Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Dacia (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia.html)
-   -   B 388 CUP (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia/246382-388-cup.html)

ALpinE1991 12-03-11 12:13

B 388 CUP
 
Salut! Vineri, adica ieri, am vazut in Buc o Dacia SuperNova sau Nova nu stiu exact, cu numerele de inmatriculare B 888 CUP. Daca se poate ca proprietarul sau o cunostinta sa ofere informatii despre acea masina as fii recunoscator. Era gri metalizat si avea un sunet inconfundabil :D. Merci.

P.S. Am deschis topicul si la sectiunea asta pt a fii sigur ca primesc niste raspunsuri.

ynp_46 12-03-11 13:01

Re: B 888 CUP
 
3 Attachment(s)
Masina are B 388 CUP, badboy-ul este facut de mine8), ce vrei sa sti?

ALpinE1991 12-03-11 13:39

Re: B 888 CUP
 
Asa scuze. Asa am tinut minte :)) (888). In fine pai ce motor are? Ca mi s-a parut cam suspect :)) si avea alte oglinzi nu cele din poze, o evacuare rea de tot si mai multe :)) dar arata mai bine ca in pozele astea :D. Si caracteristici tehnice daca se poate. Si o poza foarte recenta, inclusiv cu partea din spate a masinii. Merci.

ynp_46 12-03-11 18:41

Re: B 888 CUP
 
Quote:

Originally Posted by ALpinE1991 (Post 4163590)
Asa scuze. Asa am tinut minte :)) (888). In fine pai ce motor are? Ca mi s-a parut cam suspect :)) si avea alte oglinzi nu cele din poze, o evacuare rea de tot si mai multe :)) dar arata mai bine ca in pozele astea :D. Si caracteristici tehnice daca se poate. Si o poza foarte recenta, inclusiv cu partea din spate a masinii. Merci.

Pai are aspiratorul 1.4, avea aceleasi oglinzi iti spun sigur, si evacuarea schimbata. in rest e cat se poate de stock.:rolleyes2

ALpinE1991 13-03-11 13:06

Re: B 888 CUP
 
Pot sa garantez ca avea alte oglinzi. Plus ca era cam rapida ca sa fie 1.4 stock dar daca ziceti voi, asa o fii :)). Si avea alte stopuri, adica erau rosii in totalitate. Si avea alte jante. :P

aleXpeed 20-03-11 00:10

Re: B 888 CUP
 
Vad ca mi s-a sters postul, repostez deci...


Este o SuperNova 1.4 MPI foarte ingrijita, cu aer-conditionat, servo-directie, geamuri electrice pe fata si atat, in rest modificata frumos!

1310 20-03-11 00:14

Re: B 888 CUP
 
sa inteleg ca i-a pus servodirectie ? :???:

Gaby19 21-03-11 19:29

Re: B 388 CUP
 
3 Attachment(s)
Eu il stiu pe propietar suntem prieteni buni.
Masina are servodirectie, aerconditionat, jante pe 14, motor stok, evacuare este modificata, filtru de aer, oglinzi electrice si incalzite, geamuri electrice, poate imi mai scapa mie ceva.

oricum masina trage bine.
Cateva poze facute azi.

Din cate stiu eu vor urma modificari la motor sau un motor de 1.6 16v de pe logan bine inteles si ala cu modificari...

Gaby19 22-03-11 09:32

Re: B 888 CUP
 
2 Attachment(s)
inca doua poze cu spatele masini... nu am putut da edit.
pozele cu spatele sunt un pic mai vechi... masina are bara pe spate vopsita in culoara masina plus senzori de parcare.

ALpinE1991 23-03-11 12:14

Quote:

Originally Posted by Gaby19 (Post 4188805)
Eu il stiu pe propietar suntem prieteni buni.
Masina are servodirectie, aerconditionat, jante pe 14, motor stok, evacuare este modificata, filtru de aer, oglinzi electrice si incalzite, geamuri electrice, poate imi mai scapa mie ceva.

oricum masina trage bine.
Cateva poze facute azi.

Din cate stiu eu vor urma modificari la motor sau un motor de 1.6 16v de pe logan bine inteles si ala cu modificari...

Stiam eu ca are alte oglinzi si ceva CIUDAT la evacuare. Pentru ca se auzea prea frumos sa fie decat finala. Si da trage bine, din cate am vazut eu, chiar foarte bine :)). Ms de informatii oricum. E super masina. Felicitari proprietarului ;D nu prea imi sar daciile in ochii dar sincer asta mi-a captat atentia.

Quote:

Originally Posted by Gaby19 (Post 4190271)
inca doua poze cu spatele masini... nu am putut da edit.
pozele cu spatele sunt un pic mai vechi... masina are bara pe spate vopsita in culoara masina plus senzori de parcare.

