![]() |
Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
3 Attachment(s)
Sunt dezorientat in privinta alegerii intre doua masini, aproape acelas model dar cu o caroserie diferita. Nu vreau ca din cele doua sa folosesc pentru munci, transport etc...ci doar pentru interes personal si pentru modificari pe viitor.
Imi plac amandoua la fel de mult, dar unii spun ca, caroseria de Pick up ar fi mult mai rezistenta si mai legata ca cea de berlina...este adevarat? Doua Dacii din acelas an 2004, Dacia Papuc 1.6i(injectie) 4x4, Double Cab si Dacia Berlina 1.4i(injectie)2004. Pretul de achizitie pentru Pick up intre 1800-2000 euro si pentru Berlina intre 1300-1800 euro depinde cat de bine arata si cat de intretinuta este la pretul asta. Care credeti ca ar fi mai bine sa aleg intre cele doua? pe mine ma intereseaza caroseria in mod special si partea tehnica, aspect, nu taxe etc si consum ... |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
fara suparare iale pe amindoua daca ai bani si iti plac
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Poti avea confortul si consumul redus al 1400 berlinei si carlig remorca pentru o remorca - daca vei dori sa duci incarcatura cat un camion...
Camionul (papucul) are o suspensie spate ... rigida care consuma... 4 x 4 ? Papucul loveste si campul neted... |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
eu as alege pick-up-ul, strict pentru ca are potential mai mult de "tuning" sau mai bine zis mi-ar placea sa vad una modificata bine :lol:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Papuc cu tractiunea numai in fata... Ca sa nu dai banii degeaba. Atentionez si ca papucul - cu sau fara cabina dubla - nu este facut sa mearga fara incarcatura. A fost creat pentru transport sarcini grele. De exemplu nu este de neglijat sa ai anvelopele varza ... mergand cu el gol. Sau randament redus de franare din cauza de repartitor ( va mai amintiti ca erau in clasa autoutilitare cu restrictie de viteza sub autoturisme , cand au aparut pe sosele ?)
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Daca dacia berlina are 3 suruburi la roti (si 13 "), este drept ca papucul cu 4 este mai actual si diametrul rotii este mai mare... Nu diametrul conteaza ci legislatia - contra - a 3 suruburi pe roata...
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Avand bena, cred ca singurul tuning admis peste bena este caroseria aceea omologata din poliester armat cu fibra... Iar sub aceasta , nu se admit persoane la transport.
Versus, berlina ramane un autoturism comod cu suspensie moale , unghiuri de caroserie cam clasice dar solide. Suporta tuning mai tolerat din punctul de vedere functional (argumentul cel mai obisnuit al cerberilor). |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Este adevarat ca pe papuc barele din teava stau mult mai bine spre deosebire de berlina... Desigur, oglinzile retrovizoare poreclite ureche de elefant au un unghi mai larg de vizibilitate.
Lungimea papucului duble cabine este mai mare si creeaza dificultati in mai toate locatiile de parcare. |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Daca vrei tuning pe partea tehnica, se recomanda un papuc.
De ce? Simplu. Din cate am inteles incape pe suporti motorul de pe 318is. |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Tu chiar ai vorbit serios cand ai spus ca vrei sa dai 1300-1800E pe o dacie berlina fie ea si din 2004? Aia sunt bani de solenza deja(mai rar dar se gasesc) ca sa nu mai zic de supernova, cam pe acolo bate, 1300E. Si ai din start 75CP, tinuta de drum mai buna, alt confort, AC etc Inteleg ca vrei sa o modifici, dar parca mai aveai o dacie cu motor de 1.6 nu? Ce ai putea sa ii faci mai mult unei dacii? Nici macar aia de 1.6 nu se ridica la performanta unei supernove. Decat sa ii schimbi motorul, nu vad alta varianta.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
Compartimentul la papuc e complet diferit. Asa credeam si eu pana l-am reconditionat cu tata vara asta. E mai mare decat la berlina. Eu spuneam de papuc ca are tractiune spate si e cu totul altceva decat cea fata. Si da, motorul de 318is (M42B18) merge pe suportii de prindere ai motorului la papuc. |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Hmm, cand am vazut topicul am crezut ca o sa ma luminez, si eu imi tot pun intrebarea asta, dar Papuc de 1.9 D.
