Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Volkswagen tuning (https://forum.4tuning.ro/137-volkswagen-tuning.html)
-   -   Golf I G60 este posibil? (https://forum.4tuning.ro/137-volkswagen-tuning/24802-golf-g60-posibil.html)

MicDaRAu 06-10-06 15:52

Golf I G60 este posibil?
 
In primul rand salut!
Vreau sa incep un proiect interesant din punctul meu de vedere, un proiect la care ma gandesc de mult timp, golf 1 G60, din cate am intrebat. Din care stiu este posibil acum vreau sa aud si parerea altora, sa caut eventuale probelme ce pot apare, deoarece nu vreau sa ma arunc cu capul inainte!
va multumesc!

Turbo110 06-10-06 19:21

Re: Golf I G60 este posibil?
 
merge siguranta exista in bucuresti un golf 1 g60 cabrio se misca bine ....fara modificari iti intra doar daca ai motor de 1.6 ca suporti motorului sunt la fel....daca ai mai mic de 1.6 trebuie sa modifici tamponu de pe partea dreapta

Golfuletz 06-10-06 20:11

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Sigur se poate! Eu stiu un Scirocco I cu G60....nick-ul lui este AB-33-WOB...nu stiu daca pe 4tuning ii dar poti incerca pe vwforum.ro...mai bun ca el in adaptat motoare nu stiu daca pot sa-ti recomand...si apropo...un G1 cu G60 se transforma intr-o bestie :D...bafta multa

MicDaRAu 07-10-06 10:02

Re: Golf I G60 este posibil?
 
ehe...stiu asta golfuletule ! :) sper sa imi iasa pasenta !!! o sa va tin la curent cu toate

tristan 07-10-06 14:12

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Golf 1 VR6...aia masina :wink:

MicDaRAu 07-10-06 15:24

Re: Golf I G60 este posibil?
 
:) deci incep sa strang cele necesare pentru proiect! acum care stie un golf 1 de vanzare(ieftin)? :D ca motor gasim noi afara!!!

Turbo110 07-10-06 19:25

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Quote:

Originally Posted by tristan (Post 578195)
Golf 1 VR6...aia masina :wink:

da aia masina da si ala consum 15 !

Mario_Dub 07-10-06 20:06

Re: Golf I G60 este posibil?
 
daca este golf 1 cu 16v pe el, va intra si compresorul fara probleme pe golf 1 ma refer, dar cand procuri un golf 1 va trebui sa te uiti atent la inceputuri de rugina ca deh nu mai este o masina recenta sa zic asa, mare noroc sa gasesti una fara pete pe ea... oricum bafta este de admirat ce vrei sa faci

MicDaRAu 07-10-06 23:23

Re: Golf I G60 este posibil?
 
eu vreau sa transfer direct un G60 pe el si caut unu intr-o stare nu foarte depreciata, adica ma astept la rugina pe el...asta e, ar mai fi o varianta un scirocco mk1, da si ala e la fel de vechi, asa ca ma asteapta si ceva munca la tinichigerie. numai sper sa iasa ceva frumos de apreciat.

Golfuletz 08-10-06 00:36

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Quote:

Originally Posted by MicDaRAu (Post 578634)
eu vreau sa transfer direct un G60 pe el si caut unu intr-o stare nu foarte depreciata, adica ma astept la rugina pe el...asta e, ar mai fi o varianta un scirocco mk1, da si ala e la fel de vechi, asa ca ma asteapta si ceva munca la tinichigerie. numai sper sa iasa ceva frumos de apreciat.

o intrebare...tu ai motorul sau vrei sa-l cumperi apoi? nu de alta dar nu le gasesti la tot pasul ;)

@tristan...un g1 G60 este peste un G1 VR6 cu mult pe un traseu virajat...asa ca daca vrei o machiutza pretabila si la drum drept si in curbe optezi pt G60...in SUA Mk1 si Mk2 cu VR6 se numesc "nose-down"...oare de ce? :D

BULLETTT 08-10-06 18:25

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Golf1 vr6 2.9 masina ideala pt linii:D
Un g60 cu bani putini poti sa il faci f rau.....da vr6 e mai exclusivist..nu mai spun de sound care e demential.

