

p_vio46 08-10-06 19:59

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Fabia RS motor 1,9 TDI 96 kW/131 CP RS accelereazat în 9,6 sec de la 0 la 100 km/oră. Viteza sa maximă de 208 km/oră
pret DDP EURO 17.344
SEAT Ibiza
1.8 T 20VT FR
Hatchback 3 usi Putere maxima 150 Cp
Cuplu maxim 220 Nm Acceleratie 0-100 km/h 8.4 s
Viteza maxima 216 km/h Pret DDP ** 19.998 EURO

GTI 08-10-06 20:06

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Ibiza,Polo sau Fabia pt usurinta cu care se poate obtine mai multa putere.
Fiesta pt sasiu si sound (in cazul in care se schimba evacuarea cu una sport).

teddy 09-10-06 00:31

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
fiesta pt performante, sasiu, aspect, pret... ar mai fi ceva?

Sphynx 09-10-06 00:52

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Fiesta ST !

bogdan_wrc 09-10-06 08:33

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
oricare VAG cu motorul de 1.8T. motorul este super fiabil, si mai ales extrem de cunoscut. sfatul meu: Ibiza. din 180 de cai, remapare la 210. si pt 1.8T sunt sute de kituri de modificat. cauta pe google ATP... ;) cu 2000 de euro kitul de turbo o poti duce cand iese din garantie la 300 de cai. sa vad asta la Ford...
cu 210 cai Ibiza devina mai rau decat o bomba! pe leon era rau..dar pe ibiza... ;)
teddy..las-o draq..performante?? bate cu 0,1 sec Polo si o,3 Ibiza. chiar asa conteaza astea??? si daca si Fiesta arata mai sportiv decat ibiza...
sa iti mai zic ca daca pui 300 de E remapare la Ibiza bate cam tot? hai sa nu o dam in diverse..
skoda, joaca in alta liga cu motor diesel. daca te uiti la consum... conteaza asta. iar, cu remapare la 160 de cai..si merge foarte bine...
la ford nu vb de tuning ca nu ma intereseaza..

dany_let 09-10-06 08:48

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
polo gti !!!!!!!!!!!!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

BASU 09-10-06 11:25

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
mi-e greu sa ma decid intre polo si ibiza... au acelasi motor numai ca polo e mai ieftin... vezi ca la 19mii la ibiza gasesti tdi 160cp sau 1.8T de 180cp
eu as merge pe polo

tfsi 09-10-06 11:33

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
cred ca polo gti e cel mai reusit,mai echilibrat,usor de facut un upgrade de putere,avand in vedere cate kit-uri se gasesc pt acest motor care si-a dovedit fiabilitatea in grupul VAG.fiesta st este mai ieftin,si cu un sasiu foarte reusit.restul (fabia vrs si ibiza fr) nu le consider niste alternative de luat in calcul.fiesta st si polo gti stau foarte bine si la capitolul pret de achizitie.

Bicuss 09-10-06 13:01

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
fiesta e frumos si stiu cum fuge.....prea tare

T.rac3Er 09-10-06 13:06

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
de ce un versus asa restrans??? clio rs are performante peste oricare dintre modele prezente aici (nu conteaza care generatie)
pretul la generatia 2 era de 14000cip (fulloption) acum cativa ani..banuiesc ca acum, tot fiind lansata si generatia 3 se obtine un pret mai bun...

RCS. 09-10-06 13:27

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Quote:

Originally Posted by T.rac3Er (Post 580237)
de ce un versus asa restrans??? clio rs are performante peste oricare dintre modele prezente aici (nu conteaza care generatie)
pretul la generatia 2 era de 14000cip (fulloption) acum cativa ani..banuiesc ca acum, tot fiind lansata si generatia 3 se obtine un pret mai bun...

Clio Rs joaca intr-o alta liga. Dintre cele trei masini eu votez pt Polo GTI: motor performant , sound sportiv iar dpdv estetic Polo GTI arata chiar bine.;)

SpeedeR 09-10-06 13:56

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
polo gti :D
noul clio rs nu are treaba cu masinile astea stock... cu un polo un pic umblat in el, atunci se bat amandoua cap in cap :)

bogdan_wrc 09-10-06 14:04

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
banuiesc ca Polo are k03sport sau k04 (??) la turbina..ca daca are doar k03 nu prea ii vad bine modificarile....

