![]() |
logan MPi Vs. logan DCi
parerile voastre despre cele 2 modele cu bune si rele.......cosnsum,intretinere...absolut orice...
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Loganul 1,5 DCi 85 CP este mai bun .
Consum mixt 4,5 l/100 Consumabilele nu stiu ca nu am dat cu el prin service decat la revizii. Pana acum sunt multumit de el . Diferente intre MPi si DCi sunt in mare parte la consum si la pretul de achizitie . |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Parca mai era un subiect pe tema asta cu logan. In alta ordine de idei tot ce vrei sa afli gasesti la subiectul "benzina sau motorina", pana la urma la asta se reduce totul, loganul diesel e si el o masina pe motorina. Si s-a discutat acolo despre problemele motoarelor diesel, reparatii de turbine si injectoare, intretinere etc vs motoarele pe benzina.
La diesel aproape totul costa mai mult, incepand cu uleiul care intra mai mult in motor.Nu vorbesc aici de consumabile de super firma dar nici facaturi. Un filtru de aer la logan Mpi e vreo 30-40RON, la Dci e 80-100Ron. Bujiile mai scumpe, injectoare mult mai scumpe si defectuoase, distributia mai scumpa, pana si cureaua de alternator mai scumpa. In schimb consuma mai putin ca doar e diesel, dar ca la orice diesel indiferent de marca, daca nu e nou, trebuie sa ai portofelul larg deschis si niste bani pusi deoparte. la demaraj e mai slab Dci 65,70CP chiar si decat 1.4 asta daca te intereseaza liniutele, remapat devine mai bun(cauta pe youtube logan dci cristi streulea ca exemplu). Pe reprize gen 80-120 pare mai bun decat 1.4Mpi |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Nu stiu de ce se tot insista pe injectoarele alea de *** delphi... Altfel ar fi cred un motor super ok. Turbo la logan de cine este produs, ai idee? |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
daca ai gasit vre`un logan dci care il stii ca e bun..sau unul bagat p tester ceva..ia`l..eu am acasa logan dci de 70cai ..si am condus mult si 1,4 sau 1,6..fara de 1.4 nici nu se compara..mie mi se pare mult mai vioi..sa nu mai zic ca vara mergeam fara stres cu aeru` la maxim ..nu avea treaba..pe cand la 1,4 dupa ce ca abia tragi de el..daca mai dai drumu` si la aer e mort...acum depinde la ce folosesti tu masina,cati km faci cu ea,cati bani vrei sa dai pe ea..daca ai bani ..ia dci de 85 cai direct
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Daca faci km multi mai ales pe la noi, nu merita nici una ca se strica prea des...stiu pe cineva care o schimbat de s-o urat la chestii de mecanica la unul din 2007 in astia 4 ani si cv de cand il are, plus mai stiu si de la taximetristi cam cat tre sa steie cu el in service uneori.
Totusi dintre astea 2 as alege benzinarul de 1.6 normal de 90cai, pt ca este cam cel mai fiabil si are si cel mai ok consum....de dci-urile marca reno mi frica mai rau ca de politie, pt ca, chit ca consuma cu 2-2.5 litrii in medie mai putin, dar si cand le pica ceva platesti greutatea piesei in argint daca nu chiar si in aur uneori ca sa ma exprim mai plastic!!! E drept ca poti avea norocul sa nimeresti unul bun cu orice motorizare, da eu nu m-as risca pt ca sansele sunt cam de 1:5 :-P |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Depinde cat mergi sau cati km are masina. Taximetristii (cred ca cei mai in masura sa dea un verdict) cam toti au renuntat la motorina pentru 1.4 benzina cu gaz. Instalatia este ieftina, costurile de combustibil sunt sub motorina in cazul asta, problemele mari cu injectoarele dispar (toti taximetristii au avut probleme dupa 100k de km cu ele), etc..
Deci in varianta cu gaz 1.4 mpi bate detasat din toate punctele de vedere. La varianta cu motorina au cam renuntat toate companiile de taxi. Cred ca asta spune totul. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
In Iasi mai sunt destule taxiuri diesel. Poate ca e zona(Moldovei) mai putin dezvoltata iar cumpararea unei noi masini mai dificila. Insa un lucru stiu sigur: un injector de logan/clio este cam cel mai ieftin de reparat, rapid si facil dintre toate injectoarele de pe dieseluri. Aici se repara in mai multe locuri cu preturi intre 250-350RON. Vi se pare mult? Da un set de anvelope noi low-cost cat fac? 800-1000RON. Da o foliere cat costa? un set de jante cat costa? un spoiler banal vopsit la culoarea caroseriei e 4-500RON. Si lumea se plange de cateva sute de lei un injector :D Multi isi cumpara tot felul de prostii la masina dar cand aud de diesel: nu-mi iau ca se strica injectoarele. Da o seara in club cat costa?