Deci, iti zic diferentele deduse de mine pana acum. Dacia Berlina...suspensie moale, in curbele luate in viteza se lasa pe spate in partea opusa virajului destul de tare, dar nu se rastoarna. Motorul trage extraordinar daca este solicitat cum trebuie sau cum nu trebuie, dar s-ar putea strica multe la ea dupa doar cateva mii de kilometrii in plus. Insa Dacia Papuc, este facuta sa reziste, are suspensii rigide, iar cu incarcatura se inmoaie suspensiile...dar fara incarcatura, iti da un feeling de suspensie sport, iar daca este tractiune spate, este ceva ciudat, in curba are mai multa putere. In caz de ploaie, curba in ac de par, cauciucuri de vara, derapeaza fara a accelera mai mult decat trebuie, odata a derapat doar actionand frana de motor prea rapid, masina era incarcata, iar pe asflat era polei. Eu as alege Dacia Papuc 1.6i ;) |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Pentru ca este cel mai ieftin model de 4x4, acesta nu are butoane pentru tractiune/cuplu, poti merge si cu 100km/h cu 4x4. Pe zapada nu aluneca cu 4x4;). Sunt doua tipuri de actionare a tractiunii 4x4, prin buton si prin maneta. Unii spun ca e mai bine prin maneta, deoarece pe buton poate ramane blocat, este adevarat si din cate vad, nu prea se foloseste 4x4 la Dacia Papuc, chiar daca are.
Ma bucur ca ai luat in considerare postul meu. Spor la strans bani;) |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
@Nemesh: Cu 4x4 pana la 100 km/h stiam ca nu se poate...doar pana la 45-50 km/h maxim, spun cei de la Dacia...nu am testat sa vad daca poate mai mult. Se blocheaza de la buton cuplarea 4x4 pentru ca, nu are o protectie acolo unde se afla electrovalva aia care actioneaza boltul si cand intra mizerie se blocheaza, trebuie tot timpul curatat dupa folosirea sistemului 4x4, dar nu asta e problema...da nah...e mai comod la buton :D |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
2 Attachment(s)
Quote:
La Papuc-ul din poze nu-i zdrangane nimic, iar motorul merge din ce in ce mai bine cu cat se face mai cald afara. Pozele sunt de dupa accident, dupa ce au fost bagate piese de doi bani in el, cumparata s. h. in 2005. |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
4 Attachment(s)
Arata bine masina si sunt foarte bune DropSide.
Insa eu vreau model Double Cab(5 locuri) eu nu am nevoie sa car cu ea, mie imi trebuie pentru altceva...si da! sunt destule Papucuri 1.6 de prin 2003-2004 nefolosite de catre din astia pensionari, o gramada prin targuri si nu prea se atinge nimeni de ele, din cauza ca's benzinare, consuma ceva mai mult si taxele putin mari, daca e trecut in carte ca autoturism mixt scapi mai usor, dar la autoutilitara tre sa dai mai mult. Pentru mine nu conteaza niciunu din aspectele astea, ma intereseaza sa gasesc unul bun. Papuc diesel e cam scump si nu prea sunt foarte ingrijite...doar de prin 2005-2006 asa gasesti bune. Dar sa mai strang bani, si imi iau 1.6i Double Cab 4x4 :D sunt sigur ca o sa mai scada la pret cu criza asta. Pun cateva poze care le-am vazut eu si erau la un pret de 1800 euro 2003-2004, se vede ca e modelul nou cu roti 5 prezoane si alte imbunatatiri ca cel diesel, km putini rulati..a pai unu stas 100% no sa gasesti niciodata, tot tre sa mai faci ceva la el. |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Pe mine m-ar interesa un Drop Side iar bugetul acordat ar fi de +/- 1100 Euro.Pe siteuri-le de specialitate am vazut putine la banii astia. Voi ce spuneti a-si gasi ceva bun in suma asta sau sa ma axez pe pick-up mai bine ca sunt mai multe la banii astia ? Mentionez ca a-si dori drop-side doar din simplul fapt ca mie personal imi place mult mai mult designul ca la pick-up si doar intr-o masura ceva mai mica utilitatea lateralelor care se deschid.