SpeedeR 09-10-06 14:23

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
k03...se poate pune direct un garret si cu un set motor ce tine pana la 500 cai in jur de 5-6000 si dupa..... nu zic :D

bogdan_wrc 09-10-06 14:27

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
ia te uita..chiar azi postat..

https://forum.4tuning.ro/524-anunturi-piese/24954-kit-turbo-pt-motoarele-vag-1-8t-150-180-bhp.html

k03?? pai aia e prima montata pe skodele de 1.8t! si pe primele passaturi parca? de ce nu or baga si ei k03 sport macar?

SpeedeR 09-10-06 14:32

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
k03 e pe astea de 150, k03s e pe 180 cai...nu difera turbinele intre ele, doar are nush ce componenta schimbata....lapsus :) park ceva cu wastegate... dunno... oricum, nu e f scump sa modifici un 1.8t astfel incat sa fie si fiabil, si sa aiba multi caluti...

bogdan_wrc 09-10-06 14:34

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
deja americanii sunt experti in 1.8T. au destule. la TFSI vad ca kiturile sunt inca scumpe.
avand in vedere ca e masina din 2006 ma asteptam sa fie k03s.. oricum ibiza are deja :P. si ultimele skode cu 1.8T au tot k03s. de asta intrebam...
oricum , motorul de 1.8 e unul dintre cele mai fiabile si cele cu care te poti "juca" cel mai mult de la VAG.

SpeedeR 09-10-06 14:36

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
ai gasit kituri d la americani? :)
dami si mie niste linkuri , k din cate stiu , erau unele in stare de proiect :)
ontopic... dap.... e bun motorul, iar pe un quattro faci o masina de 400 m tare, si nu numai p 400m...

Cosmin255 09-10-06 14:46

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Skoda FAbia nu are ce sa caute in aceasta comparatie....si ibiza....cu greu intra....batalia oricum se da intre Fiesta ST si Polo GTI
Ca look per total imi place mai mult Fiesta , doar din fata park e mai dragut polo.....ca performante sunt cam acolo....deci e o chestie de gust
Merg pe ST pt ca stiu cum merge si m-a surprins placut

Eugen_TL 09-10-06 14:48

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
si eu tot pe ST... nu stiu dar polo e patratos asa nu prea imi place... ST e e mai placut ochiului

bogdan_wrc 09-10-06 14:49

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
dc zici ca ibiza intra cu greu? 180 de cai cu jucaria aia?!

Cosmin255 09-10-06 15:09

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_wrc (Post 580372)
dc zici ca ibiza intra cu greu? 180 de cai cu jucaria aia?!

Nu prin prisma performantelor .... doar ca mi se pare ca mai repede intra ST vs GTI....nush Ibiza nu o pot compara cu ele , mi se pare o masina putin mai slaba....nu prin prisma performantelor

bogdan_wrc 09-10-06 15:12

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
faptul ca TI SE PARE TIE nu e normal sa zici ca nu intra....blah blah! e aceeasi platforma tehnica. tot timpul peste tot vezi numai ST vs GTI? oricum, eu as alege Ibiza in fata Polo-ului. poate Polo o fi mai atent lucrat, dar imi place mai mult cum arata ibiza.

GTI 09-10-06 15:18

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
bogdan_wrc,degeaba te certi cu oamenii cand tu nici n-ai observat ca e vorba de Ibiza FR,care are 150CP nu 180CP.Motorul si transmisia sunt identice la Polo si Ibiza din aceasta comparatie.
Cat despre turbina K03S,e un K03 cu componente interne de K04.

bogdan_wrc 09-10-06 15:25

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
nu ma certam, explicam..
:) my bad. tocmai am vazut zilele trecute o ibiza CupraR si avea 180 de cai din 1.8T. cand am vazut ca scrie FR pe pagiona anterioara nu m-am uitat la putere.. dar am facut confuzia intre CupraR si FR. ca ambele au 1.8T. oricum, ce am scris era valabil pt 1.8T de 180 de cai.
si raman la ibiza..