Un taximetrist face sa spunem 100.000km pe an, un om obisnuit face 10-20.000. Apoi daca e mult 250-350RON un injector care se strica pe la 100.000km adica pana face masina 5 ani....Stiu si oameni fericiti dar si nefericiti cu logan diesel. Unii nu ajung niciodata sa tina masina pana se strica, la altii le pica toate injectoarele. Eu pe strazi vad totusi din ce in ce mai multe loganuri diesel la oamenii obisnuiti, mai multe ca in urma cu 3-4ani. Daca sunt tzeapa garantata de ce le mai cumpara oamenii? :shock: |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
I-am replicat tu esti chiar foarte prost: adica vai mama aia 100ml de benzina si 0.02mm de guma roasa, ambele chestii in valoare de maxim 1Ron m-au facut pe mine sau pe tine,(mai ales ca el o dat 14000E pe un focus nou 'dizel' care se devalorizeaza in fiecare si cu cate 10 burn-uri d-astea si daca sta) da bine ca acuma mergem intr-un junghi de bar jm3k3r0s si bem 3-4 beri, deci stricam aprox 20lei, aia nu e bai nu??!!!!!!!! ....dumnezaul ei de prostie, ca am alergie la asa ceva!!! |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
La diesel castigi pe partea de consum, dar cand ai de reconditionat 4 injectoare , s-a terminat distractia. Nu-i vorba ca faci 100.000 km / an, e dupa noroc, unii au patit-o mai devreme de 100.000. Solutia mea ar fi 1.6 8v + gaz. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Cu cine am facut eu scoala avea logan diesel din 2007 cu ~250.000 si nu a umblat la injectoare,masina rula impecabil,mai dadea cu fum la o inferioara dar cred ca e normal.
Iar masina dupa ce a cumparat'o doar scoala a facut pe ea,o gramada de elevi. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Noroc+aditivi si motorina premium? :) Am si eu un amic cu dci luat de nou pe firma care dupa 100k a inceput sa faca probleme, parca e calculat, sa iasa din garantie si dupa aia o ploaie de rahat se abate asupra ta. 1.6 mpi se mai fabrica?
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Astfel loganul ar fi o masina buna.....la 3000-4000E de nou pt diesel, ce e peste deja e furt pe la spate cu povesti si pe baza de "restul is mai scumpe de noi"! |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Deci daca ar fi varianta de baza sa spunem 1.2i-ul la 3000, 3mii si un pic de E ar merita loganul, iar diesel-ul cu toate dotarile sa nu treaca mult de 4000E(undeva pe la 4500 sa fie full-op), la fel....altfel sunt bani aruncati degeaba!
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Quote:
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
1.2T va fi mai rapida si decat 1.6 16v iar 0.9 va fi peste 1.6 8v |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Un 0.9 turbo de ~100 de cai ar fi senzatie pe o caroserie gen matiz, cu conditia necesara si suficienta sa fie la fel de grea masina ca un matiz, adia vreo 800 de kg. Daca pui motorasul ala pe 1.2 tone, deja nu mai faci nimic, o sa ai consum de 11-12 urban, te pisi pe el. Nu mai zic de intrebarile MARI legate de fiabilitate la un turbo benzina made in france sau de pret.