MicDaRAu 08-10-06 23:14

Re: Golf I G60 este posibil?
 
golfuletz, motorul il aduc din afara, am in plan sa iau un pasat g60 sau un golf g60 pentru a ii folosi franele si mecanica fata!intradevar motorul G60 se gaseste mai greu, dar se gaseste :)!!!am gasit si in romania unu pe la 400$, in germania atata mar costa un pasat g60(da trebe pus si drumul). oricum vreau sa imi calculez bine fiecare pas.

MicDaRAu 08-10-06 23:18

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Quote:

Originally Posted by BULLETTT (Post 579348)
Golf1 vr6 2.9 masina ideala pt linii:D
Un g60 cu bani putini poti sa il faci f rau.....da vr6 e mai exclusivist..nu mai spun de sound care e demential.

daca as opta pentru un vr6 ar mai fi o problema, spatiul!oricum nu ma tenteaza sa bag un motor de 2.9L si sa am acelasi randament ca unu de 1.8 in presoana lui g60, un motor care la capitolul fiabilitate sta foarte bine!
pe deasupra o masina sport nu inseamna doar acceleratie....

Mario_Dub 09-10-06 20:50

Re: Golf I G60 este posibil?
 
un motor g60 poate fi dus relativ usor in 220cp prin schimbarea compresorului... vr6 este de admirat dar la noi cu costurile benzinei nu prea se merita acela avand un consum mediu de 16% cel putin si nu vb din auzite:(... si mie imi place extrem de mult vr6 fie el 2.8 sau 2.9 (care sunt foarte rare) dar pe un golf 1 nu se merita mai ales ca un g1 cu compresor bate un vr6 pe 400m

MicDaRAu 09-10-06 22:39

Re: Golf I G60 este posibil?
 
ma bucur ca esti deacord cu mine:)
da ma intreb cat timp o sa tina motoru :) daca il duc la 220 cp, asa la g60 stock stiu ca motoru face parte din clasa motoarelor care duc travalii lungi inainte de moarte :))

tristan 10-10-06 16:20

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Un motor PG fara compresor... adica G60 fara G60 :) nu prea ai cum sa-l omori.... e foarte rezistent... dar nah..
Daca vrei sa iei o masina intreaga facem cumva... luam un corrado si iei motorul si tot ce tine de motor si eu iau restul caroseriei.... interior exterior..etc

MicDaRAu 10-10-06 18:04

Re: Golf I G60 este posibil?
 
ar merge combinatia! da sunt cam scumpe kiar si in germania G60'urile! da poate facem ceva ;) !!!

Mario_Dub 12-10-06 18:07

Re: Golf I G60 este posibil?
 
despre fiabilitate nu pot spune foarte multe dar din ce mi-a povestit un baiat care a schimbat kit-ul de compresor pe un corrado, si-a schimbat majoritatea pieselor care se uzeaza in urma acestei transformari, automat compresorul este din cate stiu mai fiabil decat cel stock si tot el mi-a spus ca un compresor tine mult si bine daca este ingrijit, schimbat de ulei la timp si de buna calitate si masina nu este alergata in mod excesiv. in rest este foarte multumit de transformare si deja are un vr6 victima:)

MicDaRAu 13-10-06 00:43

Re: Golf I G60 este posibil?
 
G60 RULZ....pe zi ce trece ma minunez mai mult de el si cu toate ca are mai mult de 1 deceniu vechime, el este de actualitate:)

ranzi 25-10-06 16:09

Re: Golf I G60 este posibil?
 
da e posibil un vr6 pe un golf 1 .....am si io acelashi proiect in cap ...daca avetzi catalogul RIEGER 2006 (sau vedetzi-l online) datzi la pagina 286 jos-drepta e un golf simplutz da de efect cuun mare vr6 pe el :) ...numai bafta in toate proiectele si dabia ajtept sa vad ce iese :) ori la bal ori la spital :))

MicDaRAu 25-10-06 17:44

Re: Golf I G60 este posibil?
 
problema la un golf 1 vr6 este greutatea din pacate! ceea ce face ca un G1 G60 sa fie mult mai rapid ca un G1 VR6 :)

ranzi 25-10-06 21:47

Re: Golf I G60 este posibil?
 
da intradevar ....nu prea potzi sa pui puterea la roata ... totaladevarat ....dar cum se zicea mai inainte in posturile anterioare ...este mai exclusivun vr6 :) ...desi ambele motorizari fac dintr-un G1 un monstru

tristan 26-10-06 14:33

Re: Golf I G60 este posibil?
 