Dar un pick-up in banii astia? Sau mai bine mai strang niste bani si dupa aceea caut :) ? Scuzati daca am fost prea offtopic |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
http://www.buletinulauto.ro/anunturi...ea-102211.html http://www.buletinulauto.ro/anunturi...olj-99700.html http://www.buletinulauto.ro/anunturi...sna-97229.html http://www.buletinulauto.ro/anunturi...sna-92429.html http://www.buletinulauto.ro/anunturi...nta-58802.html http://www.buletinulauto.ro/anunturi...ova-96958.html http://www.buletinulauto.ro/anunturi...au-104627.html http://www.buletinulauto.ro/anunturi...ea-101386.html cateva anunturi asa din ce-am vazut si eu, nu stiu cate din ele mai sunt valabile, dar sa vezi asa preturile in functie de an si de masina cat de bine arata unele, iar altele putin mai tavalite :) Si eu zic ca un DropSide are mai multa utilitate, pui pe el mai mult daca vrei sa transporti si arata mai frumos, ca o adevarata utilitara. :) |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
:) Si eu zic ca un DropSide are mai multa utilitate, pui pe el mai mult daca vrei sa transporti si arata mai frumos, ca o adevarata utilitara. :)[/QUOTE]
Corect....si mare dreptate chiar arata a masina mult mai seriosa. Evident a-si prefera injectie....dar ce parere ai de cele carburatie+GPL? Nu e nici atunci mai rentabil decat injectie? Spune-mi te rog din ce an s-au facut cele pe injectie??? Din 2000 in colo abia? Multumesc mult de sfaturi |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Neavand prea multe cunostiinte de mecanica + ca voi avea drumuri si in afara tarii unde nimeni nu are Dacii (inafara de Logan) ca sa ma ajute daca doamne fereste ma lasa masina voi ce imi recomandati sa nu am batai de cap ? Presupun ca varianta mai scumpa injectia nu? Si la injectie la ce probleme sa ma astept?
Din ce an s-a pus pe Drop-side injectie ? Sau fara sa vad anul fabricatiei si motorul nu imi pot da seama daca e injectie sau nu dupa anumite elemente( interior etc)? va multumesc inca o data |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
1 Attachment(s)
@Maniak22:
Carburator pe GPL e bun, dar nu prea mizez pe ele la drumuri lungi, sunt defectuoase, probleme cu delcou cateodata, ba cu pornirea...Si consumul e colosal la carburatoare chiar si cu GPL pe el...plus ca multe arata intr-o stare deplorabila.... Pe papuci s-a pus injectie din anul 2000 si diesel din 2003. Cum le recunosti? e simplu cele de dupa 2000 toate au Bord CN, si vezi sub capota Injectia, Calculatorul, si vei observa lipsa delcoului care nu mai exista la variantele pe injectie. Eu zic ca mai rentabil este Injectie, deoarece ai pornire buna, puterea e relativ la fel, posibile defectiuni apar la relantiul motorului sau erori la calculator care ala se reseteaza si merge ok ca la inceput. Dar nu te lasa la drum daca e pusa la punct. Am si eu un prieten are 2 Dacia DropSide unul 1.6i Injectie si un 1.9D( diesel) si fac international..au mii de km si nu au probleme...bineinteles reviziile se fac la timp cand este necesar. Gasesti DropSide CN4 cu motor injectie + GPL daca vrei si la un pret bun, dar sa te orientezi sa nu fie mancate de rugina si etc...sa fie intr-o stare buna ca sa nu stai sa carpesti la el de fiecare data. Ele ca masini sunt foarte capabile si pot, si eu vreau unul tot pentru Transport, dar ceva dupa anul 2003 ca sunt mai bune. Iti Recomand Injectie 2000-2004 astia sunt anii in care s-au facut cele pe benzina :) |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