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Pe 900 kg consuma 6 real in oras, daca mai pui 4 persoane in masina consuma 11? :)) Nici macar nu conteaza cilindreea ci mai mult puterea si masini de ~100 CP si ~1200 kg exista si consuma 8.5% in oras real si sunt mai mari si aspirate, un turbo mai mic va consuma si mai putin. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Consumul nu va fi fantastic mai mica decat la un 2.0 aspirat....consumul e dat in general de puterea unui motor, si mai mult de puterea medie folosita, astfel pe cand cu un 2.0i mergi in medie la 2500rpm pt o putere medie necesara in general de 60Cp, pt aceeasi putere dintr-un 1.6 iti trebuie cam 3300rpm, iar pt un 1.2T, cam 3500ture si 1.2 bari la admisie :-P |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Gixer zice de presiune aboluta, in fizica asta se foloseste, si aia e atinsa doar la WOT, la turatii nu prea mari. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Eu degeaba am 172 CP la roata de la 7000 la 8300 rpm pentru ca la 2000 rpm am cuplu 140NM rezultand o putere masurata de doar 40 CP. Un motor de 150 CP care are un cuplu de 240 NM la 2000 de rpm are o putere de ~65 CP la aceeasi turatie si la 2000 de rpm face misto de mine, dar dupa ii rup capatana. La o intrecere sportiva (liniuta) nu conteaza cuplul, conteaza puterea, pentru ca poti sa te folosesti de turatie, dar la mersul incet turatia este oricum mica deci puterea este data de cuplu. Ca exemplu concret, Golf V GTI la 2000 rpm are 280 NM (deci cam 220 la roata) ajutat de turbina care baga presiune de la 1800 rpm si la turatia respectiva ma bate bine. La liniuta , eu pot sa profit de turatia superioara si il bat pentru ca obtin o putere echivalenta cu a lui si sunt avantajeat de greutate. Gixer spune exact asa "cresterea presiunii din cilindru la sfarsitul admisiei". Aspiratul nu are presiune pozitiva in cilindru la sfasitul admisiei. Deci asta este avantajul supraalimentarii, iti poate oferii cuplul mai mare la turatie mica, care automat se transorma in putere, doar ca este mult mai usor sa-ti ofere o valoare de cuplu la o turatie mica decat sa-ti prezinte o fisa de dyno sa studiezi cresterea puterii. . |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
CUM NAIBA POTI SPUNE CA LA TURE MICI CONTEAZA CUPLUL SI LA TURE MARI PUTEREA, NU AI INTELES NIMIC?! Nu prea le ai cu notiunile fizicii, e ca si cum ai spune ca la ture mici conteaza viteza unui motor iar la ture mari temperatura degajata :)))) PE TOATA PLAJA DE TURATII CONTEAZA PUTEREA, DACA VRETI A INTELEGE, BINE, DACA NU O SA ABERATI IN CONTINUARE CU 'MARKETINGISME' :x Deci sincer, cu urmatoarea afirmatie ti-ai dat cu cartea de fizica in cap si ai demonstrat ca HABAR NU AI DE FIZICA!!! UNDE AI VAZUT TU PRESIUNE NEGATIVA PRETENE, IN STAR-TRECK POATE :))))) PANA SI IN VID PRESIUNEA E MINIM 0(ZERO) ......pffffff, nu are rost, m-ai dezamagit profund, credeam ca tu mai stii una-alta p-aci, da la fizica esti repetent....de aveai prof de fizica cum am avut eu, erai inca in clasa 9-a :)))) Deci sincer, da un search pe unde vrei si cauta valoarea presiunii la sfarsitul admisiei la cel mai sufocat, vechi si junghi de motor ca sa zicem asa, si sa vezi ca totusi e peste 0.5bari !!! Quote:
Quote:
Plus ca, de unde stii tu ca plecati amandoi la 1500 ture, e hilar, toti plecati cam la blana, ca asa fac si eu :)))) adica la puterea maxima! Iar avantajul tau la linii mai e si cel ca tu ai integrala sau spate, iar golful numa fatza care pana sa plece patineaza degeaba vo 2-3 sec, sau mai mult daca e prost sau prea hot-headed ala de o conduce =)))) Stai un pic asa, si cresterea cuplului(sau paleta de cuplu cu care ei te aburesc), nu tot pe o fisa dino se citeste??! Ai ma cum puneti botu' la povestile samsarilor din showroom-uri! |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