Exact asta vroiam sa zic. Ca are senzori si bara aceeasi culoare. Daca aveti o poza recenta, postati-o va rog. Si Gaby, ms mult pt poze si tot ce mi-ai zis despre ea. :d

Relu_GTT 23-03-11 16:35

Re: B 888 CUP
 
@ALpinE1991

O supernova in stare buna si cu reviziile facute ca la carte, trage chiar foarte bine, chiar de are motor 1.4 limitat la 75 CP, are ambreaj mai mare cu comanda hidraulica, cutie viteze cu rapoarte scurte si o greutate redusa de 950 kg, s.a.m.d. facand 0-100 km/h in aprox 12 sec

Gaby19 23-03-11 22:47

Re: B 888 CUP
 
Quote:

Originally Posted by ALpinE1991 (Post 4193668)
Exact asta vroiam sa zic. Ca are senzori si bara aceeasi culoare. Daca aveti o poza recenta, postati-o va rog. Si Gaby, ms mult pt poze si tot ce mi-ai zis despre ea. :d

o sa ii fac eu poze si o sa postez...
Relu_GTT masina nu este usurata deloc din contra sa mai adaugat foarte multe pe ea.

Servodirectie de la solenza, interior de solenza dar sa pastrat bordul original, am precizat ca are si aer conditionat, jante pe 14 care nu sunt deloc usoare, motorul este in mintile lui pentru ca masina are intre 64-66 de mii de km revizile facute la timp in service, sau investit bani frumosi in masina.

oricum se anunta ca curand se va apuca modificari la partea mecanica din ce am vorbit eu cu el.

Relu_GTT 23-03-11 23:08

Re: B 888 CUP
 
pai ce am zis eu ca ar fi usurata... 950 kg e greutatea unei supernove stock

ALpinE1991 27-03-11 13:20

Re: B 888 CUP
 
Quote:

Originally Posted by Relu_GTT (Post 4195580)
pai ce am zis eu ca ar fi usurata... 950 kg e greutatea unei supernove stock

Merci :)

Ja_Rule 13-04-11 00:10

Re: B 888 CUP
 
Ce cocostârc e masina asta... cam inaltă...

Quote:

Originally Posted by Relu_GTT (Post 4194262)
are ambreaj mai mare cu comanda hidraulica, cutie viteze cu rapoarte scurte

Nu stiu daca sa cred asta ... esti sigur pe ce spui?

BlueAngel 13-04-11 09:02

Re: B 888 CUP
 
Quote:

Originally Posted by Ja_Rule (Post 4250519)
Ce cocostârc e masina asta... cam inaltă...



Nu stiu daca sa cred asta ... esti sigur pe ce spui?

Dupa ce ai mesterit-o tu normal ;) :))

Ja_Rule 13-04-11 09:19

Re: B 888 CUP
 
Eu n`am mesterit nimic ... am vazut masina parcata pe o strada si poti merge in picioare pe sub ea la cat e de inalta...

ALpinE1991 13-04-11 09:51

Re: B 888 CUP
 
Quote:

Originally Posted by Ja_Rule (Post 4250987)
Eu n`am mesterit nimic ... am vazut masina parcata pe o strada si poti merge in picioare pe sub ea la cat e de inalta...

Sa nu exageram :D

Ja_Rule 13-04-11 09:54

Re: B 888 CUP
 
BlueAngel e scund rau de tot ... nu`ti poti imagina ... Adrian copilu` minune se uita de sus la el ...

ALpinE1991 13-04-11 09:58

Re: B 888 CUP
 
Quote:

Originally Posted by Ja_Rule (Post 4251089)
BlueAngel e scund rau de tot ... nu`ti poti imagina ... Adrian copilu` minune se uita de sus la el ...

Sa inteleg ca BlueAngel e proprietarul? :)

Ja_Rule 13-04-11 10:00

Re: B 888 CUP
 
Nu...

ALpinE1991 13-04-11 10:03

Re: B 888 CUP
 
Quote:

Originally Posted by Ja_Rule (Post 4251108)
Nu...

A...ok :D

Relu_GTT 13-04-11 12:28

Re: B 888 CUP
 
Quote:

Originally Posted by Ja_Rule (Post 4250519)
Nu stiu daca sa cred asta ... esti sigur pe ce spui?

Are disc de ambreaj de 200 fiind mai mare decat la berline si Solenza, nu are cablu de ambreaj comanda fiind hidraulica cum se pune acum si pe Logan Dci, nici cutia de viteze nu e la fel ca cea de pe Solenza sau Logan 1.4

Excluzand Logan 1.6 16V, dupa datele declarate de Dacia teoretic Supernova e cea mai rapida Dacie la 0-100, practic nu pot sa spun ceva sigur ca nu am facut teste cu toate.