@Thomas Everywhere am avut in familie 2 Dacii (un break din 97 si o berlina din 79). Ma lasau exact cand aveam cea mai mare nevoie de ele asa ca sunt saturat peste cap de batai de cap cu totul ca cu niste improvizatii de moment esti back in business.:)
In concluzie... dropside-urile au un pret mai piperat decat pickup-urile si double-caburile asa ca voi mai strange banuti iar daca o intretin bine mi-au spus si altii ca nu voi avea probleme asa ca daca voi da un ban in plus macar stiu pentru ce il voi da..... pentru INJECTIE. Culmea la drop-side e ca sunt mai ieftine cele cu bena deasupra decat cele fara :):).Cu totul ca sub 1500 euro nu sunt prea multe variante pe injectie drop-side, pana mai strang niste bani ma mai gandesc si la varianta diesel dar 80% tot benzina va fii. Diesel pickup am condus si era bunicel cu totul ca am inteles ca sunt cam problematice. Multumesc de sfaturi Thomas Everywhere sa traiesti 1000 de ani :) |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
App se da bena greu jos ?:):) Cu mentiunea ca nu imi va intra pe usa garajului daca e asa de inalta si daca vroiam bena mi-asi lua direct pickup si cu bani mai putini + ca voi avea doar rareori nevoie de o prelata sa acopar in spate.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
Sunt destul de scumpe si double cab si etc...oricum sper sa gasesti unul la un pret bun. Cu mare placere, de-aia suntem aici sa ne ajutam unii pe altii. cu alte informatii te pot ajuta oricand, cred ca ar fi mai bine sa vorbim prin PM ca sa nu fim off topic aici :) |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Am condus Pick-up-ul si m-am simtit mai incomod decat in berlina, parca spatiul este mai restrans, prima data am observat pedalele, chiar mai tari decat la berlina, dupa am observat manevrarea volanului foarte usoara (in gol). Cand am franat, urmand sa accelerez, am simtit frana si acceleratia foarte apropiate una de cealalta, mai apropiate decat la berlina. Am uitat de cutia de viteze, care este la fel de proasta ca la berlina, scot la punctul mort, dau maxim stanga de schimbator si drept in fata, nu intra in prima viteza, trebuie dat doar umpic stanga si in fata, deci merge mult in stanga, probabil pentru a avea acces la marsarier...
Asta a fost prima mea experienta cand am condus si nu ma deranja sa ma dau jos de la volan, insa am mai dat o tura in care am accelerat puternic si mi s-a schimbat parerea, are o putere semnificativa fata de berlina, si un sunet adecvat. Daca m-as obisnui cu manevrarea acestei masini, nu m-as mai simti incomodat, raman la votul meu pentru Dacia Pick-up ;) |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Eu am condus un 1.9 diesel pick-up si era tractiune spate ceea ce era distractiv :).....1.6 care le-am vazut aveau tractiune fata.
Care modele de drop-side si pickup au tractiune spate si care fata? |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Si Dacia Papuc 1.9D se scutura la pornire si la turatii pe loc(i like it). Iar in legatura cu cutia de viteze, merge, dar nu mi-a placut imperfectiunea, la o masina ca lumea mersul schimbatorului pentru treapta 1 si 2 este stanga maxim si in fata sau in spate.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 22:33. |
- Copyright 2026 4Tuning