La turatii mari conteaza puterea, pentru ca acoolo dispui de ea la maxim si difera de turatia maxima a motorului. Nu ma mai intereseaza daca am cuplu 300 la 6000 de rpm can motorul meu merge 8400 rpm. Poate acum intelegi de ce la turatii mari conteaza puterea MAXIMA oferita. Toate motorele au plaja de turatie 1000-3000 rpm si aici conteaza ce cuplu ai ca plaja de turatie este acceasi. La turatii mari difera foarte mult de la o masina la alta pentru ca au turatii maxime diferita si atunci nu te mai intereseaza cuplul ci puterea atinsa. Ce spui tu este exact explicatia pe care o dau eu :))) Tu nu prea le ai cu fizica. Presiunea atmoserica este de ~1 BAR (101325 Pa- presiune de atmosfera tehnica), dar aia este presiunea atmosferica, nu este o diferenta intre presiunea interioara fata de cea exterioara. CAnd ma refeream la presiune 0 sau sub 0 era in raport cu presiunea atmosferica de 1 BAR, normal. Daca in cilindru la aspirat ai 0.7, este normal ca ai cu 0.3 sub presiunea atmosferica de 1 BAR, deci este depresurizat nu supraalimantat. Deci, daca opresti motorul si pistonul este sus, presiunea in cilindru va deveni 1 BAR, dar aerul este defapt liber, necomprimat. Ce spuneam eu este fix diferenta intre presiunea atmosferica si cea din cilindru care in cazul aspiratelor in cilindru este mai mica decat cea atmosferica iar la supraalimentate este pozitiva. Cand tie-ti baga tubina sau compresorul 1.5 bari, asta este o valoare suplimentara presiunii atmosferice, este diferenta intre presiunea bagata in cilindru si cea exterioara, se numeste "PRESIUNE RELATIVA", "PRESIUNEA ABSOLUTA" fiind de 2.5 bari, DAR PE NOI NU NE INTERESEAZA ASTA. Informatia pe care ti-o ofera un manometru (la roata, turbo, etc.) este "PRESIUNE RELATIVA", adica tu cand bagi 2 bari in cauciuc,2 BARI aia sunt diferenta intre presiunea bagata in cauciuc si cea atmosferica. Adica ai 2 BARI presiune relativa (asta fiind folosita frecvent) si 3 BARI "presiune absoluta". Ce spui tu de 0.7 bari in cilindru la aspirat este defapt "presiunea absoluta", daca masori cu un manometru vei avea "- 0.3" bari "presiune relativa". Iar faza cu marketingul este chiar proasta, eu am vazut practic ce inseamna cuplul in turatie mica. TypeR are o cutie etajeata cam al fel cu a mea, o turatie maxima aproximativ egala, aproximativ aceeasi putere doar ca la 6000 rpm are un cuplu mult mai mare si-mi ia o masina. La 7200 cand am si eu cuplu ~ egal nu mai pleaca deloc. Avantajul VTEC-ului de HONDA fata de VVTL-I-ul de Toyota este ca-i ofera cuplu mare de mult mai jos de la 5600 fata de 7200 cand am eu. Deci daca ne tragem in turatie mare suntem acolo (ba chiar ciupesc putin) dar in turatie mica face misto de mine pentru ca are cuplul mare de la turatie mult mai mica. Am si dyno la a mea si am vazut si de TypeR si este exact cum dau ei la carte, exact legat de cuplu, exact ca pe strada, nu este nici un fel de MARKETING. La motoarele electrice calculul cuplul/putere este total diferit de motoarele MAS si MAC. Mai studiaza ca trebuie sa plec si nu am timp sa-ti explic. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
La diesel nu cad injectoarele, cade pompa care strica si injectoarele, acolo trebuie reconditionat tot sistemul de injectie. Oricum, mai repede as merge pe benzina+GPL decat pe diesel, in cazul loganului. :)
|
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
La o intrecere sportiva conteaza puterea dezvoltata pe plaja de turatie intre 2 schimbari de treapta. Nu pot sa zici ca 280Nm motorul, 220 la roata, depinde de treapta. Crede-ma ca inteleg foarte bine . In termodinamica nu exista presiune negativa, compredre? Nu poti sa faci calcule cu presiune relativa, ca daca bagi -0.2barr la sfarsitul admisiei iti da tot negativ la sfarsitul compresiei si pult peste limita pozibila de -1, iar in final rezulta ca motorul tau consuma energie nu produce. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