VR6 ruuulzzz!!!

CJ-01-WOB 30-12-06 00:42

Re: Golf I G60 este posibil?
 
cum a iesit pana la urma! ?
g60 stiu cazuri de mk1 dar de vr6 inca n-am intalnit in Ro pe o caroserie mk1 !

tristan 30-12-06 08:09

Re: Golf I G60 este posibil?
 
1 Attachment(s)
Nu am auzit sa fie in romania...dar dincolo sunt ceva exemplare :)

Turbo110 07-01-07 21:02

Re: Golf I G60 este posibil?
 
am auzit de la un baiat ca un baiat ca nu stiu ce....Oameni buni....se poate pune orice motor ...cu adaptarile aferente !

EUGEN_ZIM 10-01-07 08:54

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Se poate pune Feghe-o dar degeaba il pui si nu te bucuri de el decat pe linie dreapta si pina si atunci cu greu ( asta in cazu vr-ului) si asta punand in calcul si o suspensie dura... deciii....
Era undeva pe alt forum (nu dau numele ) un testa facut cu 2 mk2 unu vr si unu 16v, cu amandoua pe circuit si batea 16v pt ca vr nu statea pe curbe ,decii ....
In legatura cu g-lader-ul este intradevar unul din mot de top da nu prea este fiabil,,,greu sa bata un 16v si chiar si daca este in mintile lui.
Toti cu g -lader spun ,,frate ca i pun chitu cu fulia si cip'' ok si daca eu pun o axa grava ce se poate intampla,
Sustin in continuare nu am vazut g sa bata 16v

MicDaRAu 10-01-07 20:33

Re: Golf I G60 este posibil?
 
0-100km/h 400m
1990 Volkswagen Corrado 9.3 16.8
1990 Volkswagen Corrado G60 8.9 16.5
1994 Volkswagen Corrado SLC 7.2 15.6
timpi la 400m sunt destul de aproipati....prea mici in cazul dintre g60 si 16v.....
si cum aud de fiabilitatea din ce in ce mai mult tind spre un 16v..... scirocco 16v:D
este ceva mai ieftin si in cazul lui 1987 Volkswagen Scirocco 16V 7.7 16.1 rupe kiar si corado g60 in 2!!!
banii de masina ii am, masina e gasita in germania, acuma numa sa dispara ***u asta de taxa de prima inmatriculare!!! doame ajuta

tristan 11-01-07 14:46

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Oricum VR6 Rullllz :)

Turbo110 12-01-07 15:07

Re: Golf I G60 este posibil?
 
un G60 in mintile lui face treaba mai mare ca 16v dar la noi eu unu nu stiu nici unu

vdub 15-01-07 15:10

Re: Golf I G60 este posibil?
 
http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=2470020&page=2
cica mere.aveti si poze.

brgds
edi

tristan 17-01-07 09:57

Re: Golf I G60 este posibil?
 
In germania...marea britanie...etc sunt VW de te doare capul... noi nu ne putem compara cu ei ... ei isi permit sa investeasca 1000-1500 eur lunar in mashini...cati dintre noi se pot mandri cu asta?.. chiar asa..faceti un calcul si vedeti cam cat ati bagat in mashina in ultimele 6 luni, fara consumabile.