RoadRunner 09-10-06 15:29

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Eu votez Polo GTI... oare de ce ?
:D
Lasind subiectivismul la oparte... Era cit pe ce sa-mi iau un ST, dealerul insa nu a fost de aceeasi parere cu mine, si dupa 3 luni ne-am despartit :D.. Foarte draguta masina (ST-ul), insa nu imi pare rau pentru alegerea facuta. Va zic doar atit ... Turbo.

Cosmin255 09-10-06 15:31

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_wrc (Post 580404)
faptul ca TI SE PARE TIE nu e normal sa zici ca nu intra....blah blah! e aceeasi platforma tehnica. tot timpul peste tot vezi numai ST vs GTI? oricum, eu as alege Ibiza in fata Polo-ului. poate Polo o fi mai atent lucrat, dar imi place mai mult cum arata ibiza.

La asta ma refer , ca e cea mai buna comparatie ST vs GTI , calitatea masinilor este ~ ....
Eu unul nu ma omor dupa ibiza

p_vio46 09-10-06 16:16

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Quote:

Originally Posted by GTI (Post 580413)
bogdan_wrc,degeaba te certi cu oamenii cand tu nici n-ai observat ca e vorba de Ibiza FR,care are 150CP nu 180CP.Motorul si transmisia sunt identice la Polo si Ibiza din aceasta comparatie.
Cat despre turbina K03S,e un K03 cu componente interne de K04.

ai punctat un lucru foarte important am introdus ibiza fr nu cupra de 180 de cai care ajunge pe la 23000E DDP iar la banii astia imi luam golf5 gti, am vrut sa pun cele mai apropiate masini din toate punctele de vedere. De condus le-am condus pe toate: gti-ul si fr-ul sunt rapide si raspund destul de bine la accelerari insa nu se compara cu fiesta ST( o acceleratie pe masura) la mamevrabilitate si franare un lucru care trebuie apreciat cred foarte mult la o masina pentru ca nu iti iei masina sa faci doar liniute de 402 m ci o iau pentru mers zilnic , cat despre modificat aveti dreptate in privinta carui motor se modifica mai usor insa si motoarele aspitare pot face furori si degeaba pui 500 de cai la o masina daca nu poti s-o stapanesti/controlezi/opresti.
Al doilea criteriu este si pretul care nu e chiar egal iar la cat costa cupra iti iei o masina mult mai reusita.

slater 12-10-06 20:07

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
ibiza fr din cate stiu eu e diesel nu ? ,. cum comparati voi benzinarele cu dieselu ? este ibiza cupra ,. 180 cp benzinar , aia intra in comparatie

The_Mask 12-10-06 20:45

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
este si diesel este si benzina Ibiza FR. Aleg GTI cu mana pe inima, sambata merg la dealer`ul local sa semnez contractul pentru un Polo GTI, dupa ce am testat si ST am ajuns la concluzia ca este cu mult sub Polo mai ales la finisari, zgomotul acela lasat de trantitul usii mai ceva ca la o berlina din '70...antifonare sub Polo la Fiesta.

br01tim 13-10-06 09:41

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
de acord cu tine The Mask!ai facut o alegere buna,FELICITARI!Polo e peste Ibiza la toate capitolele(mie cel putin finisajele nu imi plac deloc la Ibiza) mai ales ca e un GTI!

The_Mask 13-10-06 14:36

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Maine sau cel tarziu luni merg sa semnez contractul, azi am fost sa clarific toate detaliile insa ce e naspa este ca dureaza intre 2-3 luni...Dar merita o sa fie 1st Polo GTI din Cta:D

riptor 13-10-06 15:28

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Quote:

Originally Posted by bogdan_wrc (Post 579995)
oricare VAG cu motorul de 1.8T. motorul este super fiabil, si mai ales extrem de cunoscut. sfatul meu: Ibiza. din 180 de cai, remapare la 210. si pt 1.8T sunt sute de kituri de modificat. cauta pe google ATP... ;) cu 2000 de euro kitul de turbo o poti duce cand iese din garantie la 300 de cai. sa vad asta la Ford...
cu 210 cai Ibiza devina mai rau decat o bomba! pe leon era rau..dar pe ibiza... ;)
teddy..las-o draq..performante?? bate cu 0,1 sec Polo si o,3 Ibiza. chiar asa conteaza astea??? si daca si Fiesta arata mai sportiv decat ibiza...
sa iti mai zic ca daca pui 300 de E remapare la Ibiza bate cam tot? hai sa nu o dam in diverse..
skoda, joaca in alta liga cu motor diesel. daca te uiti la consum... conteaza asta. iar, cu remapare la 160 de cai..si merge foarte bine...
la ford nu vb de tuning ca nu ma intereseaza..

hai sa le luam stock ca cine are bani sa bage in masini baga si apoi nu o sa mai conteze ca el a bagat 2000 in fiesta si altu 300 in ibiza daca tot fiesta o sa iasa mai bun,eu respect o masina in primul rand pentru felul in care imi vine din fabrica,si dupa aia dupa potentialul de tuning,in cazul asta aleg fiesta,intruchipeaza cel mai bine ideea de hot hatch(sasiu bun,placere in condus,motor aspirat cu sunet pe masura,etc),si mai e si pretul care e bine sa fie cat mai mic(hot hatch-ieftin si rapid,nu?)
sa traiti bine!

riptor 13-10-06 15:39

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Quote:

Originally Posted by RCS. (Post 580258)
Clio Rs joaca intr-o alta liga. Dintre cele trei masini eu votez pt Polo GTI: motor performant , sound sportiv iar dpdv estetic Polo GTI arata chiar bine.;)

de ce ar fi in alta liga?costa cat ibiza,e in clasa mica la fel ca ele..nu inteleg..daca era clio v6 mai ziceam.daca megane rs e in "liga" cu golf gti,de ce clio rs nu ar fi cu alde polo gti?

T.rac3Er 13-10-06 16:13

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
recomandare
negociaza sa primesti in plus 3-5% echivalent in echipari/servicii de la dealer..au 20-30% banii lor, si pot oferii...nu merita sa fii cuminte, pt ca nici ei la randul lor nu te vor ierta, si macar sa obtii ceva in plus
bafta la masina, si fara probleme...

SpeedeR 15-10-06 05:05

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Quote:

Originally Posted by riptor (Post 584776)
de ce ar fi in alta liga?costa cat ibiza,e in clasa mica la fel ca ele..nu inteleg..daca era clio v6 mai ziceam.daca megane rs e in "liga" cu golf gti,de ce clio rs nu ar fi cu alde polo gti?

vad k ai clio sport , modelul vechi...
si la cum am observat k trage ,asta de 180 cai , atunci ce rost are sa bagi clio sport, modelul nou 200 cai si imbunatatit la multe capitole, cu ibiza fr sau polo gti,masini cu care nu discuta (dpdv stock) ?

riptor 15-10-06 10:34

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
pai ma refeream la modelul vechi,cum am eu

riptor 15-10-06 10:42

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
Quote:

Originally Posted by SpeedeR (Post 586189)
vad k ai clio sport , modelul vechi...
si la cum am observat k trage ,asta de 180 cai , atunci ce rost are sa bagi clio sport, modelul nou 200 cai si imbunatatit la multe capitole, cu ibiza fr sau polo gti,masini cu care nu discuta (dpdv stock) ?

pe de o parte zici bine si tu,era in avantaj din start rs-ul,si batalia s-ar fi dat intre celelalte,ar fi fost altceva daca avea si polo 1,8t-ul de 180 de cai,seatu la fel,fiesta sa fi avut motoru de pe vechiul focus st 170 si asa mai intra si rs-ul pe acolo

RaZv 16-10-06 02:29

Re: ST VS.POLO GTI vs ibiza fr vs fabia rs
 
O sa surprinda alegerea mea insa daca ar fii sa-mi cumpar vreuna din cele 3 as alege Fabia RS


All times are GMT +2. The time now is 10:21.

- Copyright 2026 4Tuning