La o intrecere sportiva esti interesat de puterea maxima, care se dezvolta din cuplu si turatie. Atunci motorul merge permanent in turatie si chiar daca ai un cuplu mai mic poate sa fie compensat de turatia mare (exemplul masinii mele). La mers normal, normal ca ne intereseaza puterea, dar turatia fiind mica ne trebuie cuplu mult si cat mai devreme. :))) Normal ca vorbim de treapta, dar tocmai de-asta ajuta un cuplu de la turatie cat mai mica pentru a nu fi nevoit sa tot mesteci in schimbator ca sa stai in turatia de cuplu necesar. La o masina anterioara (c220 cdi) trebuia sa am grija sa am tot timpul minim 1800 rpm ca sa am cuplu, sub 1800 rpm fiind putin spus lesinata. In absolut tot, cauciucuri, supraalimentare, etc. se vorbeste si se calculeaza numai "PRESIUNEA RELATIVA". Cand ai 2 bari presiune in cauciucuri, este presiune relativa, cand ai 1,5 bari presiune in turbo este presiune relativa. Presiunea practic nu are "-" dar uzual (fizic si normal) se foloseste cuvantul decomprimare sau decompresiune care este fix antonimul comprimarii si are valoare tot cu "+". O sticla goala are presiune relativa "0" si presiune absoluta ~1. Daca ii pui un manometru in capat, oare cat iti masoara, 0 sau 1 bar. Si daca scot aer din sticla cu 4 atmosfere, ce presiune o sa am in sticla? O sa am o decomprimare de 4 bari (adica pe un manometru "- 4" bari, sau o valoare de decomprimare de +4 bari) |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Nu pricepi ca si cu presiune relativa nu exista in universul nostru mai mult de -1?!?!? care corespunde cu presiunea absoluta zero?
cat iti arat manomentru e doar o chestie de optiune, am la munca manometre, mano-vacumetre si manometre care masoara presiunea absoluta, care de fapt sunt manoßvacumetre care au alt cadran care nu incepe de la -1 ci de la zero Oricu discutia incepuse de la "0.9 barr la sfarsitu admisiei", ceea ce era CORECT Ne tot aburesti, odata zici ca 280, probabil 220 la roata, dupa aia zici ca normal ca depinde de treapta, cu puterea pur si simplu am obosit sa te urmaresc. E simplu de tot F=m*a, si P=F*v, deci P=m*a*v, PUTEREA necesara pentru accelera un corp de o masa data deplasndu“se initial cu viteza v. Nu iti trebuie nici un cuplu pe nicaieri, faptul ca turbo au un cuplu jos nu fac decat sa le imbunatateasca mult curba de puter- THE END |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
1 Attachment(s)
Quote:
Te mai intreb odata si astept raspunsul. Daca trag dintr-o sticla aer cu 4 bari, ce presiune am in sticla? Presiune negativă Deși presiunile sunt de obicei pozitive, īn cāteva cazuri se īntālnesc presiuni negative: Cānd se discută de presiuni relative. De exemplu, o presiune absolută de 80 kPa poate fi exprimată ca o presiune relativă de -21 kPa (adică 21 kPa sub presiunea atmosferică de 101 kPa). Īn tehnică se spune "o depresiune de 21 kPa". Īn funcție de sistemul de referință la orientarea suprafețelor, o presiune pozitivă pe o față a unei suprafețe poate fi considerată negativă pe cealaltă față a suprafeței. Daca nu stii ce este ala dyno si cum calculeaza el puterea, nu sunt eu de vina. El masoara puterea indiferent de treapta vitezei pentru ca dupa prima incercare nu faci decat sa setezi turatia maxima a masinii in graficul lui si el nu face altceva decat coreleaza turatia motorului setata de tine cu turatia rotii citita de el si astfel calculeaza el singur raportul si iti ofera puterea reala a motorului pe toata plaja de turatie. Pai nu va aburesc eu, sunteti aburiti voi, ca de 25 de ani nu am mai facut fizica si va mananc pe paine. Mai nasol este nici fizica mecanica nu o stiti. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Auzi acolo, presiune relativa -0.3.....bun si cum calculezi din asta fratzik puterea unui motor?, care e dir prop cu presiunea asta data de tine inmultita cu turatie, debit de volum si niste scalari(adica constante numerice ca sa priceapa toata lumea).....si astfel o sa iti iasa -60cai de ex....pffff mama ei de masina normal aspirata, da putere negativa, adica consuma si putere da si combustibil....ar fi atunci un rau mai rau ca politicienii =))))) |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Sau esti ceva C. Norris de care nu am auzit. Ce ai spus tu acolo e pe sistemul: "daca sunt 3 nuci pe masa si eu iau din ele 6, cate mai raman, asa-i ca -3" :woowoo: Deci daca