CJ-01-WOB 17-01-07 20:55

Re: Golf I G60 este posibil?
 
nici nu vreau sa ma gandesc la intrebarea care ai pus-o mai sus :D:D:D

BULLETTT 19-01-07 11:50

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Are cine intentia sa faca un golf 1 g60 sau vr6.....sau toti viseaza???...Unu paici zicea ca 16v face g60 si vr6...era sa cad de pe scaun...16v e un simplu motor pe cand g60 si vr6 au fost motoare care au facut senzatie la sf anilor 80,inceputul anilor 90
Problema aderentei se rezolva usor...jenti de 19 ,slicuri,un sofer pe masura......erau un golf2 vr6T tractiune fata..scotea sub 10s pe 400m

MicDaRAu 20-01-07 09:46

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Quote:

Originally Posted by BULLETTT (Post 704888)
Are cine intentia sa faca un golf 1 g60 sau vr6.....sau toti viseaza???...Unu paici zicea ca 16v face g60 si vr6...era sa cad de pe scaun...16v e un simplu motor pe cand g60 si vr6 au fost motoare care au facut senzatie la sf anilor 80,inceputul anilor 90
Problema aderentei se rezolva usor...jenti de 19 ,slicuri,un sofer pe masura......erau un golf2 vr6T tractiune fata..scotea sub 10s pe 400m

0-100km/h 400m
1990 Volkswagen Corrado 9.3 16.8
1990 Volkswagen Corrado G60 8.9 16.5
1987 Volkswagen Scirocco 16V 7.7 16.1

timpi nu i-am scos eu din burta omule;)
poate asa intelegi mai bine, e o comparatie intre corrado si scirocco, cu acelasi motor 16v aceiasi putere de 138cp si corrado G60...daca te intereseaza si greutatea masinilor iti zic eu scirocco 820kg corrado pe la 1T.
o lege a fizici spune ca pentru greutatea dubla iti trebuie de 4X mai multa putere pt a obtine aceiasi acceleratie.
si in plus G'ul e pretentions ;)

dubmaniacks 24-01-07 18:39

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Quote:

Originally Posted by Turbo110 (Post 578446)
da aia masina da si ala consum 15 !

numai 15 consuma?

tristan 31-01-07 11:44

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Quote:

Originally Posted by MicDaRAu (Post 706375)
0-100km/h 400m
1990 Volkswagen Corrado 9.3 16.8
1990 Volkswagen Corrado G60 8.9 16.5
1987 Volkswagen Scirocco 16V 7.7 16.1

timpi nu i-am scos eu din burta omule;)
poate asa intelegi mai bine, e o comparatie intre corrado si scirocco, cu acelasi motor 16v aceiasi putere de 138cp si corrado G60...daca te intereseaza si greutatea masinilor iti zic eu scirocco 820kg corrado pe la 1T.
o lege a fizici spune ca pentru greutatea dubla iti trebuie de 4X mai multa putere pt a obtine aceiasi acceleratie.
si in plus G'ul e pretentions ;)

si la VR6? nu e undeva pe la 15.1 ?

scirocco 05-02-07 20:04

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Quote:

Originally Posted by MicDaRAu (Post 598593)
problema la un golf 1 vr6 este greutatea din pacate! ceea ce face ca un G1 G60 sa fie mult mai rapid ca un G1 VR6 :)


nu numai greutatea ... pozitia vr6-ului intr-un MK1 il face o masina buna de
mers doar pe autostrada. intr-adevar un g60 in stare buna este o alegere mult mai buna. vr6 e doar pentru 'looks' si liniute, la altceva nu e bun.

scirocco 05-02-07 20:09

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Quote:

Originally Posted by BULLETTT (Post 704888)
16v e un simplu motor pe cand g60 si vr6 au fost motoare care au facut senzatie la sf anilor 80

16v face inca senzatie... citeste si tu ce face lumea pe afara...
un 16v cu sherpi/carburi si o axa cu came pe un mk1 este o masina mai mult decat rezonabila pt. aproape orice situatiune.

MicDaRAu 08-02-07 08:38

Re: Golf I G60 este posibil?
 
Quote:

Originally Posted by tristan (Post 724054)
si la VR6? nu e undeva pe la 15.1 ?

faceam comparatia doar intre un G60 si un 16v...vr6 e clar mult mai rapid (doar in linie dreapta)fiind mai puternic :D


All times are GMT +2. The time now is 14:52.

- Copyright 2026 4Tuning