Ja_Rule 13-04-11 12:43

Re: B 888 CUP
 
Mie nu mi s`a parut a fi scurta cutia ... tot ce`i posibil ... in schimb pot spune ca masina trage excelent si sta bine rau pe curbe... am glumit cu inaltimea masinii.. e cam jos acum ;)

BlueAngel 13-04-11 16:16

Re: B 888 CUP
 
Quote:

Originally Posted by Ja_Rule (Post 4251673)
Mie nu mi s`a parut a fi scurta cutia ... tot ce`i posibil ... in schimb pot spune ca masina trage excelent si sta bine rau pe curbe... am glumit cu inaltimea masinii.. e cam jos acum ;)

da de inaltimea mea nu ai glumit a ? :)) Tu sa vi la C-ta !

Sa aibe grija de ea si poate niste poze actuale se poate ?

Ja_Rule 13-04-11 18:06

Re: B 888 CUP
 
Din cate sti, sunt genu` de om care munceste nu pozeaza ... o sa trec intr`o zi sa`i fac niste poze de "colectie" ...

BlueAngel 13-04-11 20:35

Re: B 888 CUP
 
Quote:

Originally Posted by Ja_Rule (Post 4252545)
Din cate sti, sunt genu` de om care munceste nu pozeaza ... o sa trec intr`o zi sa`i fac niste poze de "colectie" ...

Intrebam din poze din cu totul alte motive ;) ma interesa ceva :D

Gaby19 16-04-11 13:59

Re: B 888 CUP
 
Quote:

Originally Posted by Relu_GTT (Post 4251645)
Are disc de ambreaj de 200 fiind mai mare decat la berline si Solenza, nu are cablu de ambreaj comanda fiind hidraulica cum se pune acum si pe Logan Dci, nici cutia de viteze nu e la fel ca cea de pe Solenza sau Logan 1.4

Are cutie de viteze de Solenza...
Daca o sa am timp o sa fac eu poze azi... bafta ;)
Masina a primit suspensie made by Ja_Rule (respect)

ALpinE1991 16-04-11 14:04

Re: B 888 CUP
 
Iar am vazut masina ieri pe la 1 mai :)) ma uitam insistent la ea si proprietaru se intreba de unde il cunosc dar nu l-am deranjat sa ii spun de post :)) anyway, nice fucking car :O

Gaby19 16-04-11 14:49

Re: B 888 CUP
 
masina se poate vedea in zona chibrit(acolo locuieste) - pajura(pe acolo umbla mai des)

PUIU 82 22-05-11 23:23

Re: B 888 CUP
 
Daca nu ma insel.....masina este asta:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=77318&hl=
Am vazut-o si am stat de vorba cu propietarul undeva pe strada Cobalcescu.
Era un domn simpatic.....pe la 40 de ani......acum daca a vandut-o sau fiul lui s-a mutat prin Pajura cu tot cu masina.......asta nu mai stiu.
Bafta!

ynp_46 23-05-11 12:34

Re: B 888 CUP
 
nu e aceeasi masina

Gaby19 23-05-11 18:19

Re: B 888 CUP
 
Quote:

Originally Posted by PUIU 82 (Post 4344061)
Daca nu ma insel.....masina este asta:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=77318&hl=
Am vazut-o si am stat de vorba cu propietarul undeva pe strada Cobalcescu.
Era un domn simpatic.....pe la 40 de ani......acum daca a vandut-o sau fiul lui s-a mutat prin Pajura cu tot cu masina.......asta nu mai stiu.
Bafta!

ai dreptate este aceasi masina dar alt propietar... cel care o are acum este un baiat de 23-24 ani care a inceput modificarile masini.

andrei.s 13-01-12 10:09

Re: B 888 CUP
 
ce se mai aude despre masina?:)

Ja_Rule 13-01-12 23:47

Re: B 888 CUP
 
1 Attachment(s)
se aude cam asa :)

b08ygs 14-01-12 09:13

Re: B 888 CUP
 
Quote:

Originally Posted by Ja_Rule (Post 4825740)
se aude cam asa :)

Puteai sa le arati ca are si leduri pe stopuri:lol: sa vada lumea ca se lucreaza la masina

andrei.s 14-01-12 13:37

Re: B 888 CUP
 
Am vazut-o ieri si am obs ca are leduri pe spate, dar transplantul de motor s-a facut?
Si as vrea si eu poze cu interiorul.:D

ynp_46 14-01-12 13:38

Re: B 388 CUP
 
are motorisca 1.4, vai ce frumos se vede cu lupe si cu capota prelungita putin

Ja_Rule 14-01-12 16:13

Re: B 888 CUP
 
Quote:

Originally Posted by b08ygs (Post 4825989)
Puteai sa le arati ca are si leduri pe stopuri:lol: sa vada lumea ca se lucreaza la masina

O sa`mi fie rusine 5 minute pt treaba asta ... personal, nu`mi place cum arata din spate, motiv pt care nu postez poze...

andrei.s 14-01-12 16:46

Re: B 888 CUP
 
dar poze cu interiorul nu ai?:D


All times are GMT +2. The time now is 23:24.

- Copyright 2026 4Tuning