in sticla aia e aer atmosferic la doar 1 bar, doar 1 bar poti scoate din ea, nu ti-am zis mai sus ca, si vidul cel mai vid are minimul 0 Bari.....poti scoate 4 bari din sticla aia, daca ai compresor si ii pui intr-un recipient de 4 ori mai mic :P Vezi ca in lumea fizica reala nu e loc de marketing si credite, deci chiar nu poti lua de pe masa cu 3 nuci, 6, 3 luandu-le cu credit :P Cel mai rau e cand crezi ca le stii pe toate da defapt numa crezi.... |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Presiunea de care vorbim este la admisie (adica ciclul 1 cand pistonul se ridica si se deschid supapele de admisie), dupa urmeaza ciclul de comprimare (toate supapele inchise si comprimarea amestecului, care desigur variaza de la masina la masina), dupa al 3-lea ciclu (in urma exploziei), urmand ciclul al 4-lea cand pistonul coboara iar si supapele de evacuare sunt deschise). La aspirat, in ciclul 1 se deschid supapele de admisie, pistonul se ridica si TRAGE aer, deci presiune pozitiva nu are de unde sa fie pentru ca nu impinge nimeni aerul. La supraalimantat, diferenta este ca pistonul nu mai trage aer ci acesta este impins cu presiune de supraalimentare la deschiderea supapelor de admisie, deci logic ca amestecul este deja comprimat inainte sa-l comprime si pistonul. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Deși presiunile sunt de obicei pozitive, īn cāteva cazuri se īntālnesc presiuni negative: Cānd se discută de presiuni relative. De exemplu, o presiune absolută de 80 kPa poate fi exprimată ca o presiune relativă de -21 kPa (adică 21 kPa sub presiunea atmosferică de 101 kPa). Īn tehnică se spune "o depresiune de 21 kPa". Īn funcție de sistemul de referință la orientarea suprafețelor, o presiune pozitivă pe o față a unei suprafețe poate fi considerată negativă pe cealaltă față a suprafeței. Asta este explicatia stintifica si acum nu ca ma laud dar nu numai ca eram olimpic la fizica, mai faceam si misto de profesori (pe materie). Acum nu stiu daca intelegi dar iti mai explic odata: depresiunea este antonimul presiunii, de-asta nu o sa gasesti termenul de presiune negativa ci termenul de depresiune. O depresiune de 4 atmosfere este echivalentul presiunii de "-4" atmosfere. . Cel mai rau este cand crezi ca le stii pe toate dar nu ai invatat nimic (asta este marketing), spre deosebire de cei care chiar au invatat si de-asta mai si stiu si ce vorbesc. . |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Un olimpic la fizica banuiesc ca poate sa se exprime singur si nu are nevoie de copy-paste , sau ti-a fost lene? P.S Cam multi cai a pierdut celica ta :) |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Puterea aia este la roata, la motor are probabil cam 200 CP. |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
Daca ai vb serios: Cine mama draq ti-o bagat cretinismul cu presiune negativa in cap?? Insusi notiunea abstracta de presiune inseamna ceva cu prezenta fizica mare chiar, nu vb de barbotaj, sau curgere, e vb de presiune! Exista eventual depresiune(ceea ce se creeaza in cilindru la admisie), dar sa calculezi puterea dupa un asemenea factor e ca si cum ai incerca sa te scarpini cu mana dreapta la urechea stanga, si asta e ceea ce tu faci! In sticla aia naibii, daca nu exista NICI O PARTICULA atunci presiunea in interiorul ei e 0(ZERO) da nicidecum mai mica! .....oricum eu tot cred ca nu o sa precepi, ca tu esti dintre aia pre dashtepti, chit ca restul te cam contrazic aici spre surprinderea ta :P Oricum eu ca si inca vo 5000 de studenti in fiecare an din 'ioropa' asta, calculam puterea unui motor termic pornind de la o presiune absoluta ce se situeaza in fct de motor intre 0.8 si 0.95 bari! (vezi cartea Motoare pt Automobile de Bertold Grundtwald) Eu de ex am calculat puterea maxima la un motor Viper SRTV10 pornind de la 0.92bari(filtru sport si GA largi) obtinand 515Cp la volanta, si anume cam cat are respectivul motor :P |
Re: logan MPi Vs. logan DCi
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 10:39. |
- Copyright 2026 4Tuning